VAN VEÜRNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A RECHTERLIJKE EERHERSTELLING. N,r 1. JAAP.. 12-11 4-35 6-02 Veürne naar Duinkerke Duzi. Veurne, S» Januari. Een;Uzoii(lerlijk ir miner 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drnkker-iiitgever, Óoslstraat, 6, te Veurne en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededeelingen, artikels ol brieven, behoorlijk ondertcekend alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden’ Uittrek van hel vonnis uitgesproken door de correctionnele rechtbank van Veurne, in de zaak van den heer Prokureur des Konings, tegen ROSALIA NEUT, dienstmeid te Nieu port. De Rechtbank, gezien het proces-verbaal opgemaakt door den heer polilie-kommissaris van Nieuport, waaruit volgt dat de verdachte Rosalia Neut zich plichtig zoude gemaakt hebben 1") van eerrooverij, om op 17 september jongstleden, te Nieuport, aan juffrouw MARIA DE CLERCQ, weduwe van wijlen den heer MOREEUW, goud- smeedster en juwelierster te Veurne, kwaadwil liglijk eene bepaalde daad aangelijgd te hebben, van aard om hare eer te krenken of baar aan de openbare verachting bloot te stellen, en waaraf het wettig bewijs niet is ingebracht; en 2°) van inoudelijke beleedigiugen jegens dezelve op gemelde date en plaats, verwijst de ge- zeide ROSALIA NEUT, over dit laatste, in eene gevangzitting van eenen dag en in de proces kosten gedaan door het openbaar ministerie, getaxeerd en gelikwideerd ter som van fr. 12-90. En recht doende op de besluiten genomen door de civiele partij, juffrouw Morecuw, be machtigt dezelve civiele partij, onder het op- scliriit van Rechterlijke Eerherstelling, hel tegen woordig vonnis te doen inlijven in het dagblad van Nieuport en in de beide dagbladen van Veurne, ten koste van de gezeide Rosalia Neut, en verwijst deze laatste daarenboven in de kosten der civiele partijgetaxeerd en gelikwideerd ter som van fr. 29-30 c. Uitgesproken ter openbare zitting te Veurne den 26 November 1875. Voor eensluidend uittrek, De Avoué der civiele partij, Daniël De Haene, av. t*OLITIEK OVEIIZICHT. Volgens <Je inlichtingen, lol hiertoe in hel frausch ministerie van binnenlandsche zaken toegekonie», zouden op zestig de partementen er vijftig zijn, die hij de kie zing der gedelegeerden voor de senaals- kiezing de meerderheid aan conservaleurs hebben gegeven. Wanneer men echter inlichtingen uil andere bronnen te rade gaal, dan komt men tot de overtuiging, dat hel nog onmogelijk is om over den uitslag der kiezing van de gedelegeerden een oordeel uit te brengen. De republiekein- sche dagbladen blijven bij de verzekering, dat gemelde kiezing ten voordeele der linkerzijde is uitgevallen vooral ten voor deele der meest gematigde elementen. De heer Gambetta heeft zich te Marseille bij generaal Lewal begeven om te welen waarom de krijgsoverhejd hel banket, dal hem moest aangeboden worden, ver boden had, Volgens een telegram zou de generaal geantwoord hebben dal het ver liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnnlbnar voorop: toor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor franseh lietgié: 6 maanden, fr. 3-73 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. all.1' bod kwam van den oppergeneraal, graaf Espivenl die zich thans te Parijs bevindt, Deze was bij tglegrain geraadpleegd ge worden. De krijgsoverheid, zegde de gene raal blijft vreemd aan alle partijen en ver dedigt enkel de openbare rust. De heer Gambetta, van verscheidene afgevaardigden vergezeld is dinsdag te Aix aangekomen. Een talrijke volksmenigte bevond zich in de statie doch er grepen geene wanorders plaats. Eene vereeniging, die des avonds moest gehouden worden, werd verboden. Woensdag is de heer Gam- bella naar Parijs teruggekeerd, alwaar bij in eene openbare vergadering spreken moest. Volgens men thans uit Londen meldt heeft het engelsch kabinet besloten in beginsel de nota van graaf Andrassy. rakende'de turkschc hervormingen, te ondersteunen. De Times zegt dat verscheidene onder geschikte vraagstukken nog moeten onder zocht worden. Uil de lioofdslad v;m Hongarie komt hel bericht toe, dal de heer Tiza, voorzitter van den hongaarschen ministerraad aan de gedelegeerden der maatschappij van den oosterspoorweg verklaard heeft, dat het aanbod, door hel gouvernement gedaan het maximum was van wat er voor den afkoop dier lijn kon voorgesteld worden. De bésluuriaad heeft besloten bet-aanbod van het gouvernement aan te nemen. Kardinaal Antonelli hcelï den pause- lijken nuncius te Madrid omlcrichtingen toêgezonden om hel spaansch gouverne ment tot een duidelijke verklaring te bren gen, rakende zijne gedragslijn in zake van godsdienst, daar men in hel Valkaan hierover wil ingelicht zijn met hel oog op de aanstaande wetgevende kiezingen in Spanje. Eenigfc spaansche kerkvoogden zouden reeds de kalholijkc kiezers aange raden hebben om te stemmen voor de tegenstrevers der vrijheid van godsdienst. De bezetting van Trebingne, die maan dag naar Ragnsa was vertrokken, is terug geslagen geworden. Men verwacht zich aan een gevecht tusschen Trebigne en l>e vrijhei»! der klcrikalen. Nooit, neen nooit is de vrijheid der katholieken meer miskend en schandeljik onder de voeten getrapt geweest dan door n het heilendaagsch liberalismus, zeggen de klerikale». ZATERDAG ii JANUARI 187G. Vertrekuren van den ijzeren weg van Uuihkerkc, Veurne naar Licht er velde en Dixnuitle naar TViciiport. Duinkerke mar Veurtie 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervclde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veürne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixnuule-Nieuport J-uü 0-00 ---• 8-4n Dal is wel mogelijk. Maar waarin be slaat eigenlijk de vrijheid der klcrikalen? Is deze wel bestaanbaar mei de ware vrij heid, de vrijheid van iedereen? De vrijheid die dien naam weerdig is moet de vrijheid van anderen eerbiedigen, zij kan nooit bestaan in de vrijheid te wil len vernietigen. De vrijheid is ook niet het recht om kwaad te doen; want alsdan zouden de booswichten die door gendarmen gekne veld worden zich ook kunnen beklagen dat hunne vrijheid onder de voeten ver trapt wordt. Al de vrijheden die ge.óprïóofd zijn, zijn in onze grondwet geschreven en door dezelve gewaarborgd. Deze zijn: De vrijheid van geweten en van gods dienst. De vrijheid om over alles te denken zoo als men goedvindt en ook om zijne ge dachten bij middel der drukpers openbaar te maken, verder de vrijheid van ver- eeniging. Wie zijn nu degene die onze vrijheid krenken en onder de voeten trappen? De klcrikalen en alleen de klerikale». Vooreerst de paus hun opperhoofd heeft al deze vrijheden in hel lang en in ’t breed gedoemd; bijgevolg moeten alle katholieken die het als plicht aanzien den pat. te ge hoorzamen, onze grondwettige vrijheden vijandig zijn, en dezelve onder de voeten treden, anders zijn zij geene ware katho lieken. Nu, dal doen zij ook: overal waar zij kunnen, vervolgen zij degene die in re ligiezaken niel denken gelijk zij; nergens eerbiedigen zij de vrijheid van denken, en zij verdoemen en verdrukken alwie zich veroorlooft eenig schrift uil te geven of le lezen dat hun of hunne leerstelsels legen spreekt. De klerikale vrijheid, zooals men ziet, is de vernietiging der vrijheid. Wanneer nu de klerikale» manifestatie» inrichten om diegenen le huldigen die al onze grond weltelijke vrijheden doemt, en dal deze manifestalien bovendien onze vriendschappelijke betrekkingen mei an dere stalen in gevaar brengen, dan zijn zij een wezenlijk kwaad dal niel mag gedoogd worden. Men heeft schoon aan dergelijke manifestation den naam te geven van gods dienstoefeningen bedevaarten ol pro cession, zij zijn in den grond niet anders dan vijandelijke beloogingen tegen de viijheid, eene vei krenking der rechten van een ander en bijgevolg eene verstoo- ADVERTENTIEBLAD z

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1