VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT IK 8 1 •J N.r 27. JAAR. 1876. A 7-30 9-50 9- 08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport Eenafzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijn in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Blieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. samenleving willen verbannen, hij sterkt. Reeds bereiden zich onze klerikale kopstukken tot den gèmeenlekiesstrijd van 1878. Zullen zij wel de bestuurlijke handelwijze, de bestuurlijke akten van onzen gemeenteraad onderzoeken Zul len zij de door de stad uitgevoerde werken beoor- deelen, en aanduiden wat er in het vervolg zou dienen gedaan te worden? Zullen zij aan de kiezers hunne inzichten bekend maken over onze menig vuldige gestichten? Geenszins, maar zij zullen zeg gen, dat de tegenwoordige gemeenteraadsleden geuzen zijn, die de priesters, de kerk, den gods dienst haten en vervolgen, en dat alwie voor een geus stemt voor eeuwig verdoemd is! Treurig, treurig! Met rasse schreden keeren wij naar de XVI* eeuw terug, naar de eeuw der inquisitie en van den brandstapel. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Idchtervelde en IHxinudenaar Vieupoi-t. Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 Veurne naar Liclilervelde 7-37 12-11 4-35 en allen Woensdag in Sup- 12-00 4-10 0-00 0-00 2-20 8-45 ohdaar in is 50." liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; plemenl. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, l'r. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, l'r. 7-00. Voor Frankrijk: l'r. 16-50 'sjaars. 5- 00 Liclilervelde naar Veurne 6-30 6- 02 Veurne naar Duinkerke 7-40 I>e toestand van Vlaanderen. Op weinige uitzonderingen na, behooren al de senateurs en representanten der vlaamsche ge westen aan de klerikale partij, aan de partij van het ministerie, en daarenboven zijn vierder voor naamste ministers vertegenwoordigers der belan gen van vlaamsche arrondissementen. Men zou dus geneigd zijn om te gelooven, dal de Vlamingen bevoordeeligd worden, dat de gouvernements gunsten er naar toe vloeien, dal handel en nijver heid er krachtdadige ondersteuning van wege het klerikaal kabinet moeten vinden. Maar, wie zulks denken zou, hoe natuurlijk het ook schijne, zou zich groolelijks bedriegen Eu inderdaad, Vlaanderen wordt verwaarloosd^ slecht bestuurd, opgeofferd, en overal wordt er geklaagd. Antwerpen is, om zoo te zeggen, in oproer legen het klerikaal ministerie, omdat hare duur baarste belangen met ondergaang bedreigd zijn, ten voordeelc van Terneuzen, eene hollandschè haven. Gent klaagt onophoudelijk, omdat de waterwer ken die hare scheepsvaart moeten verbeteren en hare omstreken van overslroomingen moeten be vrijden, zoo traag vooruitgaan. Brugge wordt door het ministerie als eene ver- stootelinge, als eene veroverde stad behandelt, en alle pogingen van wege haar liberaal bestuur of hare inwoners om welvaart in te voeren, wer den door het klerikaal kabinet gedwarsboomd. Te Blankenberghe laat het staatsbestuur de schuilhaven toeslijken en stelt hinderpalen aan het oprichlen van nieuwe gebouwen langs het strand. Te Oostende verkwijnt de zeehandel, omdat er de verbeteringen aan de haven en aan de kanalen naar het inwendige niet beantwoorden aan de hedendaagsche noodwendigheden. Nieuport, onze eenige natuurlijke haven, die, in een nationaal belang, in eene haven van eerste klas, zooals Vlissinghe, zou moeten worden her schapen, is eenigermate als door hel gouverne ment verlaten, niettegenstaande de opofferingen barer moedige inwoners, die het ónmogelijke doen om hunne stad te verheffen. Gansch West-Vlaandercn blijft aanzienlijke schade lijden door de buitengewone hooge tarieven op hare ijzerenwegen, en te vergeefs verheft men hiertegen de stem. In een woord,'op geen eene plaats in Vlaanderen ziel men duidelijke bewijzen Veurne, I Juli. Het Advertentie-blad bestaal reeds sedert meer dan vijftig jaar, en op alle tijdstippen heeft het de stoffelijke belangen onzer stad en streek mol iever voorgestaan. Tijdens de laatste kiezing beeft het zich bijzon derlijk met die belangen bezig gehouden: ons blad heeft aangeduid, hoe hel arrondissement Veurne- Nieuport, in vergelijking met andere streken, ver waarloosd wordt en van alle gouvernementele gunsten versiooten blijft; hel heeft de werken opgenoemd die in Nieuport, in Veurne, in de lan delijke gemeenten dienden uitgevoerd te worden en die, sedert 1870 meer dan ooit, in den vergeet boek blijven. Met de algemeenc belangen te bespreken, ons onthoudende van alle kwetsende personaliteiten, scheen hel ons dal wij de algemcene goedkeuring zouden hebben verworven; het scheen ons dat hel nuttig moest zijn al de kiezers, vrienden en vijan den, over den toestand van het arrondissement onder opzicht zijner stoffelijke noodwendigheden in te lichten. De Veurnaar beweert echter, dat die handel wijze slechts gediend heeft om onze verwaande vrienden te verblinden en om aan de goede kiezers van Veurnambacht wapenen in de handen te geven legen ons zelven en tegen onzen kandidaat. Zou die bewering van onzen confrater wel rechtzinnig wezen? Zou hel niet eerder waar zijn, dal onze handelwijze geenszins in zijne kaart speelt? Wat er ook van zij, wij zullen in het inge slagen pad voortgaan, en aan onze vertegenwoor digers zeer dikwijls de stoffelijke belangen, die zij geroepen zijn te verdedigen, herinneren. De kiezing is voor de liberale partij, zoo wel te Veurne als in hel land, slecht uitgevallen en diep betreuren wij, dal de verwaarloozing der belangen der haven van Nieuport en van gansch onze streek, hoogst waarschijnlijk zal blijven voortduren. Onze rechtzinnige spijt over dien slechten uitval, die wij niet kunnen noch willen verduiken, legt de Veurnaar volgender wijze uil. De eenigste reden waarom gij niet lachen kunt, zegt hij, is omdat de geuzen niet meester zijn van ’t land. Omdat gij de priesters niet moogl verjagen uit de kerken, uil de scholen, uit hun vaderland. Omdat gij onze grondwet, die onze vrijheden waarborgt, onder de voeten niet kunt treden. Omdat gij onze gewijde kerkhoven niet moogt veranderen in geuzenhoven. Omdat gij God uil zijne tabernakelen en uit de samenleving niet moogt verbannen In een woord, gij kunt niet lachen omdat gij geene geuzen wetten moogt maken, omdat gij geene geuzenmanieren moogl hebben 1 Lezers, overweegt wal de Veurnesche priester- gazcl ons ten laste legt, en oordeelt. Tegen die lieftalligheden van den Veurnaar zul len wij ons niet verweren. Doch hel zal niet ongepast zijn hier te doen opmerken, dat onze confrater gestadig den haal tracht op te wekken tegen zijne tegenstrevers en zich met niets anders schijnt te bekommeren. Over openbare werken, over zaken, die betrekking hebben tot liet algemeen stoffelijk welzijn der inwoners, daar bemoeit hij zich niet mede. Maai zeggen, dal de liberalen slechte menschen zijn, vreeslijke mensehén, die de priesters uil de kerken en uit de scholen willen jagen, die God uit de tabernakelen en uil de ZATERDAG 1 JULI POLI l lEk OVEKZlCllT. Een telegram uit Parijs meldt dal de commissie der gemeentewet eene vergade ring gehouden heelt bij den heer Jules Ferry, w iens vei slag werd gehoord en goedgekeurd. Hel wetsontwerp behelst drie artikelen: liet eerste schalt de wet van 1876 af: hel tweede verleent voorloopig aan hel gouvernement, en lol bij tie stemming der organieke wet, het recht om de meiers te benoemen in de hool’dplaatsen van de departementen, arrondissementen en kan tons. Hel derde beslist dal de gemeente raden zullen geroepen worden om hunne meiers te kiezen. Drie en dertig duizend gemeenteraden op zes en dertig zullen gevolgenlijk voor die kiezing bijeen geroepen worden in de maand, die op de uitvaardiging dier wel volgen zal. In de zitting van hel engelsch Lagerhuis van eergisteren heeft de heer Bourke ant woordende op eene vraag van den heer Richard om de herziening van hel verdrag mei China ie bekomen, gezegd dal hij openlijk Frankrijk, Duilschland en Ame rika geraadpleegd heelt, om zich te ver zekeren over hetgene die landen willen, Volgens de la dsle lijdingen uil Belgrado heeft Servie algezien van de zending, aan den heer Chrislich loeverlrouwd, daar hel lurksch gouvernement verklaard had dien gezant van prins Milano niet te zullen ont vangen. Hel doel dier zending was reeds vertrouwelijk aan gemeld gouvernement medegedeeld gewórden. Alhoewel de krijgsverrichtingen maar omtrent den 4 juli moeien beginnen, zijn reeds eenige afgezonderde vrijkorpsen, die zich op de Drina en nabij Uziza bevonden over de grens getrokken. Volgens een telegram uil Zara (Dalmalie) is de oorlogsverklaring door Servie aan Turkije gedaan en is het Servisch leger op hel lurksch grondgebied getrokken. De russisebe dagbladen kondigen w reede bijzonderheden af over de gruwelen, dooi de Turken in Bulgarie gepleegd. Honderd vijftig dorpen zijn afgebrand; (luizende jonge meisjes en vrouwen werden onteerd en alsslavinnen weggevoerd. Twee honderd priesters en onderw ijzers w erden gevangen genomen of vermoord. Schrik en wanhoop heerschen overal. Be democratische conventie van Saint Louis beeft generaal demand, van Illinois, tol kandidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten gekozen. ADVE I ;in i iiiiiiinjBimMu I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1