VEURNE a NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT f ‘23 zaterdag ld Een afzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgeyer, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle medcdeclingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag loe te zenden. Veurne, AT .Juni. De algemeene uitslag der kiezing van dinsdag laatst heeft geenszins aan de ver wachting der liberalen beantwoord. Men had gehoopt hel klerikaal ministerie omver te werpen, en men is er niet in gelukt: hel blijft in de Kamer eene meerderheid behouden van twaalf stemmen. 1 ’T' In hel arrondissement Veurne-Nieuport hebben valschheid, bedrog en uilkooping gezegepraald. Wanneer men daags vóór de kiezing het getal der liberale stemmen op telde, steunende op vaste beloften en op hel gegeven woord, kwam M.r Bieswal eene zekere meerderheid, doch meer dan zeventig kiezers zijn aan hun gegeven woord te kort gebleven, Rebben hunne belofte niet volbracht. Welk verachtelijk verraad Welke schandelijke onzedelijkheid Verhaasten wij ons te zeggen, dat het bewezen is dal Nieuport, S.‘ Jooris, Bams- cappelle goed hebben gestemd. De onzede lijkheid bestaal dus daar waar de verkwe- zeling met rasse slappen vooruitgaat. De uitslag der kiezing in ons arrondis sement is voorzeker zeer bedroevend maar hij mag ons niet ontmoedigen. Hij moet integendeel ons opwekken tol meer waak zaamheid, tot meer werkzaamheid. Onze nederlaag moet voor de liberalen eene waarschuwing zijn niets te verwaarloóz.eil om zich beter inlerichlen, om hunnen in vloed meer uit te breiden, om hel schan delijk kiesbedrog zoo veel als hel maar eenigzins zijn kan legen te werken. Wij moeten ons tot eenen nieuwen kiesstrijd voorbereiden, want welhaast, misschien, hebben wij eene kiezing voor het senaat, en hel ware eene eeuwige schande voor de liberalen van Veurnc-Niéuport indien zij niet moedig en krachtdadig de„ liberalen van Oostende ter zijde stonden. N.' 2 AAK. Godsdienst en vaderland, rechtzinnigheid, eerlijkheid en vrijheid, dat al heeft te Veurne gezegepraald op 13 juni! roept de l'ewr- naar uil Welke biltere spotternijEn inderdaad: hoe meer de priesters zich met de politiek bemoeien, hoe meer de godsdienst achter uitgaat; hoe grooter de klerikale heer schappij, hoe meer het vaderland in zijn beslaan is bedreigd; hoe meer klerikale zegepralen, hoe meerde rechtzinnigheid en de eerlijkheid onder de kiezers vermindert en verflauwt; hoe lalrijker de klerikale kiesmakelaars, hoe grooter de drukking en hoe minder de vrijheid. Tot na de kiezing loe werpt de Veurnaar slijk op M.' Ed. Bieswal en op zijne vrien den. Wij kennen de inzichten van onzen groven confrater: hij tracht ons op het terrein der personaliteiten te brengen, doch wij zullen er hem niet volgen. Wij zullen onze tegenstrevers in hunne vreugde niet sloren. Dit mag ons echter niet be letten aan M.r Bieswal den vurigen dank te betuigen dien de liberalen hem ver schuldigd zijn. M.’ Bieswal heeft aan ons arrondissement veel dienst bewezen en heeft de loffelijkste pogingen aangewend om in staal gesteld te zijn er nog meer lo bewijzen. De liberalen en de rechtscha pene lieden van 't arrondissement Veurne- Nieuport zullen dit niet vergelen en zullen er M.r Bieswal altijd erkentelijk voor zijn, De klerikale ministers blijven hel land besturen en M.r L. Visarl blijft onze kleri kale volksvertegenwoordiger. God gave dal hij gebruik maakte van al den invloed en den lever die de klerikale kiesmakelaars hem hebben toegeschreven. Mochle Nieu- porl welhaast eene binnen haven (bassin a flot) hebben; mochle Bamscappelle wel haast haren communalen steenweg tot aan den keiweg Veurne-Nieuport zien voltrek ken; mochle welhaast de statieplaals van Veurne geen modder poel meer zijn; mochle welhaast het gouvernement de Moeren, Steenkerke en andere hoogbelaste gemeenten ter hulp komen; mochle ons arrondissement niet meer vergeten noch verwaarloosd worden, zijn aandeel krijgen van de rnillioenen die elders zoo mild worden uitgedeeld, en welhaast eene ver beterde haven te Nieuport en eenen ijzeren weg van Veurne pp Oostende zien toj stand komen. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Su| ;)lemenl. lx*ts»s»!bnar voorop: Voor Stad: 6 maanden, IT. 3-25 Een jaar, (T. 6-00. Voor yansch Helyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Voor FrankrijkIT. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren van <len Ijzeren wog van Diiinkerke, Veurne naar Liciitervekle en Dixnnule naar TVieuport. Diiinkerke naar Vcurnc 6-35 11-10 3-40 5-00 Liclitervclde naar Veurne *6-30 9-08 1-33 8-00 Nieuport-Dixihiïdè 7-30 1'2-00 4-10 0-00 Veurrié naar Liclitervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmudo-Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-45 POLITIEK OVEHXICH r. Dc fransche Senaat heeft hel wetsont werp van hel gouvernement aangenomen over hel munten van zilveren vijffrank stukken en hel voorstel verworpen van den heei Foucher-de-Coreil, takende het be houd van hel bosch van Fontainebleau. Verder werd !iet voorstel van den heer Labiche in aanmerking genomen, om hel landelijk wetboek te volmaken en werd tol binnen acht dagen het voorstel verzonden van den heer Schoelcher, dat de afschaf fing der doodstraf ten doel heeft. De zittijd van dc ilaliaansche kamer der afgvaardigden zal aanstonds na de stem ming ovei de conventie van Bazel en over de bijgevoegde conventie van Parijs, ra kende de overneming der spoorwegen van Opper-llalie, gesloten worden, Verschei dene ilaliaansche dagbladen halen het ge rucht aan eener aanslaande ontbinding der Kamer, doch men gelooft over het alge meen, dal het ministerie den herfst zal afwachlen, aleer daarover eene bepaalde beslissing te nemen. De londensche Times kondigt eénen brief af van den algemeenen agent van hel iepubliekeinsche comiteil van Guba te New-York, rakende de geruchten over dc uitgaaf eener aanstaande spaaiische lee- ning, gewaarborgd door dc douanen van Cuba. Die brief verwittigt de bankhuizen dier spaaiische kolonie, dat de Cuba zijne onafhanklijkheid wil en eene dergelijke leeuing niet betalen zal. Hel duilsche Staatsblad meldt dal, ten gevolge van pogingen, door hel duilsch gouvernement aangewend, de gouverneur- generaal van Cuba, op bevel van hel spaansch gouvernement, de invordering door gewelddadige middelen heeft doen opschorsen der krijgsbelaslingen alsmede der gedwongene verkoopingen, wat de Duilschers belieft, op het eiland Cuba gevestigd, en dil tot wanneer de twee gou vernementen hel over de zaken zullen ecus geworden zijn. CiL Bucharest word gemeld, dat de ministerraad besloten heelt aan de vreem delingen, in bel land verblijvende, te her inneren aan welke straffen zij zich bloot stellen, door aan samenzweringen legen vreemde stalen deel te nemen, bij middel van inrichting van gewapende benden of door hel leveren van wapens. De lurksche grootvizier heeft op den brief van prins Milano geantwoord, dat het burksch gouvernement Servie zeer toege negen is en er nooit aan gedacht heeft de 9- 08 1-35 8-00 Nieuport-Dixihude 10- 15 2-39 9-06 Dixmudo-Nieuporl eigenzelvigheid of de voorrechten van dien slaat te miskennen. Hij erkend dat de schendingen van grondgebied wederzijds zijn gebeurd en zal eenen bijzonderen afge vaardigde aanwijzen, om zich met den servischen afgevaardigden te verstaan, ten einde den terugkeer van dergelijke feilen te voorkomen. Dc brief van den grootvizier was zeer verzoenenden zeer vriendschap pelijk. De mexikaansche opstandelingen zijn te Queretara volledig verslagen geworden. 17 .HM 1870. ADV

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1