Leve Rieswul-Bricoult 38 3 34 11 ongepaste bofte- Uwen dienaar, Kakel Slckioes. Iki'iefwiMSoliiigon. Leysele, 1 Juni 1876. Van 1840 tot 1847. klerikale besturen. Meer 36 millioen Beloften van M.' Visarl. M' Visarl zegt dat de minister van openbare werken, op zijne vraag, verklaard heeft, dal er geld genoeg bestemd is om, zonder ophouden, hel delven der vaarten voort te zetten, en dal in 1877 al de werken zullen voltrokken zijn om Veurne- ambacht builen gevaar te stellen van overst rooming. Al beloften, woorden in den wind, zanljes, een been dal men ons toewerpt om er aan te knagen, om dal wij te vreden zouden zijn en zouden zwijgen Al de klerikale representanten zeggen en schrij ven hel zelfde aan hunne kiezers, om ze te paaien. Die heeren, als zij aan het beheer geraakt zijn, hadden honderd beloften gedaan hel budjet van oorlog verminderen, hel land stillen van alle ont roering die er heerschle door de tijdsomstandig heden en door hunne hoofdmannen voorlgebracht, enz. schoone beloften voorwaar. Na eenige jaren regering, gaan zij dezelve vei 1 den, hel land nog meer ontroerd, nog meer verbitterd latendeals ooil, en dal door de schuld van de ongehoorde eischen van de bischoppen en van de geestelijkheid. Maar de kiezers zullen hun op nieuw niet laten vangen. Den lijd van beloften is uit; hel zijn daden dat wij vragen, het is vooruit dat wij willen; geene jaknikkers moeten wij hebben, maar mannen van karakter en die vrij durven spreken, vrij durven handelen; en den 13 juni zal er alzoo eene meer derheid bovenkomen; en wij, Veurne-Nieupoort, met behulp van al de ontslaafde buitenkiezers, •zullen Mijnheer EDUARD BIESWAL daartoe kiezen en aanstellen. handelen en uwe slem te weigeren aan mannen die zulke ministers ondersteunen en landbouwers en neringdoeners met lasten overladen. Ja, de zaken moeten en zullen veranderen, de kiezers welen liet; staatszaken zullen aan ervaren mannen toeverlrouwd worden die, met wijsheid en voorzienigheid de financiën zullen besturen en daarom hebben wij de overtuiging dal op 13 Juni aanstaande onzen geachten volksvriend Mr EDUARD BIESWAL schitterend zal zegepralen, en dat wij zijne schoone zegepraal zullen hooien begroeten met tien zegevierenden roep van; En hoe kan het anders wezen? Is M.r Bicswal bier in Veurne en ia het arrondissement onder hel gunstigste oogpunt niet gekend? Is hij niet tic gedienstigheid zelve en den vriend van iedereen? De kiezers welen genoeg, Veurnaar, hoe hij, door zijn goed inborst en karakter, altijd bereid is een ieder dienst te doen en dat menigeen, in het arron dissement, bewijzen zijner dienstwilligheid en rechtschapenheid heeft ontvangen. Zij weten nog dal helgrootste geluk van M.' Bicswal is zijnen evenmenseb goed te doen, hetgeen voorzeker eene zeer schoone en zeldzame hoedanigheid is. Neen, Veurnaar, gij zult er niet in gelukken, mot alle uwe grofheden, al uw lawijt, M.r Bicswal bij de kiezers hatelijk te maken; hij is hun tegoed be kend en zij weten te wel hoe hij met voordeel ons arrondissement zou vertegenwoordigen. Ja, kiezers, M.r EDUARD BIESWAL is den man dien wij hebben moeten hij is gekend, hij is volksgezind, en door hel volk bemind, en door zijne nauwe betrekkingen met invloedrijke per sonen, zal en kan hij ons veel voordeel verschaften. Welaan dan kiezers, laat u door den lage praal van den Veurnaar niet misleiden. Kwaadwilligheid en bedrog zie daar zijne wapenen. Wreken wij M.r Bicswal over snoode aanrandingen, over vuige lasteringen, en stemmen wij in groole meerder heid voor den geachten en beminden volksvriend BIES WAL-BRIC OTTILT- Veurnaar en onze kandidnnt. De Veurnaar valt onzen kandidaat door grof heden aan en geeft maar lucht aan de hevige woede die hem en zijne mannen overmeestert. Waarom Ómdat M.r Bieswal zich op rang zet; omdat zij meenden geiust op hunne lauweren te mogen rusten en, het grootste punt, omdat zij ge waar worden dat de kandidatuur van M.r Bieswal overal den besten bijval ontmoet. De woede verblind den mcnsch, zegt een spreek woord, en inderdaad het heeft gelijk. De Veurnaar geeft e. ons een doorslaande bewijs van. Al zijn blaften, al zijn lieren dient tot niets en de sukke laar, in zijne verwoede blindheid, is niet gewaar dat alle zijne logens, alle zijne grofheden onzen kandidaat bevoordeeligcn en hem in aanzien en achting doet winnen. .Ion .11.' den Opsteller van het Adveutevtie-iii.ai'. Ik laat u welen den staal van de gezindheid iu onze gemeente, en dat er hier veel kiezers gs, n stemmen voor M.f Bieswal, en verhopen bij u hel I zelfde, ware bel anders het zou mij veel pijne doen, want M.' Bieswal is een brave vent, bon aeur, beleefd en gedienstig. Ik laat u ook welen dal er hier veel mcnschcil hunne kazakke keereu, dal er vele zijn die vroeger calholiek gestemd hebben en die nu liberaal gaan stemmen. Wij hebben zoo dikwils de goeste van M.'de pastor gedaan, zeggen zij, wij mogen nu ook wel ne keer onze goeste doen, zeggen zij. Er zijn hier ook veel kiezers die zeggen, chacun son tour cc n'est pas trap, elk op zijnen loer, M.’ Visart is gekomen in de plaats van M.’ Bieswal. eh wel, Bieswal mag nu komen in de plaats van Visarl. Chacun son tour. Men vindt him- ook veel kiezers die voor de leute zijn en die zeggen, Bieswal zal winnen, laat us mee doen met de winners. Er zijn er ook andere die enlwal uil bunnen zin zullen doen om dat hel voor Bieswal is, omdat zij vast overtuigd zijn dal indien zij oenen dienst noodig hadden zij bij Bieswal aan geene doovc- mans deurc zouden kloppen. En alzoo is hier de meerderheid der kiezers voor Bicswal. ’t Zal in T stille gaan, maar ’k zou óm nen duivel durven wedden dat er wel 30 van us Leysele zullen stemmen voor Bieswal. Dal is, Mijnheer de Opsteller van hel Advertentie' blad, de staal van de gezindheid in onze gemeente. Betrouwende op eenon goeden uilvai voor M.' Bieswal, en verhopende veel plezier, blijf ik in afwachting tol den 13 Juni Wij moedigen nogthans' onze lezers aan dit nummer te lezen, want hel pleit gansch ten onzen voordeele. En inderdaad, alwie gram en opge wonden is, alwie blijkbaar alles vei draait on over drijft, alwie, geene goede redenen hebbende bij te brengen, zich verdedigen moet met spotwoorden en grove lasteringen, boezemt geen vertrouwen in, wordt niet geloofd en trekt misprijzen en af keuring op zich zelven. Dat dus de Veurnaar in zijne schrijfwijze voort ga, en hij zal er ons mede dienst bewijzen. ■*e klcz.ing vmi 13 Juni. Slechts veertien dagen zijn wij van de kiezing verwijderd, cu van nu af twijfelt er niemand meer of den uitslag zal gunstig zijn voor de liberalen. De klerikaien trachten door alle middelen hun leger bijeen te houden, maar hel kan niet balen. Zes jaren regering der klerikaien heeft iedereen overtuigd dal het alzoo nie'. meer kou blijven duren. De kas is uitgeput, de nationale eer is gekrenkt, de magistratuur geklerikaliseerd, de opengeval lene plaatsen bekleed door creaturen. Zie daar de bilan van hun zesjarig bestuur. Maar het gaat op zijn einde. In Antwerpen twijfelt niemand meerofdez.es klerikale volksvertegenwoordigers zullen met eene groole meerderheid afgestemd zijn. Te Brussel zullen de dertien hucraleu herkozen worden. Te Marche, Neufchateau, Virton en Arlon zuilen de liberale kandidaten zegenpralend tut de stembus komen. Te Nijvcl zullen de liberalen twee stemmen winnen. IJpre, Brugge, Namen zijn vol moed. Overal is er eensgezindheid onder de liberalen, en dit zal stellig tol den goeden uitslag geleiden. I>c vreet, <lei* klerikaien. De klerikaien weten hel wel dat geheel hel land zamenspant om ze tuin congé te geven; zij hebben de overtuiging dal zij zoodanig tegen den wil van de meerderheid der bevolking gehandeld hebben, dat zij zich aan eeuegioote nederlaag verwachten. Die overtuiging is het klaarblijkenst bewijs van hunne eigene veroordeel ing. Leest maar hunne groole gazetten, hoort ze maar sprekenzij zijn zoodanig met vrees bevangen dal er hun hel hart van klopt; zij zijn als radeloos! Hoe recht zinnig I De Veurnaar maakt veel ophef van hel goed be stuur van M. Malou en (?-, en vertelt onder andere dal wij de kiezers willen misleiden, dat wij liegen, toen wij beweren dat M. Malou ons land in schul den heelt gebracht. Om dit te bewijzen werpt hij ons eeneu hoop scheldwoorden naar hel hoofd, schildert ons als geuzen uil; zegt dal wij logcntaal en bedrog gebruiken, enz., iu een woord, eene massa soortgelijke lieftalligheden aan den Veurnaar eigen, eti die zijne béste en eémgsle verdediging zijn. schappij der priesters te vergroolen; hij zal dus onze duurbaarste vrijheden, zooals de vrijheid van drukpers, de vrijheid van denkwijze helpen ten onder brengen; hij keurt dus de hatelijke milicicwet goed; hij verschoont dus de geldver- kwistingen en de partijdige benoemingen van 'net ministerie; hij vindt dus dal. ons arrondissement van alle voordeelen mag verstooten blijven. Eh wel! wij, van onzen kant, vinden de politiek de handelwijze van het ministerie zeer slecht, en hel is om dal M.r Visarl dezelve ondersteunt en goedkeurt, dal wij verplicht zijn hem te bestrijden. M.r Visart beweert verder dat de liberalen onze schoonste en liefste vrijheden niet de roeten zouden willen vertrappelen; dat zij trachten alle godsdiens tige onderwijs uit de scholen te verbannen; dat zij de godsdienstige vrijheid willen vernietigen Wel, welhl guoque, gij ook M.r Visartgij ook vertelt grove en lasterende onwaarheden, om de liberalen hatelijk te maken, en om alzoo stemmen te winnen. Waarlijk, het verwondert ons; tol heden, hadden wij M.‘ Visart aanzien als een ernstig man. M.r Visarl spreekt vervolgens van de stoffelijke belangen en zegt, dat er grootere sommen voor het welzijn van hel arrondissement Veurne zijn uitge geven gedurende de zes jaar dat het klerikaal minis terie aan het hoofd is, dan gedurende de veertien jaar van het liberaal ministerie'. Zou M.r Visart hierdoor willen te verslaan geven, dal die sommen verbruikt geweest zijn voor open bare werken, en dal men die werken aan hem verschuldigd is? Als hel dal is wat M.r Visarl zeggen wil, dan is hij verre benevens de waarheid. Eu inderdaad, al onze groole communale steenwegen zijn uitgevoerd of gedecreteerd geweest vóór 1870, en de werken in de Loovaart zijn gestemd geweest in 1858. Rechtzinnig gesproken, wij kennen geen een werk, in geheel Veuriie-Ambacbl, welk men aan M.r Visarl te danken heeft. doorspekl is, aan te duiden en willen er niet De brief van M.r Visart is onder alle opzichten langer blijven bij stilstaan. flauw: al water iu te vinden is, is ultramontaiiism, i 1 on hela melijke verwijtingen en ongepaste bofte- rijen. Vooraleer dit artikel te sluiten, mogen wij niet nalaten te doen opmerken dat het woord NiEiiroirr geen enkelmaal in dien faineuz.cn brief voorkomt. De klerikale kandidaat vergeet Nieuporthij mag het. dus niet kwalijk nemen indien de Nicupoorte- naren op 13 juni hem ook vergelen. Ons antwoord op het artikel validen Veurnaar over de inflicie-wct. zal in ons supplement van woensdag verschijnen. Wij verschuiven tol een volgende nummer een artikel waaruit blijkt dal M.r Visarl niets voor ons arrondissement bekomen heeft en onze belangen heeft verwaarloosd. Om ecus te meer de GROOTE RECHTZINNIG HEID van den geestelijken Veurnaar te doen blij ken, zullen wij ons veroorloven eenige cijfers voor de oogen der kiezers te leggen en hun te zeggen; kiezers, overweegt en oordeelt! Overweegt wel de volgende cijfers; zij tonnen u aan hoe onbezonnen, hoe gevaarlijk de klerikaien ons besturen; hoe de klerikale bladen in ’t algemeen en de I'eurnaar in ’l bijzonder valsche rekeningen maken en opzette lijk de cijfers verduiken om u te foppen en te be driegen. Kiezers let op I uclirijfxv’ijze van den Veurnaar. Wij hekbe.i het voorzien en voorzeidbij ge brek aan goede redenen om M‘ Visart aan te be velen, en om Mr Bieswal te bestrijden neemt de Veurnaar zijnen toevlucht lot bespottingen, scheld- i woorden, lasteringen en grofheden. Het walgt ons al de onbetamelijkheden en tast bare leugens, waarvan zijn nummer van 31 dezer uitgaven dan ontvangsten Van 1848 tol 1835, liberale bestu ren. Meer ontvangsten dan uitgaven. Van 1855 lol 1857, klerikale bestu ren. Meer uitgaven dan ontvangsten. Van 1858 tol 1869, liberale bestu ren. Meer ontvangsten dan uitgaven. Van 1870, 6 maanden klerikaal be stuur. Meeruitgaven dan ontvangsten Al die cijfers zijn uil ollicieelc oorkonden ge put. Zij komen voort uit de rekeningen door het rekeningshof opgemaakt. Zij staan op bladzijde 94 van het verloog over den toestand der schatkist aangeboden en onderteekend door M. Malou zelfs. De liberalen lieten bij hun vertrek, in 1870, 80 miljoen in de staatskas achter. De klerikaien heb ben al de gespaarde penningen roekeloos ver teerd, daarbij groole schulden gemaakt, en helaas! er is geen roodeu duit in de kas! Ja, kiezers, de schatkist is ledig en men tracht ii te doen verstaan dat het land in den voor- spoedigsten toestand is, dal zelfs de schatkist overloopt. Hoe rechtzinnig niet waar? Maar gij zult geen geloof aan den prietpraat van den Veurnaar hechten, want gij weel door de hooge belastingen die gij betaalt dal hel tegenoverge stelde waarheid is. Aan u volgens uw belang te

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2