ile lijden van den brandstapel 1 scholen in len. Want dan, dan zouden wij veroor deeld zijn mei groote slappen achteruit ic gaan,achteruit naar Hel innnireiAt van <le liberale «MHOcIntle vim lirimael. De Liberale Associatie van Brussel heeft aan de kiezers van dal arrondissement een rapport ge zonden over hare werking en waarin zij een ge deelte van haar programma bekend maakt, betrek kelijk hel onderwijs. Ziehier eenigc punten van dal programma De wereldmaking van het onderwijs in alle graden is het eerste artikel dal in praktijk moet gesteld worden. Het zal meer dan een dag werk aan de liberale partij geven. Hel is voldoende, om er zich van te overtuigen, eenigc maatregelen op te noemen welke zij bevat, en waartoe ieder een krachtdadige» strijd zal eischen; men moet, om deze eerste laak van hel liberalismus te vervullen: Aan de geestelijkheid alle gezag ontnomen, dat Algemeene 'S’ijclingi'i). Zondag 20 Februari toekomende, zal de be roemde tooneelmaatschappij voor Eer en Kunst, van Geeraardsbcrgen, op Stadsschouwburg alhier, eene buitengewone vertooning komen geven. Dezelve zal beslaan uil De Dochter van Dominique, blijspel. Het onbekend Meesterstuk, drama. Nummer 66, operette, Deze vertooning belooft luisterrijk te zijn en zal, wij twijfelen er niet aan, eene massa volk uit lokken. Bij koninklijk besluit van 27 januari zijn be noemd tol leden van den milicieraad voor de lichting van 1876, in hot arrondissement Veurne- Dixmude: Voorzitter, M. J.-B. Dcgraeve, te Stui- vekenskerke; plaatsvervangers, MM. A. Slcver- lynck, te Dixmude en Bieswal-Bril, te Veurne. Werkend lid, M. P. Gheerbrandt, te Nieuport; plaatsvervangers, MM. A. Grevite, te Woumen en L. Ryckcboer, te Adinkerke. Zaterdag, is er in hel provincial Gouverne- mentshotel te Brugge, overgaan gowordcn tot de openbare aanbesteding dor werken voor het maken eencr zeesluis ter haven van Nieuport, in ver vanging der nieuwe sluis van Veurne, gelegen op de vaart van Plasschendaele, langs Nieuport en Veurne, naar de fransche grens en deze vaart in gemeenschap brengende met de achterharen van I Nieuport. Hebben aangebodenMM. Nicaise en Delcuve, te La Louvrière, fr. 403,000; M. p. Dcswarte, te De lib«r»lo penning. Welke zijn de grootste hulpbronnen geweest waarmede de clericalen aan liet beheer der zaken 1 gekomen zijn in ons land'* Is hel niet met geld. Waar geraken zijdaar zoo gemakkelijk aan, vraagt gij, lezer? Waarlijk, men zou moeten blind en doof wezen om dit niet te welen. Kijk eens rond, hoor ecus de geburen spreken, werp eens een blik op de eerste en gereedste clericale gazet.Rondhalingen door pastors en onderpastors bij de burgers, boeien, neering- docners, funclionnarissen, van Sinte Pieterspen ning, nieuwjaargilïen voor den paus, gillen voor de chineeskens, voor de heilige kindschlieid, de heilige herten van Jesus en Maria; inschrijvingen van allen aard, en dat eiken dag, zonder ooit te eindigen, hel een op ander volgende; ga naar mis en lof, schalen voor den heiligen Rochus, patroon legen de pesle, schalen nogmaals voor de herten van Jesus en Maria, schalen voor de geloo- vige zielen, schalen voor de serialiteit, enz, enz, enz, ik vergeel er, en van de bijzonderste; offe randen, atlaten, waschlichl, stoelen en ziltens, en wal weet ik al, eenen winkel zonder einde, eene melkkoei dewelke nooit droog komt en die in plaats van melk volle zakken centen, stuivers, franken, goudstukken en banknoten opbrengt. Welke zijn nu de middelen van ons, liberalen, om te worstelen met die gestadige en meesterlijk ingerichte bedelarij op al de punten van den aard bodem Men zegt dat de liberalen geene gevers zijn. Het ware billijken te zeggen dal hot altijd aan dezelfde lieden is dat men aanklopt, als het er op aankomt om geld te geven en om slappen te doen, terwijl onze tegenstrevers de gansche samenleving als hunne melkkoei aanzien. Wat zijn de eenigc goudstukken met praalzucht gegeven door de groote koppen der clericale eige naars, vergeleken aan de ware en groote opoffe ringen die de hoofdmannen van de liberale partij zich moeten opleggen in al de steden des lands? Hel is aan de menigte, aan de massa, dat men den oproep zoude moeten doen, en niet uitsluitelijk aan een zeker slach van personen. De penning der kleine woning alleen, is immers genoeg voor onze tegenstrevers om met vrucht hunnen kwaaddoen de» kruistocht te ondersteunen. In plaats van te geven aan den eersten clericalen schooier die aan de bel trekt, en voor al de beuze larijen die zij voorhouden, laat ons, liberalen, den moed hebben voor hen onze beurs gesloten te houden, want met al die gitten en gitten, geven wij die lieden telken keer nieuwe wapenen in handen om ons te bevechten. Berekent eens wat oneindige hulpmiddelen wij zouden kunnen vinden lot verspreiding van onze princiepen, met er enkel maar de helft voor te geven van hetgeen wij ons door de ultramontane» laten afdoen Maar eischen wij niet te veel. Veel kleine maken een groot, zegt het spreekwoord; welnu, dal men eens berekene, dal er in België een half miljoen liberalen zijn, die zouden toestemmen aan plaatse lijke comiteiten geregeld te betalen, elk eenen we- kelijkschen penning van tien centime», de prijs van eene cigaar, van een glasje likeur in 'l koffijhuis! Dat zou wel en zeker opbrengen een half miljoen maal twee en vijftig keeren tien centiemen, ofwel, twee miljoenen zes honderd duizend francs. Wal zegt gij daarvan, liberalen? Is zulk een gedacht belachelijk? Neen; het is integendeel zeer uitvoer baar en wij leveren hel over aan de overweging van al de genen die zich met den welstand van ons vaderland bemoeien. Steenweg vun Oontdiilnkerko nnar <le zee. Bij koninklijk besluit van 27 januari 1876 is er vastgesteld het gene volgt: Er zal eenen steenweg gelegd worden ten koste van den Staal, met de geldelijke tusschenkomsl der Provincie en van Oostduinkerke, leidende van aan de dorpplaats dezer gemeente naar de zee. Deze steenweg zal eene lengte hebben van 2060 meters en eene breedte van 10 meters, waarvan 3"'5O voor lederen zomerweg en 3m00 voor de kasseide. De tusschenkomsl der Provincie is bepaald op een derde der algemeene kosten. De gemeente Oostduinkerke betaalt een hulpgeld van 39,367 frank, levert de noodige gronden voor hel leggen van den nieuwen weg en doel afstand, ten voor- deele van het gouvernement, van den beslaanden steenweg leidende van Oostduinkerke naar Wul- pendijk. De nieuwe steenweg van Oostduinkerke naar de zee, zal ongetwijfeld veel bijbrengen lot den voor spoed dezer gemeente. Wij wenschen er haar dus geluk over. En heeft men aan de lastbetalers van Oostduinkerke misschien wal al te zware verplich tingen opgelegd, toch gelooven wij, dat zij zich in de gemaakte overeenkomst mogen verheugen. In derdaad, de onderhoudskosten van eenen steenweg I in de duinen zijn onvermijdelijk groot, en voor altijd van deze onkosten ontslagen zijn, is voor zeker voor eene gemeente een zeer aanzienlijk voordeel. ASSISENHOF VAN BRABANT. Zaak Stupp. Moord op den heer baron Du Bois de Bianco Brandstichting en diepe. De jurij heeft donderdag zijn verdict uilgebraclit, en Jozef Stupp, plichtig verklaard aan moord op baron Du Bois de Bianco, brandstichting en diefle, is tot de doodstraf verwezen. Dit vonnis schijnt geen den minsten indruk op hem gemaakt te heb ben. IIccliIerlijke kronijk. Maandag 11. is voor de korrcktionneele recht bank van Antwerpen geroepen de zaak Frans Cleynkens, professor in Sl-Rombauts-collegie, te Mechelen, beschuldigd van een geestelijk huwelijk, te St-Wiliebrords, te hebben ingezegend, alvorens het burgerlijk huwelijk had plaats gehad. De medeplichtigen zijn Stakenborghs, pastoor der parochie van St-Willebrords, en Van der Sanden, koster der zelfde parochie. Cleynkens is veroordeeld tot 100 fr. boet; Stakenborghs, lot 100 fr. boet; Van der Sanden tol 110 fr. boet en ieder een derde der proces kosten. de banden der geestelijken val- I de tegenwoordige wetten en namelijk de wet van i.... iiI 23 september 1842 haar op hel openbaar onder wijs geeft; Zoo spoedig mogelijk de aangenomen onderwijs gestichten vervangen door wereldlijke gestichten, enkel van hel toezicht der burgerlijke overheid afhangende; Het getal lagere scholen vermeerderen,derwijze dal geen enkel vader van familie kan inbrengen dat hij in de onmogelijkheid is geweest aan zijne kin deren een ernstig lager onderwijs te geven; op die wijze den weg tol hel verplicht onderwijs banende; De mogelijkheid verzekeren de lagere onderwij zers elders te nemen dan uit de creaturen van dc geestelijkheid en ten dien einde geheel het normaal onderwijs hervormen; Het getal middelbare scholen van de twee gra den, merkelijk vermeerderen; In geheel hel land een middelbaar onderwijs voor meisjes oprichten; Het hooger onderwijs versterken, onder hel opzicht der historiesche wetenschappen, van het openbaar recht en de vertakkingen die er gehecht zijn, der wijze om in den geest der toekomende geslachten, de liefde onzer instellingen te printen, gegrond op de overtuiging hunner wettigheid en op de gegronde kennissen der honderdjarige wor stelingen, die er de overwinning van verzekerd hebben. De belangrijke hervorming die wij hebben af geschetst, moet elk ander voorafgaan; de liberalen zullen de fout niet begaan zich te verdeden op andere kweslien die mogelijks dezelfde eenparig heid in hunne rangen niet zouden bekomen, voor dat die van hel onderwijs zal voltrokken zijn. De onderwijs-kweslie is inderdaad van al de kweslien de belangrijkste voor de liberale partij, daarvan hangt het leven en de toekomst onzer partij af en iedereen moet er zich bij aansluiten om ze zoo spoedig en zoo goed mogelijk op te lossen. letw over tiet verbruik van tiet liter. In veel landen is hel bier een voedsel, een dage- lijksche drank. In de zuiderlijke streken, waar hel bier over eenigc jaren nog zeldzaam was, wordt hel nu ook door de welhebbende lieden als een kostbare drank gedronken, bijzonderlijk in het ware saizoen. Overal groeit het verbruik van het bier aan, en zelfs, in eenige landen, in aanzienlijke evenre digheden. Voor wal de hoeveelheid van hel verbruikte bier betreft, heeft Beieren den voorrang op alle andere natiën. Iedere inwoner (vrouwen en kin deren inbegrepen) drinkt er jaarlijks 219 liters. België bekleedt den tweeden rang, met een jaarlijks verbruik van 182 liters per inwoner. Dan komt Wurtenberg met 154 1., en Engeland met 118 1. Hierop volgen Pruisen en andere duilschc staten, waar jaarlijks iedere inwoner slechts 40 a 55 1. verbruikt. In Holland en in de Vereenigdc Stalen van Noord-Amerika is dit verbruik nog minder en be loopt enkel, in het eerste land lol 35 1. en in het tweede, tot 27 I. Eindelijk, in Frankrijk, Denemarken, Zweden, Rusland enz. bepaalt zich dc jaarlijksche verbrui- king van het bier lot daaromtrent 20 I. per in woner. Wanneer over eenige jaren, te Brussel, dc Noordcr en de Zuiderslalie door groote nieuwe straten of boulevards vereenigd wierden, werd er alsdan door het gemeentebestuur dier stad met een zeer prijsbaar doelwit besloten, een twintigtal prijzen uil te loven, ten beloope van 100,000 frank, voor de schoonste gebouwen die men op de I nieuwe boulevards zou oprichlen. Die prijzen zijn onlangs toegekend door eenen jurij samengesteld uil de bijzonderste bouwkun digen des lands, en met genoegen hebben wij ge zien, dal er zich onder de prijswinnaren ook eenen Veurnaar bevindt, namelijk M.r G. DeSmedt- Bernier d’Hongerswal, die voor zijn huis op den Senne-boulevard eenen prijs heeft bekomen van 2000 frank. Wij wenschen onzen achtbaren ingezetenen, alsmede zijnen bouwkundigen den heer Samyn, kjuuviiciv, n. •«uo,vuu, m. r ueswarte ie geluk over deze onderscheiding. Nieuport, fr. 424,000; M. A. Eerebout, ie Brugge, Men schrijft uit Nieuport, 27 januari De manschap van het schip Eendracht, is te Nieuport aangekomen. Den 14 december 1875 voor de vischvangst van Doggersbank vertrokken, heeft, het schip een lek gekregen den 15 der maand. De I manschap werd door de Jona n" 9, van Gretnsby, alsmede zijnen bouwkundigen den heer Samyn geluk over deze onderscheiding. „rouiw„, De voorgevel van het huis van M.r G. De Smedl fr. 429,000. is gansch gebouwd in wil steen; hel gebouw is zeer hoog en door de schoone evenredigheden van poort en vensters, van balkon en versieringen, heeft het een monumental voorkomen. Hel is dus niet te verwonderen, dal het de bijzondere aan dacht van den jurij heeft gevestigd,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2