VAN VEURNE El BIESWAL-BRICOULT. 0 Li NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ft: 'A ZATERDAG 20 MEI IS7Ö. J A All. 1! lieersciii, gijn waarborg Kiezing voor de Kamer der Volks- vertegenwoordiger». KANDIDAAT DER LIBERALE ASSOCIATIE: MIJNHEEK 1- 35 8-00 Nieuport Dixmmle 2- 39 9-06 Dixrnude-Nicuport Fi s L- Ten strijde. Wij willen niet langer van honderd zijden en nog, blijven huoren van vrienden en kennissen, van liberalen van bier en liberalen van daar: Waarom strijdt gij niet tegen den klerikalen M.r Visart»? Neen, wij konden met geene gevouwen armen blijven zitten, als 20 andere arrondisemeu- ten reeds op de bres staan met den ontplooiden standaard van hei liberalismus om den vijand kamp te bieden en te bevechten; overal luidt de doodklok van het clericalismus, en wij, Veurne-Nieupoort, zouden van ver blijven staan kijken naar dien branle-basNeen, dat kan niet zijn; wij willen onzen steen bijbrengen aan het gebouw der ontslaving, aan de ontwikkeling van edelmoedige vooruitzich ten en gedachten; wij willen helpen over boord werpen eene bemanning dié het schip van ons BeU genland, niet alleen zoo onhandig bestuurde, TVieuport 12-90 MO 0-00 0-00 2-20 8-45 die onder u heerscht, zijn waarborg van uwe ernstige en krachtdadige medewerking in den aan staanden kiesstrijd, doen mij eene zekere zege praal voorzien en leggen mij de plicht op hel worstelperk in te treden. Moet ik ii spreken, Mijnhceren, van mijne poli tieke denkwijze, van mijne verkleefdheid aan de liberale gezindheid? Moet ik u zeggen, hoe recht zinnig ik de gemeenten van uw arrondissement, Veurne waar ik hel licht zag, en Nieuport waar men mij altijd zoo gulhartig heeft ontvangen, ge negen ben. Neen, uw vereerend aanbod geeft mij de verzekering dat mijne overtuiging, mijne ge voelens en mijne inzichten u ten voile bekend zijn. In de tegenwoordige omstandigheden, wanneer hel duurbaar vaderland om zoo te zeggen tol een nieuw en krachtig leven ontwaakt, zijn het geene beloften die gij van mij vraagt, maar wel daden. Aan hel werk dan, Mijnhceren, en, hand in hand, stappen wij den weg in des vooruitgangs en betrachten wij met moed en volharding het welzijn onzer streek; blijven wij met staan bij kleingees tige kwesliën van persoonen of van bijzondere belangen, maar streven wij allen onverpoosd naar het zelfde doel: de zegepraal van liet liberalism, de noodzakelijke verbeteringen in het arrondisse ment Vcurnë-Nieuport, de voorspoed van ons duurbaar België. Tot welhaast. HSieBwal-lSricoult In ons supplement van woensdag laatst, hebben wij bekend gemaakt, dal M.r Bieswal-Bricoull, oud-volksvertegenwoor diger, de kandidatuur voor de kiezing van 15 juni, die hem verleden zondag door de liberale Associatie is aangeboden, heeft aanvaard. Zie hier de brief die M.' Bieswal-Bricoull te dezer gelegenheid aan de liberale Asso ciatie heelt loegesluurd. Brussel, 17 Mei 1876. Aan de heeren Voorzitter en Leden der liberale Associatie van Veurne-A'ieuport. Ik ben diep getroffen over het bewijs van ver trouwen welk gij mij geeft met mij de kandidatuur aan te bieden voor de aanstaande kiezing van eenen volksvertegenwoordiger in hel arrondissement Veurne-Nieuporl. Dit vertrouwen vereert mij en ik ben er tier over. Hei is nogthans niet zonder aarzelen, Mijnhceren, dal ik toegestemd heb nogmaals in den kiesstrijd te treden. Had ik mijn persoonlijk gemak geraadpleegd, ik ware een toeschouwer gebleven van dien strijd; maar in moeilijke omstandigheden is het eene plicht zich ten dienste te stellen van zijne partij. Dagelijks zien wij door onze politieke tegen strevers met eene buitengewone stoutmoedigheid pogingen aanwenden, en verouderde leerstelsels invoeren, die onze duurbaarste vrijheden in ge vaar brengen. Mag men in zulken toestand werkeloos blijven? Uwe aandringing, Mijnhceren, bij het aanbieden der kandidatuur, en bijzonderlijk de eensgezindheid Liberale A.MRoelntie. Verleden zondag had er eene algemeene verga dering plaats der liberale Associatie van Veurne- Nieuport. De vergadering was zeer talrijk. De Nieuporl- naren, willende protesleeren tegen zekere ge ruchten door de klerikalen als kiesiniddel in om loop gebracht, waren in groot gel al opgekomen. Na lezing van het proces verbaal der vorige algemeene vergadering werd er overgegaan tot de aanvaarding van 15 nieuwe leden. De rekening van hel verloopen dienstjaar wierd vervolgens goedgekeurd. Hierna vernieuwde men het comi- tcil; wierden benoemd: de heeren Behaeghel, De Prey, De Hoon, A. Meynne, P. De Mey, M. DeCae en F. De (h op. Eindelijk er wierd beslist dat de liberalen zich in de kiezing van 13 Juni niet mochten onthouden, en M.r Bieswal-Bricoull wierd onder algemeene toejuichingen kandidaat benoemd. Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. v in;< betaalbaar voorop: loer Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yansch Belyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. A.‘ 21. slooren zal. dank aan de eensgezindheid, die vaslgesteld is geworden. Men meldt uil Straatsburg dal men er de hoop koestert, dal de keizer er in den loop van den zomer een bezoek zal komen uileggen. Hel spaansch congres heeft dinsdag een amendement beraadslaagd van den lieer Segovia, waarbij gevraagd werd, dal de Bank van Spanje alleen met de uitgave van de nieuwe waardijen zou gelast worden, die de schatkist aan de bezitters der vlot tende schuld geven zal. Veurne, *<JO SEei. POLITIEK O VIUIZICHT. In de zitting van woensdag van de fran- sche kamer der afgevaardigden heeft de lieer Gassaguac den minister van bnineu- landsche zaken ondervraagd over de be noemingen van meiers in het departement Geis; volgens hem schenen die benoe mingen de kiezers aan te duiden aan welke kandidaten voor de kiezing van zondag aanslaande hel gouvernement zijnen voor keur gaf. De heer de Marcèie, de nieuwe benoem de minister, antwoordt* hierop, dal geene daad van liet ministerie inbreuk zal doen op de kostbare vrijheden, op den eersten rang van welke het gouvernement de kies- vrijheid plaatst. Bij de inrichting der ge meentebesturen heelt het gouvernement enkel de hervormingen gevolgd en loege- past door de openbare denkwijze vereischl, en die voortdurend zullen toegepasl blij ven. Maar de kiesvrijheid blijft ten volle be slaan. De meiers, in het departement van Gers vervangen, zijn hel geweest ten ge volge van hel verslag van den prefect. De heer Dufaure besleegd nu de tribun. Het is mijn plicht, zegde hij, aan de kamer een rekwest voor te dragen van den pro cureur generaal van Parijs, waarbij eene machtiging wordt gevraagd om vervolgin gen in te spannen tegen een lid der kamer. De heer Grévy, voorzitter, neemt acte 'an hel rekwest van den procureur. Hel zal aan de hureelen onderworpen worden, die eene commissie zullen benoemen. De beraadslaging over de amnistie wordt vervolgens hernomen. De heer Baudry d’ Asson bestrijdt de voorstellen van am- nistie. De kamer eindigt de algemeene beraad slaging van dit vraagstuk en verzend lolde volgende zitting de beraadslaging van hel vooistel van den heer Baspail, waarbij eene algemeene genadeverleening wordt gevraagd. De Provinciale Correspondenz van Berlijn over de conferencie der drie rijkskanse- i liers sprekende, sl< It vast dal er eene alge meene voldoening heerscht, omdat de politieke toestand verbeterd is, door het onbetwistbaar feit dat de bijeenkomst van Berlijn nieuwe waarborgen voor den euro- peeschen vrede heeft aangebracht. Een ander dagblad voegt er bij, dal het oostersch vraagstuk, hoe verwikkeld het °ok zij, en hoe dreigend het ook scheen voor de betrekkingen tusschen de groole mogenheden, den algemeenen vrede niet Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststniat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk otiderleekend, alsook bekendmakingen uileilijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren van den ijzeren weg van Dulnkerke, Veurne naar Licht ervelde en Hlixniude naar Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport Dixmmle 7-3o Veurne naar Lichlerveldé 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieunort 9-30 ADV L i MiJSHEEP.EN, -vr«CTrfr-.yr-«~CT m MirrTBiyuii—r 1 - MW; ^rr/xr." labris

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1