Uit Veurne: D. B. Algeineene Tijdingen. Een stouten diefstal is gepleegd geworden, de Besluiten en Benoemingen. Bij koninklijk besluit van 3 dezer is de heer Karel Aeriebout, nota ris-klerk te Nieuporl, deur waarder benoemd bij de rechtbank van eersten aanleg lc Veurne, in vervanging van M. Duylsche. maar al te wel hoe men met mij gehandeld stem geweigerd hebben door geheel Vcurne- ambacht te doen kennen: bij dezen hunner soort zouden zij daardoor nog oenen roem verwerven welken wij zelven hun zouden aangeschaft hebben. La satire ne sert qu'a rendre un fat illustre zegde de fransche dichter Boileau, wanneer hij zag dat zijne vijanden hunne vermaardheid op zijnen hekel gevonden hadden, en, hoewel wij toch Boileau niet zijn, God beware ons van later dérgelijke bekentenis te moeten doen. Aanvaard, mijnheer, enz. worded, <^tz^n "cj De geestelijken zouden als onfeilbaar willen behandeld worden en zich aan de algemeene wetten willen onttrekken. Dit betrachten zij, en zoolang als zij dit niet zullen hebben bekomen, zullen zij klagen van kerkver volgingen. Men weel dat M. Bara in zitting van 14 de cember, hel gevaar heelt doen uitschijnen welke de al te talrijke fohdalien van missen oplevert, en de geestelijkheid van België in dc onmogelijkheid is al de diensten te doen, waarvoor zij geld ontvangt. Als men daarbij dc andere bezetten voegt aan de kerkfabrieken en voor godsdienstige- en liefdadig heidswerken gedaan, dan moet men zeggen, dat men onrechtstreeks lot dedoodc hand terug keert. Een blad van Antwerpen, de Opinion, heeft eene berekening gemaakt, dat de belgische geestelijk heid, bij middel van godvruchtige fondatiën, sinds 1830, meer dan 100 MILLIOEN FRANKENheelt ingezameld. En nog klagen de pastoors dat zo hier in Belgie, zoo vervolgd worden en ze met moeite aan hun brood kunnen komen. Hel ware noodig dat er daar werd in voorzien, anders zullen die binnenpalmcrs zich van de schoonste goederen meester maken, die niets voor den staat opbrengen en enkel ten profijle der kerk worden geëxploiteerd. De onderpastor Duchesne wiens walgelijke schelmstukken gepleegd op kleine meisjes aan de welke hij den catechismus moest leeren, gansch het land hebben verontwaardigd, is de verledene weck door de rechtbank van Leuven veroordeeld tot 24 maanden gevangzittiug en de berooving zijner burger- en politieke rechten. Eerst veroordeeld door de rechtbank van Luik, was Duchesne in beroep gegaan: het Hof van Beroep vermeerderde zijne straf. Duchesne ging tegen hel arrest van ’l Hof van Luik in verbreking en hel Hof van Cassatie het arrest van het Hof van Luik gedeeltelijk verbrekende, had de zaak naar de rechtbank van Leuven verzonden. Teeken des tijds. Een broederken van de kristelijke leering, is woensdag voor de korrektionneele rechtbank van Antwerpen verschenen, onder beschuldiging van hel dragen van eenen valschen naam en van dief stallen. Hij heel Antoifte-Marie Murard, in godsdienst broeder Pérégrinianus, naam welken hij sedert zijne laatste landreizen heeft gedragen. Hij werd te Maudorc (Frankrijk) geboren, maar menigvul dige aanslagen op de eerbaarheid zijner jonge leerlingen, dwongen hem het land te verlaten. Hij had te Antwerpen eene schuilplaats gezocht onder den valschen naam van Claude Butty hij hoopte zonder twijfel, in geval de politie op* hem hel oog zouden slaan, hij in tijds zou verwittigd zijn en ziel» aldus naar Holland kon begeven. Ter meerdere eer en glorie van Ko, den gepen- sionneerden melkboer, omdat hij de liberale gazetten in algemeen en hel Advertentie-blad in bijzonder, zoowel kan aanbevelen. Een moeial0-25 Omdat liet Advertentie-blad ook zijnen jubilé heeft gehouden. Een zijner aan- dachtigc lezers 0-50 I Wanneer men goede kinderen kweeken wil, dan is het geraadzaam ze naar dc Middelbare School niet te laten voort gaan en ze voor een jaar of vijf naar een bisschop pelijk collegie te sturen. Op die wijze, leeren zij ordentelijker leven en geven, aan den ouderdom van twintig jaren, als zij soms uil d’herberg komen, blijken van over tollige matigheid en prijsbare kinderliefde. Zondag 26 december hebben wij er een voorbeeld van gezien. Een Bulscampsche kiezer 1-00 Giflc van Rosalie omdat Charles haar binnen geroepen heeft 0-20 Een der hevigste klerikalen van Antwerpen, Alfred De Poorter, advokaat en lid van bijna al de congregation dier stad, is de verledene week door hel Hof van Beroep van Bi ussel veroordeeld lot 6 maanden gevang en 100 fr. boet, wegens mede plichtigheid in liet bedriegelijk bankroet van August De Touches. De Poorter was door hel tribunaal van Antwer pen veroordeeld geweest tol 4 maanden gevang en 100 fr. boel en was legen dit vonnis in beroep gegaan. Voorwaar wal hebben de gerechtshoven werk mei de kopstukken van liet klerikale Huis van Antwerpen. Er zijn geen lieden op aarde die beter hun eige nen lof kunnen zingen als de clericalen. Als men die mannen maar wil gelooven, zij alleen, hebben het monopolium van de eerlijkheid, deugdzaam heid, rechtzinnigheid, deftigheid. Zij zouden om niet ter wereld van iemand kwaad spreken; zij zouden buiten de schreef niet loopen vooral de schallen van Golconde; wel neen; dal kwaad spreken en builen de schreef loopen zijn al veel te leeiijke doodzonden, cn die doodzonden doet, gaat naar de hel gelijk eenen puidl naar T waler, en zij zouden niet geerne daar liggen spartelen in dal vuur van solfer en pek. Dal is goed voor die eerlooze liberalen. Die brave en goedzeugdige cleri calen gaan naar den derden hemel; daar zullen zij rijstpap eten met zilveren lepels; dal zal beier zijn ch tarlufjen van een Veurnaartje? I 16. Morissc Pieter. I 17. Mylle Hendrik. p 18. Nevejans Karei. 19. Perlau Jules. 20. Pollevyt Guslaaf. 21. Poorter Florimond. 22. Rielvell Benedikt. 23. llillof Hendrik. 24. Rybens Emiel. 25. Tassche Edmond. 26. Turckx Karei. 27. Vandenabeclc Eug. 28. Vanhaecke Eduard. 29. Vanloo Hendrik. 30. Vieren Jozef. Hel parket heeft dien looz.cn trek verijdeld. Na liet vonnis van de rechtbank van Antwerpen, zal dit broederken, door Frankrijk krachtens het uitleveringstraklaal gecischl. in dat land over zijne aanslagen op de eerbaarheid rekening moeten ge ven. Hij is slechts zes-en-twinlig jaar oud. Ingezonden Artikel. Bulscamp, 3 Januari 1876. M.’ de Uitgever, In uw nummer van eersten december slaat een artikel over de benoeming eens onderwijzers al hier. Ik bedank hartelijk de onafhankelijke kiezers van Bulscamp, uwe correspondenten, over de ge negenheid die zij mij in dit artikel betoond hebben, en ik ben gereed hun alle mogelijke diensten te bewijzen, indien de gelegenheid ervan zich opdoel. Maar om mijne onderhandelingen met sommige onzer gemeenteraadsleden openbaar te maken, be staan er hinderpalen die ik niel kan overschrijden, in acht genomen de menigte persoonlijkheden waarmede deze openbaring vervuld zoude zijn. Ik zou inderdaad blijken der snedigheid en der onpai- tijdigheid van bedoelde raadsleden kunnen geven, indien er getuigen bestonden die mijne gezegden konden staven. Maar in dergelijke gevallen, als men eene overheid gaal spreken, gebeurt dit in 't bijzonder, en het ware niet hoffelijk een bij zonder gesprek door de drukpers bekend te maken. Te meer, is hel niel genoeg dal de weldenkende burgers van Bulscamp weten en zij weien hel maar al te wel hoe men met mij gehandeld heeft? Het is niet noodig de mannen die mij hunne verledene week, op de pachthoeve van Joannes Vandeubussche, landbouwer te Veurnc-Bewesler- poorl. De dieven zijn in den slaapkamer gedrongen van den dienstknecht en, terwijl deze lag te ronken, hebben zij alle zijne kleederen cn geld medegenomen, derwijze dal als hij wakker werd, hij genoodzaakt was dc kleederen van zijnen meester aan te trekken om zijn werk aan te vangen. Wij weten niet of de daders gekend zijn. Onder de zonderlinge gebruiken die in onze omstreken bestonden, dienen de gedenksteenen vermeld te worden die bij het overlijden van ieder persoon, van wclkdaningen stand hij ook wezen moebte, geplaatst werden. Wij vinden er een in een klein dorp, op de baan van Oostende, tusschen Lombarlzijde en Middel* kerke, die bijzonderlijk de aandacht van den voor bijganger loeroepl. Zie hier bel opschrift letterlijk overgebracht Hier ligt zonder ziele Pieter Van de Wiele dewijl Kleermaker van stijl, Hij vond gene draeijen Om T lijf aan ziel te naeijen. Ende Hij was van Westende. Na male de menschee wijzer geworden zijn, veranderden velen van die drollige overzettingen, maar wij twijfelen niel ofdergelijke grafsleenen zijn nog in andere plaatsen te vinden. Den Zaterdag 29 Januari 1876, om 11 ure des morgens, zal er overgegaan worden in hel provin ciaal gouvernement van Wesl-Vlaandcren, lot de aanbesteding: Der werken voor het maken eener zeesluis ter haven van Nieuporl, in vervanging der nieuwe sluis van Veurne, gelegen op de vaart van Plas.-clien- dale, langs Nieuporl en Veurne, naar de fransche grens cn dezé vaart in gemeenschap brengende met de achlcrhaven van Nieuporl. ’I Begrootingsbestek, beloopt fr. 389,800-00 De borgstelling is vaslg. 20.000-00 Sluiting der JachtDe heer minister van binneidandsche zaken herinnert dal de jacht met 1 januari niel meer loegelalen is, ter uitzondering voor het groot wild en de jacht op konijnen in de bosschen, die toegelaten wordt tol op 31 januari 1876, en de jacht op hel waterwild die tol 31 april aanslaande openblijft. Daaruit volgt, dal te rekenen van 3 januari lesl- leden de te koopstclling, het verkoppen, helkoopen of rondleuren verboden is van alle slach van w ild w aarvan de jacht gesloten is, alsook van alle slach van vogelen, die in T w ild vliegen. De stad Reims Frankrijk), kondigt tegen 4 en 5 juni eerstkomende eenen grooten interna tionalen wedstrijd van koormaalschappijen, har monium en fanfaren aan, waarop de belgische maatschappijen uilgenoodigd zijn. Deze prijskamp zal maar algemeen zijn voor de afdecling van uit muntendheid, de hoogere en de eerste aldeeling. Gedurende hel afgeloopen jaar zal het octroi van Parijs meer dan de 113 millioen opgebracht hebben, bij vooruitzicht op de bcgrooling des jaars gebracht. POHl-Conventie niet l<'i*nnki*ijk. Frankrijk zal inde algemeene vereeniging der posten treden den 1 januari 1876, cn van dien datum te beginnen, zullende poslbelrekkingen van België met (lil land geregeld worden volgens het traclaat van Berne van 9 October 1874, overeenge bracht met de bijzondere schikking tusschen hel bestuur der Belgische en Fransche posten den 11-17 november 1875 genomen, gesloten. De taksen en wissel voorwaarden det brieven van België naar Frankrijk cn Algerie verzonden, zullen bepaald worden als volgt: Gewone of bevolen Briefwisselingen. Te ontvangen taksen in België Gewisselde en Fransche bureelen waarvan de respectieve afstand de 30 kilometers niel overtreft (pei 15 grammen): Vrachtvrij15 e“. Niet vrachtvrij30 c". Briefwisselingen welke dien afstand overtreffen per 15 grammen: Vrachtvrij 25 c". Niet vracht vrij 50 c". Corrcspondentie-kaartcn: Vraalitvrij: 10 c*. Dagbladen, afdruksels en handelspapieren (per u0 grammen): 5 c". Vast recht van aanbeveling: Brieven: 30 c". Andere voorwerpen 20 c". Bericht der ontvangst van aanbevolen voorwer pen 10 c“. De frankeeting is verplichtend voor al de ver zendingen andere dan de niel aanbevolen brieven. Zie hier dc namen der jongelingen onzer stad, ingeschreven om deel te nemen aan de loting voor de nationale militie, die alhier op Dinsdag 25 Januari zal plaats hebben. 1. Blomrne Jozef. 2. Gannoo Karei. 3. Glaereboudt Prosper 4. Claeys Emiel. 5. Dawyndl Polidoor. 6. Delabaere August. 7. Denecker Leopoldus. 8. Delolleuaere Benj. 9. Dcvallejo Celestin. 10. D’hondl Francis. 11. Dumez Lodewijk. 12. Faure Egide. 13. Houck Guslaaf. 14. Lahaye Hendrik. 15. Maton Karei. 1OO Millloen franken. Penning. i Uit Bvlscamv Becliterlijke kronljk.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2