VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ZATERDAG 22 APRIL 1876. 17. JAAR. 3 Veurne, 33 April. Wie zijn de oogenverblinder* en volksbedrieger* Wij lezen de volgende onbeschofte leugen in een klerikaal blad, zegt het Weekblad van Dixmude. «Wat doen de liberalen in Belgie?... De men- schen verblinden En geraken ze boven, met juni, ze zullen bisschoppen vangen, kerken stelen, ruzie maken, krotte verkoopen, concor- dalen verbreken, hutspot maken, gewerenkoopen en... altijd voort menschen verblinden.» En zoo wordt de historie geschreven en alzoo worden de menschen bedrogen door de klerikale gazetten. Kan men wel iels schaamteloozer en leugenachtiger uitdenken Maar zeg cens, wie zijn de volksbedriegers, de liberalen of de klerikalen? Wel! de klerikalen die van oude date als.foppcrs gekend zijn. Inderdaad, in 1870 hebben de klerikalen door allerhande valsche beloften de oogen van het land Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 13 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Venrne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnalbnnr voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. De kiezingen vnn .Tuni. De kiezingen van Juni naderen met rasse schreden; de strijd zal zeer hevig zijn, te oordeelen naar de verschillige inlichtingen welke ons loekomen. Het is ook vaslgesleld dal de klerikalen ongehoorde pogingen zullen doen om aan hel bewind te blijven, en zij alles op hel spel zullen zeilen om le overwinnen, want zij welen dal hunne nederlaag ook hunnen godsklop is. De belangrijkste strijd zal te Antwerpen geleverd worden. Van daar hangt veel af, welke partij de meerderheid in de Kamer zal hebben, ook hebben de klerikalen reeds aanzienelijke sommen bijeenverza meld en daar men weel dal hun bijzon derste stelsel bestaal in hel omkoopen van kiezers, mag men er zich aan ver wachten dal zij dil sl< Isel op groole schaal zullen inrichten. Maar de liberalen van Antwerpen slapen ook niet en daar zij de waarheid en het goed recht voor hen hebben, gaan zij met de overtuiging van le winnen den strijd aan. Verder zullen de liberalen, in al de arrondissementen waar zij maar eenige kans hebben le overwinnen, den strijd aangaan. In geheel Luxemburg zullen er liberale kandidaten tegenover deklerikalen gesteld worden. Leuven, waar de liberalen in de laatste provinciale-en gcmecnlekiczingen gewon nen hebben, waai' zij maar mei 200 stem men meerderheid in de laatste kiezingen voorde Kamers geslagen zijn, zal kracht dadig den strijd aangaan, zooveel le meer dal de liberale denkwijze daar veel grond gewonnen heeft en alle verdeeldheid, die vroeger onder de liberalen bestond, ver zonden 600 man en de opstandelingen 260 verloren hebben. Het tweede telegram spreekt over een hardnekkig gevecht le Douga. Vier duizend opstandelingen zou den 28 bataillons van Moukhlar pacha aan gerand hebben, die ter hulp van Niksich waren gezonden. Langs beide zijden zou den de verliezen groot zijn. Voukalovilch zou uit Zoubi de opstandelingen ter hulp komen. Maandag zouden te Douga de Turken, die de ounials, welke zij verloren hadden, wilden hernemen, met verlies terug geslagen zijn. Die lijdingen zijn nog niet bevestigd geworden. 5O.e N.r 11- 10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 12- 11 4-33 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 POLITIEK OVERZICHT» De kiezingen voor de Kamer der afge vaardigden van Erankrijk, die zondag lest hebben plaats gehad, ten gevolge van on- geldigverklaringen of door hel kiezen van afgevaardigden, die ook eldeis waren ge kozen en elders het mandaat hadden aan vaard, zijn weder ten voordeele der repu blikeinen uitgevallen. De gekozenen te Bordeaux, te Rijsel en le Marseille zijn re- publiekeinen. In het zeventiende arron dissement van Parijs heeft de stemming geen uitslag opgeleverd. De lieer Pascal- Dupral bevindt zich aan hel hoofd der lijsl en behaalde een duizendtal stemmen meer dan zijn tegenstrever, de heer Chaberl, kandidaat werkman. In Cher heeft men ook geen uitslag bekomen: de heer de Sainl-Sauveur bekwam de meeste stemmen doch wanneer men de stemmen zijner 2 tegenstrevers, alle twee republikeinen, samenrekent, dan hebben deze bij de twee duizend stemmen meer. De heer de Chazclles, ecu der prefecten die de minister van binnenlandsche zaken van Erankrijk verplaatst hal, heeft aan zijnen overste oenen brief geschreven, om hem bekend le maken dal hij zijnen nieuwen post weigert; hij zegt in dien brief dat hij met van plaats te veranderen niet van gevoelens veranderen kan en altijd een besnijder der republiek zal zijn en blij.en. Men denkt dat de heer de Cha- zelles nog navolgers onder de verplaatste prefecten vinden zal. De commissie, die in de zwitserschc hoofdstad is bijeen gekomen om de zaak van den Gollbardspoorweg te onderzoeken, zal moeielijk hare werkzaamheden voorde eerste dagen van mei kunnen eindigen. De internationale conferencie, die men ont worpen had, zal dus moeten uilgesleld worden. De Standard van Londen kondigt een telegram af uil Weenen, gedagleekend van dinsdag, waarbij verzekerd wordt dal graaf Andrassy eene nieuwe nota aan hel lurksch gouvernement sturen zal, in welke hij de eischen der opstandelingen zal handhaven. De gezanten van Rusland en Duitschland zullen die nota ondersteunen. Er zijn le Petersburg twee telegrammen loegekomen, die spreken over moordda dige gevechten, welke dezer dagen in Herzcgowina hebben plaats gehad. Een dier telegrammen, gedagteekent uit C.ostai- nize, 16 april, spreekt over een gevecht lusschen 7000 Turken en 10,000 opstande lingen in hel district Rezovatz. De Turken Vertrekuren vnn den ijzeren weg vnn Duinkerke, Venrne naar Idchtervelde en Dlxinude naar Nieiiport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-33 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixinude-Nieuport 9-50 0-00 2-20 8-45 dwenen is. Daar heeft men bijgevolg de beste hoop te zullen zegepralen. 'le Nijvel zal er ook eene volledige lijsl worden voorgesteld. Te Namen zal er ook eene volledige lijst zijn; ofschoon de tegenwoordige deputatie geheel klerika .1 is, hoopt men die door eene liberale deputatie te vervangen. De keus der kandidaten zal hiertoe veel bij brengen. Te Brugge zal ook eene volledige lijst worden aangeboden en te Oostende zal M. Van Iseghem wel bestreden worden door de klerikalen, maar zonder hoop dat zij zullen lukken. Tc IJ peren is nog niets stelligs besloten, doch men verzekert ons dal de liberalen den strijd zullen aangaan. In een woord, de toestand biedt zich zeer gunstig voor de liberalen aan en de overwinning schijnt onbetwistbaar. Dat de liberalen zich dus van alle kanten aaneensluiten en op hel oogenblik van den groolen strijd geene verdeeldheid uitlok ken, opdat wij eindelijk van hel klerikaal bestuur zou kunnen verlost worden, die zooveel kwaad aan hel land doet, en, moesten zij aan hel bewind blijven er on eindig meer zouden doen. Liberalen! hel is een heilige plicht welk gij le vervullen hebt. Overal moet er ge streden worden. De ontwaking der liberale denkw ijze verklaart zich op alle punten des lands, en beklagenswaardig zou het zijn sommigen van plichtverzuimcnis le moeten beschuldigen. Op dan libeialen van Veurne en elders, geene onverschilligheid noch nutteloos gepraat! Handen aan het werk en moedig vooruit, ten strijde tegen den eeuwigen vijand van beschaving en volkswelvaart: hel u I tra mon la nismus. ADVERTEHTIE-BLAD ■A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1