VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT „J S JAAR. 2-39 plicbtigcn der 7-30 9-80 ,v-v. Evleriknlo heldendaad De gemeenteraad van Audenaarde heeft in zijne zitting van zaterdag II. met zes stenjmen tegen vijf, de afschaffing besloten der middelbare school dier stad. Zoo heeft de kortzichtige katholieke politiek een der laatste gestichten van middelbaar onder wijs dier provincie doen verdwijnen, waar de bisschop niets te zeggen had. Het schijnt dal dit besluit niet kan verbroken worden. Aan u, libe ralen van Audenaarde, legen dit hatelijk besluit te protcstecren, en hel voorbeeld der politieke vrienden van Aalst-, Dendermonde en Ninove te volgen. Aan het werk! en even als te Virton eene mid delbare school gesticht; uit al uwe krachten het klerikalismus in Vlaanderen tegengewerkt; toont dat gij mannen zijl en dat de lage handelwijze der ultramontanen enkel uw medelijden verdient. Zie daar, lezers, een nieuw bewijs der helden daden van die groote voorstanders van het onder wijs. O' klerikale huichelaars! van financiën heeft in de Politiek 4)veï:zic:it. |)e gematigde republiekeipsche fransclie dagbladen blijven meer dan ooit bij hel gevoelen dat de partij der gematigde repu bliek zondag aanstaande zegepralend nil de stembus zal komen. De zoogenaamde kandidaten der zedelijke orde, bonapar- lislen of anderen, geven in veel arron dissementen reeds den strijd op. De monarcliieke dagbladen tonnen zich zeer ontmoedigd; eenigen gaan zelf zoover, dat zij de ambtenaren beschuldigen zich reeds naar de opgaande zon der republiek te wenden, niettegenstaande de feiten van bestuurlijke drukking, die in een groot getal arrondissementen zouden plaats grijpen. Te Parijs is er enkel nog worsteling lusschen de gematigde, praclische en verstandige repiildiekeinen van den oenen kanten de onvcrzoenelijken van den ande ren. Dezen laasten maken veel gerucht, doch vinden den bijval niet, waarop zij gerekend hadden. Zoo werd te Belleville het progi anima van den heer Gambetta toegejuicht, en tegenstrijdig aan wat aange- kondigd was, heeft geen tegenstrever zich aangeboden om Gambetta te wederleggen. Deze laaste heeft meer dan een uur zijn Welsprekend woord laten booten. Ook werd hij eenparig als kandidaat aange nomen, en wanneer hij de vereenigingzaal verliet nog geestdriftig door de volksme nigte, die buiten stond, toegejuicht. Volgens eene briefwisseling uil Berlijn beeft de ministerraad, onder voorzitter schap van graaf von Bismarckzich zaterdag laatst onledig gehouden met hel vraagstuk der overbrenging van de prtiisi- sebe spoot wegen op hel duitsch keizeri ijk en zou hel vraagstuk in eenen beslissenden zin opgelost zijn. De zaak moet nog aan de goedkeuring van den keizer onderwin pen worden, doch aan deze wordt niet getwij feld. Hel wetsontwerp, dal de machtiging zou vragen om in onderbandelingen met hei keizerrijk te Iredi n, zou vervolgens in de Kamers nedergelegd worden. De oostenrijksche bisschopschap heeft eene verklaring afgekondigd, rakende hel wetsontwerp op de kloosters, dal aan de beraadslaging van den Beichsrath onder worpen is. Die verklaring drukt de hoop uit, dal dit ontwerp gcene kracht van wet bekomen zal. doch indien die hoop werd teleurgesteld, zou de bisschopschap zich verplicht zien tegen dergelijkc wet te pro test eeren. De minister Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Iiiaclii'iJx’iiiK botnalbnar voorop: 1 'oor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. l oer l'ranlrijkfr. 16-50 ’sjaars. 5O.'; 5- 00 Licblervelde naar Veurne 6-30 6- 02 Veurne naar Duinkerke 7-40 tweede oostenrijksche kamer een welS- ontwerp nedergelegd, strekkende om hel gouvernement te machtigen voor 49 mil- lioen gulden bons uit te geven, aan den intrest van vier ten honderd in goud, om de uitgaven der spoorwegen en hel ie kort te dekken. De Journal de Pctersbourg doelde belang rijkheid uilscbijnen der laatste verklarin gen van den heer Gladstone; hij ziel met genoegen in die vei klaringen oen geluk kig voorleeken voorde toekomst. De heer Posada lleirara is eenparig lol voorzitter van de spaansche kamer der afgevaardigden gekozen Uil Belgrado komt de tijding toe, dat de opstandelingen, onder bevel van den pope llerana, de Turken nabij Juanshoje hebben aangerand. Het gevecht zou tien uren geduurd hebben en de Turken zouden 18 dooden en 50 gekwetsten hebben. Veurne, It) Februari. Ernstige onlusten hebben velleden zon dag te Mechelen plaats gehad, ter gelegen heid eener klerikale belooning of manifes tatie. Sedert de groote liberale zegepralen te Antwerpen en te Gent, wilden de woel geesten der klerikale partij ook eene be looning hebben met veel volken veel ge rucht; maar in welke stad? Men had eerst aan Brugge gedacht, vervolgens aan Aude naarde, doch den voorkeur werd gegeven aan Mechelen, de stad van den aartsbis schop, waar de kanunniken, de pastors, de paters en de nonnen een aanzienlijk deel der bevolking uilmaken. Daar zou men vri j kunnen manifesteeren, daar zou men meester zijn Ongelukkiglijk, wanneer de klerikalen zich meester gelooven, dan zijn zij uit dagend en stout, buitensporig en onver draaglijk. Men ziel daar menige voorbeel den van, en dit hebben wi j in Veurne ook gezien. Wie herinnert er zich dien jongen kapelaan niet, die plaats had genomen nevens den koetsier van een rijtuig vol kiezers, gedurig met (hm hoed zwaaide, tol dicht bij de Espérance deed rijden en er de liberalen mei de twee handen aan den mond uitjouwde. En wie heeft hel ge drag van dien anderen priester vergelen, die eens aan bet hoofd van eenen bede vaart zijnde, en zich inbeeldende dal de stralen van Veurne slechts dienen moesten voor hem en voor zijne bende alleen, aan eenen heer, die met een rijtuig kwam aan- ZATERIlAG 19 EEltRUARI 187(1. N.p 8. Een afzonderlijk nimmer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Verlrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Idcïilervelde en Dixniude naar Xieupoi-t. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichlervclde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Lichtervclde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 0-00 2-20 8-45 gereden, toesnauwdevous ne passerez pas, tons ne passerez pas! Maar de policieagen- ten deden den al te ijverigen priester zwij gen, en hel rijtuig zette zijnen weg voort. Zoo ook, zondag laatst, hebben de kle rikalen zich te Mechelen aan woeste bru taliteiten plichlig gemaakt. En wie zou het gelooven? hel zijn bijzonderlijk de kleri kale studenten der hooge scholen van Leu ven en van Gent, di zich, onder alle an dere uitdagende manifesieerders, door hunne heldendaden hebben onderschei den. Die ultramontanen van de eerste broek maakten veel wind; maar hel spreek woord zegt: wie winden zaait, zal tem peesten maaien, en het spreekwoord werd hier bewaarheid, want hel heeft machtig getempeest op den buigzamen ultramontanen rug der Leuvensche en Gentsche helden. Een rechter- en besluui lijk onderzoek zijn bevolen om de ware onlusten te ontdekken. Dal men rusistoorders en woestaards straffe, niets beiers. Doch zoolang als de ultramontaansche geest zal heerschen, zoo lang als de geestelijken naar de wereldsche meesterschap zullen trachten, zal de haat tusschen de partijen me<?r en meer alge meen worden, en overal waar er groote politieke samenkomsten zullen plaats heb ben, zullen woeste botsingen en moord dadige gevechten te voorzien zijn. Breedvoerigere bijzonderheden over de MeChelsche onlusten zal men verder aan- trelïen. A ADVERTEN I 4 nraiwiiirmwi i .xuxotu-zui

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1