Het Antwerpaclie Geuzenlied. Casino, om drie uur des namiddags. I der liberale Associatie dier stad, wien men een blijk van erkentelijkheid wilde geven voor zijne Vlgeineene Tijdingen. $3=^** Hel Bestuur der koninklijke harmonie maatschappij S.u Cecilia, heeft de eer hare leden ter kennis te brengen, dat, gezien den gezondheids toestand van haren Voorzitter, het besloten heeft het Concert gevolgd door Bal, die morgen avond moesten plaats hebben, tot op een onbepaald tijdstip te verschuiven. Jezuïten zaaien tweedracht, Zij blazen haat en twist; Wij juichen recht en rede, Zij grijnzen laag en list. Hoort Home smeedt ons ketens Voor 't lijf en voor de ziel; Het zwart gespuis zal menschdom Verplettren met den hiel. Dan Geuzen, dan te wapen, De vrijheidsvlag in d’hand! Van ongediert der papen Verlost ons vaderland. Blikt om u heen, o broeders! Trekt gansch de wereld rond; Weer rijzen als paleizen De kloosters uil den grond. Het licht, dal glanst en schittert, Het licht wordt uilgedoofd, Voor beevaert en mirakels. En spooken in hel hoofd. Achover Lei en Schelde Hangt zulk een sombre nacht! O land van Artevclde, De Geuzen houden wacht! Libérale Penning. Omdat de «vergulde Speelpopvan Gent, (stijl van den geesligen Veumaar)zulke eene schitterende victorie hcefl behaald. 0-50 Verleden zaterdag had er te Antwerpen ccn merkwaardig liberaal feest plaats. Hel bestond namelijk in een groot banket, aan- ningen, voorzitter der Concorde en de leden der commissie dier maatschappij. Na hem nam de heer d’Elhoungne op nieuw hel woord, om de beleekcnis van den zegepraal te doen uitschijnen, door de liberalen behaald. De heer de Kerchovc sprak hier weder eene bedankiugsredc uit en zegde ten slotte, dat hij altijd zou blijven zooals men hem gekend heeft, en men mocht overtuigd zijn, dal hij hel overige van zijn bestaan zou toe wijden om het liberalismus te verdedigen. De heer Van der Taelen, schepen van Antwer pen, intusschcn uit die stad aangekomen, voerde nu in het vlaamsch het woord, om de liberalen van Gent den gelukwensch te brengen der Geuzen van Antwerpen. Onder de toejuichingen der ver gadering zegde hij, dat de Anlwerpenaaars zondag in groole menigte naar Gent zullen komen, om met de gentsche liberalen feest te vieren en te verbroederen. De heer Scailquin kwam in naam der liberalen van Brussel de gentsche liberalen geluk wenschen, waarna nog eene redevoering uitgesproken wei d door den heer Pecher, van Antwerpen. Des avonds waren hel lokaal der Concorde, en woningen van liberalen, vooral in het midden der stad verlicht, tol rond middernacht was er veel beweging in de stralen; de restaurants, koffie huizen en herbergen kregen veel bezoekers. De heer burgemeester heeft zich naar verscheidene maatschappijen begeven, onder anderen in de Union, de Koormaat schappij en de Melomanen. Wanneer rijst eens het daglicht In de aardsche rampwoestijn, Dat elk zijn eigen koning Zijn eigen paus zal zijn! Geen slaven meer aan ketens, Geen ziel aan boei of band. En 't menschdom, heel het menschdom, Eén weeldrig vaderland. Dat willen wij, o Geuzen! Al kost hel goed en bloed; Wij gaan vooruit als reuzen Met Vlaamschen leeuwenmoed. Zij brullen Leeuw van Vlaanderen, En huilen tegen ons. Zij, die den Leeuw doen kruipen, Doen kruipen voor Bourbons. (1) O Breydel en de Coninck, Gent, Brugge van weleer, Hebt gij dan geene Klauwaerts Geen trotsche zonen meer! Op, Geuzen! wreekt uw vad'rcn Zwaait gij de Leeuwenvaan. Wee! wee! den landverad’ren, Wanneer hun uur zal slaan! Landbouwtentoonstelling te Gent in 1876. Wij lezen in de Landman, hel blad der Landbouw- maalschappij van het Westen, verschijnende te Brugge, hel volgend artikel waarop wij de bijzon dere aandacht inroepen van onze landbouwers. Zij zullen er in zien dat onze naburen uit West- Vlaanderen zich levendig bezig houden met den wedstrijd die in het eerstvolgende jaar zal plaats hebben te Gent en dat wij wakkere tegenstrevers zullen ontmoeten voor het behalen der prijzen: Wij vernemen dal de landbouwers van Oost- Vlaanderen zich reeds van nu af bereiden tot den merkwaardigen kampstrijd die toekomenden jarc te Gent zal plaats hebben. I Hel is dus voor ons het geval van te zeggen boer wacht uwe ganzen. Wesl-Vlaandcren dal iu de tentoonstelling van Brussel eene schoone plaats heeft bekleed, mag zich te Gent niet laten achteruit steken. Ónze veeteelt, en voor sommige gewesten van onze provincie de paardenkweek. van paarden bijzonder voor den landbouw geschikt is ver maard en onze dieren moeten daar pmnken en zegepralen om onze faam te behouden. Wij moeien dus van nu aan hel werk gaan, niets nalaten <>m te gelukken, en de jonge dieren tol den prijskamp bestemd met bijzondere zorg aankwekken. De afstand die ons van Gent verwijden, is niet groot, dus kan het vervoer der dieren aan dezelve weinig of geen hinder bijbrengen; ten anderen, ware het nog zoo, zulk eene beweegreden zou niet kunnen aangenomen worden als men de talrijke merkwaardige prijzen bemerkt, die daar zullen te winnen zijn. Men kan er zich een gedacht van ge ven bij hel lezen van hel programma, dat wij bij ons nummer van 30 October laatstleden gevoegd hebben, enwelkewij eeniederaanradente bewaren. Eene tweede beweegreden die ons moet opwek ken, is niet alleen de vergelding door het beko men van prijzen, maar ook den luister dien de prijswinnaar over zijne hoeve trekt en hem doet kennen ver en naar als een goed kweeker, hetgeen gevolgenlijk den kooper aanlokt. Woensdag was de eerste voorstelling van Uern’ol van V. Sardou, in den Gymnase te Parijs, te middernachtgeëindigd, en 's anderdags mor- gends om G uur verscheen de Times, te Londen, met eetl verslag van eene kolom en half over dit stuk. Het opstellen van dit artikel, hel overseinen per telegraaf, hel zetten, hel proeven lezen en drukken, dit alles had maar 6 uren geduurd. De Times was aldus al de dagbladen voor, zelfs die gene der stad waar de vertooning plaats greep; dezen, inderdaad gaven maar ’s anderdags mor- gends hun verslag Men leest in de cngelsche dagbladen belang rijke bijzonderheden over de toebereidselen, welke de rajahs van Indie maken voorde ontvangst van den prins van Wallis. De rajah van Seinde beeft ccn bijzonder paleis doen bouwen voor den erfge naam des troons van Engeland, dal ccn milliocn frank heeft gekost. Hij zal aan den prins verschei dene cachemiren dials aanbieden van eene waarde KmiHt- en Lottcrnicuuii. Verschenen en verkrijgbaar ten bureele van dit blad. Volksalmanak van Fond» voor 1HTG. Een nuttig boekje, bevattende twaalf schoone liederen, een verhaal: «de slavernij», door P. Geircgat; verders nog: Een blik in hel oneindige, door V. Van de Walle; De pacificatie van Gent, door Paul Fredericq; De aarde en de mensch in den voorhistorische!) tijd, door G. I). Minnaerl. Prijs 20 centiemen. Ikctiluilon en lienocmingen. Bij koninklijk besluit van 22 november 1875, is de heer Van Damme-Bernier, Voorzitter der be sturende commissie der Nijverheidsschool dezer stad, oud-schepene van Veurne en oud-provinciaal raadslid van Oostvlaandcren, tol ridder der Leo poldsorde benoemd. I Een niet gctcckende brief is ons uit Bulscamp toegekomen over de benoeming eens onderwijzers aldaar. Indien de schrijver van dezen brief zich bij ons laat kennen, zullen wij ons verhaasten den- omdat zij recht, vrijzinnig cn vaderlandse!) waren; omdat zij getuigden dat de liberale partij hare grondbeginselen met aanhoudenheid en moed zal blijven verdedigen; omdat zij bij iedereen de hoop deden ontslaan, dal er welhaast een einde zal komen aan de hatelijke klerikale heerschappij, onder de welke het ten allen tijde vrijzinnige België heden met den grootsten tegenzin gebukt gaai. ijycrige en aanhoudende werkzaamheid in de kiezingen. I Dit banket aan hetwelk daar omtrent negen honderd personen deel namen, had plaats om zeven ure ’s avonds in de groote zaal der harmonie, welke voor deze omstandigheid schitterend ver sierd en verlicht was, en waarvan de boven gaanderij gansch mot dames was bezet. De voorzitters en secretarissen van al de liberale Associaties van hel land, alsmede het bureel der liberale Federatie waren op dit feest uitgenoodigd. i Ónder de voornaamste aanwezigen bemerkte men de burgemeester en schepenen van Antwer- I pen; de senalcurs Wincqz, Bisschofshcim, De Selys-Longchamps; de volksvertegenwoordigers Bara, Orts, Van llumbeeck en Dupont. Bijna al de liberale sleden van hel land hadden er hunnen afgevaardigden. IJpere was er ver- genwoordigd door den heer 11. Carton, Oostende door de heeren Duclos cn Maryssael, Dixinude door den heer De Breyne-Du Bois, en Veurne door den heer De Hoon. Dit banket was bijzonder goed ingericht, en ww alhoewel er zoo een groot getal personen tegen- zêiven mede të dèeien. woordig waren, liet hot noglans hoegenaamd niets te wenschen. Merkwaardige redevoeringen wierden er uitge sproken, die de grootste geestdrift verwekten, Woensdag avond werd in den franschen schouw burg te Gent, voor de eerste maal van dit tooneel- jaar het groot opera Hamletvan Ambroise Thomas, heropgevoerd. De zaal was goed bezet. Het eerste bedrijf was aangevangen, wanneer de heer burgemeester in zijne loge verscheen. Hij werd met een oorverdoovend handgeklap begroet; het orkest speelde de Brabaufonne en Gretry’s Oii peut-on être mieux terwijl de toejuichingen altijd voortduurden cn geen einde schenen te zullen nemen. De heer burgemeester, zichtbaar ontroerd, stond verscheidene malen recht om de hem toejuichende toeschouwers te groeten. De heer bestuurder Tallon overhandigde den heer burgemeester in zijne loge eenen prachtige» bloemtuil cn wcnschte hem tevens geluk over zijne kiezing lol volksvertegenwoordiger van hel arrondissement Gent. Die belooging ter eere van den heer de Kerchovc heeft voor een goed kwaart uur de vertooning onderbroken. Zondag aanstaande zal er in onze stad eene be- i tooging plaats hebben, iu den aard dergene welke onlangs te Antwerpen plaats had. Niet alleen, zegt de Journal de Hand, zullen de Geuzen van Anl- werpen den oproep van den eerste tol den laatste beantwoorden, maai- hel meerendeel der. liberale sleden zullen aanzienlijke deputatie» zenden. Brussel zendt talrijke bijzondere treinen met be- toogers, Brugge, Mechelen, Leuven, Oostende, Doornik, Dendermondc, Lokcren, Aalst, Dcinze, zullen den oproep beantwoorden. Men meldt de komst van verscheidene liberale muziekkorpsen. De ontvangst heeft plaats in de groole zaai van den I Hittere waarheden. De Constitution van Kortrijk werpt den volgen den angstkreet uil: De vreedzame, rustige cn bewarende burgers, wier beshiilelooze en beangs tigde stemmingen alleen de klerikale» weder aan het roer gebracht hebben in 1870 cn 1872, moeten geboden aan den heer Ed. Pecher, ondervoorzitter De nijverheid is in eenen ongelooflijken toe- stand van uilteermg, gehjk men nog niet gezien hcefl sedert 1848 en 49. De handel is geheel en al stil gevallen. De pachters weten niet hoe hunne eigenaars betalen. De landen hebben 25 p. h. van hunne waarde verlooren bij over vijf jaren. De werkende klassen, ingericht en ingelijfd in al wal zij fanatiek bezitten door de geestelijkheid en hare aanhangers, zijn in Henegauwen bezig gewecrcn aan te koopen voor 3 frs. 2-50 en zelfs 2 frs. die voorlskomen, zegt de Moniteur, van vreemde landen, men weel niet van waar. De uitgaven zijn van 80 miljoen per jaar ver meerderd, de openbare schuld is van 400 miljoen verhoogd, en de plaatsvervangers kosten 2,500, 3,000 zelfs 3,800 frs. De goede klerikale burgers moeten zeer kon- lenl zijn over hun werk. Zoo zij het nog alleen waren die betaalden! ■J I het WilleniM- i, (1) Zinspeling op de kleriknlen, die onder het xingen van d«n Vlaamschen Leeuw - ter verecring van Hendrik V Chambord op opkwamen. toen deie te Antwerpen verbleef.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2