VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT V.' 16. J AAK. Veurne, IS» April. 7-30 9-50 Wat men er ook van zegge, de waarheid is en blijft altijd meesleresse der wereld. Al de hinderpalen, door de klerikale volks- opleidcrs opgeworpen om de waarheid te beletten in de geesten te dringen, kunnen Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 43 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. De spastische Kamer der afgevaardigden beraadslaagt thans de paragrafen der grondwet, rakende de godsdienstige ge- doogzaamheid. Men gelooft dal zij zullen aangenomen worden en de Senaat zich van zijnen kant er zal bij aansluiten, doch ni< t zonder eene zekere voorbehoudtrig. Volgens een telegram uit Rome zou het kabinet van Madrid aan het Vaticaan de herstelling van hel concordaat van 1851 beloofd hebben in al zijne andere schik kingen, die met de nieuwe grondwet over- eenstembaar zijn. Een telegram uil Alexandria meldt, dal er dinsdag in die stad eene vereeniging van bezitters van egyptische obligation heeft plaatsgehad. De turksche Bank heeft een comiteit benoemd, gelast om den on derkoning te gaan spreken, om zijne in zichten te kennen. Uit Singapora telegrafeert men, dat er nieuwe onlusten te Perak zijn uitgebor sten. De dagbladen van New-York verzekeren, dat de me’xikaansche opstandelingen dins dag Newlando, op de mexikaansche kust van Rio Grande, hebben ingenomen. Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. ■iHchriJviiiK betnalbnnr voorop: Poor Stad: 6 maanden, IT. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Koor yansch Iklgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Klerikale en liberale bladen. Overal en ten allen stonde ziel men met vuur de lezing der klerikale bladen aan prediken, zelfs verplichten. Dagelijks wordt hel licht aan nieuwe Kladjes geschonken die op alle manieren ondersteund en ver spreid worden. De liberale bladen, integendeel, worden ten allen prijze verboden, vervolgd, gc- doodigd en zonder cenigen vorm van pro ces ter eeuwige doemnis veroordeeld. Waarom handelen de klerikalen op der gelijke wijze? Alleenlijk omdat zij weten dat er te veel lieden hunne partij zouden verlaten, indien de bladen, die de heil zame strekkingen der liberalen verdedigen en de’ klerikale kuiperijen onder hun wezenllijk daglicht stellen, van elkeen ge lezen werden. Hunne handelwijs is die van den wind buil, die beweert altijd en alleen gelijk te hebben; daarbij is hunne handelwijs verre van rechtschapen. Anderen zijne denk beelden door dwang willen doen doelen, en dat nog door gewetensdwang, gaat alle grenzen van rechtschapenheid te builen. Indien de klerikalen in de hoop ver- keeren hunne denkwijze te verspreiden bij oü.e middel van dwang, zullen zij zich deeilijk bedrogen vinden. De geschiedenis en de ondervinding leeren en bewijzen ons dat dwangmiddels nooit eenig voordeel heb ben bijgebracht om een gedacht, eene denkwijze te doen aannemen. Eilips II en AIba, aangestookl door de II. Inquisitie, hebben duizenden hoofden op hel schavot doen vallen, die beschul digd werden tot de ketlersche leer te wil len overgaan. Waarop hebben al die ver volgingen uitgeloopen? Op eenen tachtig- jarigen oorlog, op eene landverhuizing der edelste en rijkste familiën, op de bevrij- ding van Holland en zijnen nooit geëven aarde!) voorspoed, op de ontzaggelijke ont wikkeling der hervorming en eindelijk op het verdrag van Munster 1648). Daar wer den de opvolgers van die dwinglanden ge noodzaakt in de eerste plaats het ophou den der godsdienstoorlogen te onderlee- kenen, en meteen het vet val van Spanje en den bloei van onze gewesten. Ziedaar een voorbeeld van wal dwang of drukking van het geweien voortbrengt. Voor hen die zich nader willen overtuigen, raden wij de lezing aan der geschiedenis sen van alle regeeringen, die maareeniger- wijze het vrij onderzoek hebben willen dooden. Politiek Overzicht. De bonaparlische en klerikale bladen van Frankrijk zijn om razende te worden over tic ongeldig verklaring der kiezing van verscheidene hunner aanhangers; zij hui len en schreeuwen over de verdrukking der parlementaire meerderheid. De Univers gaal zelf zoo ver te zeggen dat de hoofden van M. de Boigne en de Cüesnelong ge vallen zijn onder het mes der parlementaire guillolien. Belachelijker kan men zeker niet zijn. En al dit gedruisch omdat, ten gevolge van feiten van bestuurlijke en godsdienstige drukking, in Frankrijk een 15tal afgevaardigden van de vijf honderd zich aan eene nieuwe kiezing zullen moeten onderwerpen. Indien ze niet onge rust waren, zouden ze zoo niet schreeuwen. De parlementaire Commissie, belast met het enkwesl naar de verkiezing van heer De Mun, heeft van den Kardinaal-Aartsbis schop van Parijs, dien zij had uilgenoodigd voor haar te verschijnen, een brief ontvan gen, waarin hij zegt dat hij zich niet met politiek bemoeit en mitsdien geen ophel deringen geven kan. Hij meent dus aan de uilnoodiging der Commissie geen gevolg te moeten geven. De klerikaal-legilimischc Union had reeds bij voorbaat geschreven De pre laat zal zijne waardigheid welen op te houden, en alzoo gezinspeeld op zijne weigering om aan de oproeping der Com missie te voldoen. De zaak der spoorwegen van hel duilsche rijk wordt nog altijd door de duitsche dag bladen zeer besproken. Hel gerucht was verspreid geworden, dal prins von Bis marck, gezien den tegenstand die zijn plan ontmoette, er ging van afzien, doch dit ge rucht wordt thans gelogenstraft. Een dagblad van Weenen meldt de nog al onverwachte lijding der afbreuk van de oosten rij ksch-hongaarsche onderhandel in- gen en der stellige aftreding van het mi nisterie Tesza. De dagbladen van Peslh verklaren dal die lijding geheel onwaar- schijnelijk is. Te Weenen verhoopt men integendeel dal men, rakende de hoofd punten, lot eene spoedige vereffening komen zal. De wapenstilstand, lusschen de opstan delingen van Herzegowina en de tui ksche opperhoofden gesloten, is vervallen zon der men tol eene onderwerping is ge komen. Mukhtar pacha heeft zich op weg begeven om de forteressen te gaan be voorraden. Men mag er zich dus aan ver wachten, dat de worsteling in Herzegowina heviger dan ooit zal hernomen worden. ZATERDAG 15 APRIL LS76. Hebben al de vervolgingen der Room- sche keizers kunnen beletten, dat bet zuivere woord van Christus, doordrong lot in de harten zijner grootste vijanden? Neen, niet waar? Welnu, zoo is hel héden nog ten opzichte van de liberale denkwijze. Zij zal veld winnen ondanks al de hinder palen, die men op haren weg stele om de eenvoudige reden, dat zij de waarheid is. Zij bewijst dagelijks dat de strekkingen der klerikalen slecht zijn, zij wil niet van achleruilkruipen, gelooft aan vooruitgang door beschaving, en wil de waarheden ver wezenlijken, welke vooruitgangen bescha ving aanwijzen. De klerikalen houden hare propaganda met geweld legen. En nogtans, niets is zoo zeker dan dat zij een verloren spel spelen. Die lieden, wier geest zij nu onder den domper der onwetendheid wil len versmachten, zullen zich eens met al de overtuiging hunner ziel tegen hen keeren. Vertrekuren van den Ijzeren weg van Dninkerke, Veurne naar I.ichtervcldc en Diximide naar IVIeuport. Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 IJchtervcIde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Niéuport-Dixmude 7-30 42-00 4-10 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Dninkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-N'ièupórt 9-50 0-00 2-20 8-45 ADVERTENTIEBLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1