I L I 0-30 X. geuzen ombrachten met den brandstapel, de galg, bel rad, het zwaard of de levende begraving.» Zie hier, hoe professor Paul Fredericq, in ziji.e I I 1. Langs den IJperschen steenweg, aan den 0-20 I I Op 18'“ dezer zal er te Luik een groot banket plaats hebben ter eere van den heer FERDINAND PIERCOT, burgemeester dier stad, als een hulde blijk voor de krachtdadigheid mei dewelke deze achtbare magistraat de onafhankelijkheid der bur gerlijke macht tegen de priestermeestermakerij heeft verdedigd. Twee afgevaardigden van ieder liberaal kiesgenoolschap des lands zijn op dit feest uitge- noodigd. Het eerebewijs van 18'" dezer aan den heer Piercot is welverdiend. Ja, eere en lof aan die bur gerlijke ambtenaren, die, in deze tijden van ultra montaanse!) geweld, hoog en kloekmoedig het vaandel dragen der burgerlijke onafhankelijkheid. Gelijk de groote gazetten, schrijft of om juister te spreken drukt de Veumaar oenen ar tikel tegen de Geuzerij. De verantwoordelijkheid der beeldstormerij, die men in 1566 binnen Ant werpen had te betreuren, doet hij wegen op de hoofden der geuzenpartij en hij geeft zeer broeder- lievend te kennen, dal de liberalen van heden niet beter zijn dan de beeldstormers der 16' eeuw. De verantwoordelijkheid van geweldenarijen door opgewonden volk gepleegd op de hoofden eener partij doen wegen is onrechlveerdig en be lachelijk. Kan men, bijvoorbeeld, gelijk de Flandre liberale zegl.Mgr. De llaerne, die eene der hoofden der te betreuren omwenteling van 1830 was, ver antwoordelijk maken voor de verwoestingen, de plunderingen, de moorden, te Brussel, te Antwer pen, te Gent, door de patrioten van dien tijd ge pleegd Men zal ook wel willen opmerken, dat de geuzen der 16" eeuw slechts beelden verbrijzelden, daar integendeel hunne tegenstrevers, de papen, de La Gazette van Brussel, van 3'" dezer maand, schrijft daarover in haar hoofdartikel nog al aardige bijzonderheden, waarvan wij hier eenige uittreksels, vrij vertaald, lot onderlicht van ecu deel onzer lezers willen mcdcdeelen. Het kan niet ontkend worden, zegt La Gazette, nijverheid zijn, welke door de eerwaarde paters, lezen enz (zie almanak bl. 59) bezat, had voor den spaanschen beul en zijnen bloedraad moeten wijken. Is hel dante verwonderen, dal, in die ongelukige tijden, door gansch de Nederlanden de noodkreet klonk, als een vurig gebed, Fan 7 ongediert der papen Verlost ons vaderland! Vreedzame burgers, denkt aan die tijden, denkt aan de noodlottige gevolgen der klerikale dwin gelandij. Ugeineene 'Vij De minister van openbare werken maakt be kend, dal er eerlang zal overgegaan worden lot de aanbesteding van een nieuw zeesas, te Nieuport, in vervanging van liet Nieuw-1 curnesas, Hel bestek beloopt tolde som fr. 389,800-00. De borgtocht is bepaald op fr. 20,000-00. Men schrijft uil Dixmude, 8 december Gisteren is bet parket van Veurne binnen onze stad geweest, en heeft doen overgaan lol de oni- graving van bet lijkje van een kind, van eenige dagen oud. Er was spraak van mishandeling. Wij kennen den uitslag niet. Dikwijls reeds heeft men de onvoorzichtig heid opgemerkt van jongens die de gewoonte heb ben zich langs achter aan de rijtuigen vast te houden of er op te klimmen alswanneer dezelve voortrijden. Een soortgelijke heeft zulks zondag worgend te Brugge bij de Magdalenakerk met zijn leven moeten bekoopen. Van hel rijtuig vallende waaraan hij zich had vastgeklampt, liep het "lC1 hem over 't hoofd dat gansch vermorzeld werd. De Veumaar maakt bekend, dat er op de libe rale manifestatie van 28 november ter cere van graaf de Kerchove, den nieuwgekozene volksver tegenwoordiger te Gent, eenige dames van tref felijke geuzen» (de Veumaar bekendjdus dal er treffelijke geuzen zijn) uil Antwerpen gekomen waren, maar ook een «aandeel geuziunekens uil huizen van ontucht», die de Veumaar «MAISON’S DE SOCIÉTÉS» noemt en waarvan hij hel adres aanwijst! (Antwerpen, omtrent den Ouden Burcht). En de lezing van zulke grove en kwetsende leugens, van zulke smeerlapperijen, de lezing van den Veumaar wordt door de geestelijken aanbe volen, niet alleen aan hot Tjeefkensgenootschap, waar dit blad volkomen op zijne plaats is, maar ook aan alle burgerliuisgezinnen Mooie en stichtende lectuur, inderdaad, voor jonge juffers, voor jonge lieden. Te Bergen (Mons) is een bijgevoegd grefller der rechtbank in zijne bediening opgeschorst, omdat hij getrouwd is met eene protestantsche juffer en zijn huwelijk niet in de katholijke kerk heeft laten inzegenen. De achtbare voorzitter der rechtbank, die dezen onberispelijken ambtenaar zoo durft vervolgen is de heel godvruchtige M. Wery, een klerikaal van het zuiverste water. Wal beteekent nu nog de vrijheid van geweten, die ons door de Grondwet is gewaarborgd We gaan goed met onze juslicie. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij ver leden zaterdag, sprekende over hel strenge winter weder en over het gebrek en lijden, die er, voor de werklieden en de weinig begoede menschen, de treurige gevolgen van zijn, er de bemerking bijvoegdenen nogtans welhaast zal men de gces- lelijken zien rond loopen, om geld in te zamelen voor den S? Pieters-penning, voor de pauslijke nieuwjaarsgift. Met duizende en duizende franken zullen zij, alsook hunne gazetten, bijeen verga- deren enz. Wij stelden vervolgens de vraag: waartoe dient de S.' Pielerpenning en de paus lijke nieuwjaarsgift? en ons antwoord wasom de buitengewone onkosten der kiezingen te dek ken, om Don Carlos en andere politieke agenten, die ten voordode der priesterheerschappij werk zaam zijn te ondersteunen, om de schatkisten te vullen van het Vatikaan. Wij laakten die scliooie- rijen, doch wij spraken in het algemeen, en noemden noch persoon, noch plaats. Daarop springt de Veumaar, in eene heilige gramschap, te peerde. Maar denkt echter niet, lieve lezers, dat het is om den S.‘ Pieterspenning en de nieuwjaarsgift te verdedigen, om bekend te maken waartoe eigenlijk de millioenen en millioe- n ju die zij opbrengen worden gebruikt, neen, de Veumaar wijkt van de kwestie af en hij vergenoegt zich, met eene schijnbare verontweediging, uit te roepen De inzameling van S.‘ Pieterspenning wordt hier gedaan door den heer Deken, den heer Pastor van S.1' Walburgis, de hoeren kapelaans Vercruysse, Peel en Hllliauallen aftrogge- laars of dieven!welen die priesters dan niet wal er in dal gazetje (hel Advertentieblad) staal?» Juist als of wij die heeren zouden hebben ge noemd, juist als of wij in volle letters zouden hebben gedrukt dat dit heeren aftroggelaars en dieven zijn. Wel, Veumaar, hoe belachelijk, en tevens, welke trouwelooze beschuldiging! Indien wij wilden redeneeren zoo als gij, zouden wij u kunnen doen zeggen, met uw nummer van 8" dezer in do hand, dat de zachtmoedigste onder de liberalen van Veurne, en tevens uwe beste kalanten, Veumaar, wreedaards, yoddeloozen heiligschenders en zedeloozen zijn. De l'rurnaor schijnt onze bemerking over het inzaïnelcn van den S? Pieterspenning zeer ernstig op te nemen. Hij herinnert dat er een proces in gespannen is voor laster tegen oenen franschen dagbladschrijver, omdat hij heeft durven bewee- ren, dal bet geld, voortkomende van de II. Kinds heid, voor gansch andere dingen gebruikt wordt dan om clnnecsche kinderen af te koopen, die anders (zoomen aan de sukkelaars wijs maakt) tot voedsel moeten dienen voor chineesche zwijns, en hij geeft aan de Veurncsche priesters den raad dat zij ook een proces zouden inspannen legen ons. 'Zeerwel! algelijk hel aan die heeren belieft. Nu reeds een proces in den preêkstoel, daar bij nog een proces voor tribunaalT zal dan vol maakt zijn. Intusscheu zullen wij gerust op onze twee ooren slapen, en daarbij nog zeggen, dat als wanneer arme lieden, arme vlaamschc medeburgers, honger en koude lijden, het een wel droevig en sehandig stielke is geld te moeten inzamelen voor den S? Pieterspenning, voor de nieuwjaarsgift, voor de 11. Kindsheid, geld welk verre van hier gezonden wordt wanneer het in Vlaanderen zoo veel nood zou kunnen verzachten, en dal zij wel beklagcns- weerdig zijn, zij die dat stielke moeten uitoefenen. Wij betalen u, Veumaar, met uwe eigene munt. Oog voor oog, tand voor tand. het rad, het zwaard of de levende begraving.» merkwaardige bladzijden over de Pacificatie van i Gent (I), zich over de vervolgingen tegen de geu- l zen uitdrukt. Men inoel in de geschriften van den dat er hedendaags weinig vakken van hand, i of tijd, bij voorbeeld in onzen Genlschen kronijk- nijverheid zijn, welke door de eerwaarde paters, j schrijver Marcus van Vaernewijck. hel verhaal of de eerwaarde nonnen niet worden uitgeoefend. I Begeeft u, hot is gelijk in welk dorp, of in welke stad, en is er een klooster, van dan af moogt gij verzekerd zijn, dat hel door zekeren handel, of zekere nijverheid erge concurrentie doel aan de neringdoeners der plaats, of van daar omtrent. Wij willen hier niet spreken van zoogezegde onderwijsgestichten, waar men aan buitengewone hooge prijzen schoolbehoefleu van zeer minder achtige hoedanigheid verkoopt. Wij willen hier ook niet gewagen van de speldewerkscholen van Vlaanderen, waar, onder voorwendsel van lager onderwijs, de kinderen van arme werklieden geëxploiteerd worden ten profijte van rijke kloos ters; neen, dit alles is te dikwijls gezegd geweest opdat wij er zouden op terug keereti. Maar, nevens die gestichten, die van tijd lot tijd de aandacht vestigen, hoeveel kloosters zijn er niet, waar men zich nooit mede bezig houdt, en die nogthans oprechte handelhuizen zijn, waar paters en nonnen zich toeleggen om aan het geld, dal zij aan lichlgeloovige menschen hebben afge schooid of ontfutseld, oenen Imogen intrest of groote winsten te doen opbrengen. In veel kloosters brouwt men bier, niet alléén voor eigen verbruik, maar voor den verkoop en zelfs voor de exportatie. In andere maakt en ver koopt men likeuren. Er zijn zelfs kloosters die hotel houden, reizigers en kostgangers ontvangen en erge concurrentie doen aan de hotelliers. In veel steden bezitten paters, door tusschen- komst van wereldlijke persoonen, groote winkels van laken en van modegoederen. Zij hebben er ook magazijnen van meubelen, van porcelein, van glas- en gleiswerk. Nonnen insgelijks, door tusschcnkomsl van slrooje mannen, houden winkels van elie-goede- ren, van zijde sloffen, enz. De jesuieten doen de zaken in liet groot. De colossale magazijnen van laken, gemaakte klce- deren, coloniale goederen, die men in de groote steden aantreft, belmoren hun toe. Hel is niet te verwonderen, gelijk men ziel, dat de wereldlijke kooplieden en nijveraars zulke concurrentie vreezet), die meer en meer dreigt toe te nemen en meer en meer hun beslaan onder mijnt. De neringdoende patorsen nonnen bevinden zich inderdaad in oenen gansch bevoordeeligden toestand. Zij beschikken over groote kapitalen, zij hebben noch winstaandeelen, noch intresten te be talen, de aanbevelingen der geestelijken verzekeren hun een genoegzaam getal kalanten, hunne be dienden kosten hun weinig of niels en dikwijls oefen zij hun bedrijf uil zonder patente. Dit is alles in weinig geruststellend voor velen onzer medeburgers, des te meer daar hel getal kloosters dagelijks vergroot, en bij gevolg de kloosterconcurrenlie ook dagelijks toeneemt. Aan eenige onzer lezers zullen de gezegden van La Gazette vreemd schijnen, doch zij zijn niet overdreven; zelfs, voor wat de jesuieten betreft zijn zij beneden de waarheid: die mannen bezitten niet alleen groote handelhuizen, maar ook groote nijverheidsgestichten, en zij hebben schepen en stoombooten op al de zeeën van den aardbol. En dagelijks schooien de zwarte mannen, tot bij den kleinen burger toe, voor de arme kloosters, voor de arme kerken, voor de arme priesters! nooit genoeg IJbcritle VenniiiR. Voor het verbeteren der fouten op sommige uit hangborden en opschriften ,r ingang eener dreef:'strenge verboden door gang 2. Op eene dorpplaats: in de nobel Rose, bakker, winkelier en herbergier 0-30 3. Te Bulscamp, gehucht Nicuportje, op de deur van een stal: magazijn van kooien 4. Idem, nabij de dorpplaats, op een plankje: Privativejagt. Als hel maar fransch is, dan zijn de fouten gemakkelijk te ver- schoonen, al hadde men geenen bril noodig om ze te zien. Hij werkt waarlijk voor den vooruitgang van ’t onderw ijs, deze die dat plankje daar heeft doen zetten, aangezien de spelling in hel woord jagt van de aller nieuwste isEn hel fransch? Zou uien liet woord prevative gevonden hebben in de nieuwe fransche taal die men daar in oe school aanleert? Aardige taal o; waar, want de schooljongens ze;.--o dal zij fransch leeren met harde couvert ei I L 0 40 'I' (1) Zie d«n Volka-Almanak van het WilD-nm-Fondt voor 1876, verkryg- bftftr ten bureel** van ent blad un 4«n prijv van I I l I i 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1875 | | pagina 2