MENGELINGEN. rekening houdt van zijne beloften en aangegane verbintenissen jegens de kiezers. M. Bruno Kervyn ontwikkelt vervolgens zijn voorstel over de voorzieningskas der lagere onder wijzers. Hel voorstel van M. Kervyn en dat van M. Guil- lery worden aan eene bijzondere commissie ge zonden. Daarna gaal de Kamer over tot de algemcene discussie van den budjet van binncnlandsche zaken. ■>e Schaat*. Iedereen kent de stalen schaats, in gebruik in Holland, Engeland en Frankrijk. In Lapland, in Noorwegen en in eenige streken van Noord- Amerika, waar de grond met een dikke laag ver harde sneeuw bedekt blijft, bestaal er eene andere stoort van schaats, genaamd skie of ijsschaats. Hel is een’ lang, zeer smal plankje, dal aan de uitein den afgerond is, en waarop zich in midden het schoeisel bevindt dal met eenen sterken loeren riem aan den voet vasthoudt. Niet weerhoudl den Laplander, die van dit Iko Kniner. De Kamer der Volksvertegenwoordigers is dins dag na eene langdurige vakantie wederom ver gaderd. Bij den aanvang der zitting heeft M. Malou eenige ontwerpen neêrgelegd. Het eerste heeft betrek op het verbod van wa pens te dragen. 'Ziehier hel ontwerp Art. 1. Elke persoon, drager van oorlogswa pens, zonder wctlelijke toelating of wettige rede nen, zal tot eene boet van 26 lol 200 tranks ver oordeeld worden. Indien hij van eene samenscholing deel maakt, kan hij tol eene straf van 8 dagen tol drij maanden gevang veroordeeld worden. Nu wij vinden hel ministerie nog al goed; het plaats eerst zijne muskellons en andere wapens en, als ze verkocht zijn, dan verbiedt hel door eene wel de koopers er gebruik van te maken Een ander ontwerp wordt door M. Malou neêr gelegd, volgens welk hij een bijgevoegd krediet van TWEE MILJOEN 463,000 frank vraagt voor liet departement van oorlog. 'Ziedaar wederom een bewijs hoe hel klerikaal gouvernement de beloften vervuld van de krijgs lasten te verminderen. Nog nooit hebben wij een bestuur aan het bewind geweien, dat zoo weinig I men liet levensgenot ontzegt dal aan de kinder jaren past. Die slaven zijn de kleine kinderen van beide geslachten, die men de leden heeft ontwricht en de gezondheid gekrenkt, ten einde hun te kunnen aflichten om op fooien en jaarmarkten halsbre kende, soms huiveringwekkende kunsten en lichaamsverwringingen uil te voeren. Die slaven zijn de ongelukkige meisjes en vrouwen, die men in de diepe, donkere, zwarte mijnen van ons Walenland door lastig werken af mat, verstompt en verdierlijkt, in zooverre dat zij niets van den vrouwenaard meer over hebben en geene vrouwen meer gelijken. Die slaven zijn de onwetenden, welke nalatige ouders van alle onderwijs verstoken lieten, welke als verdoolde schapen onder de menigte rond dwalen, en niet vatbaar zijn voor het geringste geestesgenot. Wal wij dus behoeven, opdat er geen slaven meer in ons midden zouden bestaan, is eene wet die den arbeid regelt van kinderen en vrouwen, is eene wet die hel onderwijs verplichtend maakt. Het best onderwezen volk zal het hoogst op de ladder der beschaving slaan. Een degelijk onderwijs geeft versland aan hel hoofd en goed heid aan hel hart, en waar de hoofden verstandig en de harten goed zijn, daar kan geene slavernij meer geduld worden, want daar moet zich bet ware rijk vestigen van Vrijheid Gelijkheid Broederlijkheid WeteiiHwnardige Dingen. Op een oogenblik dat men de lichlgeloovige menschen weder ligt te zagen over de gevangen schap van den Paus en zijne diepe armoede, zal het niet ongepast zijn eens de wel medetedeelen, die hem vrijheden en voorrechten gunt, als ware hij nog wezentlijk Koning in Italië. Toen men aan Victor-Emmanuel, koning van Italië vroeg om, na hel vertrek der Fransche troe pen, de wereldlijke macht van Home in handen te nemen, opdat de Paus zich geheel en al aan zijne heilige en vreedzame zending zoude kunnen toe wijden, stemde hij daar maai in toe op deze voor waarde: Dat de Kamers eerst eene wet zouden maken, ten einde de vrijheid van den Paus en van alle zijne dienaars te waarborgen. Ziehier deze wet, die den 13 Mei 1871 gestemd werd en gemeenlijk bekend is onder den naam van Bescherningswet: Artikels 1 en 2. f onschendbaar en heilig zoo als de persoon des Goed nieuw». Wij lezen in hel IVakWad van Dixmude: Wij hebben eene gelukkige lijding ie vermelden en dal doel ons harte neugd, want goed nieuws is zoo zeldzaam in ons vcrkwezeld Vlaanderen. Hoeselare heeft zijn liberaal blad gekregen, dal aldaar sederl den 9 verschijnt onder den titel van: Gazette van het arrondissement Hoeselare. Welkom! aan onzen nieuwen konfraler en wij wenschen hem goeden moed. Bovendien de opsteller-uitgever is ons een ouden goeden vriend, namelijk de gewezen drukker van den Burger vriend van Iseghem, in welke stad hij tien jaren lang moedig geworsteld heeft tegen de onge- hoordsle klerikale vervolgingen. Dus hij is opge wassen in den strijd, wal veel waard is, daar men dan de ruwste stormen kloek kan troiseereu en overwinnen. Voorspoed aan de Gazette van Hoeselare. Vooruit! te lang is Hoeselare ten achteren geble ven. Wij twijfelen er geen oogenbhk aan of hel nieuwe liberaal blad zal een groolen inbreuk op den klerikalen invloed maken en op den duur er over iriomfecren. Niels weêrstaai aan hel vrije woord, de gezonde rede en de waarheid. Dal zullen de dompers wel ondervinden ie Hoeselare, waar hunne stoutste meestermakerij honderd ten honderden zal dalen, uil vrees voor de liberale zweep. schoeisel voorzien is, hij glijdt over den met sneeuw bedekten grond even gvmakkelijk als over de gladde oppervlakte der meeren en rivieren. Hel is vooral bij de jacht op ren- en veel andere dieren dal de sneeuwschats dienst doet. Reizigers beweren dal een Laplander mei de skie 29 inyria- melers, dat is 100 mijlen, in eenen dag aflegt. Er bestaal in Noorwegen een regemenl jagers (skiekebere) die met behulp van deze schaatsen de bergen beklimmen, en afdalen, rivieren overste ken, oefeningen met vuur- en andere wapens uit voeren, plotseling stilhouden door middel j van oenen stok met ijzeren punt, en op duizenderlei wijzen wenden en keercii met een' vlugheid die hel oog des aanschouwers verbaast. Wanneer zij over een plein met [bevrozen sneeuw trekken, zegt de reiziger Capell Brooke, ziel men ze nauwelijks de oppervlakte aanraken, den bliksem gelijk, verschijnen en verwijnen” zij in een oogwenk; maar hel is vooraf bij T afdalen van bergen dal hunne vaart alle verbeelding te boven gaat. Dit zonderlinge regemenl bewees groote diens ten tijdens den oorlog van Noorwegen tegen Zweden. In Holland is het schaatsenrijden tegelijkertijd eene noodwendigheid en een vermaak. De Hollan ders gewoonlijk zoo bedaard en stil, worden vlug en alierbeweeglijkst zoodra hunne vaarten vastge- vrozen zijn. Lieden van allen ouderdom en stand spoeden zich dan naar T ijs, de eenen eenvoudig om zich te vermaken, de anderen voor hunne ge wone bezigheden. Hel is op hunne schaatsen, dal de boeren hunne waren naar de stad brengen en op die wijze verscheiden inijlen in een uur af leggen. Van uit Holland ging het schaatsenrijden het eerst naar Engeland over, waar hel weldra een’ soort van zeer gezochte sport werd, vooral in Schotland, vervolgensnaar Duilschland en Frankrijk. Xlgemeene Tijdingen. Te rekenen van woensdag, te middernacht, zijn dc dooibarrieren op de groote banen en buurt wegen der provincie Wesl-Vlaanderen gesloten geworden. Sedert 1 januari tellen de woorden betaald antwoord inaar voor een enkel woord meer op telegrammen, op voorwaarde dat zij onmiddellijk vóór hel adres geplaatst en uitgedrukt worden door de letters B. A. Men schrijft uit Gent, 18 januari Op het oogenblik der ontploffing in de l.inière Gantoise werkten vier mannen in hel gebouw waarin twee ketels stonden en waarvan een ge sprongen is. Van de vier werklieden werd een op den slag gedood en van de drie andere bekwam een zulke erge brandwonden, dat hij overleden is als hij in hel hospitaal lock wam; de tweede werd ook erg verbrand, dat men wanhoopt hem te redden; de derde di onder de puinen van liet ge bouw lag, heeft slechts lichte wonden bekomen. Degene die dood was op den slag, werd meer dan 20 meters ver geworpen; hij werd verpletterd tegen den muur van liet gebouw dat rechtover datgene van de ketels staat. Geheel zijn lichaam was slechts eene brandwonde. Twee andere werk lieden werden nog gedood, die aan andere ketels werkten, gelegen op tien meters afstand voor den ketel die gesprongen is. Het is slechts om 10 uur des inorgends dal men hunne lijken heeft gevonden. Zij waren schrikkelijk verminkt; stukken van het gebouw zijn met groot geweld in alle richtingen gevlogen; men denkt dal dc twee laatste werk lieden door slcnblokkcn zullen getroffen zijn. Het parket is om 10 uur 's morgens ter plaats geweest om een eerste onderzoek te doen. De oorzaak dier ramp is nog niet gekend. De stoffelijke schade kan op 30,000 figeschat worden. Te Mechelen heeft eene misdaad plaats gehad, die in afschuwelijkheid alles te boven gaal wal w ij in de laatste lijden, in de rechterlijke jaarboeken hebben op te teekenen gehad. Men zal deze regels niet zonder beven lezen, en zichzclven afvragen, hoe het mogelijk is, dal er mensclien, zoo monster achtig wreed, kunnen bestaan te meer, omdat hel slachtoffer een onnoozel kind van acht jaar is. Eenige kleine meisjes van 7 tol 8 jaar oud, woonachtig in de Augustijnenstraat, te Mechelen, waren den 12 december laatstleden naar buiten gegaan. Josephine de Beider, 8 jaar oud, had zich onderweg van de kinderen gescheiden, en was alleen den weg naar huis ingeslagen. Het kind werd echter niet meer gezien, en alle opzoeken bleven vruchteloos. Verscheidene dagen verliepen; de moeder van het meisje, bijna zinneloos van verdriet, doorkruiste nacht en dag den ganschen omtrek, doorzocht alle kanten en hoeken, maar vond niets; er werd geen enkel spoor van haar kind ontdekt. Men verloos zich in gissingen over Slaven In liet jaarboek even als in den Volks-almanak van hel Willemsfonds voor het aangevangen jaar, treilen wij eene merkwaardige studie aan van Pieter Geiregal over De Slavernij in de verschil lende landen. Sprekende over ons land zegt de voornoemde schrijver zeer wel Staal onze beschaving op den voorgrond, laat ons echter niet denken dat zij volmaakt is. Er zijn ook nog slaven onder ons. Die slaven zijn onze arme, onderjarige, kleine fabriekwerkers, die men eenen langdurigen arbeid i oplegt, welke hunne krachten uitput en aan wie Dc persoon van den Paus is 1 ipilicr 7AA nlc ilo noreaAn zlzxc’ Konings. De aanslagen, uitdagingenof beleedi- gingen legen Hem gericht, worden gestraft alsof zij tegen den Koning gericht waren. Hel Hof van Assisen veroordeelt do schuldigen zonder dat de Paus daarvoor noodig heeft eene klacht in te dienen. Art. 3. De koninklijke eerbewijzingen moeten aan den Paus betoond worden overal waar hij zich laat zien. Art-4. De paleizen, hel vatikaan, Lateraan, zoo als het lusthof van Caslel-Gandolfo blijven vrij van alle belasting. Nooit mag de Staat dezelve ont eigenen. Art. 7. De openbare macht of de policie mag onder geen voorwendsel in de plaatsen binnen treden waar de Paus zich bevindt, tenzij door hem zelf geroepen. Art. 8. Geene huiszoeking mag er in dc pause lijke ministeriën of boekzalen gebeuren. Art. 9. De volle vrijheid door hel uitvoeren zijner geestelijke werken, zooals de Paus deze begeert, moet volstrekt geëerbiedigd worden. Hel is hem niet alleen loegelalcn zijne voorschriften aan de deuren van alle kerken te doen aanplak- ken, maar bet is strengelijk verboden er aan te komen of ze te scheuren, wal zij ook mogen in houden. Art. 10. De geestelijken die den Paus helpen om zijne geestelijke zending te vervullen, zijn onder dit opzicht aan geen het minste onderzoek onderhevig. Art. 11. De vreemde mogendheden mogen hunne afgezanten bij Zijne Heiligheid behouden. Het ilaliaansch bestuur erkent hun al de rechten en vrijheden, die zij genoten als dc Paus de wereldlijke macht uitoefende. Art. 12. De Paus bezit een poslbureel en een telegrapliisch bureel. De noodige maatregelen zijn genomen om hel geheim der briefwisseling te verzekeren. Hij mag zijne brieven en telegrammen overal franco verzenden. De telegrammen en brieven, door hem geteekend of door zijn bevel verzonden moeten in al de bureelen van hel ko ninkrijk vrachtvrij ot' gratis ontvangen worden. Eindelijk hel gouvernement heeft aan den Paus eene jaarlijksche begiftiging van 3 millioenen 225 duizend franken gestemd. ring van het ware order. De vrijheid die men daarvoor cischl is de vrijheid van hel kwaad. i ■uw»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2