VAN VEURNE ia ft NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 3 AUG Veurne, ‘36 Februari. Ik ben k k komen leger van 'Ier krijgsverrichtingen is nakend. Na zijn Eenafzonderlijk n mmer 10 c.n Bekendmakingen IS centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgcver, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. boezemt verachting in; de andere, integen deel, doel noch goed noch kwaad. In andere woorden, onpartijdige of onver schillige lieden zijn te vergelijken mei die geneesmiddelen welk een zoet smaakje heb ben en n laten zooals ge zijl. Doch, is dit waarin sommige gevallen, het is niet juist in het algemeen. Onpartigheid, op politiek gebied, is eene krachlelooze, ziekelijke toestand; hel beleekenl onverschilligheid, vadzigheid, zedelijk verval. Te veel lieden aanzien de woorden onzer Grondwet Alle macht komt uil het volk voor eene doode letter. En nogtans die woorden zijn duidelijk. Zij geven aan iedereen hel rechl en leggen hem zelf de plicht op zijnestemen zijne denkwijze te laten gelden ten voordeele van het alge meen welzijn. Zonder de uitoefening van dil recht en zonder de vervulling van dien plicht, verdient hij niet langer den naam van burger; hij is slechts een vijfde wiel aan den wagen. Lil alle onze krachten moedigen wij iedereen aan in ernst zijne burgerplichten te vervullen, vaarwel te zeggen aan alle koelheid of lauwheid in politieke zaken en een werkzaam deel aan den staatkundigen strijd te nemen. Dat onze keus voor de li berale zijde is, valt zeker geen oogenblik le betwijfelen. T Is dat wij overtuigd zijn van de rechtvaardigheid onzer zaak. Wij loochenen dan ook ten sterkste, dat de liberaal niet meer waard is dan de kleri kaal. Stellig vervolgt de eerste een edel, een heilig doel: de vooruitgang in al wat den mensch betreft, de onlsïaving van het geweten, de vrijheid voor allen en in alles, hij strijdt met de enkele wapens der over tuiging en de.x* waarheid tegen vooroordeel, bedrog en achleruitkruiperij. Kan er wel een edeler strijd zijn? Een strijd die enkel kan uilloopen op de bevestiging van het algemeen welzijn, en die gansch overeen komstig is met de waardigheid en de be stemming des rnenschen. Immers, elk mensch is geroepen om zijn deel, hoe klein of hoe groot, bij te brengen aan het algemeen welzijn. Kan dat doel anders be reikt worden dan door eenen dagelijkschen strijd, eene onverzwakte overtuiging en eene vereehiging van al du afgezonderde krachten tol een onwederslaanhaar geheel? Kan de mensch een zoeter genot in het graf mede dragen, dan te weten dat hij zijne roeping heeft vervuld en van zijne korte reis op de aarde heeft gebruik ge maakt om in de maat zijner krachten hel X.' 9. 50 bezoek zal de koning zich naar Irun en naar de grens begeven. Don Carlos is afge trokken in de richting van Elisondo; de overlooping zijner soldaten met hunne wapens vermeerdert. Een telegram uil Madrid meldt dal de Carlislen le Alsasua en te Zumarraga, na bij den spoorweg zijn saamgelrokken. Don Carlos bevindt zich in de omstreken Alsa sua. De Alfonsisten hebben op de Carlislen zes en dertig kannonen veroverd, zonder die van Tolosa te rekenen. gezegd hebben man I Wanneer men zulke redeneer ingen ver gelijkt met die der politieke weerhanen, (lat is met de handelwijze van die lieden, welke, zonder schaamte of eergevoel, van zeil veranderen naarvolgens de liberale of de klerikale wind waait, dan bekennen wij ronduit, dat wij verreweg den onparlijdigen man verkiezen. De draaier doel kwaad, Politiek Oveiizicht. Ook de fransche dagbladen, die vijandig aan de republiek zijn, erkennen dal de rcpubliekeinsche meerderheid in de nieuw gekozen Kamer der afgevaardigden zeer aanzienlijk zal zijn. Maar welke staatkunde, welke strevingen zal die meerderheid vol gen? Daarover is men hel op verre na niet ecus. De dagbladen der bonaparlislen zijn van gevoelen, dal hel laaste uur van Frank rijk gaat slaan; dat Frankrijk in eenen afgrond verzinken zal, indien de conser- valeurs zich niet vereenigen om het door eene uiterste poging le redden. De ultra- inontaansche dagbladen, mei den Univers aan het hoofd, vóórspellen ook aan Frank rijk vreeselijke rampen, indien hel zich van Rome afscheidt en eene kalholijke politiek verwerp. De rcpubliekeinsche dagbladen slaan natuurlijk eenen geheel anderen toon aan. La république [ranfaise verdrijft alle vrees en maant de republie- keinen aan om langzaam doch zonder op houden vooruit le streven op den weg des vooi uilgangs; om niets te overhaasten, maar ook om nooit stil te staan. De liberale duilsche dagbladen drukken hunne tevredenheid uit over den uitslag der fransche kiezingen, alsmede de hoop dal de rcpubliekeinsche meerderheid een wijs gebruik van hare macht zal weten te maken, waardoor zij hel vertrouwen van Europa zal winnen. De liberale engelsche dagbladen zijn ym hel zeilde gevoelen als de duilsche. Hel is onmogelijk, zegt de Times, geen ge voelen van vertrouwen le ondervinden, wanneer men de verandering ziel in hel gedrag der volksklassen, die lot hier toe de woeligste der fransche maatschappij waren. Een nieuwe geest bezielt stellig de fransche staatkunde. De Standard, een cngclsch bonaparlisch blad, is echter van een ander gevoelen. Dil blad beweert dat de nieuwe fransche Kamer meer moeite zal hebben dan de oude, om in haren school eene meerderheid samen lestellen, bekwaam om teregecren. Eene telegram uit San Sebastian van dinsdag meldt, dat de koning van Spanje in die stad is aangekomen; hij werd er geestdriftig onthaald; de stad was bevlagd, De koning heeft op zijnen weg de noordcr- legers en die van Martinez Campos in wapenschouw genomen. Generaal Echagnë is te Tolosa aange komen om hel bevel te nemen over hel den linkervleugel. De herneming Onverschilligheid. Hoe onbetwistbaar het ook weze, dal elk mensch hel recht heeft zich met de staal kundige zaken le bemoeien, blijven niet temin een groot aantal lieden eraan on verschillig. Niet weinigen zien in den strijd tusschen liberaal en klerikaal nielsanders dan eenen persoonlijken kamp, eene reeks van po gingen om hel gezag te winnen of te be houden een twist ter voldoening van de heeischzuchtige strekkingen eeniger hoog geplaatste personen. Anderen zijn sedert jaren en jaren onverschillig geworden, omdat zij vermennen hunne broodwinning bedreigd le zullen zien, zoodra zij hunne denkwijze durven opperen, in tegenstrij digheid met die van hunnen eigenaar of meester. Nog anderen hebben zulk groot gemis aan politieke opvoeding, zijn zoo danig verslaafd aan de stoffelijke wéreld en aan nietigheden van alle slach, dal zij L' met verwondering in de oogen kijken als gij het eerste woord rept van hel een of ander politiek vraagstuk. Al die lieden nu eindigen niet zelden met te zeggen, dat liberaal en klerikaal beide koeken van eenen deeg zijn, en zij niets le winnen of niets te verliezen heb ben bij eene verandering van ministerie of gemeenteraad. Ergo, zij trekken noch voor T een noch voor’t ander partij, en meenen al ’nen heelen baas le zijn als zij gezegd hebben Ik ben een onpartijdig Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Koor Stad: G maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor gansch lïelgie: G maanden, Ir. 3-75 Een jaar, lï. 7-00. Voor Frankrijk: IT. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren van den Ijzeren weg van Dninkerke, Veurne naar Liehtervelde en hixniu<ie naar IViouport. Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtcrvelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Lichtcrvelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Dninkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmudc-Nieuport 9-50 0-00 2-20 8-45 ZATERDAG 26 FEBRUARI IS"C. ADV i I I I 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1