die zoo moedig strijden tegen de domperspartij, welke alle leven, alle licht, in die gemeente wilt dooden. Zij mogen met recht op de ondersteuning van al de liberalen van hel land rekenen, die hun in dat schoon werk niet zal ontbreken. Hel bestuur der Noordwatering heeft zich ver leden maandag bij den minister van openbare werken begeven om er te klagen over de voor stellen van het bestuur der bruggen en wegen be- trekkelijk de sluizen in de Moeren, en hem te verzoeken aan deze voorstellen geen gevolg te geven. Wij hebben vernomen dal de regeerders der Watering zeer voldaan over de verklaringen van den minister zijn teruggekeerd en dal de zaak aan een nieuw en ernstig onderzoek zal worden onderworpen. De Commissie Jteeft zich ook naar Mechelen be geven om de wagens der prachtige kavalkade, die verleden jaar door den heer Willem Geels werd ingerichl, te bezichtigen en om over de praktische moeilijkheden inlichtingen te nemen. Builen den hislorischen stoel zullen de feesten bestaan in eene groote muzikale uitvoering van werken der hoeren Vanden Eede en Waelpul en in eene Gala-vcrlooning van een vlaainsch historisch drama van M. Etniel Van Goethem, en waarvan het muziek door M. 1*. Benoit gecomponeerd is. Van nu afkan men verzekeren datde feesten der gentsche Pacificatie, die op het einde der maand Augusti zullen plaats hebben, zeer schitterend zullen zijn. Zeggen wij het rechtuitnu is klerikaal zijn valsch zijn. Zij mengen en verwarren godsdienst met staats zaken. Zij betrachten de heerschappij door den mensch al de vrijheden te ontnemen, welke onze Grondwet waarborgt en vooral hebben zij het euvel op tegen de vrijheid van geweten. Hunne leerstelsels leiden ons regelrecht naar de inkwi- silie terug; want, cons over de openbare macht beschikkende, waarom zouden zij nu niet gelijk zij hel vroeger deden, het lichaam der onwillige» verbranden en pijnigen om zoo als zij het zeggen de ziel te redden? Zij schijnen bevreesd en verschrikt dal hel libc- ralismus den godsdienst benadeelig'e en zij zijn inwendig overtuigd dat zij slechts die gewaande vrees en angst cxploilëéren om de kleingeestige bevolking aan hunne zijde te houden. Maakte de geestelijkheid geen gebruik van den godsdienst om overal hunne valsche politiek op te dringen en hunne heerschzuchtige plannen te kunnen uilvoeren of bleven zij bij hunne edele zending als priester, de godsdienst zou er oneindig bij winnen. Eenieder is innig overtuigd dal hel tenigsle kwaad, welk den godsdienst overkomt alleen hieraan moet toe geschreven worden, dal de geestelijkheid van den godsdienst een politiek wapen maakt. En deze toestand moet door elk rechtschapen burger be treurd worden. Er zijn liberalen, die niets beter vragen dan stil en rustig zich van hunne godsdienstige plichten te mogen kwijlen: want het liberalismus is eene wereldlijke instelling en geene geestelijke; de burgerlijke belangen alleen zijn hel voorwerp van zijn streven. De klerikalen schreeuwen dal wij, liberalen, de moord en de brandstichting aanprediken; dat de kerken zullen gesloten, de kloosters geplunderd, de priesters verbannen of in ’t gevang geworpen worden; dal wij in kort de commune van Parijs hier zullen zien tol stand komen. En zeggen dat er nog onnoozelc lieden gevonden worden, die dien domuien prietpraat als evangelie gelooveu, en anderen die het wel niet gelooven, maar denken te moeten zwijgen voor de ruzie ofwel voor hunne beurs JXfMClinflIng «Ier inl«ldell»are school van I.okeren. De middelbare school van Lokeren is door de klerikale meerderheid van den Gemeenteraad dier stad afgescltaft. Men ziet dal de klerikalen bun vernielingswerk voorlzelten: al de oilicicële scholen moeten plaats maken voor bisschoppelijke- of kloosterscholen. Na Ninove, Ronse, Aalst, Audenaarde en Dender- monde, is het de beurt aan de school van Lokeren, die de klerikalen in den weg stond, omdat hel onderwijs er te goed was en zij niet willen dat men de menschen zoo wel onderwijst en zooveel wijs maakt, l>e catechismus kennen is veel meer weert! voor hen, dan de beste studie om een goed riijveraar, ambtenaar of nuttig burger te worden. De liberalen van Lokeren hebben zich zeer beij verd om die stemming te beletten. Eene petitie, met 1300 handteckens bekleed, is aan den gemeenteraad gezonden, waarin hel be houd der middelbare school gevraagd werd. Niets heeft geholpei!, de geestelijkheid had be sloten dat de school moest verdwijnen en de klerikale meerderheid is verplicht geweest dal bevel uit te voeren. Maar is het een betreurt nswaardig feil, er is toch een troost bij, namelijk dal die ongehoorde dood de verdwijning der middelbare schooi uit Lokeren niet zal medebrengen. Inderdaad, wij vernemen met genoegen dat de liberal 'it van Lokeren zich reeds gereed maken om eene vrije middelbare school op te richten en zij mogen verzekerd zijn dat de groote meerder heid der ouders hunne kinderen naar die school zullen zenden. Dit strekt ter eere van de Lokerscbe liberalen, Ylgetneene TJIjcliiigcn. Dinsdag laatst heeft te Loo de aanbesteding plaats gehad der uil te voeren werken voor hel maken van eenen steenweg leidende van de stad Loo naar de dorpplaats van Reninglie. Het bestek beliep tol frs. 223,117-63.Deze werken zijn aangenomen door de heeren L. Van der Moere en J. David, aannemers te Beernem, mits de som van frs. 240,000-00. Zaterdag is in ’l provinviuciaal gouverne- mentshotel te Brugge over gegaan tol de volgende openbare aanbesteding: 1" Van het eerste deel der buitengewone vloer- werken uil te voeren op de dwarswegen van Nieuporl, beboerende lot de wegen van Oostende naar Nieuporl en van Nieuporl naar Ghistel. Bestek 3,700 fr. Hebben aangebodenMM. Ch. Delporté-Coste- noble, 3,424 fr.; P. Scheirsen, te Pervijse, 5,600 Ir.; Dësiré Vcrslraete, te Ramscappelle, bij Nieu porl, 3,640 fr.; en P. De Swarle, te Nieuporl, 3,920 Ir. 2" Der werken ter vernieuwing van twee dubbel deuren aan de sluis van Fintellc, gelegen op hel kanaal van Loo. Bestek 5,200 Ir. Hebben aangebodenMM. E. Van Keirsbilck te Brugge, 4,900.; J. Ketels, te Brugge, 5,180 fr.; en P. De Swarle, ie Nieuporl, 5,460 fr. Ziehier de weervoorspellingen van den ver maarden Nick, van Perigneux, voor de loopende maand mei Van den 1 lot 6. Tamelijk schoon weder, zacht, met eenige windvlagen, soms hagel ofon- vveder 7 lol 8. Meer veranderlijk; zacht, stormachtig, daarna betrekkelijk koud, vooral dds nachts, 9 tol 31. Zacht weder, veranderlijk. Hevige onweders. Men heeft dezer dagen op den spoorweg van Brussel naar Mechelen de proef genomen van een nieuw stelsel van frein. Ecu Engelschman is er de uitvinder van. Een trein in volle vaart werd inge bonden op eenen afstand van 150 meiers. De ofli- cicele ingenieurs woonden de proefneming bij. Den 1 mei is te Parijs hel terrein, waarop het het door de Commune in brand gestoken minis terie van financiën heeft gestaan, en dat tot dusver Provinciale klczlng. Wij lezen in de Stad Nieuporl van woensdag: De kiezing voor een lid van den provincialen raad zal alhier op maandag 22 Mei aanstaande plaats hebben. Met spijt hebben wij vernomen dat hel aftredend lid, M. J.-B. De Graeve, der vernieuwing van zijn mandaat afziel. Sedert 1846 werd de beer burgemeester van Stuyvekenskerke alhier met de algemeenheid der stemmen gekozen, klaarblijkend bewijs dal hij steeds de belangen van het kanton Nieuporl ter harte nam. Ook wat hebben wij het aftredend lid niet te danken? Wat verbetering is de landbouw aan hem niet verschuldig? Koophandel en nijver heid vonden in den heere De Graeve een warmen voorstander, en immer sprong hij op de bres om de belangen van Nieuporl en hel omliggende met vurige liefde te verd-'digen. M.1 J.-B. De Graeve was en is nog de liberale partij zeer verkleefd; meermalen heeft hij daarvan blijken gegeven; hij heeft immer onze achtbare gouverneur bijgestaan, on nooit aan zijne grond beginselen te kort gebleven. Doch, indien wij de aftreding van don heer De Graeve moeten betreuren, melden wij met verge noegen de kandidatuur van M. bodewijk Depuydl, notaris te Nieuporl, door de Liberale Vereeniging dezer stad voorgesteld. Wij zijn verzekerd dal deze keus bij een ieder welkom zal zijn, en dat de kiezers van het kanton den nieuwen kandidaat met hunne stemmen zullen vereeren. De beer Depuydt is te Nieuporl en in het om liggende genoeg bekend opdat wij de overtuiging hebben zouden, dat hij waardig de voetstappen van den heere De Graeve volgen en met verkleefd heid zijn mandaat vervullen zal. Hoe lange jaren hebben de liberalen hel bewind van Belgie in handen gehad? En hoevcle priesters zijn er gedurende dien grooten tijd geboet of ge vangen geweest? Enkel en alleen diegenen, die door de rechtbanken plichtig verklaard waren van 1 de wellen overlrcden te hebben, en niet één ten I onrechte: dit werd onlangs nog bewezen. En wie heeft er de commune van Parijs over wonnen en gedempt? Was hel niet het wijs en liberaal bestuur van Thiers? Ja, wij verklaren en zijn ervan overtuigd: kon kerk en slaat zich elk op zijnen kant houden, de samenleving zou er in rust en vrede oneindig bij winnen. Feesten der Gentucbe Pacificatie. Zoo als men weel, heeft de Gemeenteraad van Gent eene Commissie benoemd, gelast om het programma der Feesten van de Gentsche Pacifica tie uit voeren. Deze Commissie is in drieën ge splitst geweest: die van kunst en geschiedenis, die der vreemde sleden, die van financiën. Aanstonds heeft de Commissie van kunst en geschiedenis zich aan het werk gezet om den hislorischen stoet, die in Augusti de stralen zal doortrekken, in te richten. Geholpen door de bij zonderste kunstschilders en beeldhouwers dier stad en met de bereidwillige medewerking van twee vreemde schilders, de heeren Cluysenaer van Brussel en Willem Geels van Mechelen, heeft zij het programma van dien stoet vastgcsteld, die de voornaamste feilen der Geschiedenis der Neder landen in de XVI* eeuw zal verbeelden. liet Gemeentebestuur heeft alsdan aan de bij zonderste maatschappijen der stad eene uitnoodi- ging gezonden om aan dien stoel deel te nemen, en vier cn twintig maatschappijen hebben dien oproep reeds gunstig beantwoord. Naar men zegt, zouden nog andere kringen binnen kort hunne bijlreding aanmelden. Van nu aan hebben zich te zanten rond de negen honderd personen aangeboden om aan den hislorischen stoet deel te nemen, hetgeen genoegzaam bewijst, dal gansch de bevolking de Feesten der Gentsche Pacilicaiic begrijpt en goedkeurt. Ziehier nu de lijst der wagens met de namen der kunstenaars, die zich met hel maken der teekeningen en plannen hebben willen gelasten De bloedraad (M. Lod. Van Biesbroeck) De heilige Inquisitie (M. Willem Geest), De Spaansche i'urie te Antwerpen (M. Ad. Pauli), De eendracht der 16 Nederlandsche provinciën (M. Cluysenaer), De Gods dienstige Vrede (M. Meldepenningen), De onder tekening der Pacificatie ten Stad huize (M. Ca- peinick) cn De Stad Genl (M. Lebrun.). De heeren beeldhouwers Paul De Vigne, De Kescl en Wante hebben de vervaardiging der beelden en orne menten dier wagens op zich genomen. Al deze namen zijn eene schitterende waarborg voor het welgelukkcn van den stoet. Ook de zaak der coslumeu is aandachtig bestu deerd geweest. De heeren kunstschilders Den Duyts en Julius Van Biesbroeck zijn, op last der Commissie, naar Antwerpen, Rotterdam, Leiden en Utrecht gegaan om er de magazijnen der cos tumiers, die de Antwerpsche kavalkade ingerichl hebben, te bezichtigen. De uitslag dezer reis is nog niet verkocht was, in openbare veiling geko- geweest, dat de Commissie besloten heeft de cos- men. Hel terrein hoeft eene uitgestrektheid van tumes te Gent zelve te laten maken, hetgeen heel 10,927 vierkante meters cn is door een bankiers- nauwkeurig onder toezicht der artisten en tegen huis gekocht voor de som van 6,010,000 fr., dal is lagere prijzen zal gebeuren. ruim 340 fr. per vierkanten meter. Tooneelvertooning DER VEREENTGDE ARTISTEN VAN GENT. De tooneelvertooning van morgen zondag der Vereenigde Artisten van Gent, beloofd zeer luisterlijk te wezen. De inlichtingen die wij uit Uperen over dit gezelschap ontvangen hebben, melden dal zij overheerlijk hunne stukken hebben opgevoerd, en dat bij het eindigen hunner voor stelling hel publiek aan de spelers een echt eer- betoog gedaan heeft. Even als te IJperen zal het alhier aan volk niet ontbreken. Om het spel dezer artisten te bewon deren en van alle kanten hooren wij dal er groepen zich vormen om deze zoo uitgelezene vertooning bijtewoonen. Aan de liefhebbers van den builen konnen wij niet genoeg aanbevelen van in tijds te Veurne te wezen, ten einde eene goede plaats in den schouw burg te bekomen. Het bureel gaal om 6 1/s open voor ten 7 ure juist te beginnen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2