I I te VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN BET ARRONDISSEMENT. tl 2518. 6-02. 8- 00. 9- 06. 5-00. 7-37 6- 30 7- 40 6-35 4-35 1- 35 2- 39 3- 40 ■y Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne dien triomf is de voorbode KIcxiiig van Gent. Men schrijft uit Genl, 24 november: Wij hebben gisteren den uitslag medegedeeld der kiezing van oenen volksvertegenwoordiger, die in onze stad heeft plaats gehad. De heer Ch. de Kerchove, burgemeester van Gent, liberale kandidaat, is gekozen geworden met eene meer derheid van 184 stemmen. De kiezers der Stad hebben aan den heer de Kerchove gegeven 2,748 stemmen, terwijl zijn tegenstrever, de heer Slorme-Brasseur, er 1,531 behaalde. De buiten- bureelen geven aan den heer Slorme-Brasseur 1,769 stemmen en aan den heer de Kerchove 736. Er waren 7,538 ingeschreven kiezers, het getal stemmers beliep 6,835. Er waren 6,779 geldige kiesbriefjes en 56 witte of ongeldig verklaarde. De volstrekte meerderheid beliep dus '3;39ü. Het was rond twee uur nanoen wanneer in de benedenzaal van het stadhuis, waar hel middel- bureel zetelde, de uitroeping van den heer de Kerchove als volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Gent plaats greep. Gansch de zaal po de straten, die het Stadhuis ömgeven, wtiéen met volk opgepropt. De uitroeping greep plaats onder geestdriftige toejuiching, en weldra zag men langs alle kanten drickleurvlag^en uitstéken en men hoorde overal hel Geilsenlied zingen. Om drie uur was de Kouter met eene talrijke volksmenigte bezet. De hecren d’Elhoungne en de leden van hel middencomiteit, vergezeld van do hoeren PeCher, ondervoorzitter der liberale ver- eeniging van Antwerpen, do Getier, voorzitter dor vlaamsclic liberale vcrcenïgïiig dier stad, kwamen in de Concorde aan, alw'aar de heer d’Elhoungne eene redevoering üitsprak. In groot getal begavcn.de libeKilcn zich nu naai de woning van den lieer burgemeester, alwaar de heer d’Elhoungne nogmaals liet woord voerde, om den gekozene in naam van bet genlscli liberalismus geluk te wenschen. De heer do Kerchove, diep ontroerd, sprak woorden van dank uil voor de eer, welke hem bewezen werd. De menigte kon de woning van den heer burgemeester niet binnen dringen; velen moesten op de straat blijven staan; ook hier werd veel toegejuicht enleve de lieer burgemeester! enleve de liberalen geroepen. Om zes uur greep eene nieuwe betooging in de Concorde plaats. De heer burgemeester kwam er aan, in gezelschap van den heer d’Elhoungne en de leden van hel middencomiteitde toejuichingen duurden nu zoo lang, dat zij geen einde schenen te zullen nemen. De nieuwe volksvertegenwoor diger werd verwelkomd door den heer Metdcpen- i huis is; te lang reeds zien wij wat men van ons duurbaar Belgie wil maken, ecu rot- nesl dal de misachting vat) Europa op zich moet trekken, liet volk van Arlevelde, het volk van Marnix van Sint Aldcgonde, dal zijnen oorsprohg nooit vergeel, zal zich gelasten om den schop te geven op ge komen tijd en uur Welaan, moed, Gentsche, Anlwerpsche mannen! Voet hij stek, hand in hand, trouw aan ’l hart, en alsdan zal men een schouwspel bijwonen die de afschuwelijke spooken der verleden lijden voor altijd in hunne holen zal doen terug kruipen. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEURNE NAAH DUINKERKE. 12-11 9- 08 10- 15 11- 10 N.r l*or.rriiï«. OvjEiixic;iiT. Er heeft te Parijs eene bonapartische betooging plaats gehad. De heer de Cas- sagnac heeft voor eene vereeniging van drie duizend personen oenen hevigen uit val gedaan tegen de republiek; daarna in naam van het keizerrijk sprekende, heeft hij zijne toehoorders beloofd, dal als de jonge Napoleon aan het hoofd van het ge zag zal slaan, hij Frankrijk met ontelbare weldaden zal begiftigen; hij zal onder anderen de octrooien en de belastingen op de inkomsten afschaffen. Beloven is zeer gemakkelijk, maar zon de jonge Napoleon ook aan Frankrijk de lien milliards kunnen terug geven, die de oorlog van 1870 er aan gekost heeft? Zou hij de honderd duizend Franschen kunnen terug in het leven roepen, die op het slagveld sneuvelden, ten gevolge van dien rampzaligen oorlog, door den hoogmoed zijns vaders verwekt? De nationale vergadering van Frankrijk heeft de beraadslaging der kieswet voort gezet. Zij heeft het amendement van den heer Guyot verworpen, waarbij gevraagd werd dat de kiesomschrijvingen door den prefect zouden vastgesteld worden, op het adres van den generalen raad of van eene deparlemenls-commissie. Zij heeft vervol gens artikel vier aanvaard, na met 582 stemmen tegen 521 de stemming onder enveloppe verworpen te hebben; daarna werd artikel 5 gestemd, na de kiezing met twee graden en de veelvuldige stemming verworpen te hebben. Ook de artikels 6 en 7 werden aangenomen: ten slotte werd beslist zaterdag de burcelen te vergaderen, ten einde verschillende commission te be noemen; eene dezer zal de telegrafische conventie van Petersburg te onderzoeken hebben. Op de dagorde werden verschil lende militaire ontwerpen gebracht, als mede hel ontwerp op hel bestuur van het leger. Hel nederlandsch gouvernement heeft in de iweede Kamer verscheidene finan- l cieele wetsontwerpen nedergelegd, waarbij het accijns op de geestrijke dranken met vier gulden den hectoliter vermeerderd wordt; een accijnsrechl op den tabak van 22 gulden de 100 kilos wordt gesteld, mei afschaffing der inkomrechten op die stof, de inkomrechten op het graan en hel bouwhoul en uilgangrechten op de vodden afgeschaft worden; de inkomrechten op den thee worden vermeerderd en het accijns op het slachten wordt afgeschaft. De Morning Post van Londen, meldt dat de minister der admiraliteit zijn ontslag zal geven en lord Herry Lennox zijn waar- schijulijke opvolger is. Veurne, JJT rVovemlier. HET VOLK VAK A8TEVELDE. De klerikalen, in hunnen overmoed .spraken: «Er raag geen eenen liberaal meer uit de Vlaanderen naar de Kamer en naar hel Senaat gezonden worden. De Gentenaren, hel volk van Arlevelde, komt te antwoorden op dat stout verbod. Niet tegenstaande al de schandalige mid delen die de partij der geestelijkheid in hel werk gesteld heeft om te gelukken, komt Gent zijnen alom geachlen Burge meester, de heer Graaf de itercliove de Denterghem, te kiezen als haren volksver tegenwoordiger met eene meerderheid van 184 stemmen. De vreugde, de ontspanning, de hoera’s, de blijdschap, die door deze kiezing in Gent te hooren en (e zien is geweest, gaal alle gedachten lo boven! Het was als of aan ieder een, er een molensteen van hel hart ware gevallen! Het was als of aan elk het grootste geluk ware overgekomen waar een menschelijk hai l kon naar trachten En inderdaad, Gent heeft gelijk van zoo luidruchtig zijnen triomf te vieren; want van eenen anderen in I87G, die hel klerikaal kraam moet in duigen slaan, zijnen verachten standaard moet in flarden scheuren, en zijne waardige dragers^moet uitéén doen sluiven gelijk de geel geworden bladeren van eenen boom. Niels is bestand tegen de vereenigde liberalen; niets kan weerstand bieden aan den vrijen geest, de gezonde reden, de deftige gedachte; te lang reeds duurt de schande, die eer en hart omzwaehlelt; le lang reeds blozen wij om een gouverne ment waar geene politieke eerlijkheid le Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. 7-20 00-00 4-10 0-00 9-50 0-00 2-20 8-45 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1875. Het Blad verschiint allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving lictnalbnnr voorop: Voor Stad 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar Ir. 6-00 Fooi’ gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-7;> Een jaar, tr. 7-00. Voor Frankrijkfr. 16-50 'sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeiioek, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. Uil Madrid wordt bericht dat generaal Quesada voornemens was naar de hoofd stad te komen; wanneer hij de beweging der Carlisten naar het oosten van Navarra vernam, schorste hij zijne reis op om de krijgsverrichtingen voort le zetten. De Alfonislen, onder bevel van generaal Es- pagna, rukten vooruit en namen bezit van Aizuza; ten gevolge van een hardnekkig gevecht werden veel Carlisten gedood. Generaal Quesada randde van zijnen kant de standplaatsen van San Cristobal, nabij Pampeluna aan. Het turksch gouvernement heeft bij de gezanten van Busland en Oostenrijk aan gedrongen, opdat zij stappen zouden aan wenden bij prins Nikita, daar er tot hiertoe veel Monlenegrijnen voorlgaan met zich bij de opstandelingen aan te sluiten. 49.' JAAR. I RTEJTIE-B J 1 sa

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 1