VAN VEURNE a NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I L Pi' fr J A AB. naar kingen Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Hel Advertentie-blad lach*, groen, zegt de deur naar. Onze confrater bedriegt zich: het Advertentie blad lacht in hel geheel niet, want hel voorziet voor hel arrondissement Veurne-Nieupert niets goeds in de toekomst. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. nMclii'Ijvïng betaallmar voorop: foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor t/anseh lïelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. law l'rankrijlifr. 16-50 ’sjaars. I A.’ 26 50.“ spaansch comiteil le handhaven, welke de betaling van de helft der coupons vragen. Veurne, Juni. De kiezingen van 15 Juni, en de woelin gen die sedert dien dag in de groolc sleden plaats hebben, zijn voor ons land zeer ge wichtige gebeurtenissen. Voor alwie klaar ziel, zijn deze gebeur tenissen hel begin van het einde: wij gaan naar de revolutie, naar eene omwenteling, of om juister le spreken, naar eene tegen omwenteling, want de priesters hebben langzamerhand, sedert 1850, eene vol ledige omwenteling tol stand gebracht. Wat bestaal er nog inderdaad van onze schoonste vrijheden in onze schoone grondwet van 1850 geschreven? Is de drukpers wei vrij, wanneer de geestelijken overal alle vrijzinnige druk- ui (gaven met geweld verbieden en door alle slack van bedreigingen en vervolgin gen uil de huisgezinnen verbannen, wan neer zij in de landelijke gemeenten, onop houdend de liberale gazellen aanvallen, doen verbranden, doen scheuren, doen stelen en er geene andere gazetten toe laten dan degene die de priesterheerschap pij ondersteunen? Beslaat er nog wel vrijheid van geweten, wanneer alle deze, die over politieke of godsdienstige zaken anders denken, spre ken en bandelen durven dan de geestelij ken, onmeedoogend door de machtige priesterparlij worden vervolgd, in de pre dikstoelen en in de klerikale gazellen ver geleken worden aan slecht volk, aan com munards, aan pelroleurs, wanneer overal de politieke geestelijken de liberalen met hardnekkigheid benadeeligen in hunne middelen van beslaan, trachten hatelijk le maken bij hunne medeburgers, ja zelfs bij de leden hunner eigene familie? Kan men wel zeggen dal het onderwijs nog vrij is, wanneer alle onderwijzer, die zich niet ten volle aan den wil der geeste lijken onderwerpt, als een zedelooze, als een goddelooze onderwijzer door de pries- terparlij wordt geschandvlekt, wanneer de geestelijken overal aan de ouders opleggen hunne kinderen naar geene andere scholen te zenden dan naar degene die zij zelven aanbevelen Zijn de kiezingen nog wei de uitdruk king van den vrijen wil der kiezers, wan neer men ziel lot welke ongehoorde druk- kingen en omkoopingen de priesterparlij haren toevlucht neemt? Zijn de Belgen nog wel vrij, wanneer hun, niet door de wet, maar door de pries ters, zij die hel beslaan in handen hebben van hel grootste deel der bevolking, alle siacb van buitengewone belastingen wor den opgelegd, belastingen die jaarlijks millioenen opbrengen Zijn de Belgen nog wel vrij, wanneer de liberalen, voor alle openbare ambten, zoo veel als bel maar cenigzins mogelijk is dooi het gouvernement verstoolen worden, wanneer de Staatsbedienden moeten op houden openlijk liberaal le zijn willen zij de bevorderingen bekomen waartoe zij recht hebben Is hel de vr ijheid eer biedigen, wanneer de ministers aan de ambtenaren opleggen hoegenaamd geen werkzaam deel le nemen in de kiezingen, terwijl de priesters, die ook betaald worden door bel Gouverne ment, door hunne over heden aangemoe- digd worden om meer en meer kler ikale stemmers op de kiezerslijsten le doen brengen, om meeren meer klerikale stem men le winnen? Neen, onze schoonste grondwellelijke vrijheden bestaan niet meer; neen, de Belgen zijn niet meer vrij. Aanhoudend, sedert 1850, heeft de priesterparlij ge wrocht om hel belgische volk onder haar juk te brengen en zij is er in gein.4. Zij heeft eene volledige omwenteling tol stand gebracht: van vrije Belgen heeft zij slaven gemaakt. Die toestand moet eindigen, eene tegen omwenteling rnoel plaats hebben de licl- (jen verdragen geene slavernij! De tegen-omwenteling moet beslaan in den terugkeer naar de rechtzinnige toepas sing der vrijheden onzer grondwet. Vrij* heid en gelijkheid voor allen; geene ver drukking, en bijzonderlijk geene priester heerschappij, want men weet welke on heilen en wal wee die heerschappij in vr oegere eeuwen aan Belgie heelt gekost. Ja, de tegenwoordige toestand moet ver anderen; bet is niet mogelijk dat hij voorl- duie: de priesterparlij wordt al te machtig, de verdrukking wordt al le groot. Hopen wij dal de icgen-omwenlelitig, die de geestelijken hebben noodzakelijk gemaakt, plaats grijpe zonder hevige schokken. ZATERDAG 2i JUNI 1876. Verti-okurón van <len ijzeren weg van Ouinkerke, Veurne naar Liclitervclde en lïixinnde naar Ai export. Dninkerke naar Veurné 6-35 11-10 3-40 5-00 Liclrtervclde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieunort-Dixmude 7-30 12-00 4-10 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixinudc-Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-45 1*61.1OVEnZICIlT. De fransche Senaat heeft de kiezing gel dig ver klaard van den heer Buffel en hel voorstel ver worpen van d’heer Schoelcher, strekkende lol de afschalling der doodstraf. De heer Leon Say legde hel wetsontwerp neder, rakende de leening der stad Parijs. De btireelen van den Senaat hebben de hecren hoger (.Noorden), Fournier, De- peyre, de Meaux, Dufour nel, Edwar d Char ton, Par is, Jules Simon en Kolb-Bernard lot leden der commissie benoemd, gelast met het onderzoek der wel op de ver lee ning der graden. Zes commissarissen heb ben zich legen bet ontwerp van den heer Waddington ver klaard; drie zijn er gunstig aan. De bijeenkomst van keizer Frans-Jozef met den keizer van Busland zal den 8 juli op hel kasteel ven Beischstadl Bobcmen plaats grijpen. De kroonprins Bodolf zal zijnen vader vergezellen. De keizer van Oostenrijk heeft hel ontslag aanvaard van d’heer von Koller, minister van oorlog en dien staatsman ais erken ning zijner'diensten met de Sint Slevens- orde vereerd. De veldmaarschalk luitenant graal Bijlandl-Bheidl is tot zijnen opvolger benoemd. De landdag van het koninkrijk llongarie heeft zijne zittingen verdaagd lol den 28 september. Fit Pol meldt men hel vertrek Smyrna van twee oorlogschepen. In de tweede neder latidsche kamer heeft hel gouvernement ter kennis der leden gebracht, dal Engeland zich verklaard heeft voor de ver eeniging le Par ijs eener conferencic lakende het vraagstuk der suikers, op de zelfde voorwaarden als Holland, doch de dag voor de conferencie is nog niet vastgesleh;. l il Petersburg komt hel bericht toe dal de mogendheden hel ecus zijn om de over handiging van alle nota aan het nieuw gouvernement van Turkije le verdagen, ten einde liet den lijd le laten om uil eigen beweging hervormingen te kunnen invoe ren. Wordt dit niet gedaan dan zullen de mogendheden hunnen wil gezamelijk aan liet gouvernement van Murad V kenbaar maken en er krachtdadig hij aandringen. De vercenigde spaarische schuldeischcrs weigeren hunne bijtreding aan artikel vier der engelsche conventie, dat eene vergel ding van een half ten honderd commissie aan het engelsch comiteil loekoml. Zij hebben besloten de voorstellen van dit comiteil te bestrijden en die van hel NTIE-BLA ADVER o

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1