K l\ -I oorlogsbudjet merkelijk verminderen en de militie- wet verzachten. Men ziet nu hoe zij den budjet van oorlog heb ben verminderd en men weet hoe zij de militiewel hebben verzacht. De budjet van oorlog voor 1876 is ZEVEN MIIJOEN honderd een-en-zeslig duizend vier honderd negen-en-negentig frank hooger dan onder hel liberaal bestuur. Ziedaar hoe de klerikalcn, die valschc belovers, de krijgelasten hebben verminderd. dagorde waren, en waarvan wij hier den beknop- ten inhoud laten volgen Al de opstellers en medehelpers van clericale gazetten kregen voor last, in elk van hunne num mers met eene verdobbelde woede uit te vallen op al wal van ver of nabij liberaal heet; deze uitvallen moeten gedaan worden door de scherpste en venijnigste pennen, zonder inzien van wie bet zij, zonder genade en zonder vrees. Al de priesters, jezuïeten en paters, moeien uil al hunne macht donderen opal de liberale gazetten in prêek- en biechtstoelen, en in hel geheim bij burgers en boeren, in huizen en herbergen; zij moeten al de gene die liberale gazellen schrijven, drukken, lezen en verspreiden met de eeuwige vlammen der hel benouwd maken; zij moeten bijzonderlijk de gemoederen van de vrouwen ver ontrusten, met luide schreeuwen en gebulder om den angst er in te krijgen. Al de hoofdmannen van al de clericale clubs en vercenigingen moeten hunne onderhoorigen en leden de standvastigheid en de blinde gehoor zaamheid aanpreken; zij moeten hunne maskers vernieuwen, en door alle mogelijke middelen nieuwe sukkelaars en benouwden trachten te winnen. Wat zegt gij daarvan, lezers? Hebben wij geen gelijk boven op dezen artikel te stellen: al hunnen troef uit Voorwaar zij spelen al hunnen troef uit; zij ge voelen dat het noodig wordt; de partij legen dewelke zij alles op de kans wagon is de partij van de vrijheid, van de volksredding. van de onl- slaving van geest en lichaam, van de geslaafde rede, van de verdelging der bijgelovigheden, van bel licht en van hel onderwijs; ja, dal alles en nog meer, ligt besloten in het liberalismus, en hel liberalismus is de oude klacht van hel lijdend menschdom sedert zes duizend jaren En wat is hel clericalismus, anders als boeijen en kelens; duistere netten gespannen over de licht kransen der rede; bestuurd worden met een zwarten rok, een houten kruis en oenen ijzeren sabel; gehouden worden in onwetendheid en domheid, dit alles omringd mol brandstapels en kerkers en verbanning in 't verschiet. Ziel lezers, en vergelijkt? Maar oenen lichtstraal schiet door den donkeren nacht; de kreet der vrijheid klinkt luid over dc gehcele uitgestrektheid van 't vaderland; de ketens der slavernij rammelen zoo geweldig, dat de schakels ervan aan T breken zijn, en dal onze vijanden ervan vcrbleeken en beven; en daarom, in cede uiterste poging, spelen zij al hunnen troef uit. Hel zal, hel kan niet helpen; nog een weinig tijd, en men zal een schouwspel bijwonen waarvan de latere eeuwen met glorie zullen van spreken: de verplettering van den vijand der duisternissen en de ontvoogding van den menseb Zonder hart, niet zonder nanm. Onlangs hoorden wij van oenen rijken ctericaal spreken, die een goed deel zijner fortuin gebruikt tol ondersteuning zijner partij, die een princiep had durven vooruilstelleu bij eenen vriend, dat afschuwelijk en onmenschelijk is.* Verhaasten wij ons te zeggen dat hij tol ons arrondissement niel behoort; doch tot schande van onze Provincie, moeten wij er bijvoegen, dal hij ineene der andere arrondissementen woont die het onze omringen. Die woeste dweeper durfde onbeschaamd zeg gen, dat men het volk in geene te groote onwetendhtl kon houden, om er te beter te kunnen van meester blijven; indien ik meester ware, voegde hij er even zoo schaamteloos bij, ik zou de helft van de scholen afschaken! Schande, tien duizendmaal schande voor eene partij die zulke lieden lelt in haren schoot! Verontweerdigd en gebelgd, en in name der mcnschheid en van de wetenschappen, zegde onze vriend aan dien woestaard, dat hij niet verdiende de naam van mensch en van Belgische Burger te dragen, en dal hij veeleer verdienen zoude eenen galeiboef te wezen, in plaats van eenen rijken eigenaar die hij is, tot straf van zijne ongehoorde woorden en der onmenschelijke princiepen die hij durfde voorhouden. Zie daar dan de leerstelsels der ultrainonlanen: de menschen in onwetendheid houden, ten einde er geinakkelijker meester van te blijven Ah! is zoo dan, dat zij, die geleerd en onder wezen zijn, de geleerdheid en het onderwijs willen versmachtenAh is zoo dan dal zij de dweep zucht en het bijgeloof in zwang willen houden Ah! is daarmede dat zij de inenschelijkc geest in duizend dichte webben willen omzwachtcld hou den, en dat zij met al hun vervalschen en verzwij gen, en met al hun leugenstofferen, de wereld zoeken lot één lichaam te maken, waarvan zij hel eenig hoofd zouden willen zijn! Ah! ’lis daarom dat zij al die valsehheid, al die dubbelzinnigheden, al die listen, al dat bedrog dagelijks gebruiken in I>o l>u<lj»t van Oorlog. De Moniteur van donderdag kondigde den budjet van oorlog af voor hel dienstjaar 1876. Hij beloopt tot do som vat. 41,099,800 fr. en die van de gendarmerie, die men er afgedaan heelt totfr. 2,839,746 27. Als men deze twee budjctlen te zamett neemt die onder hel liberaal bestuur maar een enkel uitmaak ten, vindt men een totial van 43,939,546 fr. De laatste budjet van oorlog door de liberalen opgemaakt, in 1869, beliep maar lol de som van 36,778,047 fr. zij protesteerden op de tribuun en in de drukpers tegen de oorlogsbelastingen en riepen overal uil: \l< wij aan het bewind komen zullen wij den VlnnmHche kleriktile guxetten. Men leest in hel Volksbelang de volgende zeer juiste bemerkingen over al hel kwaad, dat de vlaamsche klerikale gazetten onder de weinig ver lichte bevolking van Vlaanderen sanrichlen. Men doorloope maar een dier blaadjes, en dade lijk wordt men gewaar dal de dweepzuchligsten onder dc pastoors, onderpastoors of ipouikken daarvan de opstellers zijn. Under den bedriegelijk- sten vorm, met de meest jezuïtische geslepenheid, worden alle feilen, alle gebeurtenissen er ingekleed •peene wijze, om de liberalen in een hatelijk dag licht te stellen, ’s Lands wellen en instellingen, in hare bepalingen die hel recht der burgerij en dc vrijheid van geweten huldigen, worden dagelijks en onbermhartig aangerand en gedoemd; - onze staatsmannen en magistraten, die de wellen eerbiedigen en verdedigen, worden af geschilderd als de verachlelijkste wezens, terwijl degenen van hunne kleur, die hel beslaan van hel wereldlijk gezag ondermijnen, er als helden of martelaars worden opgchemeld; wie overal en in alles voor het klerikalismus niet buigt, wordt als een misdadiger aangeklaagd, en de haal der dweepers en lichtgcloovigen op hem ingeroepen; hel wereldlijk ouderwijs wordt genoemd eeue 1 bron van verderf en ondergang; immers er bestaat noch macht noch gezag, builen die van den Paus, van de bisschoppen, van de pastoors, van de paters en nonnen, en onze arme buiten lieden hoorei) ot' lezen niets anders, en op hel einde gelooven zij ook niets anders dan dal wezen lijk de Paus een martelaar is, dal de kerk wordt vervolgd, dal in elk liberaal ecu schurk of een moordenaar moei worden gezien, dal er ten minste iedere» dag een mirakel gebeurt en duizendc fraaie dingen meer En eiken dag, elke week brengen die schriften aan onze platlelandsehe huisgezinnen zulke ver derfelijke lectuur; hun geest wordt van al dn venijn, van al die gal, van al dien haal, van al die helsche leugens doordrongen, zonder dal die arme lieden ecus een woord hoorei) of een regel te lezen krijgen, die hun de waarheid doen kennen, of een straaltje licht voor hunne oogen doen opgaan! Wij begrijpen maar niet hoe het liberalismus niet sedert lang het beslaan van dien kanker heeft opgemerkt en getracht te bevechten. Maar nu de kwaal is blootgelegd én het eenigc hulpmiddel (hel verspreiden der vlaamsche liberale gazetten) aangeduid, hopen wij wel dat de dag nadert waarop hel heele liberalismus de vlaamsche libe rale flaminganten zal bijspringen, en medewerken tol de geestes-onlslaving, tol de redding der 1 vlaamsche bevolking. hunne woorden en geschriften, om te beter eenen voet te kunnen zetten op hel menscliclijk hart, om het volk met eenen leiband onder de oksels te doen gaan, en liet te doen kruipen, zwijgen en beven en de knie te doen buigen! om te beter wreed en redeloos te mogen handelen, de deugd en dc waarheid in hel aanzicht te konuen slaan, en op hunne wijze om-lc-springen mei hel recht, dc vrijheid, het geweten, de rede, de deugd Ah! ’t is daarom dat zij alles onder den dekmantel van den godsdienst verbergen en hunne leugens onder eenen waarheidsschijnAh! 'i is daarom dal zij arglistig vei bieden van liberale geschriften te lezen, om dal zij welen dal deze hunne gooche- laarsloercn aan het daglicht brengen! Ja, wij weten hel; Maar wij beminnen de waarheid en de vrijheid, en wij zijnde waarheid aan onze medebiocders verschuldigd; en daarom, zoo lang onze geest een denkbeeld zal voeden, en hel ons warm aan hel hart zal blijven, zullen wij u bevechten, o mannen zonder had niel zonder naam, o mannen van duis ternis en nacht, en zullen wij trachten medete- helpen om uwen val voói lehcrciden, om op den- zelven hel rijk van de toekomst te bouwen, waar om millioenen menschen zullen juichen. elder cn zijne officieren deden vrucblclooze pogin- j gen om den brand te dooveu. liet schip was voor- zien van veel reddingshootei., maar de rook en de. vlammen beletten er meer dan twee in zee to brengen. De vrouw en de beide dochters van den kapitein sprongen van eene hoogte van 25 voel in hel water. De kapitein bleef met zijne ollicieren de laatste op hel schip; 17 kinderen cn een onder wijzer ontbraken bij de laatste oproeping. Men hoopt echter dal allen niet dood zijn; eenigc leer lingen hebben erge wonden bekomen. De Vesuvius is aan spoken. In den nacht van 17 tot 18 december hoefde men den berg niel meer te beklimmen oin de vlammen te kunnen zien, L die van tijd lol tijd als reusachtige longen uit den rook ópschoten, een somberen gloed werpende over alles in 'l ronde. Den 19 was weer geen vuur zichtbaar; doch de rook nam in dikte toe. In den namiddag van dien dag werd hel doodstil, en <lc rook bleef onbewegelijk boven den berg hangen, dc i kruin bedekkende lol aan .1trio del Cavatto, lol welke de toegang aan de wandelaars verboden I werd. Gisteren, den 20, was dc vulkaan alweer I levendiger; hij joeg zijnen rook met kracht naar K boven, en men hoorde rommelingen in de aarde; f De klei ikalcn vonden alsdan dien budjet te hoog; I daarbij werden de instrumenten tot waarneming L j der bewegingen van den bodem, nog voortdurend onrustiger. Geen twijfel dus, of eene nieuwe uil- bursting staal te wachten. Of zij hevig zal zijn, is hel gesprek der twee personen. zijne laatste zitting den eenparigen wensch uil- maken. Een verzoekschrift zal aan de kamers ge stuurd worden oin de verwezenlijking van dien wensch te vragen. Hel besluit van den burgemeester van Luik, betrekkelijk het verbieden der jubilaire processie» kan niet meer verbroken worden. Het tijdverloop van veertien dagen hiervoor bepaald, is verstreken. De berichten, uil hel Center van Charleroi ontvangen, melden dal de toestand niel veranderd is. De werkstakers volharden in hunne volstrekte weigering om hel werk te hervallen, als er geene toegevingen door de eigenaars gedaan worden. Tol hiertoe hébben zij geene strafbare daden begaan. Dc Teems is het loonecl geweest van eene i nieuwe en schrikkelijke ramp. Een schip de Goliath, dat bij Gravesend aan anker lag, en dat diende om de opvoeding te maken van de jonge- lingen die zich voor het zeewezen bestemmen, is vrijdag morgend in brand gekomen. Er waren viei honderd kinderen aan boord. De kapitein Bour- I Mgeineene 'rijclingen. Volgens hel schijnt zal dc tooncelmaalsshappij van Gceraadsbergcn op 6 februari alhier eene vertooning geven. Het is M. Jules Bosmans, zoon van den acht baren onder-voorzitter der rechtbank van Leuven, i die als onderwijzer is benoemd van den zoon van den graaf van Vlaanderen, welke tol nu toe dc verinoedelijke troonopvolger van onzen Koning is. Hel schijnt dat Koning Leopold II voor veel in dien keus is. Dinsdag heeft men te Steene, uit eenen put, bij de steenbakkerij van M. Van Slelcghem, hel lijk opgehaald van zekeren Jan Kimpe, oud 30 jaren, werkman, geboren en wonende te Oudenburg. I Men veronderstelt dal Kimpe, in den avond van den 26, in staal van dronkenschap zijnde en door den donkeren misleid, in dien pul gestort is en er dc dood zal gevonden hebben. Den 25 december heeft men te Isegem in de vaart een lijk gevonden dal reeds in verrotting was. licldioeg geen leekens van geweld. Uil de papieren die men in de zakken van dien persoon vond, kon men zien dat het zekere Louis Rabaul was, herkomstig van Stade» cn sedert een jaren te Roessolarc wonende. Genomen inlichtingen mel den dal hij van goede familie was, maar sedert eenigc» tijd niel veel middels van beslaan had. Volgens inlichtingen van de hollandsche grens zou er een tweegevecht met de pistool plaats gc- k had hebben tusschen twee te Brussel goed ge kende personen. Men vei zekert dal de eerste doodelijk gewond is; een kogel doorboorde den hoed van den andere. Dit tweegevecht zou ver oorzaakt zijn door kwaadwillende woorden ten opzichte eciier dame, die niet aanwezig was bij het gesprek der twee personen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft iu zijne laatste zitting den eenparigen wensch uit gedrukt het onderwijs in ons land verplicht tc T- .-wr -..Lr-- 'JTJ!.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2