VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 19. 7-40 Veurne, Mei. To in ie banen Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en óp alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uitei lijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. ff A De LnngrandUten en <le Dank van Delgie. Wij hadden gedacht dat de klerikalen als visschcn zouden blijven zwijgen over de Laugrandszaken; en zij hadden er waarlijk redenen toe. Waren het immers niet allen klerikale kopstukken, klerikale volksvertegenwoordigers en seiiateurs, welke in den dierenwinkel betrokken waren en miljoenen ingcpalmd hebben, voortkomende van arme dienst boden en van kleine burgers? Waren bet niet pastoors on klerikale kiesdravers, welke gelast waren tegen groote commission, de actiën van Langrand aan lichtgeloovigc boeren te verkoopen? Waren bet niet klerikale bladen die betaald werden om het volk te helpen bedriegen, door lof te spreken van dt maatschappijen Langrand als ieder een wist dat die maatschappijen geruineerd waren en op hel punt waren van te vallen Maar de schaamteloosheid der klerikale druk pers kent geene palen; in stede van het floers der vergetelheid te werpen op de eerloosheden der Langrandsbëude, komen de klerikale bladen de nog niet genezene wonde van duizënde bedrogene en geruineerde lichtgeloovige metischen openen, maken zij de appologie der kopstukken van de Langrands maatschappijen, durven zij eene ver- N en allen Woensdag in Sup- llet Blad verschijnt allen Zaterdag; plemenl. IiiHehriJviiiK betaalbaar voorop: Foor Stad 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor gaiisch Hehjie6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijkfr. 16-50 'sjaars. Vertrokurea van <len ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Dichtervelde en biximide muir TS'ieiiporl. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Liclitervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Liclitervckle 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 0-00 2-20 8-45 wonen. De boodschap is vergezeld van een verslag der commissie, waarin aange- kondigd wordt dal alles bereid is om den 10 mei lol de plechtigheid der opening over (e gaan. De laatste lijdingen uil Mexiko hangen een treurig tafereel op van den toestand in die amerikaansche republiek. De op stand steekt overal het hoofd op en alle willékeurigsle maatregelen worden er ge nomen. te hebben als zou de wereld vergaan. En nu is alles wel, opperbest, men kan niet heler. Dus, de klerikalen zijn enkel aan het roer om baas le spelen en uil heersch- zucht. Zij bekommeren zich hoegenaamd niet om hunne zoo hooggeprezen grond beginselen. Zij zijn aan hel roer van den Staal om niets le doen, ten zij om de uit gaven le bezorgen en inlusschcn hel land in slaap le wiegen en er alle leven en be weging van le dooden. Maar zoo hel land niel oppaste, zou hel slol der klerikale komedie worden dal Belgie al zijne vrijheden zou verliezen. Want verduiken de klerikalen nu nog hun ne inzichten, hel is omdat hunne heer schappij gestadig wankelt en dreigt le vallen in juni. Maar moesten, lol hel ongeluk des lands, de aanslaande kiezingen gunstig zijn aan de klerikale partij, dan zou de toestand geheel veranderen en de eischen der achteruitkruipers zouden geene palen meer kennen. Bovendien ons land mag niel ten ach teren blijven op den weg des vooruilgangs; Frankrijk en Spanje hebben hunne redding en rust gezocht en gevonden bij de libe ralen en Belgie mag die voorbeelden uil hel oog niet verliezen; ons land dat zoo lang om zijnen liberalen en vrijen geesl door de gehcele wereld beroemd en ge acht was, moei zijnen verloren rang wil len terug krijgen. De klerikale politiek. Algemeen wenscht men eene politieke discussie over hel gedrag van hel minis terie, over zijne daden en de toekomst die dezelve aan hel land voorbereiden. De valsche klerikale politiek moei ge kend en ontmaskerd worden, nu vooral dal de kiezingen aanslaande zijn. Inderdaad, van de klerikale beloften van over zes jaren is niets gekomen, len zij juist hel tegendeel der duurgezworene eeden; hel zijn allemaal beloften en rotte appelen geweest. Zij beloofden spaarzaam en onpartijdig te besturen en nimmer waren de uitgaven zoo hoog, nimmer groeiden de schulden des lands zoo verpletterend aan. De militaire lasten die zij beloofden te verminderen zijn verdubbeld. Nimmer zag men zooveel parlijbenoe- mingen en uitsluitingen om den poliliekcn haat le voldoen. Dal alles moet in hel daglicht gesteld worden, opdat hel land er een vonnis zou kunnen over geven met kennis van zaken. Bovendien moet men de kiezers eens duidelijk en klaar voor oogen leggen dal al hel geschreeuw van den vervolgden godsdienst en religiebalende wellen, enkel komedie was. Al de liberale wetten gingen afgeschaft worden en, wonder der wonderen, na zes jaren klerikaal bestuur beslaan ze nog allen, niet een uitgezonderd. Is dal niel leei'ri jk Echter zijn de klerikale gazellen nog dagelijks opgevuld met artikels over de vervolgde religie in Belgie. Reeds zes jaren zijn de klerikalen meesier en zij hebben aan nog niel eene wet, door de liberalen gemaakt, durven raken. Kan er wel eene gewichtiger bekrachtiging aan die wetten gegeven worden; de klerikalen zijn zelve gedwongen die le eerbiedigen na op alle loonen er tegen gedonderd en getempeest TIEK OVEBZICHT. De republiekeinsclie linkerzijde van de kamer der afgevaardigden van Erankrijk zal te rekenen van zondag hare zittingen hernemen. Hare eerste bijeenkomst zal toegewijd zijn aan bel onderzoek ol hel niel gepast ware aan hel gouvernement eene ondervraging te doen over de vrijheid van vereeniging; de twee groote vraagstuk ken aan de de dagorde, dit der gonadever- leening en dal der wei op de meiers, zullen insgelijks hel voorwerp uilmaken der eerste beraadslagingen van de linkerzijde. In zijne zitting van eergisteren beeft hel pruisisch Parlement de spoot wegwet be paald aangenomen mei 216 stemmen tegen 160. Het had voorafgaandelijk eene wijzi ging aangenomen van den heer Lasker, luidende dal Pruisen insgelijks aan het duilschc rijk zijne rechten van toezicht op de pruisische spoorwegen afslaat. Die stemming der pruisische Kamer, ofshoon voorzien, zal in Duilschland nog al veel indruk maken. Reeds verzekert een dagblad van Dresden, de Picsse, dal bel saksisch gouvernement voornemens is voor den staal al de spoorwegen van hel koninkirjk aan le koopen, die aan bijzon dere maatschappijen loebehooren. De voorzitter der duilschc rijkskanselarij <le heer Delbruck, heeft Berlijn verlaten. Hij begeeft zich met zijn gezin in verlof naar Parijs en zal maar binnen een maand bij zijne terugkomst, zijn ambt aan zijnen opvolger overhandigen. Hel bevestigt zich dal die opvolger de heer Hoffmann zal zijn, Uit Weenen meldt men, dat in den ministerraad, eergisteren gehouden onder voorzitterschap van den keizer, men het op alle punten der minelijke schikking ttisschen Oostenrijk en Hongarie eens ge worden is. Een officieel telegram uit Constanlinopel bevestigt op de stelligst wijze den zegevie renden tocht van Moukhtar pacha naar Niksich. Hel doel zou volkomen bereikt zijn. Volgens andere telegramen zouden de opstandelingen er in geslaagd zijn de voort zetting der bevoorrading dier plaats te beletten en zonden zij thans de troepen van Moukhtar pacha omsingelen. Ragusa liep hel gerucht, dal hij er gelukt was zich eenen doorlochl l„ en Galzko bereikt had. Uit Washington komt het bericht toe, dal president Grant eene boodschap naar hel Congres gezonden heeft, waarbij de twee Kamers uitgenoodigd worden de opening der wereldtentoonstelling bij te 5U." .JA A13, ZATERDAG 6 MEI I.H7G. ADVER k’ I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1