I VAN VEURNE z I s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N.r 12. JAAR. I87C. a 6-02 Veurne naar Duinkerke tieke wereld. menigvuldige sche gewesten, Walenland. 5-00 Liclilervelde naar Veurne 6-30 - - 7-40 nJ A® Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den druk ker-uit gever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe té zenden. Vertrekuren vnn den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Uciitervelde en Dixmiule nnar Nlcuport. Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 Veurne naar Liclilervelde 7-37 12-11 4-35 In de zitting der spaaiische Cortes heeft de heer Moyano, der gematigde partij de omwenteling van 1868 bestreden. Hij ver dedigde koningin Isabella II. Be heer Orovio antwoordde aan den heer Moyano, dal indien de kotiingin-moeder was aange land geworden, hel ministerie en de afge vaardigden der meerderheid haar zouden verdedigd hebben. Hel bujel zal naar alle waarschijnlijkheid omtrent het einde van de aanstaande week voorgedragen wor den. Het spaansch staatsblad kondigt eene redevoering af van den minister van bui- lenlaadsche zaken, in de Kamer uitge sproken, en waarin verklaard wordt, dat hij vertrouwen steil in de welwillendheid van den paus om de godsdienstige zaken in Spanje le regelen. t ii Belgrado^lelegrafecrl men dat dins dag avond aldaar de ministers onder voor zitterschap van den prins zijn bijeen ge weest om over het vraagstuk van den oorlog le beraadslagen. I)e vredelievende denkwijzen hadden de bovenhand. Veurne, IS Maart. De Veurnaar tracht le bewijzen, dal het niet allen klerikale» zijn, die door de tri- bunalenjvoor misdrijven worden vervolgd en gestraft, maar dal er zich ook liberalen onder bevinden. Hel is om die reden, dat hij in zijn laatste nummer eene lijst mededeelt van eenigc liberalen (onder de welke hij de moordenaar Vloeberg van Mechelen rangschiktdie gedurende de verledene maand in beschuldiging zijn gesteld, of veroordeeld zijn geworden. Wij bekennen hel, er worden, inder daad, ook liberalen gestraft, en verheugt onze confrater zich hierover, vindt hij hier troost in, wel moge hel hem bekomen. Dit belet echter niet dat de klerikale partij, voor wal treffelijkheid aangaat, verre ten achter is bij de liberale partij; dat de misdadigers veel talrijker zijn on der de kierikalen, dan onder de liberalen. Wal wij zeggen is niet overdreven, hel is ten volle waar. Hel is immers ten over vloede door de statistiek bewezen, dat de criminaliteit, dal de veroordeelingen voor misdrijven, veel menigvuldiger zijn in de landen en streken, waar de meerderheid der bevolking klerikaal is, dan in liberale staten van Europa, waar de katholieke geestelijken weinig invloed bobben, veel menigvuldiger in de verkwezelde vlaam- dan in het vrijzinnige Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. liiHclii-iJvii>K belnnlbnnr voorop: Koor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor gansch lielgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Voor Frankrijkl’r. 16-50 ’sjaars. De klerikale partij weet zeer wel dat zij veel werk levert aan de tribunalen; zij kan hel niet loochenen, maar, om zich wit le wasschen, tracht zij veel ten laste le leggen aan het liberalism, werpt daar en boven haregrootste deugnieten over boord en noemt ze liberalen, vrijdenkers, vrijtje- nieters, enz. Zoo is nu, al op eens, volgens den Veurnaar en andere klerikale gazetten, de millioenendief, Eugeen ’t Kint de Hooden- beke, een liberaal! en noglhans is die kerel wel een echte klerikaal in den vollen zin des woords: een klerikaal door familie, door opvoeding en door gezind heid. En omdat hij zijne klerikale denk wijze in bel openbaar liet blijken, was hij hoog in aanzien, niet tegenstaande zijne schandige levenswijze, in de zwarte poli- 50.e i’oi.i hek OvEiizicirr. Eene boodschap van wege hel gouver nement der fransche republiek is in de k zitting der beide fransche kamers afgele zen, in den senaat door den heer Dulauie en in den kamer door den hertog Decazes. In die boodschap werden uitleggingen ge geven over den algcmeenen toestand des lands en hel programma van hel nieuwe kabinet. Zij werd door de meerderheid der beide vergaderingen goed onthaald eu men moet erkennen dat zij een wezenlijk rechtzinnig karakter had. De boodschap eindigt aldus: Twee vraagstukken, gij weet hel, heb ben in den laalslen lijd een politiek karakter aangenomen. Hel eene betreft de verleening der graden in hel booger onderwijs; hel andere slaal in verband mei de samenstelling der gemeentebe sturen. Wij zullen er u de oplossing van voorstellen, door le trachten belangrijke en le recht gevergde vrijheden le ver zoenen mei de rechten van den Slaal en de noodige volmachten van uilgevoei degezag. Hel is niet zonder aandoening, dal wij dezen eersten zittijd der grond welte lijke republiek intreden; wij voo zie., de moeilijkheden die hij ons kan aanbieden; wij durven vet hopen, dal zij zu Ion ver effend worden dooi uw vertrouwen in de hooge en trouw hartige wijsheid van den president, door de aanhoudende overeen stemming der beide Kamers en door ons gemeenzaam en vuiig vei langen om Frank rijk zich lezien heropbeurenen vergroeien, door de vrijheid, de orde en de vrede. In de cngelsche Lordskainer is in tweede lezing hel wetsontwerp aangenomen, rakende de uilvindingshrevels. Het ont werp, dat de Lordskamer behoudt als opperberoepshof, werd in derde lezing aangenomen. In het Lagerhuis antwoordde de heer Bourke aan den heer Dilke, dal hij een telegram uil Japan ontvangen beeft, gedagteekend va den 8 maart, aankon- digende dat de onderhandelingen lusschen Japan en Corea geëindigd zijn. Hel chi- neesch gouvernement heeft de japansche zending bericht, dat het geen deel zal nemen aan eenig geschil lusschen Japan en Corea. De heer Norlhcote antwoordende aan den heer Wolff, zegde dat het niet gepast ware de overeenkomsten mede le deelen, lusschen de heeren de Lesseps en Slokes gesloten, aleer zij door de aclionnai issen van het Suezkanaal beraadslaagd zijn. ZATERDAG <8 M\ART Maar niet alle hare schurftige schapen wil de klerikale partij over boord werpen, want.zij vreest hier door al te veel haren invloed te verflauwen; zij vreest dat de eenen lol den vijand zouden kunnen over- loopen, en dat de anderen uit de school zouden klappen. Die handel wijze van wege persoonen welke eene godsdienstige rol te vervullen hebben, is hoogst le betreuren en le be rispen. Ja, hel zal eene schande blijven voor de hoofden der klerikale partij, voor onze bisschoppen, voor onze geestelijken, dat zij zoo toegevend zijn jegens de man nen die hunne politiek ondersteunen, al zijn die mannen ook oneerlijken en zede- loozen Oneerlijken, gelijk de medeplichtigen van Langrand, die honderde familie» in hel ongeluk hebben gedompeld, vinden verschooning en achting bij onze bisschop pen en geestelijken; zedeloozen, gelijk eenen Schepens, eenen Duchesne en zoo menige anderen, die de walgelijkste beest achtigheden op jonge kinderen hebben bedreven, trachten zij als onschuldige» le doen doorgaan en worden in hun priester ambt behouden. Zulks is hel treurig gevolg der bemoeiing der geestelijken met de politiek. Invloed winnen op politiek gebied, stemmen win nen,is hedendaags voor onze zielenherders de groole zaak. Wie de klerikale partij ondersteunt, aanzien zij als goed, boe slecht bij ook zij cite niet, en er wordt 9- 08 1-35 8-00 Nieupqrt-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-45 ■arw—wifM ■■ui in i amiicm.armiBi «n—nas=)-'-lln^

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1