VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N.r II. IS7G. ZATERDAG k' Als JAAR. van de Ednafzonderlijk ie nimer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijn in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, ie Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Allo mcdédeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. l’oi.j riiji Ovei&kkciit. Ziet hier den uitslag van 106 ballolerin- gen op 107, welke zondag in Frankrijk hebben plaats gehad. Ziehier hoe zij zich verdoelen Republiekeinen, Conslitutionneelen, Rechter zijde, Legitimisten, lionaparlisten, men In die ongelukkige lijden van het pries- lerbeheer, wierd men hier ook, in dezen westhoek van Vlaanderen, voor het minsté misdrijf van gewaande ketterij tol strenge straffen veroordeeld. Men moest daarvoor noch protestant of geus zijn; neen, hel was voldoende, om vervolgd te worden, dal men betrekkingen onderhield met protestanten, al waren hel ook bloedverwanten, en hoe onschuldig die betrekkingen ook mochten wezen. Alwie maar eenigzins van vrijzinnigheid of van ketterij verdacht was, wierd voor de vierschare gebracht ener tot de volgende straffen veroordeeld: ofwel, tol eene geld boete, betvoorls publycque abjuratic le docne in handen van Mynheer den inquisiteur, vul- comende iulcke penitentie daarmede hy zal belasten; of wel, gliêgeéssell te ivorden up tnaeclc lij/ mei scherpe roeden tollen loopende bloede, ende toedien gebannen te worden uuten lande; of wel, te dienen op de galeyen lieven lane, ghedurende, of wel, ghecxeculeerl tzine metten zweerde, zulex doller de dool naervolghc; of wel, gliejuslicieert te worden met den baste, ende alzoo gebracht van leven den lyvc ter dood; of wel, ghecxeculeerl tzine 'metten diere ende le pulvcre verbrandt, enz. De rechters, of om juister te spreken, de heulen van dien lijd, duchtten alle moge lijke martelingen uil; en er is op le mer ken, dat meest alle hunne veroordeel in gen sluiten met de woorden: betvoorls aide ghoedinghen ghecön/isquëert tzine Majesteit» profile. Geld I altijd geld! Menigvuldige van die vonnissen, om standig beschreven, vindt men in hel archief van Upere en zijn overgedrukt in plaatsen overvallen, en allen zonder on derscheid, mannen, vrouwen en kinderen, onmeedoogend ter dood gebracht. Meer dan iiokheud duizek» menschen verloren in dien afschuwelijken nacht, den St. Ilarthels-nachl genaamd, het leven. Gansch Europa sidderde van veront waardiging en afkeer. De koningin van Engeland nam rouwkleedercn aan, en ver slootte met verachting de verschooningen van den franschen gezant. In Rome alleen juichte men. en men deed er een Te Dcum zingen De gruwelijke moorderij in den St. Batthels-nachl gepleegd kan nooit ver- rech t va a rd igd worden, en z d, als eene on- uitwischbare vlek, len eeuwigen dage aan bel calholieke Rome ten laste worden ge legd. 50.e 57 4 12 den uitslag van den 5 maarte bij dien van den 20 februari telt, heelt de Kamer der afgevaardigden 552 rrpuldie- keinen, 21 couslitulionneelcn, 56 afge vaardigden der rechter zijde, 24 legitimis ten, 76 boiiaparlisleii. Blijven nog de uitslagen der 4 koloniën en van hei arrondissement van Sisteron (iXeder-Alpe. te kennen. De kiezingen van zondag, zegt Ie Times. zijn uitgevallen zooals men hel voorzien had. Men had gedacht dat de republie- keinen ongeveer de helft van du nog open slaande zetels zouden hebben bekomen; die verhouding is nog overtroffen, want zij hebben 60 gekozenen op 107 bekomen. De bonapartislen hebben bij de tweede stemming ecu goed deel van den uitslag der oppositie bekomen, welke zij aan de hulp der conservaleurs le danken hebben. De bonapartislen hebben 30 senateurs op 500 en 70 of 75 gedeputeerden op 550. Dal is al wal de partij, die zeker zegde le zijn van de overwinning, gehaald heelt. M. Rouher is te Ajaccio legen prins Napoleon gekozen. De Morning- Post van Londen kondigt eene depeche af uil Berlijn, gedagteekend van dinsdag, en luidende dal de prinsen van Set vie en van Montenegro zich jegens de noordermogenheden verbonden heb ben om de opstandelingen geene hul|> le verleenen en de vrede te begunstigen. Van oenen anderen kant waarborgen de mogendheden de prinsen tegen de omwen teling. Hel antwoord van de spaansche kamer der afgevaardigden op de troonrede is in de zitting van dinsdag gelezen geworden. Dit antwoord zegt dal een hardnekkige, hoogmoedige prins over de Pyreneeën ge trokken is zonder cenige toegeving te willen doen. Spanje begroet met vreugd eenen vrede aanbrengenden koning alsook de generaals van hel leger. De afgevaar digden wenschen zich geluk over de vriendschappelijke betrekkingen mei den vreemde. Zij verhopen dal de moeilijk heden met de Verecnigde Staten zullen 11 MAART liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. IiiHelirij ving botanlbnm* voorop: I oor Stad 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor gansèh Itelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Vei’trek uren van dén ijzeren weg van Dninkerke, Veurne naar I^iehtervelde en Dixniudc naar Nfeuporl. Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtcrvclde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Liclttervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Dninkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmudc-Nieuporl 9-50 0-00 5-20 8-45 De Kamer vei langt eene overeenkomst mee den Heiligen Stoel, die de wedcrz.ijd- sche rechten van kerk en staat niet zouden krenken. Zij betreurt den tegenwoordige!) staal der financiën, en zal trachten liet budjel in evenwicht te brengen, zonder de rechten der schuldeischers te krenken. Hel einde van den carlitischen oorlog zal alle hoop aan de opslandelingen'van Cuba ontnemen. De voordeelen van oenen duurzaamen vrede snoeren de banden nauwer samen, die den koning met de natie vereenigen. Lil Washington telegrafeert men dal de policierechlbank dier stad de getuigenis heeft ingeroepen der onderzoekscommissie van de ..amer der volksvertegenwoordigers in liet proces Belknap. De leden der com missie hebben geweigerd le getuigen, omdat die getuigenis hinderen zou aan hel onderzoek, dal voor de commissie nog niet afgeloopen is. De Kamer der volksverte genwoordigers heelt de beslissingen der commissie goedgekeurd. Veurne, 11 Alnart. In bet hoofdai likel van ons vorig num mer hebben wij bekend gemaakt, dal drie millioen Nederlanders door het tribunaal der heilige inquisitie, met bekrachtiging van Philips II, ter dood werden veroordeeld, en dal, len gevolge van dil vonnis, er schrikkelijke mooiderijen. op hel bevel van Alva, in Vlaanderen wierden gepleegd. Dit gebeurde in 1568. Weinige jaren later had er in Frankrijk nog eene vreeslijker moorderij plaats, en daar ook waren de vrijzinnige burgers, maai bijzonderlijk de protestanten, de slachtoffers. Op In t aandringen deF hooge geestelijk heid van Rome en van Catharina van Mc- dicis, moeder van Karel IX, koning van 1'rankrijk, werd er door dezen onmensche- lijken wreedaard besloten, al de protes tanten of proleslanlsgezindën van zijn land op hel zeilde oogenblik le doen vermoor den. De noodige maatregelen werden daartoe in het geheim genomen en het vreeslijk besluit werd op 24 Augusli 1572 verrader lijk uilgevoerd. Op een gesteld uur, in hel begin van den nacht, wierden le Parijs en in andere sleden van Frankrijk de protestanten met geweld in hunne woningen en vergadering- J UMBMI.nMIll I B H—-~l—i r-r—1 rrBJ» J-TZTr-W M WIB. W I r» rilWBB.IIIMLlllBMHJ«MBBMB—.OK—tW— opgelosl worden ter voldoening heide natiën. ’•\*r

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1