VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N 7-30 9-50 koeren om er den keizer van Rusland te ontvangen, die zich naar Ems begeeft. Uit Rome word getelegrafeerd, dat de gezant bij liet zwilsersch gouvernement de portefeuille van builenlandsche zaken aan neemt; de heer Mancini wordt minister van juslicie en de heer Deprelis minister van financiën en voorzitter van den raad. Men gelooft dal hel nieuw kabinet heden zal aangesleld zijn. De heer Posada Herrera voorzitter dei spaansche Cortes, heeft den koning lezing gedaan van’t antwoord op delroonrede. Hij stuurde hem de gelukwenschen der kamer over den vrede toe. Ik erken, dat wij aan den moed onzer soldaten den vrede ver schuldigd zijn, doch er blijft ons nog eene moeilijke taak te vervullen over, namelijk die om den vrede duurzaam en voordeelig te maken voor bet spaansche volk. Een afzonderlijk itummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den dmkkei-uilgever, Ooststniat, 6, te Veurmi, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe lezenden. Veurne, *27» Maart. 5O.r JAAR. EkB.X'J’IECIi OVBRZICHT. Hel fransch Staatsblad beval eene lijst van 13 prefecten die afgesteld, gepensiou- neerd of in beschikbaren dienst gebracht zijn. Onder deze bevinden zich de prefec ten van Marseille, Aimes, Bordeaux, Tou louse, Oilcans, Epinal en Tours, die door hunne vijandige houding tegenover de re publiek zich hel meest hadden doen op merken. Onder de nieuwe prefecten zijn er zeven, die den 24 mei werden afgesteld; twue hehooren tol de oud nationale ver gadering van Ei ankrijk. In de zitting van de fransche kamer der afgevaardigden van woensdag heeft de heer Thourel bel verslag der commissie van den staal van beleg i.edergelegd. De heer Allain-l arge vroeg mededeeling'der snik ken, in de oude vergadei ing l akende de genadevei leening uilgedeel l. De heer Ri card vei zocht de vergadering om hare be slissing te verdagen, ten einde men door geen zijdelingschen weg er zou toe ge raken om de beraadslaging der genade- verleening te verschuiven. Na opmerkin gen gedaan door den heer Eaye, verdaagt de kamer hare beslissing en gaal voort met hel onderzoek der kiezingen. Den zelfden dag hebben een groot getal republiekeinsche afgevaardigden te Ver sailles eene vereeniging gehouden, onder vooizitlerschap van den heer Lepere. Na den polilieken toestand in de kamer en in hel land onderzocht te hebben en tol de overtuiging gekomen te zijn, dal de re- publiekeinsclie meerderheid eendrachtig werken moet, werd er eenparig aangeno men, dal er geene redenen bestonden om afzonderlijke groepen in te richten. Woensdag is te Berlijn hel verjaarfeest van den keizer van Duilschland gevierd ge worden. Maarschalk von Wrangel heeft ten hove, in naaui der generaals, den grijzen vorst geluk gewenscht, en onder anderen gezegd, dal hij de onverschrokken gids in de veldslagen was en de opperbevelhebber, die nooit overwonnen werd. De keizer be dankte en zegde dal hij den hem toege- zwaaiden lof voor zich alleen niet kon aan nemen, dal de behaalde roem toe te schrij ven was aan de heldendaden van zijn dap per leger. Hel wordt bevestigd dal keizer Wilhelm in hel begin van april koningin Victoria naar Baden-Baden zal gaan bezoeken; waarschijnlijk zal hij het grootste gedeelte «lier maand in gemelde badplaats door brengen. Daarna zal hij naar Berlijn terug Twee maten en twee gewichten. De klerikalen, in hunne gazetten, heb ben twee verschillige wijzen iets te oordee- len of te onderzoeken; de eerste is de logen, de laster, de overdrevendheid; die gebruiken zij als er kwestie is van eenen liberaal of van de daden van een liberaal bestuur; de tweede is de stilzwijgendheid of lewel eene bovenmatige lof, die gebrui ken zij als er van klerikalen of klei ikale daden kwestie is. Eenige feilen zullen den onparlijdigen lezer daarvan overtuigen. Over eenige jaren, toen de liberalen aan hel hoofd waren, was alles slecht en waren al de wellen onrechtvaardig heden zijn de zelve tvellen nog in voege, geen een kleri kaal blad spreekt er meer van. Onder de liberalen, richten ze inentin gen in om legen de bloedwel en hel oor- logsbudjet te prolesleeren. In <870, als de fransch-pruisische krijg ontstond, zijn de klerikalen gelukkig een goed ingericht leger te vinden, dank aan de liberalen, en als ze zelf aan hel bestuur zijn, vermeer deren zij dit budjet van acht millioenen, en maken het remplaceeren onmogelijk voor burgers en buitenlieden. In kleine sleden en dorpen wordt er onder bedreig der afgrijselijkste straffen, zelfs der helle verboden gedurende de kermis te dansen; dat is onzedelijk, zeggen de klerikalen. En in de groote sleden, worden er door de klerikale ministers en ZATERDAG 25 MAART IS7C. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. IiiMchrijving betaalbnnr voorop: l'onr Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Boor yansch lielyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Koor Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. -w-r TW—KM— Ver!rekuren v:»n <len ijzeren wég van Skninkcrke, "Veurne naar ^Achtervelde en Dixnmdc naar Xieupoi-t. Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Liclitervelde naar Veurne 6-80 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Lichlcrvelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmudc-Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-45 jmsn^jgy»iac»ayiTirrrTiiiiinnirMBliiiiiii 1—jarnjiMg» volksvertegenwoordigers bals gegeven aan de edellieden en de liooge burgerij. En te Brussel geven de klerikalen dansfeesten ten voordeele van het een of ander kleri kaal werk, zonder dal hunne gazetten daar iels aan te zeggen vinden. Over eenige maanden begaat een libe raal eene fout, en tot nu toe knagen de klerikalen nog altijd aan dit zelve been, T is Fonlainas alhier en Lehembre aldaar. Maar als pastoor Van Lierc, veroordeeld wordt uil hoofde van schandige feiten, en dat hel vonnis nog te Gent wordt bekrach tigd, aanzien, niettegenstaande dit, de klerikalen den man als eenen martelaar aan. En zoo ze doen met Van Liere, hebben ze gedaan met Duchesne, de onderpastor van Luik. Die vogel is veroordeeld geweest l.° door de rechtbank van eersten aanleg van Luik; 2.° door hel hof beroep van Luik; 5.“ door de rechtbank van Leuven; 4.“ door het hof van beroep van Brussel. Welnu, een klerikaal dagblad, heeft in hare kolon- nen eenige strophen aanveerd, waar die onwaariiigé en onkuische priester werd aanschouwd als eenen martelaar der libe ralen en zelfs vergeleken aan Christus. De klerikalen zeggen dal we vijanden zijn der religie, maar is zulke vergelijking niet een der grootste godslasteringen die men nooit gehoord heeft. En als ze de feiten niet meer kunnen bestrijden of loochen, dan zwijgen af de klerikalen dal ze zwedenbij voorbeeld is er al kwestie geweest in den Vcurnaar van dien Hinken onderpastor van Bavichove die een jongen onnoozel meisje heeft ver leidt, haar aangeraden heeft met hem te vluchten, waarin zij heeft loegesleml en dat die knape terzelfder tijd, twaalf hon derd franken medegenomen heeft van de nieuwjaargiften des Paus? Is er eene kle rikale gazel die daarover een woordje heeft gerept zwijgen gelijk karpels, dal hebben ze gedaan. Ziedaar lezers, eenige voorbeelden van de rechtvaardigheid en de onpartijdigheid der klerikalen. Dat ze daarop antwoorden, als ze kunnen. Maar ge zuil het zien, die mannen zullen van niet gebaren, zij zullen zich vergenoegen de jacht te doen op onze gazet, te verbieden ze te lezen, maar ant woorden daarvan zullen ze zich wel wach ten. Zij zouden waarheden moeten veropen baren en dit valt die rechtzinnige kleri kalen te lastig Et :i7 ADVE I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1