3 (‘ii vijl' weez.cn beproefde eene bende boeren de rijtuigen te hou den staan; hier werd een andere kerel aangchou- zich sedert zondag onledig met eene lafhartige Eenige leden van den moedigen Van Maarlants- kring waren zondag een concert gaan geven naar Hoboken, ten voordeele eener behoeftige weduwe i van een werkman der scheepslim- om Er zijn, zoo hel schijnt, verzoekschriften in om loop om aan den Honing te vragen dat hij, gebruik makende van de macht hem door art. 70 der grondwet verleend, onmiddelijk de Kamer der volksvertegenwoordigers zou bijeenroepen, om uitspraak te doen over de kiezingeu van 13 juni en bijzonderlijk over degene van Antwerpen en van Brugge. Wij twijfelen of de Honing aan dit buitengewoon verzoek zal voldoening geven. Wat er ook van zij, er zal over de drukking en de omkooping der klerikaleu in de laatste kiezing breedvoerig in de kamer gehandeld worden. Wij hopen dat er alsdan ook van de kiezing van Veurne zal worden gesproken. Men zegt dat die kiezing buitengewoon veel geld kost, dat er eene aanzienlijke som is gebruikt om stemmers aan te lokken en te verleiden. Wij wenschen dat de liberale Associatie hier over alle mogelijke inlichtingen zou inzamelen. Het is goed dal men wete waar aan de gansch onverwachte meerderheid, die de heer L. Visarl bekomen heeft, is toe te schrijven. aan het arrondissement hoeft bewezen, dan onze senaleur en volksvertegenwoordiger te samen, sedert al den tijd dal zij in de Kamers zetelen. Beschimpen, bespotten, belachen is gemakke lijk: dat kan iedereen. Maar iemand willen groot maken, die niet groot is, zelfs met een ander te minachten, dat is moeilijker, en dat kan de Yeurnaar niet. De Ye.urnaar maakt veel gedruis over den uitslag der kiezingeu en spreekt van niets anders als van woede en razernij die bij de liberalen zouden ontstaan zijn. Hij neemt deze gelegenheid te baat om de Veurnesche liberalen aan te vallen en ter zelfder tijde zekere personagie te streden en te flikflooien. Zie hier dit meesterstuk van inouva- gerij Hier te Veurne is aan die woede geene uit- wendig teeken gegeven geweest. Eenige der mannen van hetgeen men de Jeune Garde zou mogen noemen, koelen die woede en razernij met een der Hoffelijkste jonge hoeren onzer stad uil een welgekend kortijhuis te doen verbannen. En wij zeggen daarop Zijne Treffelijkheid heeft gezocht wat zij beko men heeft. Het is verdiend. Welkte, Veurnaar, het is gij die ons daarmêe slaande do Sinjoren sclrier tiendubbel in getal den, die een geladen tweeloopgcweer droeg, Weer zette’ de stoel zijnen weg voort. Terwijl bovenstaande feiten voorvielen, kwa men de hr. Cuperus, Keinma, L. Stuyck en Den Na eene zegepraal is men gewoonlijk edelmoedig en toegevend, doch zoo handelt de Veurnaar niet, want hij blijft even bitsig en zwartgallig ten op zichte van M.r Bieswal-Bricouit. Is onze confrater misschien ontevreden en nijdig, omdat er zoo veel nienschen hun spijt uitdrukken dal M.r Bieswal zoo schandelijk is bedrogen ge worden en niet gekozen is geweest; omdat men overal met lof spreekt van de groole dienstwillig- I 1i n 111 Vflll flon hftüi* AiYi/lnt nninml anderen, gelijk de papegaaien, de les moet ge- speld worden, zich te veroorloven de liberalen, I in den persoon van M.' Ed. Bieswal, van wien hij, zoo als van menige andere liberalen, zooveel be wijzen van vriendschap heeft ontvangen, in hel publiek te gaan schelden, bespotten en beschim pen? Neen, niet waar. Wij zouden dit verslaan van neusmakers van uwe soort, maar van dezen dien wij bedoelen, T is ongelooflijk! En die mannen van de Jeune Garde zoo als gij ze spotgewijze noemt, Veurnaar, zouden moeten gedoogen dat men alzoo hunnen vriend, M.’ Bies wal, belccdige, zij zouden zich moeten laten in hel aangezicht spuwen om u en uwen aanhang aangenaam te zijn, en in hun midden mannen be houden die hun de eer aandoen hun te verachten omdat zij liberaal zijn; die hunne woorden over dragen en, in hunnen onnoozeleu praaien moeilijk begrip, de waarheid soms verdraaien en de zaken anders uitleggen dan zij eigentlijk zijn’ Neen, Veurnaar, dit kan en mag niet meer zijn. De liberalen hebben reeds lang genoeg toegevend geweest en zij moeten thans verstooten deze die de veinzerij en de onbeschaamdheid zoo ver durven drijven. Wij herhalen het dus: Zijne Treftelijkheid heeft gezocht en hij heeft gevonden. Dal het hem wel bevalle. Zijnepolichinelle-trekken zullen hem mis- schien degoê graties van iemand doen weêrkrijgcn, 1 die, zoo men zegt, een hart heeft gelijk eene spons, hetwelk door lampions, venitiaansche lantaarns, bengaalscbe vuren en met de medehulp van den treffelijken Veurnaar wel zou kunnen bewogen geraken. De Jeune Garde. mcente een kerel aan, die alle beleedigingcn uit- den representant De Decker-Olieplek. Wat verder wciuiu uv vuu/.<.u uuuguiuuu Uil i (l&uiiu i Imni'AnfHo niuw Iu/ii/Ia Iiaapaa /Ia i.aIAa/aa tn Iiah geslagen. Zij hielden echter goed’tand, nieltegen- j waren, en dreven die schoelien uiteen. I waarmede hij gedreigd had. Dit verwekte zoodanig de woede van hunnen aanvoerder, zekeren Bracbelmans, die hel lokaal houdt waarde klerikale bende gevestigd is, in de f I l( A «v «4 l-.il.** t 1 I en op de Geuzen een schol lostte. Zilversmidtstraal, dal hij oen revolver uithaalde Duyls naar Hoboken gereden; zij ook werden over- en op .de Geuzen een schol lostte. vallen door mannen die vorken en knuppels droe- DeGeuzen gaven niet ten onderenonverschrok’ 1 gen en hel rijtuig in eene gracht wilden omkan- Sedert zes jaar hebben wij onze klerikale minis- lessen van treffelijkheid zou willen geven? tors en onzen klerikaleu volksvertegenwoordiger T is toch om te lachen. Maar is hel dan treffelijk, Veurnaar, voor iemand 1 die, zoo als Zijne Treffelijkheid, te eenvoudig om zich met politieke zaken te bemoeien en door gebonden en geboeid Uit /Vut werpen» l.AI HARTIGE KLERIKALER1J TE HOBOKEN. De gansche bevolking van Antwerpen houdt aanranding, door de klerikaleu gepleegd. heid van den heer Bieswal; omdat er gezegd wordt dat hij in twee jaar (1868-1870) meer diensten 1 merwerf Cockerill, dezer dageh ongelukkig j het leven gekomen. Dit was ter oorc gekomen der klerikale maat schappij De ware Sinjoren, die hier sedert eenige lijd eene brutale rol speelt; meer dan 150 derleden van deze bende sciioelies, want den naam van maatschappij is te deftig voor hen, vertrokken ten half zes 's avonds naar Hoboken, onder zingen van den Vlaamschen Leeuw, en uitroepende dat zij de Geuzen te Hoboken censagingcn afboleren.» De politie en hel Geuzenverbond, welk om 7 i ure moest bijeenkomen, werden verwittigd en ter stond begagen zich een 25tal Geuzen naar Hobo ken, om desnoods hunne vrienden ter hulp te komen. Sedert zes jaar hebben wij onze klerikale minis- aan hel werk gezien, en ons arrondissement heeft zich wel weinig over hunne dienstwillige bezorgd heid te beloven. De Veurnaar, de gazet onzer priesters, doel zijn best om te lachen. Dit is natuurlijk: het is de priesterpartij die overwonnen heeft. Maar, lachen wel de kiezers, lachen wel de inwoners van Veurnambacht? Wij zeggen neen. Zij lachen nu al zoo weinig als dat zij lachten in 1874 wanneer M.r Du Bus wierd gekozen. Nu, gelijk dan, heeft een groot getal kiezers gehoorzaamd aan drukking; nu, gelijk dan, is het geene vrije kiezing geweest, maar eene corruptie, eene omkooping, eene bedriegelijke benauwdmaking. Waren de kiezers ma«r volkomen vrij, speelden beloften en geld, bedreigingen en vervolgingen, vagevuur en hel in de kiezingeu zulke groole rol niet, hoe zelden zouden de kleiikalen gekozen worden Neen, men lacht niet in Veurnambacht. Er bestaal noglhans voor de mannen van den Yeurnaar en voor onze klerikale kopstukken, zij die zoo veel te zeggen hebben bij de ministers en bij de hooggeplaatste ambtenaren, een gemakkelijk middel om al de kiezers, om al de inwoners onzer streek en het Advertentie-blad ook rechtzinnig en van ganscher harte te, doen lachen. Dit middel bestaat enkelijk hierin: te zorgen, en te zorgen met goed gevolg, voor het stoffelijk welzijn van het arrondissement. Dat onze klerikale gclukkigmakers de haven van Nieuport doen ver beteren; dat zij de gemeente steenwegen van Ramscappelle en van de Moere doen voltrekken; dat zij de statieplaals van Veurne doen kasseiden; dat zij ernstig de gemeenten van Steenkerke, Ave- cappelle en Eggewaartscappelle ter hulp komen; dat zij spoedig de werken der Loovaart doen voltrekken; dat zij Veurne aan Ooslduinkerke en aan Coxide, Alveringhem aan Lampernisse, aan Isenberghe en aan Pollinchove door nieuwe steen wegen, met milde tusschenkomst van wege bel Gouvernement doen verbinden; dal zij hunnen machtigen invloed gebruiken om onze ijzeren wegen te volledigen en de tarieven ervan te doen ver minderenen alsdan zal niemand meer groen lachen. Maar onze klerikale kopstukken zullen dit niet doen: bekommert zich wel de priesterpartij met hel stoffelijk welzijn van Veurnambacht! Congre gatiën on geestelijke lappen inrichten, Veurnam bacht verkwezelen, Veurnambacht onder haar juk brengena la bonne heuredal is hare groole bekommering. Gelijk het voordozen was, zal het dus nog zijn: ons arrondissement zal door hel gouvernement vergeten en verwaarloosd blijven. Dit vooruitzicht is waarlijk weinig geschikt om ons te doen lachen. ken vielen zij op dien schurk die, door zijne hand langers bijgestaan, een verwoeden weerstand bood, rukten hem hel pistool uil de handen, wier pen hem ten gronde en leverden hem daarna 1 over aan de policie, die weldra ter plaatse verscheen, onder het geleide van den hoofdkommissai is M. Busschots. De andere lafhartige Sinjoren waren over veld en gracht gaan vluchten, in verschillige richtingen. Hiermede was de zaak echter niet afgeloopen; integendeel dat was nog maar een begin. Er moest ongelukkiglijk bloed slroomen. Een gedeelte der Geuzen zette den weg naar Hoboken voort, om de vrienden, die er een mensch- lievend werk waren gaan doen, en die vergezeld waren door dames en juffers, te verwittigen van hel gebeurde. Toen zij op een eenige honderd meters van hel dorp kwamen, werden zij standgehouden door een boer, die hun al klagende zegde dal hij door de Geuzen was afgerost, die hem voor een Japneus hadden genomen; onze politieke vrienden zetleden den weg voort. Aan het punt komende waar de wegen naar Boom en Hoboken splitsen, kwam een ander boer zich vlak voor hen plaatsen, barsch weg vragende: Wie zijl gij Goed volk, antwoordde vriendelijk de heer Aug. Michiels, die arm aan arm ging met een andere heer. Dat zegt niets! wederlegde de boer; wat zijl gij: Geus of japneus? Wij zijn geuzen, was het antwoord. Die woorden waren nog niet uitgesproken, of eensklaps kwam een groot getal boeren, gewapend met zeizen, dorschvlegels, dikke knuppels, ge- i weeren, pistolen en zelfs bijlen, uit grachten en I kanten, van achter hoornen en hagen uitge stroomd, huilende en tierende als wilde dieren, en roepende: Slaat ze doodslaat ze dood, de Geuzen De hr. Michiels ontving onmiddelijk een steek eener vork of riek, die hem gansch bebloed ten gronde velde; de hr. X... werd door een zelfde wapen insgelijks gewond aan hel hoofd en nog erger aan hel rechterbeen, terwijl de hr. Pieter Willaerl ten gronde was geworpen en die eenige schelmen hielden liggen, terwijl anderen er met stokken en knuppels oversloegen als razenden. Deze drij persoonen kwamen er gansch bebloed van af; na bovenmenschelijke pogingen aangewend te hebben om zich los te wringen. Bijna op ’t zelfde oogenblik kwam een rijtuig waarin zich MM. I,eop. Claeys en De Posson en de kinderen van dezen laatste zalen. De boeren overvielen liet en begonnen er met knuppels op te werken; M. Claeys sprong uit bel rijtuig, om zijne reisgezellen te verdedigen, maar de boeren over vielen hem. Edoch, M. Claeys die kracht in de vuist heeft, greep een der boeren en hield hem als een schil in de hoogte voor zich, derwijze dat al de slagen der boeren op den ongelukkige vielen die voor dood ter plaatse werd gelaten. De policie en degendarmen kwamen loegesneld, dreven de boeren weg, terwijl de Geuzen terug naar de stad keerden, waar de gewonden die gansch bebloed waren, de eerste hulp ontvingen van doctor de Forchaud. Ook kwam de policie- overste een onderzoek doen op last van hel parket. Inlusschen bevonden zich de leden van den fan Maerlantskring te Hoboken, te weten 4 hoeren en 8 dames, waarvan eenige zich op hel concert zou den laten hooren, namelijk de julfer D. R... en E. J... Zij waren inliet lokaal allerbest onthaald doch onderwege reeds gemolesteerd en bedreigd geworden door eene bende, die met steenen naar en in hun rijtuig wierp. Op 't oogenblik dal hel feest moest beginnen, stormde dezelfde bende samengesteld uil leden der IFare Sinjoren, in het lokaal, huilende en tierende; de policie en de personen, die in de zaal waren hadden een uur tijd noodig om de kerels builen te drijven. Daarna begon het concerten de voordracht van M. Fl. Vander Ven; de bijval was groot en de onl- angst beliep tot meer dan 200 fr. Na afloop verklaarden de aanwezigen, dat zij de Antwerpenaars zouden beveiligen en des noods begeleiden. Niet ver van 't dorp hield de policie der gc- Op hel Kiel ontmoetten zij de Harr Sinjoren die I braakte. Die man, zegt men, is de hovenier van hen begonnen uil te jouwen en te bedreigen en weldra werden de Geuzen aangeland en razend aa/I/a/aa iri.liil. IAHAA/r/minn /Ia Ia< iaaaI <//>- Wi'lill:! I PI* VI

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2