VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT JAAR. =5 k kiesoveriredingen be- Eenafzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men sclirijll in bij den drukkér-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. De schooierij voor den Paus is volop aan den gang. Arme man! hij ontvangt maar van 10 lot 12 millioencn’s jaars, of daar omtrent 30 duizend frank per dag Voor menige rechtschapene mensclmn zijn do milde gillen voor den Paus, die eenen aftrek zijn voor onze arme bevolking, eene diepe hartsteek. Doch, wacht u wel, menschlicvende medeburgers, van dit te laten blijken; wacht u wel van te zeggen, dat men beter zou doen onze ongelukkige ingeze tenen te helpen, die koude en honger lijden, dan schatten naar Rome te zenden. Ja, wacht er u van, want men zou u verwijlen dat gij franc-mafons dat gij geuzen dat gij goddeloozen zijl. De klerikale gazellen klagen ook veel van«Aw/.- vervolgingen Maar weel gij, lezers, wat de geestelijken door kerkvervolgingen verslaan? Wij zullen het u zeggen. Als de bischopen en de priesters in Zwitserland en in Duilschland, door de tribunalen gestraft worden, omdat zij zich aan ’s lands wetten niet willen onderwerpen, dal zijn kerkvervolgingen. Als een pastor Van Liere of een onderpastor Duchesne voor schandelijke misdaden veroordeeld De klerikale gazellen blijven altijd schaamteloos liegen. Altijd spreken zij van de aanstaande ver lossing» van den Paus, van de «aalmoezen» die hij noodig heeft, van zijne «gevangenschap» in zijn eigen paleis. Maar voor wie zijn die gazetten geschreven De verstandige menschen weten toch immers wel, dal de Paus zoo vrij is als iemand ter werelddal hij vrij is van zich te begeven waar hij wil, en te ontvangen wie hij wil; dal hij paar den en koetsen heelt van de kostelijkste en do schoonste die er te vinden zijn; bedienden met hoopen van alle slag, cone talrijke lijfwacht, en dat hij een paleis bewoond met elf duizend kamers, het sierlijkste en het rijkste dat er opgansch de wereld bestaal. Hoe durft men van zulke eene «gevangenschap klagen? Hoe durft men, als men schat rijk is, almoezen schooien? Hoe durft men, als men volkomen vrij is, naar «verlossing smeeken? Vra<lem van Familie*. Wij moeten u herrinnereh dal het voor 22 januari is, dat gij in de kas der regis tratie uwer woonplaats, de 200 fr. moet Deofliciële kandidatuur schijnt in Frank rijk terug in het leven geroepen te worden. Maarschalk Canroberl, die eerst bij brieve alle kandidatuur voorden franschen senaat had geweigerd, is op zijn besluit terug gekomen en draagt zijne kandidatuur voor in hel departement Lol. Hij wordt dooi den heer minister Bullet ondersteund, die hem bijzonderlijk aan den prefect van dit departement heeft aanbevolen. De Times van Londen kondigt een tele gram af uil Parijs, gedagteekend van dins dag luidende dal Frankrijk onmiddelijk na de ontvangst der nota van graaf Andrassy, aan Engeland hel verlangen heeft uitge- drukt om in overeenstemming met hem te handelen. Volgens men uit Weenen meldt, ont moet hel ontwerp van graaf Andrassy, rakende de lurkschc hervormingen, te Rome als te Parijs een gunstig onthaal. Bij de duitsche gouvernementen, die weigeren ten voordeele van liet duitsche keizerrijk de spoorwegen af te slaan, die over hun grondgebied loopen, moet men het groothertogdom Baden voegen. De Carlsruher-Zeilung, tolk van het badensch gouvernement, verklaart dat hel geenszins geneigd is zijne rechten op het keizerrijk te willen laten overbrengen. Hel zelfde blad logenstraft op de stelligste wijze, al de geruchten, over eene minislerieele crisis en eene verandering in de staatkunde van liet gouvernement in omloop gebracht. Uil de hoofdslad van Griekenland komt hel bericht toe, dal hel kabinet Bulgaris, de heer Papamichalopoulo uitgezonderd, voor hel jusliciehof verzonden is onder de beschuldiging vau kiesoveriredingen be gaan te hebben. Men telegrafeert uit Madrid van den 4 januari, dal de ministerraad onder voor zitterschap van den koning, hel veldlochl- plan bepaald heeft vastgèsleld, dat tegen de Carlisten op nieuw gaat aangevangen worden, alsook het tijdstip, waarop de krijgsverrichtingen zullen aanvangen. Er is ook besloten geworden, dal de koning zijne reis in hel noorden van Spanje zal doen als de krijgsverrichtingen in zoo verre zullen gevorderd zijn, dal zijne afwezigheid uit de hoofdslad geen te langen duur zal moeten hebben. De berichten San Sebastian stellen vast, dat de Alfonsisten hunne strijdkrachten tusschen Renteria en Irun samentrekken en al de plaatsen van levensmiddelen en krijgsbehoeften bevoorraden. Moriopes Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. IiiHClii-iJving i>einalbnar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganseh llelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr._7 00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. schijnt bereid te zijn om den vijand aan te randen. De batterijen der Carlisten van San Marcos zetten hel vuur tegen Renteria en los Passages voort. 50/ 9- 08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmu ie 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport naar I.ielilcrvelde en Dixmude nanr iVieuport. I Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Dixmude-Nieuport 9-50 0-00 2-20 8-45 storten, die u bet recht geven uwen zoon te mogen remplaccercn. Het is de schoone militie wet door de klerikalen gemaakt, die hel zoo wil en zoo lang zij bestaat moet men er zich aan on derwerpen. Vergeet ook niet dal gij voor 1 februari een rekwest aan hel departement van oor log moei zenden, waar bij de kwitlancie moet gevoegd zijn, bewijzende dal gij de storting gedaan hebt. Eens deze tijdstippen voorbij, bestaal er geen middel meer om uwen zoon aan den militairen dienst te onttrekken als hij er in lot. Ten ware gij er een seminarist van maakte, die later capucien of recollel kan worden, zeggende dat hij arm is. Vertrekuren van «len ijxeren weg van üuinkerke, Veurne Dninkerke naar Veürne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 6-30 Veurne naar L'ichlörvelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Diiinkerke 7-40 .1 n» iwiram III -ÜM—Iinwur N.r 2. ZATERDAG 8 JANUARI 187G. Venrne, 8 Januari. De politieke toestand van ons land is uitmuntend ernstig en vol gevaren. Men zou moeten blind en dwaas zijn om dezelve niet te zien. Nimmer sedert 1850 hebben wij gebeurtenissen gezien gelijk aan deze die wij thans beleven. Ook is de openbare denkwijze ten hoogste gespannen en on rustig. Hebben grootsche liberale beloo- gingen in de bijzonderste sleden des lands plaats, zij hebben hunne redens van be staan en billijken zich ten overvloede. In derdaad de eischen der klerikale partij groeien met den dag aan en worden van langs om stoutmoediger. De oorlog was verklaard aan de burgerlijke overheid; te Luik wilde de bisschop hel gezag van den burgemeester over hel hoofd zien, maar gelukkiglijk nam daar de eerste magistraal zijne zending ernstig op en deed de wel eerbiedigen. Verders heeft een rechter misbruik van zijn gezag gemaakt en eene stoute hand aan de Grondwet geslagen door de persoonlijke vrijheid van een zijner onderhoorigen te schenden. Die rechter is veroordeeld; de heer Wery, voorzitter der rechtbank van Bergen, is voor eene maand in zijn ambt opgeschorst; omzijn karakter van magistraat gecompromelleerd te hebben en ernstig aan zijne plichten te kort te zijn gebleven. Mol fierheid zeggen wij, dat de vrijheid in België nog kloek ver dedigd wordt. En weel wel, dal die uitslag le danken is aan de liberale drukpers, die geloond heeft: te willen wat is recht en le krijgen wal zij wil. Zoolang de druk pers vrij is in Belgie, zal zij nimmer dul den dat er iemand om zijn geloof of gods dienstvrijheid vervolgd wordt. Zonder de vrije drukpers zou de daad van voorzitter Wery een voltrokken feil gebleven zijn en men zou een slachtoffer der klerikale poli lieke leering le meer geleld hebben. Ook verheft de klerikale drukpers eene eenparige angstkreet omdat hare partij zoo krachtdadig ontmaskerd is, als een gevaar voor de rust in ons land en voor hel aan zien van Belgie bij den vreemde. ADVERTENTIEBLAD .1 POLITIEK OVEHZICHT.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1