plicht vervuld had bleet'hem bij. Hij was een harer stichters, een barer ver- Zie hier de vertaling der lijkreden uit gesproken op het graf van M. Gustaaf De Smedl. trouwste steunen. Dank aan hem heelt de liberale partij in ons canton veel in aanzien gewonnen. Tol in de laatste weken van zijn te kortdurend leven toe hield hij zich bezig met het liberalism, en lagen de belangen zijner liberale vrienden hem nauw aan bel hart. Dat de slaap der dood hem licht zij Waarde Ondervoorzitter, de liberale Associatie van Veurne-Nieupoort zal altijd eene erkentenis- yolle herinnering van u blijven bewaren. Ontvang baar eeuwig vaarwel. Vaarwel, beste De Smedl Vaarwel Uit naam der liberale Associatie van Veurne- Nieupoort kom ik haren ondervoorzitter een laatste vaarwel zeggen. De dood van den heer Gustaaf De Smedt is een en de verkleefdheid zijner talrijke vrienden. De liberale bevolking van Veurne eerbiedigde en beminde den heer Gustaaf De Smedl. In den laatsten kiesstrijd nog heelt zij hem bewijzen van hare genegenheid gegeven met hem als gemeente raadslid te kiezen aan het hoofd der lijst der can- didaten wier benoeming bestreden werd. Van de stichting der liberale Associatie af ver- Bij koninklijk besluit van 12 dezer zijn de kies- collegien der volgende kantons van Westvlaan- deren bijeengeroepen op maandag 22 mei 1876, otn negen uur des morgends, ten einde hel getal er bijvermelde provinciale raadsleden te kiezen. Brugge 11 raadsleden; Kuisselede 1Avelgem 2; Harelbeke 2; Iseghcm 2; Meenén 2; Meulebeke 2; Roeselare 2; Bousbrugge-llai inghe 2; Nieuport 1; YperB; Passchendale 2; Poperinghe 1. Tol. 35, Art. o. ue voorschriften, begrepen onder litt. a verlaten, hel bewustzijn dal hij in gemoede zijnen art. 1 zijn toepasselijk op de gemeentenderpro- plichl vervuld had bleef hem bij. u - 11 *- Die nederlaag ontmoedigde hem nietreeds in de volgende maand (juni 1872) aarzelde hij niet, voorvechter als hij was der liberale zaak, nog maals den kiesstrijd tijdens de kiezing voor de wetgevende Kamer te aanvaarden Daar ook werden zijne pogingen door geenen goeden uit slag bekroond. De drift waarmede de betreurde afgestorvene zijne politieke overtuiging verspreidde en verdedigde hadden hem vijanden gemaakt, die eene gelegen heid zochten om hem de volksgunst die hij genoot te doen verliezen. Men nam zijne toevlucht tot laster. De lot daar toe onbesmette naam van den betreurden afgestorvene werd aangevallen Doch hij werd schitterend gewroken over die vuige listen, en nooit ontbraken hem de achting stand spoedige maatregelen, want hel zaf niet lang meer j de exploitatie der ijzeren banen zal opschorsen, lijke krisis te weegbrengen om den Staal te Daar de spoorwegen vanVlaanderen aan talrijke maatschappijen behooren, zouden er vele van ge ruïneerd worden en builen staal zijn de exploitatie eenige linien zouden de krisis het hoofd kunnen Vlgenieenc Tijdingen. Tegenstrijdig aan hel gerucht dat onlangs hie’ verspreid is, dat, op zondag 28 Mei naast, t Adinkerke geen festival zal plaats hebben, verne men wij uit goede bron dat de grootste cendrach in Adinkerke’s muziekmaatschappij bestaal, en da geene moeite gespaard wordt om hel festival alierluisterrijkst te geven. Ziehier dit wetsontwerp, zooals het in de Kamer is nedergelegd Art. 1. In de provinciën Antwerpen, West- en Oost-Vlaanderen, Limburg, in hel arrondissement Leuven en, behalve de voorbehouding vermeld in art. 2. in dal van Brussel, zal de vlaamsche taal gebruikt worden a) door do gemeenten voor de acten van den burgerlijken stand, de gemeentelijke reglementen, de processen-verbaal der zittingen van den ge meenteraad en het college van schepenen, de pro cessen- verbaal der policic, de verschillende be kendmakingen, de bestuurlijke briefwisseling en voor alle acten het algemeen der bewoners aanbe- langende; door de provinciën voor de provinciale regle menten, de procéssen-verbaal der zittingen van den provincialen raad en der bestendige deputatie, beid. Geel hem slechts de bewijzen zijner dwaling in de hand, overtuig hem zoodal hij niet meer twijfelt en hij zal u volgen waar gij hem hebben wilt, De waarheid, van haren kant baant zich een weg door alle hinderpalen heen, en komt toch ein delijk aan de ooien van den nederigsten werkman, van den meest verdrukten bur ger, van den vorslafgelegen woudbewoner. Hpoorwegnet vnn Vlnnnderen. De gewichtige kwestie der overneming door den Staal van het spoorwegnet van Vlaanderen, wordt niet klaar. Men begrijpt de onwil en de werke loosheid van het ministerie niet, en algemeen wordt hel Staatsbestuur over den hekel gehaald, zelfs door zijne vrienden. Eechler vraagt de toe duren dat de maatschappij der Koolbassijns die zij in pacht genomen had. Wil men eene schie lijke krisis te weegbrengen om den Staal le ver plichten de band op de ijzeren wegen te leggen Daar de spoorwegen van Vlaanderen aan talrijke maatschappijen behooren, zouden er vele van ge ruïneerd worden en builen staat zijn de exploitatie voor eigene rekening te ondernemen. Slechts eenige linien zouden de krisis het hoofd kunnen bieden. Men vraagt algemeen of er aan de kwestie der spoorbanen van Vlaanderen geene oplossing zal gegeven woiden voor de sluiting der Kamers, wier zittingen maar lot half mei zullen duren. Men twijfelt grootclijks dat hel ministerie iets doen zal voor dat tijdstip en hel misnoegen der belang hebbenden groeit met den dag aan. Ziedaar hoe de klerikalen zorgen voor de belangen van Vlaan deren. En zeggen dal niet een der klerikalen bet woord durft nemen in de Kamer om de intresten onzer streek te verdedigen. Droevig! droevig! droevig! wat triestige siren! de verschillende bekendmakingen, de bestuurlijke briefwisselingen met de bijzonderen, degemeenten en andere besturen, die, in hunne ollicieele betrek kingen gebruik maken van het vlaamsch, en voor alle acten het algemeen der bewoners aanbe langende; r) door de centrale besturen voor de berichten, aanwijzingen en inlichtingen welke zij zullen geven aan hel publiek, bij middel van omzend, plakbrie ven of opschriften,de briefwisseling van beambten of ambtenaars met de bijzonderen, de gemeenten, de provinciën of andere besturen, die, in hunne oflicieele betrekkingen, gebruik zullen maken van voor oenen zekeren tijd gelukken, maar b moeten toch eindelijk wijken voor de voor gansch de liberale parDj. almacht dier waarheid. De menschisgeen bloot werktuig, maar een redeneerden schepsel, bezield met eene i Lijkrede van den heer I>e Prcy. De Koninklijke Harmoniemaatscliappij S.u Ce cilia heeft dengene verloren, die gedurende vele jaren haar gids en haar steun geweest is. De heer Gustaaf De Smedl heeft, sedert zijne intreding in onzen kring, op den 21“ November 1853, onophoudelijk gewerkt voor den bloei eener maatschappij tol dewelke hij door zijne bekwaam heid en zijne liefde voor de muziek gedreven werd. Dank aan zijne aanhoudende aanmoedigingen, aan zijne onverpoosde pogingen, hebben wij in den wedstrijd van Bergen dien schitterenden uitslag behaald waarvan het aandenken nog levendig is bij hen, die het geluk hadden mede te werken om ons muziek onder 's lands beste te rangschikken. De verkleefdheid, die De Smedt immer getoond had in zijne hoedanigheid van lid der besturende commissie, waarvan hij sedert den 19'“ Maart 1855 deel maakte, en zijne muzikale bekwaamheid duidden hem aan om als Voorzitter zijnen waar- digen en betreurden vader le vervangen, dien wij hel ongeluk hadden in 1864 te verliezen. Den 30*“ Juni van hel zelfde jaar, werd de heer Gustaaf De Smedl als Voorzitter van S.‘ Cecilia aangesteld, en tot den laatsten dag toe heeft hij niet nagelaten zijne gildebroeders aan te moedigen, om te werken voor het behoud eener maatschappij voor dewelke hij zich dikwijls zulke milde op offeringen getroost heeft. De doodelijke ziekte, die onzen waarden Voor zitter aangetast had, en die hem van onze ver gaderingen verwijderde, scheen eenen ongeluk- kigen invloed te moeten uitoefenen op onzen kring; doch te midden van zijn lijden waakte de heer Gustaaf De Smedt, en zond hij ons raad, die onzen val belet en de toekomst voor ons verzekerd heeft. Nauwelijks over eenige dagen, toen ik voor de laatste maal zijne hand drukte, en hem over den toestand der maatschappij sprak, was hij gelukkig le vernemen, dal de ingevoerde hervormingen I bijgedragen hadden om eenheid le doen heerschen vulde de heer De Smedl lot aan zijne dood toe de en om den muzikalen smaak op le wekken. bediening van ondervoorzitter. Het behoud onzer maatschappij is het schoonste i !I1i was een tiarcr stichters, een barer ver- bewijs van erkentenis dat de gildebroeders kunnen i kleefdsle aanhangers, een harer sterkste en ge geven voor de gedachtenis van dengene dien wij beweenen en wiens werk wij moeten voortzetten. Toen, in 1860, het gemeente-bestuur van Veurne de Muziekschool oprichtte werd de heer De Smedt Voorzitter der besturende commissie benoemd. Hij bewaarde die bediening tol op den dag dat een ontijdige dood een einde kwam zetten aap zijne zoowel begonnen levensbaan. Hij was immers ge durende het korte tijdperk zijns levens niet alleen de steun der maatschappij S.‘ Cecilia, maar hij streed ook moedig voor de verdediging der zede lijke en stoffelijke belangen zijner medeburgers. Oprechtheid, goede trouw, verkleefdheid waren de goede hoedanigheden welke hem in zijne be trekkingen met zijne talrijke vrienden, die hem zoo te rechte beminden, onderscheidden. Moge de verzekering dal e.rkemenisvolle herten zich de weldaden van De Smedl zuilen herinneren een troost zijn voor zijne bedroefde familie! Waarde Voorzitter, uit naam der koninklijke Maatschappij S.1*’ Cecilia, leg ik dezen immortellen krans op uw graf neder. Dat hij een pand zij onzer erkentenis voor u, den besten aller gildebroeders, den mildslen der opperhoofdenDal God u de belooning schenke, die uwe edele gaven verdienen Vaarwel, Gustaaf.Vaarwel! groot ongeluk voor onze Associatie zoowel als Zijn afsterven is een onherstelbaar verlies, want mannen zoo als hij was zijn zeldzaam. Het verstandelijk en stoffelijk welzijn zijner ingeboren i medemenschen lag hem bijzonder nauw aan hel zucht naar kennis, naar licht, naar waar- I hart, eu dal welzijn bejaagde hij ijverig. Daarom l i ii ...i.,.. iwas hij een liberaal, een vurige en overtuigde liberaal; daarom verspreidde hij vlijtig de liberale gedachten; daarom overtrof bij hem het belang van hel liberalism alle andere belangen. Hij nam onder zijne aanzienlijke bescherming onze politieke vrienden die weinig door de fortuin -- begunstigd waren; diegenen vooral w elke uit hoofde het vlaamsch. hunner denkwijze onrecht en vervolging leden. Zijne verkleefdheid aan de liberale partij en zijn ijver voor haar welvaren waren op de hoogte van zijne krachtdadigheid; ook was hel nooit vruchte loos dal onze Associatie ze inriep. Door zijne fortuindoor zijne welverdiende populariteit, door zijne kennissen, door zijne be kwaamheid scheen de betreurde afgestorvene voor menige plaats de aangeduide candidaal te zijn. Tijdens de provinciale kiezing van 1862 en die van -1863 voor de wetgevende Kamer, bekwam de heer Gustaaf De Smedl, alhoewel hij zich niet alscandidaat voorgedragen had in beide kiezingen een groot aantal stemmen. Een jaar later, den 23“'“ mei 1864, werd hij zonder tegenstand provinciaal raadslid in vervan ging van zijnen afgestorven vader gekozen, en hij behield die bediening lot in mei 1872. Inden provincieraad loonde hij zich der achting zijner aanstellers waardig en vertegenwoordigde op eene voortreffelijke wijze hel canton Veurne. Met ondankbaarheid beloonden in Mei 1872 de misleidde kiezers der provincie zijne diensten: zij vernieuwden zijn mandaat niet. Doch had de er kentenis der kiezers den heer Gustaaf De Smedl Art. 2. De provincie Brabant, de stad Brussel, de gemeenten Anderlecht, Etterbeek, Sl-Gillis, Elsene, St-Joost-ten-Noode, Laken, Sint-Jans Molenbeek en Schaarbeek, en de beambten die er van afhangen, kunnen de processen-verbaal der verschillende raden en collegien, de reglementen en ander acten der bestuurlijke overheid, in het fransch opstellen. In dit geval zullen deze documenten vergezeld zijn van eene vlaamsche vertaling. Niettemin zullen de berichten, aanwijzingen en inlichtingen, gegeven bij wijze vanomzendbrieven, plakbrieven of opschriften, in de twee talen wor den afgekondigd en de bestuurlijke briefwisseling der beambten en ambtenaars met de bijzonderen of besturen zullen in hel vlaamsch geschieden, als deze bijzonderen of besturen hel vragen. Art. 3. In de provinciën bij art. 1 genoemd, zal het altijd vrijstaan aan de overheden, om de acten en bestuurlijke stukken te vertalen in hel fransch en ze gelijktijdig af te kondigen. Art. 4. Als een bijzonderezal vragen dal de acte, hem betreffende, in hel fransch zal zijn opgesleld, kan dit alzoo gebeuren. Art. 5. De voorschriften, begrepen onder litt. I vincien Henegouwen en Luik, waar het vlaamsch over het algemeen door de bewoners gesproken wordt. Art. 6. In de gemeenten der provinciën, ver meld in art. 1, waar de fransche taal over hel al gemeen die der bewoners is, worden de bestuur lijke zaken in die taal behandeld. Art. 7. De tegenwoordige wet zal verplichtend zijn den 1 januari die volgt op hare afkondiging. i Jt,jjkre<le van den lieer lieiinegliol. Uenliiilon en Honoenitngcn. Wctnont werp op tiet Vlnuiiucli. ----- - -t-V

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2