REVAtENTA ARABICA N. hunne groote dienstwilligheid. Zulks strekt hun bestieren, dat bij geschikt is, in een woord, voor de kerk, maar geenszins voor hel stadhuis. De Veurnaar heelt M.r Behaeghel beschuldigd van gehandeld te hebben in de kiezing door be velen en drukking; van onwaarheden aan de her bergiers te hebben verteld ten opzichte der in- BtRGKRSTA.NI) DER, STA!) VEURNE. cr.noon i e.n. den 16. Jozef Dupon, zoon van Ucnricus en van Sophia Abode, Handboogslraat. den 13. Ludovica Vanhoutle, 9 in. en G d. den 14. Charles-Louis Royaerl, wachtmeester der gendarmerie, ridder der Leopolds-orde, 66 jaren, 3 maanden en 2 dagen, geboren te House en wonende te Veurne, echtgenoot van Joanna Cculemans. den 16. Karei Louis Dejmaerc, werkman, 49 jaren, geboren en wonende te Bevcren, overleden te Veurne, echtgenoot van Joanna Kcyaert. In de zitting van woensdag heelt M. Pirmez eene ondervraging gedaan over den verkoop van gewe ren in de omstreken van Charleroi, Doornijk, enz. M. Malou heeft geantwoord dat bel gouverne ment onmachtig is nog al? om dien verkoop te beletten, waar aan het vreemd is. Het bestuur douanen heeft slechts «we verkooping van wapens gehouden. M. Malou zal zien of er iets te doen is. Daarna is de beraadslaging voortgezet geweest De gezondheid aan allen terug gegeven zonder medecijnen, zonder purgatie en zonder kosten door de smakelijke gezondheidsbloem van du Harry van Londen, gezegd: Zes en twintig jaren onveranderlijke uitslagen. Zij bestrijdt met goeden uitslag den moeilijken eetlust, slechte spijsverteringen, maagontslekingen, de gal, de winden, de zuurheid, het slijm, de braaklust, de maag opwerp en uitwerping, don buikloop, den hoest, de belemmering aan adem- Indcrdaad, liet concert, dat zonder medehulp van vreemde artisten moest gegeven worden, was zeer lief en heeft hel publiek wel bevallen. De verschillige kooren werden met eenen samen hang zonder weêrga uitgevoerd en hebben, wij mogen het zonder pocherij zeggen, een stellig be wijs gegeven dal onze koorzangers grooten voor uitgang op de muziekalc kunslbaan gedaan hebben. De solo-zangers de heeren L. Vanden Kerckhove, Pinte en Is. Loyette, verdienen allen even veel lof, zoo over hunne goede uitvoering, als over hunne groote dienstwilligheid. Zulks strekt hun juist alsdekostliggers in de pensionaten, juist als de tol nor, en het publiek heeft, aan onze Veurnesche De Kaïner. Toen de zitting van dinsdag geopend werd waren er slechts een twintigtal leden aanwezig. Onze honorabelen hadden verleden week te veel gewerkt let eens drij uren! en ze waren waar schijnlijk nog niet uitgerust. Op het einde der zit ting zegde de voorzitter dat hij voornemens was in het vervolg het reglement toe te passen op de achterblijvers. Er werd aan de kamer kennis gegeven van het overlijden van haren ouden voorzitter, M. Vanden- peereboom. Hel bureel heeft geen enkel voorstel gedaan, zelfs niet voor de zending van eenen brief van rouwbeklag aan de familie, ongetwijfeld om dat M. Vandenpeereboom tot do liberale partij behoorde. Daarna begon de Kamer de algemeene discussie over het wetsontwerp over de woonst iu zake van weldadigheid. De wel van 1844 welke thans in voege is eischt dat men aclft jaren in eene gemeente woont voor aleer men het recht bekomt om door die gemeente otfdersteund te worden; de nieuwe voorgestelde wet wil dien tijd op slechts vijfjaren bepalen. De behoeftigen die nu nog geen vijfjaar in echo plaats wonen zullen geholpen worden door een bezonder fonds waarvoor al de gemeenten des lands zullen opbrengen en dat door de bestendige deputatie zal beheerd worden. Hel geheele der wet is derwijze geschikt dal het gansch ten voordcele der buitengemeenten is. M. Anspach heeft dit in eene goede redevoering doen uilschijncn. MM. Reynaert, Van Cromphout, Le- lièvre enThonissen hebben insgelijks verscheidene wijzingen aan het wetsontwerp voorgesteld. kunstminnaren, zijne tevredenheid luidruchtig laten blijken. Wij mogen dus zeggen succès op groote schaal, en zulks is waar. De keurige juistheid en de wonderbare samen hang waarmede de verschillige stukken werden uitgevoerd, deden ons zien wal eene maatschappij vermag waar eendracht en broederlijkheid heer- schen, waar iedereen met eenen gelijken iever voor de kunst bezield is, en die onder de leus: WILLEN IS KUNNEN, zich Verschuilt. Het bal dat op het concert volgde was zeer luis terrijk en heeft lot 3 ure geduurd. De boiling voor de dames, van den dinsdag was prachtig: 62 dames namen er aan deel. Er waren vele schoonc prijzen. De worstenbolling voor de mans werd door een 60tal leden bijgewoond en is vrolijk afgeloopen. Gulhartigheid en vriendschap hebben er gestadig geheerscht. Ziedaar, M.r de Uitgever, een kort verslag van deze schoonc verjaarfeesten, die lang in het ge heugen zullen blijven van hen die ze hebben bij gewoond. Eere aan onze Koorzangerskring, die niets verwaarloost om de feesten zoo luisterrijk als aantrekkelijk mogelijk te maken. Wij weuschen uit ganscher harte, nog dikwijls dergelijke te mogen bijwonen. Aanveerd, M.' de Uitgever, de verzekering mijner hoogste voldoening. Algemeene Tijdingen. Ter gelegenheid van het S.te Ceciliafeest, zullen de volgende vreugdebedrijven, bij onze harmonic- maalschappij plaats hebben: Zondag 21 november, om 11 ure voormiddag. Muziekaal feest op het Stadhuis, ’s avonds om 5 ure, Bolling voor de vrouwen. Maandag 22 november, om 6 ure ’s avonds, Worstenbolling voor de mans. Zondag 28 dezer, om 7 ure ’s avonds, in het lokaal, groot Concert gegeven met de medehulp van MM. Van Houtle, tenor en Maillart, klucht- zangcr, van Brussel. Na het concert, Bal. M. I’. Borticr, heeft een schrift uitgegeven onder den titel van La question de Terneuzen, waarin hij doel uitschijnen dat de stoomvaart meer en meer nijgt de zeilschepenvaart te ver vangen; het hoofdpunt voor hel gelukken is de vermenigvuldiging der reizen, en hel is om deze reden dat de stoomschepen zoo veel mogelijk de binnenvaarten trachten te vermijden waar zij niet dan verlies van tijd en schade kunnen onderslaan. Schrijver verzet zich krachtdadig legen de con ventie van Terneuzen, die aan eene vreemde haven gunsten verschaft welke voor ons vernielend zijn, en lol slot zegt hij De zeehandel vaart eischt spoedige vervoermid delen, in overeenstemming met deze van den ijzerenweg; en nooit, voor den zeehandel, is groolere waarheid gevonden dan deze: Time is money, tijd is geld. Drie havens in llelgie, Antwerpen, Oostende en Nieuport, bezitten de gcwenschle voorspoeds- grondstoffen om hunnen zeehandel uit te breiden. Ons dunken daargesteld, heben wij de verzekering noch door de roedels, noch door de scheeps kapitein», alléén bevoegd in deze zaak, bestreden te worden. paters en nonnen in de kloosters, zouden de Veur- naars naar hun bed gedreven worden als het klokje luidt. Hel policieuur doen onderhouden, dal is de wensch der geestelijken! en dien wensch drukken zij openlijk uit in hunne gazel. Denkt echter niet, zichten der klcrikalen voor wal hel vroegtijdig 1 lezers, dat die maatregel aanbevolen wordt om de sluiten der herbergen betreft; van de schulden der j dronkenschap te voorkomen of te beletten'! Gcens- j zins, maar hel ware een middel te meer om de menschen onder hel geestelijk bedwang, onderbet geestelijk juk te houden. Geene scholen, geene gilden, geene vertooniu- gen, geene concerten, geene bals, geene bijeen komsten, geene eslaminets.... ten zij met de toe lating der geestelijke overheid M.' Behaeghcl verdient goedkeuring door zich tegen dien middeleeeuwschen dwang te verzetten, en heelt hij door zijne waarschuwingen aan de herbergiers stemmen kunnen winnen, des te beter voor de vrijheidslievende Veurnesche burgerij. Blijft nu nog de beschuldiging, dat de burge meester de schulden der stad heelt doen ver meerderen. Wij willen ons ook wel met deze beschuldiging, hoe ongegrond ook, bezig houden; doch hierover een ander maalons antwoord aan den Veurnaar is reeds lang genoeg. Inlusschen, wie nieuws gierig is, vrage inlichtingen over den financieelcn toestand der stad aan den stedelijken ontvanger. Kn^exoixleii Artikel. Veurne, 19 November 1875. de Uitgever, Maandag laatst vierde onze Koorzangerskring Vereenigde Vrienden de 9' verjaardag van zijn bestaan. Hel was een voortreffelijk feest dat alle verwachting heeft overtroffen. stad te hebben doen vermeerderen. Wij hebben beweerd dal dit onverdiende beschuldigingen zijn en houden het slaan. Volgens den Veurnaar oefent M.’ Behaeghcl eene schrominelijke drukking uit in de kiezingen, omdat het gebeurt dal hij brieven schrijft, niet alleen aan zijne pachters, maar ouk aan andere kiezers, met verzoek voor de liberale kandidaten te willen stemmen. Ehwel! ja, hij doet dit, of om juister te spreken, hij heeft dit in vroegere kie zingen gedaan, maar wal kwaad is er in gelegen Wij hebben hel reeds in ons vorig nummer ge zegd, bisschoppen en pastors, klerikale senaleurs en burgemeesters schrijven ook aan de kiezers. Als M.' Behaeghcl aan de kiezers schrijft, bij doet het in volle eerlijkheid, op eene vriéndelijke en niet op eene gebiedende wijze, en hij laat de per sonen aan wie hij schrijft vrijelijk over zijne brieven beschikken. 'Zulks is wel de handelwijze van een treffelijk man. Wij weten het, er zijn menschen die aan de kiezers niet schrijven, zij bijzonderlijk die met hunne consciëntie eene gemakkelijke rekening maken: script» manent, geschriften blijven be slaan, geschriften zouden ons verraden, zeggen zij. Neen, die mannen schrijven niet, zij spreken de kiezers tusschen vier oogèu, en het gebeurt dan soms wel, dal zij ook gebruik maken van brieven, zoogezegd door den proprietaris geschreven, doch over die brieven laten zij de pachters niet be schikken, en zij weten waarom. M.r Behaeghel aanranden voor het schrijven van brieven aan de kiezers, op de wijze dal hij het dool, is eene loutere kwaadwilligheid. Maar wil men nu een staaltje hebben van de lichtzinnigheid met de welke de opstellers van den Veurnaar den burgemeester beschuldigen'! Ehwel! wij zijn in slaat gesteld te verzekeren, dat M r Behaeghel, in de laatste kiezing, geenen enkelen brief aan de kiezers eigenhandig geschreven of onderteekend heeft. Dit is de waarheid; en niemand, zelfs niet de hoofdopsteller van den Veurnaar, hij die zoo een oolijkaard is, kan hel tegendeel bewijzen Is het waar of geen waar, vraagt de Veurnaar, «hetgeen M.' De Hoon in zijne bitsige redevoe- ring gezegd heeft, te welen: dal hij M.'Behaeghel wel te danken had, over zijne krachtdadige mede- werking om de liberale kandidaten te doen go- lukken'? Ja, hel is waar. Voorzeker komt er aan M.' Behaeghel een groot aandeel in den goeden uitslag der kiezing toe, en daar haalt hij eer en lof af van wege de Veurnesche burgerij. De dankbetuiging van den heer De Hoon was dus verdiend, recht zinnig en onbedwongen, en zijne redevoering was niet bitsig, zoo als de sermoenen over de liberale gazetten en de wereldlijke scholen, die wij des zondags hooren, maar zij was integendeel vriénde lijk en opgeruimd, omdat er vreugde en opge ruimdheid te lezen stond op aller aangezichten. Do tusschenkomsl van M.' Behaeghel inde kie zingen, wel verre van hem door de burgers ten laste te worden gelegd, zien zij integendeel met genoegen, omdat zij weten dat M.' Behaeghcl hunne belangen bemint en verdedigt. De burgers weten dat de burgemeester 10,030 frank toebe- hoorendc aan de fabriek van S.‘ Nicolaas kerk I heeft gered, die anders in hel bankroet Langrand j zouden verzwolgen geweest zijn, zij weten dal hij het uitvoeren van kostelijke prachtwerken in de- Over ile'biislm^d'swöning. zelfde kerk heeft belet, zij kennen <lo strekkingen der geestelijken, en weten dal waren deze gansch 1 meester op het stadhuis, meester in de liefdadig- heidsbesluren, men te Veurne waarlijk aardige dingen zou zien. En zou het geen waar zijn, vraagt nog de Veui- naar, dat de burgemeester aan de herbergiers heeft willen wijs maken, dat de policieuur ging moeten onderhouden worden als de katholieken gekozen wierden Zeker is het waar. M.r Behaeghcl heeft ten dien opzichte, in hel belang der herbergiers, in het be lang der vrijheid der burgers, dc inzichten der geestelijken doen kennen, en hij heeft wel gedaan. M.' Behaeghel weet wat er gebeurd is wanncerM.' Vander Heyde burgemeester was. Tot tweemaal toe, alsdan, werd de policie commissaris aanzocht proces verbaal op te maken tegen diegenen, die na het policieuur in de eslaminets verbleven. Doch aan dit verzoek gaf men geen gevolg. Hadden de geestelijken van morgen afhel bestuurder stad in handen, van morgen afzouden de burgers om tien ure ’s avonds de herbergen moeten verlaten, en r STEKFGEVAI.l.E.N. ■■■mi., nan i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2