de doem der suiildeiikuxst. Nieuw* van week. Z«ak der Moeren. De Veurnaar verklaart in zijn laatste nummer, dal hij alles houdt slaan wat hij over acht dagen beweerd heelt betrekkelijk de zaak der Moeren. Waarlijk, hel verwonderd ons. Hoe kan toch onze confrater, tegen alle recht en reden, zoo hoofdig zijn Wij mogen deze herhaalde beweeringen van den Veurnaar niet onbesproken laten en zijn dus ver plicht op de zaak terug te keeren. De Veurnaar beweert, dat er in de bestendige deputatie geen enkel woord over deze zaak is toege komen. Onze confrater schijnt niet ie willen welen, dal deze zaak reeds sedert eenigen tijd in gang is. In 1874 gelijk wij hel in ons vorig nummer hebben gezegd zijn er over de voorstellen, die nu door de internationale commissie gedaan wor den, len minste vier brieven aan hel provinciaal bestuur geschreven geweest: een dezer brieven, onder vorm van memorie en verzoekschrift is geteekend door elf eigenaars der Moeren; een an dere brief is eene proleslalie tegen de vragen dezer eigenaars, en is geteekend door veertien Groote- Gelanden der Watering. Deze beide gewichtige stukken dragen voor opschriftaan de heeren Voorzitter en Leden der bestendige deputatie. Is hel uu wel mogelijk, gelijk de Veurnaar hel kwaadwillig te kennen geeft, dat deze brieven door den Gouverneur, of door de provinciale bureel-hoofden zouden ingehouden zijn? Onze confrater blijft altijd in de zelfde baan: anderen beschuldigen, om zijne klerikale politieke mannen wit te wasschcn. De Veurnaar is van gedacht dat het loflèlijker is van niets tot iets te klimmen, dan van iets tot niets te vallen. In hel algemeen genomen, kan dit waar zijn. Maar, er is hier een onderscheid te maken: in alle omstandigheden dient er onderzocht te worden, hoe men klimt, en hoe men valt. Men kan oneerlijk klimmen, en eerlijk vallen. Hel kan, hij voorbeeld, niet betwist worden, dat de bediende, die, ten ge volge van valsche beschuldigingen, onrecht aan gedaan wordt en valt, meer achting verdient dan de valsche beschuldiger, die klimt. g ‘lijki.ig mak ui tusschen deze maatschappijen en de Bank van België. De klerikalen denken die dieverijen der Lan- grandsbende te doen vergelen met legen de Bank van België, welke door T’Kindl bestolen is, te schreeuwen. Die bank roepen de klerikalen uil, verkeert in een neleligen toestand; de maatschap pijen van Langrand werden door eenen liberalen minister vervolgd, ware hel niet eene rechtvaar dige wederwraak dal een klerikalen minister tic Bank van België vervolgde, die voor de negen tienden samengesteld is uil liberalen? Vooreerst ’t zijn de bestuurders van deze Bank niet, zooals hel geval was met de maatschappijen Langrand, welke die Bank bestolen hebben; de dief is uwe man, o klerikale volksbedriegers, de dief is eender kopstukken uwer partij, eén man die in 1870 den val van ’t liberaal ministerie vierde op een banket in *t huis Lolo gegeven, de dief is de man die onlangs eenen hotelhouder van Brussel bedreigde zijn hotel te zullen verlaten, iudien hij de bus voor den liberalen schoolpenning, welke daar stond, niet deed verdwijnen. Indien de klerikale minister van justicie niet be veelt dal het gerecht zich met de Bank van België bemocie, dan is het omdat er den bestuurder der Bank niets wordt ten laste gelegd, omdat zij die aan 't hoofd dier Bank staan, eerlijke lieden zijn die door een klerikalen dief bedrogen en bestolen werden, maar welker handelwijze voor het dag licht niets te vreezee heeft. Ah! gij vergelijkt den toestand der Bank van België met dengene der maatschappijen van Lan grand. Maar de Bank van België doet niet zooals deze laatste maatschappijen speculation om de oogen der domme menigte te verblinden; de Bank van België belooft gcene fabuleuze dividenden, zooals het den Langrandswinkel deed, opdat de operation welke zij doet eerlijk zijn en zij 'l volk niet wil bedriegen; maar de Bank van België roept de godsdienst niet ter hulp om actiën te plaatsen, zooals de Langrandislen deden; maar de bestuur ders dier bank trekken geen milloenen zooals Langrand en zijne sociussen; maar de Bank van België kan zich door zijne eigene macht herstellen en heeft nog 'l vertrouwen der kapitalisten niet verloren, terwijl de maatschappijen van Langrand, toen hel gerecht er zich mede bemoeide, leene- maal verloren waren, omdat zij door de klerikale kopstukken teeuemaal waren uitgezogen. En thans, wal ziel men! de bestuurders der Bank van België stellen hunne persoonlijke fortuin le pand», om de zedelijke verantwoordelijkheid, die op hun zoude kunnen wegen, te dekken klaar bewijs dal hun handel eerlijk was en dal men hun tol nu toe slechts nalatigheid en blind vertrouwen kan ten laste leggen. Met de opperhoofden der maatschappijen Langrand is hel heel anders ge legen. Terwijl duizend® burgers door hen in hel verderf gestort zijn zwemmen zij in de pracht en de weelde; hunne rijtuigen bemorsen de kleederen van hunne slachtoffers en zij schijnen vergeten le hebben hoe veel tranen zij hebben doen vergieten en hoe veel ellende en armoede zij hebben te weeg gebracht. De Veurnaar beweert, dat de Minister van open bare werken aan M.r L. Visarl gezegd heeft dat hij niets weet van deze zaak. Hoe kan hel mogelijk zijn dal de Minister niets van deze zaak wele, want ziehier wat er gebeurd is Eene commissie is benoemd geworden, ten ge volge eeuer overeenkomst der beide Gouverne menten van Frankrijk en Belgie, om zekere kwestiën belrekkelijk hel alloozen der wateren le regelen. De Hoold-lngenieur Crepin, die van deze internationale commissie deel maakt, heeft bij brief, aan het Bestuur der Watering laten welen, dal hij bemachtigd was, van wege den Minister van openbare werken, met dit Bestuur te onderhandelen over zekere voorstellen der gemelde commissie. In eenen tweeden brief aan de regeerders der Watering heeft de Hoofd-Ingenieur bekend ge maakt, dat hij hunnen brief aan den Minister van openbare werken had toegestuurd, en dat de Minister hem met eene gewichtige mededeeling voor de ITa/e- ring had gelast. Zou wel een Hoofd-Ingenieur zulke zaken durven schrijven, wanneer er niets van waar zou zijn? Wanneer men er in hel Ministerie niets zou van weten?Wij zeggen, neen; en dat onze con frater, indien hij kan, het tegendeel bewijze. De Veurnaar is afgunstig. Hij kan het ons maar niet vergeven dal wij getracht hebben M.r Beliae- ghel le wreken over zijnen vuigen laster en hij is nijdig, omdat wij melding hebben gemaakt van de diensten, die deze achtbare bestuurder reeds sedert twee en dertig jaar aan de watering bewijst. Gij hebt ongelijk, confrater. Afgunst is een slechte raadsman. Wal wij gedaan hebben was plicht: telkens dal gij mannen van verdienste, aan onze denkwijze loebehoorende, kwaadwillig en onrechtvaardig zult aanvallen zullen wij nooit na laten ze met kracht le verdedigen. En indien wij, le dezer gelegenheid geklaagd hebben over de werkloosheid der politieke man nen der klerikale partij, waarlijk, hel is verdiend. Had, bij voorbeeld, in 1874, de bestendige depu tatie de vraag der eigenaars der Moeren aan het onderzoek en advies der Watering en der belang hebbende gemeentebesturen onderworpen, hoogst waarschijnlijk waren de voorstellen, die tegen woordig zoor veel papierbekladding, woorden- brekerij, loópingen en onkosten veroorzaken, nooit voor den dag gekomen. Heeds veel heelt men over de schilderkunst ge schreven, zonder noglans er in gelukt le zijn, er hel laatste woord over le zeggen. Doch, wij ge- looven dal de beste beschreven boekwerken, dat de meesterstukken der groole meesters, zoo als llubcns, Kaphaël, Michel-Ange, Van Dyck, Teders, Veronëse, enz., enz., in niets kunnen vergeleken worden aan het proef- en tevens hel meesterstuk van twee ervaren Veurnesche meesters; stuk welk wij over eenige dagen hebben kunnen bewonderen en die volgens eene gansch nieuwe methode is af gewerkt geweest. Men slaat waarlijk de handen te samen van verwondering, toen men zoo een verrukkend schouwspel voor oogen heeft, en men roept geestdriftig uitis het toch mogelijk! Ja, lieve lezers, hel is mogelijk, en, om u aangenaam te zijn, zal ik trachten, zoo veel hel mogelijk is, u eene schels van dit merkwaardig tafereel af le malen. Eerst en vooral dient u gezegd te worden, dat onze Veurnesche meesters niet meer gewaar- digen zich met de papier- of houtschilderij bezig le houden; neen, slechts het linnen en de levende personnagien doen zij nog de eer te beschilderen en is hun eenig en ernstig vak. Het is immers Tooneelvertoonlng. Op zondag 14 mei aanstaande, zal er op Stads schouwburg alhier, door hel Nationaal Toonvel van Oostvlaanderen, eene buitengewone verlooniug ge geven worden. De volgende stukken zullen opge voerd worden Hel Wiegje, dramatische schets. De Vreugde van hel Huis, tooneelspel in 3 bedrijven. De Straatjongen van Parijs, blijspel met zang in 2 bedrijven. Bureel om 6 t/2 ure. Begin om 7 ure. daan zijn geworden aan het Staatsbestuur dooi de Ingenieurs van Bruggen en Wegen, strekkende om de sluizen die zich bevinden, bij hel Kingsloot, op de waterloopen der Noordwatering van Veurne gedurig le doen openblijven van den 15 October tol den 15 april van ieder jaar, en om degene die zich bevinden langs de Duinkerke- eu Bergen vaart gedurende dezelfde maanden gesloten te houden; Dal indien er gevolg gegeven wordt aan die voorstellen er zeer groole schade zal uil spruiten voor 1500 hectaren, die menigmaal in den winter zullen overstroomd zijn, en ook dikwijls beroofd zullen wezen van drinkbaar water voor de beesten; Dal hel schijnt, dal die maatregelen voorge steld zijn uilsluilelijk in hel belang der belgische Moeren, die slechts eene uitgestrektheid hebben van 1180 hectaren; Dal het onrechtvaardig zou zijn 1500 hectaren op te offeren aan 1180 hectaren, bijzonderlijk daar deze laatste, reeds in andere omstandigheden, ten nadeele der eerste zijn bevoordeeligd geweest; Om deze redenen Mijne Heeren, verzoeken u ootmoediglijk de ondergeieekenden, gebruik te willen maken van uwen gewichtigen invloed, ten einde er geen gevolg zou gegeven worden aan de voorstellen van hel Bestuur van Bruggen en Wegen belrekkelijk hel openen en hel sluiten der sluizen, die zich bevinden in de 1500 hectaren palende aan de Moeren. In hel vertrouwen Mijne lleeren, dat gij aan hun verzoek zult gelieven le voldoen, bieden zij u de verzekering aan hunner bijzondere hoogachting. lloaluiten en Benoemingen. De Monileur bevat een koninklijk besluit van 2 mei, waarbij de kiezers der provinciën West- vlaanderen, Antwerpen, Brabant, Luxemburg en Namen op dinsdag 13 juni bijeengeroepen worden, ten einde over te gaan tot de kiezing van het getal representanten, bij elk arrondissement aange wezen. In geval van balloteering, zal deze, wanneer de verrichtingen ten laatste niet om 5 uur kunnen be ginnen, zonder nieuwe bijeenroeping der kiezers plaats hebben den dinsdag 20 juni daarna, om 9 uur 's morgends. Bij koninklijk besluit van 30 april wordt het ontslag aanvaard, aangeboden door den lieer F. Delanote - Bulaye, als schepen der gemeente Housbrugge-Haringhe, (arr. IJ per). Er zijn verzoekschriften toegestuurd aan de Kamer der volksvertegenwoordigers uil Houthem, Wulveringhcm, Bulscamp, Veurne en Adinkerke, vragende, dal er geen gevolg zou gegeven worden aan de voorstellen der internationale commissie, betrekkelijk de sluizen langs hel Ringsloot, de Duinkerke- en Bergenvaart. Ziehier een dezer verzoekschriften. Aan de Heeren Voorzitter en Leden der Kamer der Volksvertegenwoordigers. Mijne Heeren De ondergeieekenden, eigenaars en pachters van landen gelegen tepalende aan de belgische Moeren, vertoonen met den diepsten eerbied; Dat het hu» bekend is, dat er voorstellen ge ile Fewrnaar beweert, dal de woorden: geheel bel provinciaal bestuur is aan de eigenaars der Moeren verkocht, door eenen bestuurder der Watering, in eene behayelijke redeneering tot het vergaderd publiek, maar al te wel, volgens geloof- tveerdige personen, zijn uitgesproken geweest. Waar zijn die geloofweerdige personen die zulks hebben gehoord? Durft er wel een enkele zich bekend maken?Er kan, integendeel, door dertig, door veertig getuigen bewezen worden, dal niets diergelijks is gezegd geweest. De Veurnaar maakt misbruik van de goedheid van M.' Behaeghel en schijnt te vergelen, dat laster door de rechtbanken wordt gestraft. Het Bestuur der Watering van Veurne, zal maandag aanstaande, om 11 ure ’s morgens, in gehoor ontvangen worden door den Minister van openbare werken.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2