VAN VEURNE Ed. BIESWAL-IIKICOULT. BIESWAL-BRICOULT. g I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Aan de Kiezers. de meerderheid Veurne, XI Juni. Er Leden Klczing voor <Ie Kmner <ler Volks* vertegenwoordigers. KANDIDAAT DER LIBERALE ASSOCIATIE: MIJNHEER zijn bemint, voor eenige overeenkomst over dit betwist punt tusschen bet kabinet en der franscbe kamer. en allen Woensdag in Sup- Eenigc woorden over den brief van SI.' Visart aan «ie kiezers. In dezen brief verklaart M.r Visart, dat hij de gematigde en os PAK i ij dice politiek van ons ministerie zal blijven ondersteunen. M.r Visart zal dus medewerken om de heer- JAAR. vervolgingen? KIEZEllS, indien gij wel overweegt wat wij hier boven komen Ie zeggen, gij zult overtuigd zijn dal gij wel zult doen met voor M.r Ed. Bies wal te slem men. Gij moogt hel doen in volle gerustheid van gemoed, want de kan idaal der liberale Associatie is, onder alle opzichten uw vertrouwen weerdig. Stemt dus, gij allen die het algemeen wel zijn bemint, voor Kiezers, zijt zoo goed gedurende eenige oogenblikken aandachtig te zijn op hetgeen wij u gaan zeggen. Wij zullen u trachten te bewijzen dal gij wel zult doen met uwe slem te geven aan M.r Ed. Bieswal, en daarenboven, dat gij het in volle gerustheid moogt doen. Door wie bijzonderlijk wordt de kandi datuur van M.r Ed. Bieswal aanbevolen en ondersteund Door de Leden der liberale Associatie van Veurne-Nieuporl. En wie zijn die Leden? Hel zijn de Burgemeesters, Schepenen en Raadsleden dezer beide steden, het zijn groote proprielarissen, waarvan meest al de eigendommen in ons arrondissement gelegen zijn, het zijn geleerde menschen die gewichtige bedieningen bekleeden, het zijn kooplieden en n ijveraars, hel zijn voor name landbouwers, enz. zijn tegenwoordig vijf en tachtig in de liberale Associatie, en men mag zeggen dat zij allen deftige en treffe lijke personen zijn, en onder opzicht van fortuin, positie en geleerdheid, van de bijzonderste van het arrondissement. Is hel nu wel mogelijk van met grond te vei onderstellen, kiezers, dal al die voor name personen zouden werken legen het algemeen belang, tegen hel welzijn van het arrondissement, legen hunne eigene belangen, aangezien hunne interesten in hel arrondissement gelegen zijn? Neen, zulks veronderstellen waar verstandig. En waarom zijn die herren liberaal? Omdat zij de diepe overtuiging hebben, dal als wanneer er een liberaal ministerie aan hel hoofd is, als wanneer de meerder- N.1 25 Politiek Oveiizicht. Te Weenen is uit Conslanlinopel liet bericht loegekomen, dal de sultan van Turkije niet door eene volksomwenleling maar door zijne ministers is onlroond geworden. Hij werd slechts van den troon vervallen verklaard, nadat hij op volstrekte wijze geweigerd had geld uit zijne bij zondere kas t verschieten om den oorlog te kunnen voortzelteii, daar de staatskas uilgepul is Hel is alsdan dal in tegen woordigheid van al de ministers de cheik- ul-islam en Heirrullah effendi aan den sultan verklaard hebben, dal hel volk misnoegd van zijn bestuur was en hij aftreden moest. Ontniddelijk daarna werd de sultan met geweld naar hel paleis van Topkapa overgevoerd, alwaar hij bewaakt werd. De Heichsanzeiyer van Berlijn meldt dal, ten gevolge der verandering van regeering, ie in Turkije heeft plaats gehad, de medcdeeling, die de vertegenwoordigers van Rusland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Duilschland den 50 mei aan hel lurksch gouvernement moesten overhandigen, als uitvloeisel der conferencie van Berlijn, is verdaagd geworden. Te Pat ijs werd reeds verzekerd, dat de mogendheden weldra het nieuw gouver nement van Turkije zullen erkennen. De engelsche dagbladen beoordeelen op gunstige wijze, doch zonder overdrevene hoop, de gebeurtenissen, in Turkije voor gevallen. De keizer van Duilschland heeft dinsdag de benoeming bekrachtigd van den heer Hoffmann, ministcrvoorziller van Hessen, tot de hooge waardigheid van voorziter der rijkskanselarij. lie lieer Hoffmann is reeds in bediening getreden. De franscbe senaat beraadslaagt zijn reglement van inwendig orde. Daar er in Frankrijk geen bijzondere inlandsch politiek nieuws is, bevatten de franscbe dagbladen nog altijd artikelen over de bestuurlijke beweging, over hei wetsontwerp, waarbij aan de vrije hooge- schoolen de verleeuing der graden ontno men wordt en over de voorstellen van hei gouvernement, rakende de benoeming der meiers. Die pennesti ijden leveren niet veel belang op. De leden der Union républicaine hebben besloten zich bij de leden der linkerzijde aan te sluiten, om het recht te vei werpen door hel gouvernement gevraagd om de meiers der kanloiihoofdplaatseii te benoe men. Men verwacht zich nog altijd aan liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup- Een afzonderlijk nummer 10 c." pleinenl. Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel, inschrijving betaalbaar voorop: Mèn schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, J en op alle postkantoren des rijks. Foor Stad6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Brieven en geld vrachtvrij. loor ijansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, Voor Frankrijkfr. 16-50 ’s jaars. alsook bekendmakingen uitei lijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrokuren van <len ijzeren vveg van Dninkerke, Veurne naar I Achtervelde en Blixniude naar Nieuport. Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervclde naar Veurne 6-30 0-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Lichlervelde 7-37 12-11 4-33 6-02 Veurne naar Dninkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-45 ■W-1 X JJUBB-- ■BgBBBBBgggggBa» heid in de Kamer liberaal is, hel land veel beter bestuurd wordt dan onder een kle rikaal ministerie. Gij zei ven, kiezers, en gij bijzonderlijk, landbouwers, weel dil door ondervinding. Wie is er den oorsprong geweest van onze communale zand- en steenwegen? Een liberaal ministerie. Wie heeft er de barrieren afgeschaft? Een liberaal ministerie. Wie heelt er de buitengemeenten, door hel afschaffen der octrooien, zoo rijk be giftigd Een liberaal ministerie. Wij hebben nu sedert zes jaar een kle rikaal ministerie en eenen klerikalen re presentant, en wat zijn er de gevolgen van? Hoogere belastingen, kleine of geene hulpgelden vooropenbare werken, weinig werk voor de werklieden, stremmingen in den handel en in de nijverheid, misnoeg heden van allen aard, en de slechtste mili- ciewet die er op de wereld kan beslaan. Misschien zullen er eenige kiezers zeg gen «Maarde liberalen maken slechte wetten, zij vervolgen den godsdienst, zij vervolgen de priesters. Ja, kiezers, dil wordt aan de liberalen, uit partijschap, ten laste gelegd, doch gansch ten onrechte. En inderdaad, sedert 1850 hebben de liberalen zoo lang aan hel hoofd geweest als de klerikalen, ehwel, is hel getal ker ken, kloosters en priesters niet ten allen tijde vergroot? Wordt de geestelijkheid niet rijker en rijker? Is het niet een libe raal ministerie die de traktementen der bisschoppen, der pastors en kapelaans heeft vermeerdert?Zijn dat nu wel ZATERDAG 5 J(NI I87G. ADV 01)- I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1