Hecht erlijke Kronijk. Ziehier ecne rechterlijke beslissing die veel negocianten met genoegen zullen vernemen. Hel Hot van Cassatie komt te beslissen dal allen bestemmeling, vooraleer den vervoerprijs te beta len, hel recht heeft den inhoud der pakken op zijn adres hem toegestuurd, te onderzoeken, zelfs dan wanneer de inpakking zich in goeden staal zou bevinden. Voordezen, moest men eerst betalen, en als men betaald had dan was hel te laat om te reklameren, in geval er iets zou ontbroken hebben. het schaamlebrood te moeten gaan afvragen of in eerlooze luiheid te krijgen. En wanneer de nood den armen werkman grijpt, en dat zijne krachten schieten; dan hebben de liberale gestichten en werken van onderstand in hel leven geroepen, waardoor de armoede ondersteund, schoone liberale beginsels dat: wie werken kan werken moeiDat ontleenden w ij aan den gods dienst, die zegt: Werken is zalig, wie niet werkt Iseghem. Deheeren A. Van Ooteghem, baron Gilles de Pelichy. ca dat zijne krachten voor den arbeid te kort i Ackere. schieten; dan hebben de liberale gestichten en - werken van onderstand in het leven geroepen, waardoor de armoede ondersteund, maar niet onderhouden wordt. Want hel was ook een der schoone liberale beginsels dal: wie werken kan werken moetDal ontleenden wij aan den gods dienst, die zegt: Werken is zalig, wie niet werkt heeft geen recht tot etenen zij pasten het recht zinnig toe. Wie werken knn moet werken. Een fransche staatsman heeft gezegd de spraak werd aan de mensch gegeven om zijne gedachten te verduiken. Wat die staatsman zegde, dal doen de klerikalen; daarom heeft het gezond volksverstand, aan de zwarte mannen deze spreukc toegebrachtdoe naar mijne werken. Dat is juist getroffen, want niets is bedriege- lijker dan de schijn welke de klerikalen aannemen voor zichzelven en dien welke zij aan anderen trachten te geven. In geene dorps- of stadskerk wordt tegen de liberalen gepreekt zonder dat men ze uitscheldl voor schrikkelijke vervolgers en vijanden van den godsdienst. Wat is daar waar van Men heeft dikwijls gezegd ’t beste van den gods dienst ligt in dit woord van ChristusBemint uwen naaste als u zelven. Wie zijn naaste mint bewerkt zijn welzijn, ver zorgt zijne belangen, verzacht zijne ellende. Hebben de liberalen daaraan ooit te kort ge bleven? Zij hebben scholen gesticht om er kosteloos onderwijs te geven aan de kinderen van l|et volk, en onderwijs is hel middel om later klaar te zien in zijne zaken, om ze uit te breiden, te verbeteren en rijke vruchten te doen geven. Zij hebben werkhuizen; fabrieken, ijzeren wegen, stoomschepen; stoomtuigen; zij hebben den handel en de nijverheid geslicht, want dit alles zijn vruchten van dien geest van vooruitgang waar de klerikalen zoo dikwijls tegen donderen, en waar de liberalen de apostels van zijn. De landen waar die vruchten bloeien, zijn rijk en welvarend; een ieder beeft er brood voor zijnen arbeid, zonder Provinciale ktexingen. Ziehier de namen der provinciale raadsleden die op maandag 22 mei aanslaande moeten herkozen worden Brugge. De heeren baron E. Peers, Otto-de T“ f i Abeelc, H. Gilliodts, C. Breydcl-De Broek, baron O. Van Caloen, J. de Thibault de Boesinghe, L. Ryelandt-Casier, baron Werner de T’Serclaes. Ruiselede. De heer Ch. De Madrid. Avelghem. De heeren F. Castelein, C. Ver- gauwe. Harelbeke. De heeren J. Slorme, A. De Coninck. Meulebekc.Deheeren J. Opsomer, P. Plel- tinek. Rouselare.Deheeren J. Mahicu-Carpentier, 11. Horrie-Dcckmyn. Rousbrugge-llaringc.Deheeren J. Capello, B. Syoen-Vauder Ghote. Nieuporl. De heer J. De Grave. IJper. De heeren baron A.Surmont-De Gheus, 1. Malou, L. Biebuyck, Iweins-Storme, Breyne- De Vos. Passchendale. De hoeren Ch. Bayart, Ch. Van Eecke. Poperinghe. De heer Ch. De Vos. verblind en zulks op de schandelijkste manier. Zij hebben niets volbracht van alles wal zij met de duurste eeden zworen, in alles hebben zij hun woord geschonden en gebroken. En nu zijn zij be vreesd aan het land rekening te moeten geven. Dat zal de klerikalen leeren aan iedereen oen kieken in den pol te beloven en die belofte niet te volbrengen. De dag der rekening is aanstaande en liegen zal niet meer helpen.. De klerikale beloften van over zes jaren zijn waarachtig kuricus; luistert maar eens: Belofte. Afschalling van bet mililarismus... en sinds dien is het leger vermeerderd met 3000 man, de milicielichling verzwaard met 1000 lote- lingen per jaar, de diensttijd verlengd on hel oor- logsbudget met 10 miljoen vermeerderd en tol 41 miljoen geklommen. 2* Belofte. De liberale religie-halende wellen gingen afgeschaft worden... en al die zoo zeer vervloekte liberale wellen beslaan nog! Waarom? Omdat zij niet legen de religie zijn, maar wel rechtvaardig. En aan dc rechtvaardigheid raakt men niet! 3e Belofte. De belastingen gingen verminde ren... Vraagt eens aan de burgers wat daarvan is. Nu, iedereen ziel hel tegendeel genoeg op zijne bclastingbricfjes, 't is al vermeerderen en meer geld dal de klok slaat. 4e Belofte. De schulden van den Staal zouden allemaal afgelegd worden. O', ja! ja! en de belgi- sche schuld is in deze laatste vijf jaren van 600 miljoen tot 1000 miljoen gerezen. 5‘ Belofte. De benoemingen en ambten zou den onpartijdig en rechtvaardig verdeeld worden. En zie, sedert de klerikalen regeeren moet men tjeef geboren zijn of er is niets vooru te bekomen. 6' Belofte. De staatsuitgaven zouden vermin deren, de heer Malou zou met 125 miljoen per jaar nog de helft in de spaarkas ter zijde leggen. Maar, o ramp! de minister verteert nu 260miljoen per jaar en hij komt nog te kort. 7' Belofte. De handel zou bloeien, de nijver heid eene goudmijn worden en mol den landbouw xou men schatten vergAren. Vraagt hel maar eens aan iedereen of hel geen waar is. Nog nooit beeft het in ons land slechter uitgezien, men hoort van niets anders dan van ondergang en bankroeten, de handel gaal niet en de fabrieken moeten stilvallen. 8' Belofte. De klerikalen gingen gebradene kiekens aan de hoornen doen groeien en de ver- kens zouden met het mes op den rug langs de straten loopen. Ei! la! la! Maar genoeg met al die valsche klerikale belof ten. De burgers en de landlieden kennen dezelve nu en kunnen er over oordcelen. Legt de daden nevens de beloften en gij zult zien wie de volks bedriegers zijn, en wie dc oogen verblinden. Weest dan niet verwonderd dal de klerikale ga zetten wederom beginnen te lamenteeren dat de kerken gesloten, de priesters gehangen, de bis schoppen gevangen en de nonnen verjaagd zullen worden door de liberalen! Is dat oude liedje dan nog niet versleten? O! neen! de onnoozejaars zijn nog te talrijk op dc wereld! Stlcrlknl» Ml nl int lok. Het is niet slecht dal w ij van tijd lol tijd eens het geheugen ververschee onzer klerikale vrienden en hun herinneren wat zij zoo al op de maag heb ben. Ziehier eene statistiek enkel van zaken waar mede de rechtbanken zich gedurende de maand Maart hebben moeten bemoeien, want dat wij alles moesten aanhalen wat wij weten en buiten hel gerechtshof is gebeurd, ons blad ware te klein. I. Hel klerikaal Handelsblad van Antwerpen wordt verplicht in zijne kolommen eenen brief op te nemen van M. Van de Ven, dien hij eerst ge weigerd had. II. M. Moresée, de klerikale opsteller van de Voix du Luxembourg, die in beroep was gegaan tegen hel vonnis dat Item tot 6000 fr. schadeloos stelling jegens M. V. Tesch veroordeelde, heeft die som door het hof van beroep te Luik, lol 40,000 fr. zien verhoogen. Hij kan nu ook eene inschrijving openen, zooals de Bien public heeft gedaan om zijnen laster door de abonnenlen van zijn blad te doen betalen. lil. Monseigneur Sacró, deken, Bogaerts onder- pastoor te Antwerpen, zijn elk tol 100 fr. boet veroordeeld, om een kerkelijk huwelijk voor een burgerlijk te hebben voltrokken. IV. Het hof van assisen heeft eenen klerikaal, Somers geheelen, tol 50 fr. boet en berooving van zijn kiesrecht gedurende 5 jaren veroordeeld, om i aan een kiezer vijf franken te hebben gegeven ten einde hem voor de klerikalen te doen stemmen. V. De korrektiounecle rechtbank van Brussel, heeft voor de tweede maal den onderpastoor Van Genuchlen, van Schaarbeeck, tol eene boel van 100 fr. of 1 maand gevang verwezen, voor het zelfde feit, waarvoor Mgr. Sacré werd veroordeeld. Al de klerikale bladen wenschen den veroor deelden onderpastoor geluk. VI. E. Carpentier, student der katholieke uni- versileil te Leuven, is door het hof van beroep van Brussel tol 4 maanden gevang veroordeeld voor aanslagen op de eerbaarheid en beleedigingen jegen* eenen treinwachter. Vil. Dc zuster van den pastoor van Anderlecht wordt tol eene boete van 26 Ir. veroordeeld, om wild te hebben gekocht als de jacht gesloten was. VUL De onderpastoor Koopman wordt tol 10 jaren opsluiting veroordeeld, uit hoofde van twee en tachtig aauslagcn op de eerbaarheid. Wal properonderpastoorken. IX. Een poolsch priester, ook te Antwerpen verblijvende, is door de rechtbank in dezelfde zitting veroordeeld voor beleedigingen tegen dc zeden. X. Dc onderpastoor Roels, wordt veroordeeld om het huis dat hij buiten de Brugschepoort te Gent, onwettig bewoond, te verlaten, en de drie kerkfabrieken worden veroordeeld tot 500 frank schadeloosstelling aan het gemeente-bestuur van Gent te betalen. XI. De onderpastoor David, van Bavichove, steekt hel op naar den Oost met een meisje van 17 jaren, en beeft zorg gehad het meisje de kluiten van haren oom te doen medenemen. XII. Karel Meunier, van Nijvel, sckrclaris van dc tjeefkens, flambecuwdrager in alle procession, enz, oud 62 jaren, is veroordeeld voor 27 aan slagen op de eerbaarheid van meisjes van 7 lot 12 jaren. En daar wij nu eene dozijn hebben gaan wij het overige uitstellen. J proof'd was, heeft zich zaterdag in Terkamercn- zijne vrouw vrijdag verlaten, haai omhelzende en j tevens bekennende dat Inj totaal gerumoerd was. Nieulant, E. De Cock, P. Boutens, F. Vanden Dan ging hij een revolver koopen en dwaalde j straat in straal uit tot zaterdag 9 uur. Dan, na ijselijke pijnen geleden te hebben men verbeelde i zich dien toestand ging hij zich in Terkameren- bosch tegen oenen boom plaatsen en schoot zich een kogel door het hart. Twintig minuten later stierf hij. Het lijk is naar Sint Pieters gasthuis gebracht. 1 Het slachtoffer is een genaamde C. T., wonende Algemeene 'Fljdin^en. Volgens de Moniteur Beige van gisteren, zullen de walers afgelaten en de scheepvaart gestremd zijn in 1876, te welen i Vaart van Brugge naar Oostende van den 1'" tot 18 Juli. Vaart van Plasschendalc naar Nieuport, van den lc° Juni tot 20 Oogst. Vaart van Nieupoort naar Veurne, van den Juli tot len Januari 1877. Vaart van Forthem naar Veurne, geheel hel jaar. Vaart van Bergen, tusschen Houlhem en TNieu- poorljebrug, van 15 Juni tol 19 oogst. Deskundigen beweeren dat er dit jaar buiten gewoon veel rupsen te wachten zijn. Dat de land bouwers dan maar op hunne hoede zijn! Den 29 April 1876, om elf ure ’s morgens stipt, zal er overgegaan worden in het provinciaal Gouvernement van Weslvlaanderen. tol de aanbe steding der vloer- en aardewerken uil te voeren ter afwending van hel deel van den weg begrepen tusschen de lange brug en de sluis van den Graaf te Nieuporl, boven de nieuwe sluis van ontlasting der waters van Vladsloo-Ambachl en ter ver binding der toegangen van deze sluis met de bedding der vaart. Hel begrootingbcslck beloopt lot fr. 17,130. Dc borgstelling is vastgesteld op 800. Den 6 Mei 1876, om elf uur 's morgens slipt, zal er overgegaan worden in het provinciaal Gouvernement van Weslvlaanderen, lot de aanbe steding der werken ter vernieuwing van twee dubbel deuren aan de sluis der Fijnleele, gelegen op hel kanaal van Loo. Hel begrootingsbestek beloopt tol fr. 5,200. De borgstelling is vaslgeslcld op 250. Bij koninklijke besluiten van 17 april, wordt de provincieraad van Weslvlaanderen in buiten gewone sessie bijeengeroepen legen donderdag 27 april, ten einde kandidaten voor te stellen voor de openslaande plaats bij de rechtbank van eersten aanleg te Brugge, en voor degene van onder-voor- zitterder rechtbank van eersten aanleg te Kortrijk. Men meldt dal de prachtige eigendom van den heer Fortamps, in dc Guldcnvlicsdreef te Brussel, te koop gestold is. Volgens men zegt wordt er 1,400,000 frank voor gevraagd. Hel kiescollegie van het arrondissement Brussel is dinsdag bijeengekomen om een lid der Kamer te kiezen, in plaats van wijlen den heer Vleminckx. Op ongeveer 20,000 ingeschreven kiezers zijn 2,157 opgekomen. Beheer E. Allard, advokaal en gemeenteraadslid, heeft 2,110 stem men bekomen en werd lid van de Kamer der volksvertegewoordigers uitgeroepen. Een wisselagcnt van Brussel, die door dc financieele rampen dezer laatste dagen erg be proefd was, heeft zich zaterdag in Terkameren- bosch, te Brussel om hel leven gebracht. Hij had V «iVX.».. - - - - 1- -* 1.. IJ II W UIIIIWI - Meenen. De heeren Valcke-Gheerbrant, J. Van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2