J I familie Eu februari lelt maar 29 dagen! de documenten der XVI' eeuw, uitgegeven door J. L. /I. Diegericli. Rechterlijke Kroiiijk. ADVIES AAN DE LIEFHEBBERS VAN 'T KLOPPEN. De rechtbank heeft zich in twee zillingen bezig l gehouden met de zaak van hel tuischei sspel den klop. Men wilde voor goed welen of de klop ja of I lieersclizuclil, er niet aan het liet onderwijn en de klerikalen. Sedert eenigen tijd hoort men nog al veel spre ken van verplichtend onderwijs: in den buiten welen vele menschen nog niet wat men daardoor eigentlijk verslaat, maar de klerikalen trachten ze daarover bevreesd te maken, alsof zulk eene maatregel de ondergang van het land moest te weeg brengen, juist gelijk ze zegden dal de libe ralen de kerken zouden sluiten en de pastoors uil het land jagen. Men heeft gezien hoe zij daar gelogen hebben eu met de zaak van hel onderwijs doen zij hel nog eens. In zijne zitting van -l Maart 1876, heeft de ge meenteraad dezer stad zich bezig gehouden met de volgende zaken aan hel orde van den dag. 1. " De rekening der lagere scholen voor 1875; 2. " De begrooting der school voor volwassenen voor 1876; Beide deze stukken zijn goedgekeurd geweest. 3. “ Eene vraag des kerkfabrieks van Sl Nikolaus, ten einde een kapitaal van 1000 franks te mogen uitzetten aan 3 Deze vraag is gezonden ge weest naar de bestendige afvaardiging van den provincialen raad met een voordeelig advies. 4. " Een brie! dos hoeren bestuurders der middelbare school van den Slaat, aangaande de verhooging van jaarwedde gestemd door den ge meenteraad in de maand september lest, iu uit voering van hel koninklijk besluit van 14 juli 1875, ten voordeele van het besturend en onder wijzend persooneel van dit gesticht. Er is beslist geweest dal deze verhooging, voor wal de stad aangaat, zal beginnen te loopen met 1“ oktober 1875. 5. * Een brief van M.r Deetens-Pilet, koopman ter dezer slede, dewelke vraagt om zijnen bouw grond, gelegen lusschen de herberg: Le Progrès en het huis van sieur Cloedt, te mogen gebruiken in bloem en fruithof, op voorwaarde van den zelven grond al de zijde der Slalieplaats af te sluiten met een schoon ijzer traliewerk (grillage). Deze vraag wordt aan den heer Doelens toege staan mits zich te gedragen voor wat zijne andere aangekochte gronden betreft, aan de lasten aan hem opgelegd bij den koopakl derzelve gronden. 6. " Een brief van de commissie der burgerlijke godshuizen, waar door er gevraagd wordt dat de gemeenteraad zou terug koeren op zijne beslissing van 18 oktober lest, bij de welke hij besloten had het schoolgeld der betalende meisjes te behouden op twee franks per maand, in plaats van op drij franks, zoo als de voornoemde commissie het voorgesteld had. De gemeenteraad oordeelende dat er voor deze I verhooging geen genoegzame reden bestaat, heeft zijn besluit van 18 December lest behouden. Oe kleriknlen komen ons zeggen, dat dit niet UUlg zijn, dat do ooi'bicd voov do vi-ijUuid vnn den vader niet toelaat dezen te verplichten aan zijnen zoon hel ouderwijs te doen geven. Maar van waar komt hun eensklaps die liefdevoor de vrijheid? Wal! ze zijn bevreesd van de kinders cenige uren aan hunne ouders alle daag af te nemen om ze naar schooi te doen gaan, en ze nemen u uwe zonen, als de jongens 20 jaar oud zijn, eu nuttig, ja zelfs onmisbaar zijn voor bet beheer der boer derij en der landen. En niet te vreden ze te doen soldaat spelen gedurende drie of vier jaren, klop pen ze nog uit de zakken der burgers twee honderd franks, die men in alle geval verliest. De boer moet het maar al betalen, zeggen die hem en klerikalen. Maar wat is nu verplichtend onderwijs. Dal ware eenvoudig ieder vader van verplichten zijnen zoon naar de school te zenden en hem te laten loeren lezen en schrijven. De school ware kosteloos en hel zou geenen cent kosten om van zijn kind eenen nuttigen burger te maken. Ge ziel welke barbaarsclie maatregel dit is, en welke revolutionnaire gedachten die liberalen bezitten. daal in eene kiezing en hij slaafde dien wijzen maatregel met de volgende woordenhel zou hoogst onvoorzichtig wezen, zegde hij, van wege eenen priester, wier parochie zamenge- steld is uit liberalen en conservateurs, zich als verdediger voor le stellen van de eene of andere politieke partij: dit ware zijnen invloed vermin- deren voor hel goed in te veel omstandigheden, om reden hij geheel zijn gezag noodig heeft in het belang van geheel zijne parochie. Het schijnt ons wal de calholijke kerk, hel is le zeggen de algemeene, onderwijst en voorschrijft te Torento, ook lot regel zoude moeten dienen te Veurne en overal elders. De priesters en de religie zouden niet anders doen als er mede winnen. Al wie onpartijdig wilt oordeelen over deze zaak, moet dit mei ons bekennen, en bewijst voor den duizeudsten keer hetgeen wij zoo dikwijls zegden en zullen blijven zeggen: de Pastor in de kerk eu de Burgmeester op hel stadhuis. Algemeene 'rij <1 tilden. Bij koninklijk besluit van 7 dezer, wordt er be- magtiging verleend om de noodige gronden le onteigenen voor hel uitvoeren van den te leggen steenweg leidende van de Draaibruglangs Steenkerke naar Avecappelle. met vertakking op Eggewaerlscappclle. Men zegt dal de afstand der militaire gronden van Nieuport aan eene aulwerpsche maatschappij aanleiding zal geven aan groote processen. Bij koninklijk besluit van 2 maart wordt het ontslag van den heer R. Slock, notaris to Ardoie, aangenomen. Ecu kampstrijd van vette beesten, zal plaats hebben le Korlrijk, den maandag vóór Paaschen, 10 april 1876. Men meldt uit Thouroul, 6 maartDe ge- I der aanzienlijke goederen gesteld door dezen j tie hl van de khp gespeeldi le hebben, legensli ijdig laalslen, monnik van Floreffe achtergelaten. i niet hel artikel 81 van het policie-regleinenl, hebben houden slaan dat er veel vernuft gceischt Hoe is het inogelijk, kan men vragen, dal katholieken, dat christenen, zij die het leven van Christus en zijne goddelijke leer om zoo te zeggen gestadig voor oogen heb ben, zulke gruweldaden hebben kunnen begaan? Helaas, de vurige begeerte naar meesterschap en rijkdom is oorzaak van zoo veel kwaad. En waar is die drift grooter dan in de Koomsche kerk? Hadden de katholieke geestelijken zich nooit met po litiek bemoeid, hadden zij zich nooit laten verblinden door geld- en hoeveel onheilen bleven menschdoni gespaard I>ii1 ïm eenen Wij lezen in eene fransche correspondentie: Op 20 januari lest, stuurde de aartsbisschop van Torento, Mgr. John Joseph Lynch, aan M. A. Mackenzie, eerste Minister van Canada, eenen brief toe, in welken hij de principen blootstelde, naar dewelke, volgens zijn gedacht, de calho- lijke geestelijkheid zich moet gedragen in poli- tieke zaken. Hij verwittigde hem dat de priesters van zijne parochie van hem hel streng order ontvangen hadden, van den altaar of predikstoel van hunne kerken lol geene politieke tribune te waken voor of tegen pene partij ef eenen candi- ucen een luischspcl is. Het openbaar ministerie was er van overtuigd. Ook werd er een herbergier dier stad, in wiens herberg de poliuie eenige jongelingen betrapt heeft den klop spelende, ver volgd, om, zonder toelating, te hebben laten tuischspelen, tegenstrijdig aan art. 305 van lu i strafwetboek; de heer rechter Herman, die de bedieningen van openbaar ministerie bekleedde, heeft de beschuldiging houden slaan en beweerd dat men niet het minste vernuft*moet hebben om le kunnen kloppen en er veel geld mede winnen; dat er veel verschil is lusschen dal spel en dat hetwelk gekend is onder den naam van écarté, bij voorbeeld, dat een arrest van hel hof van cassatie onder de tuischspelen niel gerangschikt heelt. De hoeren advokaten Gauwe, De Clercq eu Seresia hebben voor den herbergier, zijne vrouw en zes andere personen gepleit; die laalslen, be- i iichi VÜli ut: krip gcSpCvld tv hvbuCii, ICgiiiiSli'ijdig i met hel artikel 81 van het policie-reglcinent, hebben houden staan dat er veel vernuft gocischt schuldigihgstolling van hel Hof van beroep, der wordt voor de klop en dal er veel kloppers zijn, wier behendigheid gewaardeerd wordt door de kenners. De rechtbank heeft uitspraak gedaan, in eenen zin dat de betichting legen den herbergier niet onder de toepassing valt van art. 305 van T slraf- j wetboek. De rechtbank verklaart dal de klop een i tuischspel is‘, en heeft dus den herbergier en de zes jongelingen elk tot.5 frank boet en de proces- kosten verwezen. De herbergierster is vrijge sproken. dal hel bestuurlijk onderzoek der botsingen te Mechelen, wel zeer verre gevorderd maar nog idet geheel, en al geëindigd is. De besturende overheid zamelt nog alle dagen stichtende inlichtingen in over de uitdagingen der klerikale manifesleerders. Wal hel enkwest aangaat, gedaan door de amb tenaar van openbare werken tegen den overste der statie van Mechelen, dit is geëindigd en al afgeloopen ter core van dezen ambtenaar en tol groote schande van neuzenlrekker Wasseige. Door het enkwest is bestaligd geworden, dal de statie overste Martens zijnen plicht heeft gedaan, en zijne krachtdadigheid en tegenwoordigheid van geest op de hoogte der omstandigheden zijn ge weest Maar welke is nu de reden van die bevreesdheid die de klerikalen gevoelen voor het onderwijs. Dal komt daar van dal ze wel overtuigd zijn dal wanneer de burgers zullen verlicht zijn eu zullen lezen en schrijven, hun gezag een einde zal nemen. Want waar zijn ze meester? In de landen waar de onwetendheid de grootste is. In Spanje, bij voor beeld. En ziet wat ze gedaan hebben met dat land; daar heeft een bloedige burgeroorlog geheerscht en sedert dertig jaren heeft men daar gemoordt en gebrandl gelijk iu de goede lijden der inquisitie. Dat moeten de Vlaamsche treffelijke burgers ben opgenomen, vermijden en daarom moeten zij liberalen kiezen, j Eti februari tel Want een liberaal bestuur alleen kan de vrede en de eendracht in het land verzekeren, en zal van uwe kinders nuttige mannen maken en geen slaven die in de onwetendheid gedompeld, alle mensche- lijke waardigheid hebben verloren. Mechelen. Men schrijft uit Brussel aan het Jouj nal de Liège Mechelen, wel zeer verre gevorderd maar nog niel I1 I De besturende overheid zamelt nog alle dagen klerikale manifesleerders. Kleine kliérlkale «tntiMtlel». De maand februari zal voorzeker niel voordeelig geweest zijn aan de klerikale partij. Wij geven hier ten einde onze lezers op de hoogte te houden een korlbondig vertoog der rechterlijke incidenten, die deze eerlijke en deugd zame palij gedurende de verloopen maand heeft moeten onderslaan I. De onderpastoor Duchesne, door hel be roepshof van Brussel tol 33 maanden gevang veroordeeld voor aanslagen op de eerbaarheid. II. Twee pastoors van Antwerpen, MM. Haeken- berghe en Cleykens, door de correclionneele rechtbank dier stad lol de boet veroordeeld, om een huwelijk zonder voorafgaande burgcrcontrakl ingezegend te hebben. III. Mgr. Sacré, deken van Antwerpen, voor hetzelfde feil voor de correclionneele rechtbank dier stad verzonden. IV. Een onderpastoor van Schaarbeek vervolgd altijd voor bel zelfde feil door hel parket van Brussel. V. De luier Hacault, opsteller van den Courtier de Hruxelles, veroordeeld uit hooide van eerroo- ving, tol 500 fr. schadeloosstelling jegens Pipe eu Itois. (Hacault is in beroep). VI. MM. Delanlsheere en Malou, veroordeeld lot 500 fr. schadeloosstelling jegens de echtge noten Goldschmidt, uil hoofde van onwettige aanhouding. VII. M. Moresée, opsteller van de l’wz du Luxembourg, lol 6000 fr. schadeloosstelling ver oordeeld jegens M. Lépinois, uil hoofde van eerrooving. VUL M. Emiel Debeekcr, advokaal te Leuven, doorliet beroepshof van Brussel afgewezen voor hel proces in schadeloosstelling door hem legen den Libéral van Leuven ingespannen. IX. De pastoor Preud’homme, door de recht bank van Luik als tusschengeplaalste persoon verklaard, ten voordeele der Broederkens, in eene aanzienlijke gifle, welke door gemelde rechtbank vernietigd is geworden. X. Het seminarie van Namen, door het verbre kingshof afgewezen, voor de voorziening legen hel vonnis van hel hof van Luik, dat hel testament van den abt Fromenleau had verbroken en de natuurlijke erfgenamen van gemelden abt iu bezit laalslen, monnik van Floreffe achtergelaten. XI. De verzending voor de Kamer van inbe- besluurders van de Maatschappij Langrand. XII. De dozijn is volledig met een vonnis dat hel llandelsblad van Antwerpen, veroordeeld heeft om hel antwoord van M. Van le Vin niel le heb- CORRECTIONNEELE RECHTBANK VAN BRUGGE. IJU reUIILUdUK nuvii Z.IVII lil 1.11 l11Jv11 UL'ól^ l 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2