Do Veurnaar beweert, dat de burgemeester Behaeghel den burgemeester van Brussel navolgt om de schulden der stad te doen vermeerderen. De Veurnaar liegt en hij weet dal hij iiegt. Maar, het is aan de kwezelaars gazetten toegelaten de liberalen te lasteren en te schelden. korps zal begeven naar bet Te Deum, dat zal ge zongen worden maandag aanslaande ter gelegen heid van het naamfeest des konings. Woensdag heelt de Kamer haar bureel samen gesteld, op de zelfde wijze als voorleden jaar, uit gezonderd dat M. Lescarts, secretaris benoemd is in vervanging van M. Hagemans. M. Andrimont heeft dan het ministerie onder vraagd nopens de wanorders van Luik, maar, o wonder! de minister van oorlog heeft geantwoord dat hij noch van iels wist! Wat zegt gij van zulk ministerie? De Kamer heeflzich daarna tot dinsdag verdaagd. Do Kamer. De wetgevende kamers zijn dinsdag laatst van rechtswege, volgens art. 70 van de Grondwet, ver gaderd, onder voorzitterschap van den deken van ouderdom. De volksvertegenwoordigers waren weinig talrijk en men heeft vastgesteld, dat hel kabinet zelf niet volledig was. De Kamer had niets aan hare dagorde en zij is uitcengegaan tot ’s an- derdags om over te gaan tol de benoeming van het bepaald bureel. Zij heeft besloten, dat zij zich in De geestelijke tap zal welhaast concurrentie doen aan de herbergen. Van heden af beginnen de gees telijke schrijvers van den Veurnaar den wenscli uil te drukken dat de herbergen vroeg in den avond zouden gesloten worden. Weet gij dan niet, gees tige schrijvers, dat de burgers en de herbergiers ook de vrijheid beminnen, zoo wel als de priesters als zij ’s avonds op soiree gaan, en die ook niet altijd vroeg, langs een achter poortje, naar hun huis terug keeren. Versla-je dal lalijn, geestige geestelijke schrijvers? Uil Isenberghe verzoekt men ons, de» volgenden brief, in den Westvlaminij van 6 dezer verschenen, over te nemen. Wij willen wel, voor dezen keer, dit verzoek inwilligen en nemen dus letterlijk over: Men weet dal de burgemeester van Gent, graaf de Kerckhove de Denlerghem, de kandidatuur heeft, aanvaard voor de plaats van volksvertegen woordiger, opengevallen door hel overlijden van den heer P. De Baels. De heer de Kerckhove is een bekwaam man, die ernstige studiën heeft gedaan en hel diploma van Ingenieur van bruggen en wegen heeft bekomen. Hij wordt algemeen bemind voor zijne vriendelijke gedienstigheid, hij maakt een edel en mensch- lievcnd gebruik van zijne tot tuin, en sedert meer dan dertig jaar besteedt hij gansch zijnen tijd lol het welzijn zijner geboorte stad. In een woord, die man wordt voor zijne hoedanigheden van geest en hart door allen die hem kennen geacht en geëerbiedigd. Maar men vindt altijd lieden die niets eerbie digen. Zie hier hoe de christelijke Veurnaar over M.r de Kerckhove spreekt: die vergulde speelpop wordt bij iedere kiezing in de hoogte gestoken, ofschoon iedereen te Gent en te Brussel weet, dal hel ook niets meer is dan een vergulde speelpop, die zwijgend eeuwig zwijgend op de banken van kamer of senaat zitten zou Dit zegt de Veurnaar, hij die zoo dikwijls den lof zingt van eene klerikale speelpop hem wel be kend, die zwijgend in de gemeenteraad heeft ge zeten, zwijgend, eeuwig zwijgend op de banken zit van den provincialen raad, en die zich gelukkig mag achten, dat anderen voor hem zijnen oogst hobben binnen gebracht. alle middelen, maar bijzonderlijk door bevelen en drukking, waar het maar eenigzins mogelijk was. Vier dagen na dat de liberale lijst gekend was, deden de klerikalen ook hunne kandidaten kennen. Doch, in plaats van vijf, stelden zij er maar drie voor, en zij verklaarden levens de liberale kandi daten De Gae en Houtsaeger niet te zullen be strijden, om reden, zegden zij, dat deze heeren bewijzen hadden gegeven van zekere onafhau- kelijkheid, en getoond hadden, dal zij niet blinde- lings aan eene willekeurige en alleenheerschende koterie zouden de hand leenen. Deze bewering was zoo valsch als kwaadwillig, want nooit hebben de heeren De Gae en Hout- saeger zich in den gemeenteraad van hunne poli tieke vrienden afgescheiden; maar die bewering wierd vooruitgezet om op eene jezuielieke wijze uit te leggen waarom de klerikalen, waarom de geestelijken twee leden der Liberale Associatie niet openlijk (wij zeggen niet openlijk) zouden hebben bestreden. Hel was fijn, maar weinig eerlijk. De kiesstrijd begint, de stembriefjes worden uit gegeven, en met groote verwondering ziet men, dat de namen der heeren De Gae en Houtsaeger zich op de klerikale stembriefjes bevinden en wel aan het hoofd der lijst. Bijgevolg, wel verre van zich ten aanzien der kandidaturen dezer beide heeren te onthouden, toonden de geestelijken openlijk, dal zij die kandidaturen aanbevolen, Die handelwijze was echter niet rechtzinnig, zij was verzonnen om stemmen te winnen, zij steunde op schijn en bedrog. Want, terwijl men in den Veurnaar de heeren DeSmedl, Barbier en De Hoon aanviel, en M.r De Gae den achtbaren heer De C.ae noemde terwijl men aan eenige kiezers briefjes bleef ter hand stellen met vijf namen, bestreden niet te min de geestelijken, geheimelijk, de kandi daturen der heeren De Gae en Houtsaeger: aan hunne vertrouwelingen gaven zij stembriefjes die slechts drie klerikale namen droegen en zij zelven, even als hunne onderhoorigen, werkten lot den laatstee oogenblik en stemden tegen de beide voornoemde heeren. En zoo kwam hel, dat de heeren De Gae en Houtsaeger, in plaats van met algemeene stemmen gekozen te zijn, zoo als men het gedacht had, op 400 stemmers daar omtrent 90 tegenstrevers heb ben gevonden, iels wal voorzeker niet zou ge beurd zijn hadden de kiezers vrijelijk mogen stemmen. Zeggen w ij nu eenige woorden over de bevelen en de drukking tol de welke de klerikalen hunnen toevlucht hebben genomen. Zijn het inderdaad geene bevelen wanneer gees telijken aan liglgeloovige menschen gaan zeggen, dat zij tegen de liberalen moeten stemmen, welke ook hunne verplichtingen jegens de libe ralen mogen wezen, ten einde hel geloof en hunne eigene ziel te redden. En in hoeveel huizen heeft men aldus niet gehandeld? En is het geene drukking van wege de klerika len, wanneer zij een groot getal geteekeude stem briefjes uilgcven, met de waarschuwing dat men dezelve zal controleeren, en dat, om die control ten uitvoer te brengen, de voorzitter van den catholicken kring zich gedurenden den gansehen tijd der stemopneming achter hel kiesbureel be vindt, en al de stembriefjes die gelezen worden in oogenschouw neemt De klerikalen hebben dus gehandeld in de laat ste gemeenlek iezing legen hunne politieke prin ciepen, met valschhcid, bedrog en drukking. En zij, die atz.oo handelen durven de liberalen beschuldigen. Klerikalen, klerikalen, gij blijft altijd de zelfde: altijd ziel gij een strooi in hel oog van uwen broeder, en gij ziet den balk niet dien gij in uw eigen oog draagt. Volgens den Veurnaar, zou het aan M.' Behac- gliel, om dat hij burgemeester is, moeten verboden zijn van schritlclijk zijne pachters te verzoeken voor de liberalen te willen stemmen. En nogthans maken de klerikalen, zij mogen burgemeester, senatcur, pastor of bisschop zijn, van schriftelijke aanbevelingen gebruik op eene groote schaal. Waarom, Veurnaar, altijd twee maten en twee gewichten in het beoordeclen, volgens dat het liberalen of klerikalen zijn? Zult gij dan nooit onpartijdig worden? Algemeene 'rij<lin;^en. Maandag aanstaande, viert onzen Koorzangers- kring Vereenigde Vrienden», de 9.r verjaardag van zijn bestaan. Te dezer gelegenheid zullen de volgende feesten, in het lokaal, plaats hebben: Maandag 16, om 7 ure ’s avonds, Concert ge volgd door Bal. Dinsdag 16, om 5 1 2 ure ’s avonds, Bolling voor de vrouwen en Kaarlparlijeu. Donderdag 18, om 6 ure ’s avonds, Worstcn- bolling voor de mans. Naar wij vernomen hebben, zal te Adinkerke, den 28" Mei 1876, een Festival, dat belooft zeer luisterrijk te zijn, voor Muziek- en Zangmaal- schappijcn plaats hebben. Donderdag morgend is een ongeluk voorge vallen op den staatssieenweg naar Oostende. De genaamde Leopold Graeynesl, slachter en herber gier te Moere, begaf zich met zijne vrouw, beide op eene kar gezeten, ter markt van Oostende, toen aan het nieuwland te Ghistel gekomen ’t peerd ver schrikte en ter zijde sprong. Craeynest, het ge vaar bemerkende, steeg in alle haast uit zijne kar en poogde hel peerd vast te grijpen, maar hij viel ten gronde met hel ongelukkig gevolg, dal een wiel van het rijtuig hem over hel lichaam liep, waarbij hij erge kneuzing bekwam. Zijne vrouw, even als het peerd en de kar, rolde in de diepe gracht en kwam er met den schrik en een koud bad van af; maar het pcerd werd den nek in ge- sloolen en bleef ter plaats dood. zende en duizende huisgezinnen in het diepste ongeluk heeft gedompeld. Isenberghe 3 november 1875. lieer Uitgever, Ik twijfel geenszins of gij zijl in verwondering, tol nu toe, geen nieuws ontvangen te hebben uit Isenberghe. Noglans is dit hoogst noodig van over lang. Reeds lang vernemen wij van alle kanten dat hel zwart gespuis haar venijn en walgachligc woorden uitkraamt, en hel woord Gods ter zijde stelt. Maar bij ons is T nog iels anders. Vooreerst, de herbergen zouden voor onzen zielherder moeten gesloten worden, bijzonderlijk voor eenen baas die dochters heeft, aangezien hij in zijne waschkuip beweert dat den herbergier de eerbaarheid zijner dochter te koop stelt vooreen glas bier!» Ten 2*1*, hel zelfde schepsel verzekert dat de Pharizeërs onkuischaards en onrechlveerdigaars waren enliij vergelijkt de hedendaagsche liberalen aan dezelfde misdadigers. Zouden Pier de Klakbusse, Duchesne en Gustaf Stevens misschien ook gelijken aan Pharizeërs. Ik twijfel geenszins of deze laatste zijn van de ergste soort. Zou het baas Jan, den ouden herbergiers jongen zijn, die nu met een gouden bril op zijn dom gezicht slaat die onzen zielherder zou ver plicht hebben zulks te zeggen’ Zondag laatst, na dal hij zijne parochianen ver zocht had te bidden voor de zieltjes, viel onzen drijstekker uit op de jonge dochters welke hij be schuldigd zich bezig te houden met vuilpotterijen en smeerlapperijen! Is het op zulke manier dat hij zijne congregatie zal doen aangroeijen? Ook, welk succes! Zij zijn wel met negen cougrcganislen! ’t En kan niet missen dal de jonge dochters hem vluchten! Hij weet van haar niet dan kwaad te zeggen, dien onbeschofterikT Is zeker daarom dal hij geen meissen noch Onze Vrouwe maagden noodig heeft. Dalliij nunogeens opden IVestvluming dondere! Iba. l.nn^rttiKl en 1*' Rtrouaberg. De Veurnaar is onmecdoogcnd, is zonder com passie voor zijne lezers. Nogmaals spreekt hij, ter gelegenheid van hel bankroet van Dr Slrousherg, van den aartsbedrieger Langrand, dien de kleri kalen nog altijd trachten zij weten waarom) als onschuldig en als heilig te verklaren. Ja, de Veurnaar is onmecdoogcnd. Voor hoe- velen zijner lezers, inderdaad, is hel woord Lan grand niet eene diepe, eene pijnlijke hartsteek Hoevelen zijn er niet onder hen, die. door schan delijk bedrog, hunne zuur gewonnen penningen hebben zien ontfutselen; die, vroeger, in weelde en nu in armoede leven; die, vroeger, de toekomst gerust mochten te geiuocl zien, en nu, misschien hun leven in een hospitaal of in een ouden man nen huis zullen moeten eindigen. De Veurnaar tracht Langrand te verontschul digen en hij valt de liberalen aan omdat zij zwijgen, zoo beweert hij, over hel bankroet van den duil- schen financier. De liberalen verontschuldigen geene bedriegers. Is Slrousberg plichlig, hij zal met strengheid worden beoordeeld. Hij mag liberaal of klerikaal zijn, een bedrieger is een bedrieger, die niets dan verachting ver dient. Maar als een bedrieger ter zelfder tijd een schijnheilige is, dan is hij een dobbel bedrieger. En zoo is Langrand, en zoo zijn zijne medeplich tigen. Langrand is naar Amerika gevlucht. Er worden pogingen aangewend om hem voor de belgische tribunalen te brengen. Mochte men er in gelukken, en mochten zijne rechters indachtig zijn, dal die schijnheilige pauselijke graaf, met hel inzicht zich zelven en zijne medeplichtigen te verrijken, dui- ongeluk heeft gedompeld.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2