VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i 1 i JAAP*. T' <Ie Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 1b centiemen den drukregel. Men schrijll in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. De beslissing was Pan» en Don Carlos, de Veurnaar. Don Carlos, de pauslijke spaansche oproer maker, is gevlucht naar Frankrijk; zijn leger is ontbonden; de burgeroorlog in Spanje is ten einde. Bravo 50/ Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Su] plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yanscli llelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7 00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Drie millioenen Nederlanders ter dood veroordeeld. De Nederlanden waren in de 15de en in liet begin der 16de eeuw een luilekker land voor de katholieke geestelijken. Men kan zich moeilijk een denkbeeld vormen boe uitgebreid er hun gezag was, en boe groot de rijkdommen waren die zij er bezatten. Alles plooide in dien tijd onder den wil der priesters, paters en nonnen. Overal, in de steden, gelijk in den builen, zag men rijkbegiftigde kloosters in groote menigte, kloosters gelijk paleizen, waai' de oversten in leefden gelijk prinsen en princessen. Maar, de weelde is moeilijk om dragen zoo als hel spreekwoord zegt, en geeft doorgaans aanleiding lol misbruiken van allen aard. Ook, waren in bovengemeld lijdslip, de misbruiken bij de geestelijken en in de kloosters zoo menigvuldig en zoö klaarblijkend, dat zij de algemeene ont stichting en verontwaardiging der waar lijk godvruchtige en welpeinzende lieden vei'wek ten. liet is dus niel la verwonderen, dat de Nederlanders, als wanneer de nieuwe leer door Luther, Calvin en hunne aanhangers gepredikt wierd, in overgroot gelal den hervormden godsdienst aannamen. Dil was een harde slag voor de ultra- montanen, want hierdoor was de meester schap en de rijkdom der geestelijken in de Nederlanden bedreigd. Dil verslonden de overbeersebers en zij besloten dat er moest pal en perk gesteld worden aan de ketterij, aan alle pogingen die strekken konden tot cenig wereldlijk nadeel der bedienden der Roomsche kerk. Maar, wat gedaan? welhaast te Rome genomen: de Neder- landers waren ketters, of, die bel niet waren, hadden de ketterij gedoogd; dus, allen verdienden de dood. N.' 10. Politiek Overwicht. Le Temps van Parijs behelst de volgende merkwaardige nota t De dagbladen kon digen inlichtingen af, die niets anders kunnen zijn dan onvolledig en tegen strijdig, over de samenstelling van hel aanslaande kabinet, leder blad, en dil is nog al natuurlijk, spreekt meer volgens zijne eigene strevingen en zijne eigene verlangens dan over de feilen. De gezonde reden begint in Frankrijk de bovenhand te hebben. De vrees welke (■enige beuisspekulanlen hadden doen ont staan, teu gevolge der kiezingen, verdwijnt om plaats le maken voor eene geruststel lende kalmte, die weldra algemeen zal zijn. De fransche prefekten zullen geene cir culaire!) ontvangen maai' mondelingsche inlichtingen krijgen nopens hunne houding in de kiezingen van zondag aanslaande. Don Carlos is over de grenzen getrokken; hij verklaart aan de Spanjaarden dal bij moet afzien van zijne pogingen om hen gelukkig te maken. liet is jammer dal hij zoolang gewacht heeft I) Deze belangrijke lijding was le verwachten. Bij duizendtallen kwamen de carlislen zich aan koning Alfonso onderwerpen. Te Tolosa zijn niet minder dan 8000 strijders van en voor don Carlos aange komen, om het Indulto te vragen. Generaal Egatna die ’t deserteren trachtte te belet ten, is door Biscayers gedood. Eenigc navarresche balaillohs zijn le San Esleban aan hel muilen geslagen. Uit die stad meldt wijders de Times dal don Carlos en graaf Caserla, met 18 balaillons en 50 kanonnen, zich aldaar, benevens le huren en le l.eiza bevinden. Perula staal te Burgaele bij Val.Cailos. Verscheidene carlislen hebben in de na bijheid van de Alduides de wijk naai Frankrijk genomen. Te Lesaca, lusschen de lijnen in, zijn 500 zieke en gewonde carlislen. Tachtig gewonde alfonsisten zijn door Bayonne getrokken op den weg naar Santander. Van de Bazlanvallei of de grenzen waren geene andere berichten ontvangen. Vol gens de Gasela hebben zich onderworpen: 600 carlislen te Guipuzcoa, 125 te Estella, 570 te Pampeluna, 60 aan de spaanschcn konsul le Bayonne; tot de laastbedoelden behooren markies de Villaverde, de ge neraals Blanco en Palacio, een brigade generaal, drij kolonels, eenigc andere officieren, benevens eenigc priesters; voorts 19 te Urdax en 56 le Vittoria. Ver!rekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar lAchtervelde en Dixmude naar IX’leuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 0-00 2-20 8-45 Het was het tribunaal der heilige inquisitie dat zich gelastte dil vonnis uit le spreken, en drie millioenen Nederlanders ter dood veroordeelde Hoe ongelooflijk die gebeurtenis ook schijne, zij is noglans ten volle echt. Zie hier hoe Molley, de groote ameri- kaansche historieschrijver, waarvan de ge tuigenis door den Veurnaar niet zal ver- stoolen worden, zich over deze gebeurte nis uitdrukt. Den 16 februari 1568 veroordeelde een vonnis van liet Heilig Officie al de inwoners der Neder landen, als ketters, ter dood Van die algemeene veroordeeling waren slechts enkele personen uitgezonderd. Eene proclamatie van den koning (Philip II), tien dagen later ge- dagteekend, bekrachtigde die uitvaardiging der Inquisitie en bevool er de spoedige uitvoering van, zonder aanzien van ouderdom, geslacht of rang! Dit is wel het bondigste doodvonnis dat ooit uitgesproken werd. Drie millioenen personen, mannen, vrouwen en kinderen, werden in drie regels naar het schavot verwezen! En daar men wist dat dit geene onmachtige banbliksems waren, zooals eenige bullen uit het Vatikaan, maar ernstige, wezenlijke maatregelen, die men in alle hunne strengheid ging toepassen, kan men zich lichtelijk den denkbeeld vormen van de ontroering die zij te weeg brachten. Stellig kon het de bedoeling der regeering niet zijn, dit onmenschelijk plan in zijne geheele uit gestrektheid uil te voeren; maar wanneer men bedenkt in welken treurigen toestand de Neder landers gevallen waren, moet men ze verontschul digen gedacht te hebben, dat geen inzicht le afschuwelijk was voor hunne verdrukkers. Wat er ook van zij, eene zaak was zeker: daar allen veroordeeld waren, kon eenieder, elk oogon- blik, naar hel schavot worden gevoerd. Waren de Nederlanden vóór 1568 een moordkuil, na de uitspraak der heilige officie was de toestand er nog veel akeliger. Al wie eenigzins als een vrijzinnig mensch bekend stond en niel ontvluchtte, wierd onthoofd, gehangen of lovend verbrand. Hel leven der Vlamingen had geene waarde voor de inquisiteursdie beulen schepten genoegen in de menschen te pijnigen en gruwelen op gruwelen te begaan. De bloed hond Alva getuigde met voldoening, op zijn sterfbed, dal hij gedurende zijn zes jarig regentschap, 18,600 Nederlanders had dood vermoorden. Gelukkig Vlaanderen, wanneer de katho lieke priesters en de inquisitie er de groote meesters waren Don Carlos, ven den graaf de Caserle vergezeld, is le Mauleon aangekomen, hij is terug vertrokken naar Pau, en men verzekert dal hij hel inzicht heeft naai' Engeland le gaan. Volgens de Diarie Espagnol, heeft M. Caneval del Castillo bevestigd dal de Car lislen zich zonder voorwaarden onder worpen. Eene kleine bende Carlislen welke zich le Catalogue op nieuw hadden vereenigd, is door de vrijwilligers uiteen geworpen. Veurne, Maart. ZATERDAG 4 WAART 1876. ADVERTENTIEBLAD l 9 lEXMtaaasgiKirnwit'nMKgaKrqMMMwwnwtJwia^ flWlWrtl WWYffUli

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1