I hebben en dat zij, in 1870, nog eenen spaarpot Pffr Moeial. Nu ook zou de benoeming van eenen enkelen klerikalen kandidaat in weinige jaren van hier zeer slechte gevolgen kun nen hebben voor Veurnes welvaren. Dat onze burgerij dus goed houde wat zij in juli 1872 goed heeft volbracht, en dat zij om hel liberaal bestuur van den heer burgemeester Behaeghel niet tegen te werken, stemme voor de volgende libe rale kandidaten: Milo De Cae, uiltredende lid, Louïh HoiitMaegei*, id. Gustanf De Smedt-Uernlei* Karei Bnrbier*De Soutier, A<lolf De Hoon. T zijn er toch die houden staan dal er vuur en men vindt alle drij Wij bevinden ons in zeer ernstige omstandig heden. De eischen, de heerschzuchl, de stoutmoe digheid van het klerikalism wordt, van dag tot dag, aanzienlijke!*. Ja, het klerikale leger zien wij dagelijks in onbeschaamdheid en stoutmoedigheid toenemen. Het is tijd onoverkoombare ban celen op te werpen legen over eenen toestand, welke hel land naar den afgrond voortzweept. Al de openbare diensten zijn bedreigd het onderwijs, de openbare liefdadigheid al onze vrije instellingen worden door het modder gesleurd door de zoogezegde conservatieve partij. De man men die zich uitgeven voor de krachtdadigste ver dedigers van onze grondweltelijkc vrijheden, gaan zelfs zoo verre van hel burgerlijk huwelijk aan te randen. Al de veroveringen van den hedendaagschcn geest; al de vooruitgang, waarover hel menschdom met recht zoo lier mag zijn, worden door hen afgeschilderd als het vcrachtelijkste wat onder de zon bestaal. Indien de liberalen geene bewijzen geven van krachtdadigheid en heldhaftigheid, onze vrijheden en onze instellingen niet moesten ver dedigen want wij moeten het niet verzwijgen, dal het klericalism het enkel op onze instellingen zelven gemunt heeft zullen wij aan den hemel der toekomst de grootste rampen voor ons vader land zien opdagen. De Syllabus is het wi tboek van het klerikalism. Getrouw wordt hij door dit klerikalism gevolgd. Men heeft enkel de redevoeringen van den Paus te lezen. Hij houdt niet op bij de i omeinsche katho lieken het liberalism onder de zwartste kleuren af te schilderen; de hedendaagsche vrijheden, vruchten der omwenteling, worden door hem ge vloekt en bestreden. Het is een onverbiddelijke oorlog tegen den vooruitgang en de beschaving. De liberalen moeten dus elkander de hand toe reiken lei* voorkoming van de afgrijselijke rampen, welke de zegepraal van het klerikalism, of liever van hel ullramontanism, onvermijdelijk voor het Vaderland zou doen geboren worden. Ziedaar de waarheid en wie hel anders uitlegt, hccten wij schaamtelooze leugenaars. En vivat! België heeft eene staatsschuld van boven de duist miljoen, dank aan hel klerikaal ministerie, dat zoo spaarzaam en voorzichtig be stuurd dat hel alle jare honderd miljoentjes moet Iconen Is dal dan te verwonderen, dal er van bankroet gesproken wordt. Die waarheid is te zonneklaar bij al de klerikale beloften on rotte appelen De drift klerikale kandidaten. De Veurnaar van 20e,‘ dezer heeft ons do namen bekend gemaakt der kandidaten door den Veurnc- schcn katholieken Rond voor de aanstaande ge- mcentekiezing voorgesteld. Het zijn: de heeren Bieswal-Bril, Raphael Despot, Karel Missuwe. De katholieke Bond stelt maar drie kandidaten voor, maar hij heeft, volgens den Veurnaar, beslo ten, voor het oogenblik, de kandidatuur der heeren De Gae en Houlsaeger, uiltredende leden en kandi daten der liberale Associatie, niet te bestrijden. Wij zouden liefst ons melde klerikale kandidaten niet bezig houden; doch de plicht legt ons op er cenige woorden over te zeggen, want menige onzer lezers, die in verre afgelegene steden en dorpen gevestigd zijn, wenschen ook te weten wal er in den tegen woord igen kiesstrijd te Veurne omgaat. Beginnen wij met M1' Karel .Missuwe. Hij is een gezonde rentier, hij was vroeger landbouwer en burgemeester te Lampernisse, en woont hier Oproep tot de liberalen. Uit alle steden, uit alle dorpen komen ons de beste tijdingen toe. Overal zullen onze vrienden, indien zij maar de minste hoop koesteren van te gelukken, in het strijdperk treden. Aan de ver kleefdheid zal hel niet ontbreken. De liberalen begrijpen dat hel oogenblik gekomen is, waarop zij hunnen standaard ontrollen en ten strijde moeten trekken; dapper zullen zij dan ook het worstelperk binnentreden, omdat zij het hooge gewicht kennen van den strijd welke gaat geleverd worden; omdat zij vastberaden zijn al te doen wat mogelijk is, ten einde de meerderheid onzer denk wijze in de raden der gemeente te bevestigen en te verzekeren. in Veurne komen vestigen met het voornemen zich er niets aan te trekken ener rustig zijn leven te slijten. Hoe komt hel dat M.’Missuwe zoo vroeg van gedacht veranderd is? Voorzeker heeft hij zich laten misleiden, en weel niet dal de Vcurnaars meermaals bewezen hebben, dat zij niet haastig zijn om iemand tol de plaats van gemeenteraadslid te verhellen, die in hunne stad nog geene diensten heeft bewezen en er nauwelijks het burgerrecht heeft verkregen. M.r Raphael Despot is hier even weinig gekend als M.r Missuwe. Hij is student geweest uit lief hebberij, zonder hoegenaamde titels van bekwaam heid te hebben bekomen, en is slechts sedert gisteren 25jaar oud. Hij is een paslormannetje, en is sedert vier maanden kerkmeester benoemd. Nu, is hij oud genoeg om kerkmeester te zijn, hij is toch te jong om liet gewichtig ambt van ge meenteraadslid te bekleeden. Dit zegden hem zijne ware vrienden, en dit zal ook hel advies zijn der kiezers. M.r Bieswal-Bril is hier meer bekend. Verblind door den hoogmoed over zijne geleerdheid en be kwaamheid, doet hij van hem veel spreken sedert cenige jaren. Hij is brijkebakker, provinciaal raadslid, bestuurlid der gevangenis, bestuurlid der nijverheidsschool, lid van den milicieraad, kerk meester, voorzitter van den katholieken Bond maar, hall! het is zoo al wel, en hij is ook, vóór 1872, gedurende korten tijd, raadslid en schepene geweest. Die man zou wel willen burge meester zijn, maar de kiezers weten beter dan hij zelf, en de ondervinding heeft het bewezen, dat hij daartoe de noodige bekwaamheid niet heeft. Dal men nu de drie klerikale kandidaten ver gelijke met de heeren De Gae, Houlsaeger, Gustaaf De Smedt, Barbier-De Soutier en De Hoon, alle bekwame en ernstige menschen, die zich sedert lange jaren met de openbare belangen van Veurne bezig houden, en ieder onpartijdige kiezer, ieder ware Veurnaar zal moeten bekennen, dal de libe rale lijst, verre boven de klerikale, den voorkeur verdient. Het Ir de aehnld der liberalen. Denkt cens, hel is ook de schuld der liberalen dal de Belgische schulden tot een miljard 22 miljoen geklommen zijn. Dal zeggen de klerikale gazellen. Hoe kan het anders zijn, de liberalen zijn de schuld van alles. Heeft het klerikaal ministerie in de vijf laatste jaren drij honderd vijf en dertig miljoen geleend en ons land cone schuld van een MILJARD de schuld zijn van den heer Frère en niet van mijn heer Malou Is het gelooilijk dat men de menschen zoo schaamteloos durft bedriegen en eerloos foppen? De waarheid is, dat de liberalen gedurende hun aanzien Gij weel hoe ver zij de stoutmoedigheid durfden drijven met te antwoorden Als tempels van den duivel, waar men dezen komt aanbidden in den persoon van den herbergier, die er den vertegenwoordiger van is. Zoo dus, hoort gij hel, volgens de broederlijke en eerlijke klerikalen, is een herbergier, die toch zoo treffelijk is, meenen wij, als de beste klerikaal, een vertegenwoordiger van den duivel. Welaan dan, herbergiers, zulks zult gij niet gc- doogen, uwe stem zult gij weigeren aan die eer lijke partij die u scheldwoorden naar het hoofd werpt en dan uwe stem komt afbedelen met allerlei schijnheilige en bedriegelijke beloften; aan de mannen die u beschimpen en bespotten en dan nog, gelijk in Veurne, u in uwen handel trachten te krenken met oenen tap te laten opbouwen, waar zij bier aan verminderde prijzen zullen afleveren, tol uwe schade, tol uw nadeel. Gedoog dat niet, herbergiers, gedoog niet dal men u cu ons den geestelijken slavenband aandoe; gedoog niet dal men van Veurne een dompersnest make, waar tap en geestelijken de hoofdrol zouden vervullen, maar stemt eenpariglijk voor de libe rale lijst. Herberglern opgepaxt Herbergiers wij sturen u een ernstig woord toe. Gij weel dal de klerikalen altijd uwe vijanden hebben geweest. Gij weel hoe de klerikalen u in hunne gazellen beoordeelen. Gij weet hoe zij lest, in hunne vuilpapicren, durfden vragen Adinkerke. M. Louis Luyssen, landbouwer, is hel die zich als vervanger van Eecke stelt. Luyssen is een braaf man en zeker wel de verdienstelijks10 twaalfjarig bestuur slechts 62 miljoen geleend kandidaat die kon gevonden worden, hebben en dat zij, in 1870, nog eenen spaarpot i ’T zij:: ïiz hjzz-Z:: -'** van 85 miljoen in de schatkist achterlieten, en die onder den brouwketel steekt.'t Kan zijn, er zijn nu v.. „win mei i miljoentjes van Frère-Orban lieten de klerikalen buizen genoeg te krijgen, slechts sedert vier jaar. Hij heeft eenen afschrik toe schoon wéér te spelen binst den fransch- jaar liefhebbers, van het huwelijk en van het liberalism, en is zich dintschen oorlog. DrlefwiHHelingen uit den buiten. Alveringhem, 22 October 1875. Mijnheer de Uitgever, De correspondent van den Veurnaar zingt een deuntje in zijn laatste nommer ter opheldering van M.r Arthur De Buysschcr. Elk een weet, zegt hij, dat hij reeds wel bekend is met de zaken van administratie, dat hij zich gedurig daar mede bekommert en geen moeite spaart om de zaken der gemeente op de voldoenste en onpartij- digste manier te handhaven. Op het lezen van zulke woorden, er is hier eenen algemeenen schaterlach opgegaan Wal stoute woorden Arthur bekend met de intresten van Alve ringhem dezelve handhaven op de voldoenste en onpartijdiqste manierDal is toch om mede te lachen Waar en aan wie zou dien jongeling dal geleerd hebben? Wij weten wel dal hij verscheide wetboeken gekocht heeft, die hem 20 tot 25 francs gekost hebben, die hij schoon heeft doen verbin den; maar wat baten die seboone wetboeken, als men dezelve openslaat en dat men er den inhoud niet van verstaat? Maar hel is op eene prochie in den gemeente raad al niet veel te doen met hetgeen in de com munale wetboeken staal; een raadslid moet zien en weten van buiten wal er dient gedaan te wor den; in hel abonnement, in de lasten, in straal en zandwegen, in het benoemen tol plaatsen en be dieningen, in alle zaken van algemeen nul moet een raadslid opletten om voldoende en onpartijdig te zijn, en men heeft niet noodig om dat te gaan zoeken in schoone wetboeken. Het zijn juist die hoedanigheden die de kiezers van Alveringhem in Arthur niet herkennen; en wat meer is, wat recht heeft Arthur om gekozen te zijn? Hij betaalt geenen centiem lasten noch contribution; is het misschien om dal zijnen Papa rijk is? Dat zijn geene redens. Wij kennen onder onze Alveringhemsche burgers, menschen die in het geheel geene fortuin hebben, maar die versland hebben, die onpartijdig zouden lïoe moet men de herbergen en de koflijhuizen zijn, en die zeven en dertig koeren boter zouden i dienen om onze gemeente te helpen bestieren in plaats van Arthur De Buysschcr. Als Arthur zoo veel ambitie heeft om hier den baas te spelen, men moot daar wal meer hoedanigheden voor be zitten. men moet daar voor eene ware kennis hebben van vele zaken, men moet daar voor volks; lievend zijn, en achting en ontzag inboezemen bij alle inwooners; men moet daar voor geen jonge ling meer zijn van 25 jaren. Bezit Ai thur die hoe; doiiiglicden Neen, op geen tiende paart, wij durven dal luide zeggen, zonder cenige vrees van dit anders te konnen zien bewijzen. En het is om dat Arthur in onzen raad op zijne plaats niet is, dat de kiezers hem niet gaan her kiezen; ik, met vele, met zeer vele, zeggen dit zonder omwegen. Een kiezer. danigheden Neen Kieming van Alveringhem. Wij hebben van verscheide kiezers van Alve ringhem brieven ontvangen betrekkelijk hunne vijl bulletins die den uilzendingbrief vergezellen, hen toegebracht door de veldwachters van wege de regering. Die kiezers hebben opgemerkt dat er vele bul letins een weinig afgenepen zijn in den hoek reent over den zegel. Wat wilt dal betcekencn? heeft dat gedaan In wat oogwit is dat gebeurd Is zulks opzettelijk of hoe is dat daar aangekomen Kan zulks eene reden van nietigheid voor zulk bulletin te weeg brengen? Dit zijn de vragen die men doel. Het is nog al aardig dat zulks gebeurd is bij die kiezers, die men verdacht houdt niet te zullen stemmen voor Arthur De Buysschcr. 22 miljoen op den hals gelegd, hel moet Nota der redactie. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2