BEKENDMA KINGEN. «leren, knip* en keriiallaani, beeutl- Wanneer zal onze confrater ophouden M.' Eduard Bieswal te beschimpen en te bespotten Volgens dén Veurnaar, was M.r Ed. Ricswal- Bricoult een belachelijke kandidaat. Wal was dan M.r L. Visart? Waarin is M.' Ed. Bieswal minder dan M.r Visart, minder dan M.r L. Bieswal? In vollen ernst stellen wij die vragen. Dat de l?m- naar ons anlwoorde. Heeft de l’rurnaar wel het recht is gelijk wel ken kandidaat te bespotten of belachelijk te noe men, hij die kandidaten heelt ondersteund die niet het minst geschikt waaren, noch door hunne geleerdheid, noch door hunne geestvermogens voor hel ambt voor hel welk zij vvierden voorge steld. Heelt hij reeds vergeten welke mannen hij in 1872 als kandidaten voor onzen gemeenteraad heelt ondersteund? DONDERDAG 15 JULI 1876, 1 ure namiddag, ter hofstede .8’.' Etienne, bij DINSDAG 4 JULI 1876, om een ure namiddag, ter hofstede gebruikt door ;U. Pieter Fmi Ileule, burgemeester der gemeente Moeres, tc zelfde Moeres, schoone koopdag van Menngle-goecl, Kuip- <-ii Kernnlliunn Itecutinlon, Zool- en WagenliarnaH en andere roerende voorwerpen. Algeiiieenc Tijdingen. Volgens wij vernemen zal onze koninklijke maatschappij S.** Cecilia, zondag toekomende, 9 juli, om 11 ure 's morgens, een Concert geven in oilevier-Babaut. Des namiddags zou dezelfde maatschappij, ver gezeld van een aantal eerleden en vrienden, een uitstapje naar de Panne doen, alwaar verschiJhge Bij vonnis ter date van 1 juli, heeft de rechtbank van eersten aanleg te Veurne, zittende in koop- handelzaken, in staat van faling verklaard, op rekwest, den genaamden Désiré Eaes, koopman te Watou: hetzelfde vonnis benaaml den heer K. Leplae als rechter-coinmissaris, en Meester H. JOYE, advokaal te Veurne, als bezorger ter faling; beveelt aan de schuldeischers de aan gifte hunner schuldvorderingen binnen de twintig dagen te doen, ter gretlie der bovengemelde recht bank; stelt dag op 29 juli 1876, om drie ure namiddag, voor de sluiting van het proces-verbaal van waarmaking der schuldvorderingen, on op 5 oogst nadien, om 9 ure 's morgens, voor de be- pleiling der geschillen uil die waarmaking te ontstaan. Voor gelijkvormig extrakt: De bezorger, II. JOYE, Av. kantoor van den Notaris I>E CAE, llotcr- wcegschaalstraal, n.“ 16, te Veurne. Wetgevende Kiazing vnn I87H. Reeds wordt onder hel publiek veel gesproken over de wetgevende kiezingen die binnen 2 jaren moet plaats grijpen. Alsdan moet niet alleen de helft der Kamer vernieuwd worden, maar ook de helft van den Senaat. Een mandaat van lid der Kamer is, volgens de belgische grondwet, van vier jaren; een mandaat van senaleur is van acht jaren. Alle twee jaren wordt de helft der Kamer ver nieuwd; alle vier jaren de helft van don Senaat. In 1878 grijpen in de provintiën Oostvlaanderen, Henegouwen, Luik en Limburg kiezingen plaats voor de Kamer, en in de provinciën Antwerpen, Brabant, Westvlaanderen, Luxemburg en Namen kiezingen voor den Senaat. Dus zal men alsdan kiezingen door gansch het lapd hebben. WOENSDAG 5 JULI 1876, om 2 ure namiddag, langs de Stads Wandeling, ter Beestenmarkt, koopdag van allerhande Houw- materinlcn, voortskomende van de gedeelte lijke afbraak van St. Jans Gasthuis, te Veurne. De onverdraagzaamheid der prieslerpartij ver groot dagelijks. Hier ter stede willen de klerikale kopstukken en hunne achlerloopers, de tap- en cirkelmannen, geen gemeens meer hebben met de burgers die als liberaal gekend zijn. Liberale winkeliers, herbergiers, ambachtslieden, zelfs personen die tol eenen hoogeren stand behooren, worden door die mannen verlaten en hinder toc- gebraehl in huime middelen van beslaan. Ten gevo’ge van die onverdraagzaamheid en van die vervolgingen wordt hel eene plicht en eene grooie plicht voor onze rijke en welstellende liberalen wel in acht te nemen aan wie zij den penning jonnen, de burgers die door de priester- parlij vervolgd worden te beschermen en de tap en cirkelmannen te laten loopen. Verdraagzaam zijn,goed doen aanzijue vijanden, slank met dank beloouen.dat allemaal is schoon en christelijk. Maar de ondervinding heeft bewezen, dalde liberalen dupe zijn van hunne goedheiden van hunne toegevendheid en dit moet een einde hebben. Overal vergroot de verdeeldheid onder de bur gers; overal worden de liberalen en klerikalen heviger en heviger tegen elkander; overal begint het meer en meer naar den burgeroorlog te rieken. Dit is de vrucht der bemoeiing der priesters in de kiezingen. Niettegenstaande de kiezingen, zouden de men- fethen in rust en in vrede kunnen leven: men moet niet, men mag niet al van hetzelfde gedacht zijn Mar.r men vi waler vissollen, men vindt er overal die verdeden om te Imcrschen. En 'l is zoo dat de politieke priesters wij zeggen: POLITIEKE PRIESTERS) Gods lieve wereld bederven Ilurgerntand «Ier Mlacl Veurne. GEBOORTEN. den 26. Camiel Vandevelde, zoon van Engel- berlus en van Mary Hinderyckx, Spaanschkwartier. den 26. Alfons Parmentier, zoon van Joannes en van Silvia Zeebrouck, Vestenstraat. den 28. Florida Fiorine, dochter van Theoflel en van Juslina Zeebrouck, Smissestraat. sterfgevallen. den 24. Alhenasius Devoghel, landbouwerszoon, 26 jaren en 9 maanden, geboren en wonende te Veurne, jongman. den 28. Henri Jozef Bernaert, schoenmaker, 20 jaar en half, geboren en wonende te Veurne, jongin. 3 JTTLI 1876, om 3 ure namiddag, ter herberg-bierbrouwerij be woond door de echtgcnooten Blanckaert-Sarrazyn, ter dorpplaats van Bulscamp. Definitieven Oversltig (ZONDER UITSTEL) van eene bebouwde HOFSTEDE met 10 hectaren 27 aren 40 centiaren grond van gebouwen en landen van allen aard, gestaan en gelegen te Bulscamp. Gebruikt door sieur Pieter-Joannes Sarrazyn, landbouwer te Bulscamp, zoo voor zijne eigene rekening als yóor de gene der erfgcrechtigden zijner afgestorven cchtgenoote llenrica-Josepha Elorizoone, lol I" October 1876. te Antwerpen heeft toegebrachl 7!..mm ir. schade loosstelling; de heer J. Laet, 20,000 fr. voor zijne bakkerij in de Hoogstraat en 10,000 fr. voor zijne woning, Mechelschen steenweg; de heer Van Boghout vraagt 100,000 fr.; de heer De Winter, 10,000 fr. en de katholijke kring 6,000 fr. De rechtbank heeft exporten benoemd. Alles belooft dat de oogst in de Ardennen overvloedig zal zijn. De graangewassen zijn in eenen toestand van een goed jaar. De rogge is een weinig ten achter. De fruitboomen staan zeer schoon. Het muziekkorps der gidsen begeeft zich eer lang naar Holland. hankelijkheid voor dewelke uwe voorouders hun 1 lilrirwl ton RrictziiV ziii rizk rl'lrrün vob i’AAP, (1CU lllStllOl V3I1 I -:^--- gezeld van een aantal eerleden en vrienden, |.lloln>Mzx r,r» «x I ----1 stukken zouden uilgevoerd worden. Ziehier den uitslag der aanbestedingeii welke zaterdag in bel gouvernemenlshotel hebben plaats gehad. 1. " Der uil te voeren werken ter vernieuwing der brug van Wulpen, gelegen op de vaart van Plasschendale langs Nieuport en Veurne, naar de grens van Frankrijk. Bestek 62,910 fr. Hebben aangeboden: MM. J. Ketels, te Brugge, 55,000 fr.; D. Verstracte, te Ramscappelle (Veurne), 1 59,560 fr.; Lapierre-Van de Vyvere, te IJper, 72,060 fr.; Garitte en Dehaspe, tc Enghien, 53,477 fr.; De Cloedt, te Veurne, 59,909 fr.; Nicaise en Delcuve, te La Louviere, 58,500 fr. en P. De Swarle, te Nieuport, 57,624 fr. 2. ’ Der uil te voeren wei ken rond de Loobrug, aan de baan van Loo naar Dixmude. Bestek 5890 fr. Hebben aangeboden: MM. Ch. Vermeersch, te Oudecappelle, 5,785 fr.; Jan Doheyn, te Loo, 5,790 fr.; Frans Leper te Steenkerke, 5,800 Ir. cn P. De Swarle, te Nieuport, 6,479 fr. Den zaterdag 8 juli 1876, om 11 uur des morgens zal er overgegaan worden in hel provin ciaal Gouvernement van Westvlaanderen, tot de aanbesteding der uil te voeren werken voor het leggen van den steenweg van Ooslduinkerke tot aan den voet der hooge duinen tegen de zee. T Begroolingsbestek beloopt fr. 56,950. De borgstelling is vastgestcld op 2,800. met ai van Hetzelfde gcuacnt zijn, j ^el Publiek wordt verwittigd dat de door- i idt er altijd die gaarne in troebel tocht ever de biuggeheelen Union, gelegen op den User, langs den weg van Nieuport naar Ghistel, den maandag en den dinsdag, 3 en 4 juli aanslaande, zal onderbroken worden. Zaterdag a-ond, om 6 uur, heeft men uit het water van den 2* bassijn te Oostende, het lijk ge- van rechtzinnige genegenheid en verstandige be zorgdheid van wege de mannen aan welke onze openbare belangen zijn loeverlrouwd. Wel verre dus dal de vlaamschc stieck zou bloeien, is zij integendeel in betrekkelijk verval, onder alle op zichten. Zoo willen liet de klerikalen, die bij de Vlamingen den baas spelen. Zij vreczen den voor spoed onder het volk, want voorspoed en welva ren verheft. Zedelijk en stoffelijk verval, integen deel, brengt vernedering en onderwerping mede, en hier naar trachten de overheerschers uil al hunne macht.Er is iets nogtans in de vlaamsche gewesten, in vollen bloei, en dal is de klerikale winkel, de klerikale overheersching. Ja, de klerikale schooierij is vruchtbaar in Vlaanderen; de kerk doet er rijke oogsten op; de kloosters en de geestelijke eigendommen worden er gedurig en lidrijker en grooler; de priesters voeren er meer en meer hel hooge en het gebie dende woord! Arme Vlamingen! wel laag zijl gij gevallen! Gij zijl de speelhal der licblverdoovers; gij w’ordl uitgebuit door uwe geestelijke overheer schers en gij laat u maar vcrkwezelen en versla ven! Gij gaat vrijwillig gebukt onder het klerikaal juk, maar gij draagt tevens de bittere gevolgen uwer onbezonnenheid. Vlamingen! wanneer zult gij de zevenkoppige draak, die men geestelijke politieke heerschzucht noemt, nogmaals den kop verpletteren Wanneer zult gij paal en perk stellen aan deze alles vernielende heb- en ikzucht? Wanneer zult gij uwe eigenwaarde beseffen? want de geestelijke politiekers behoeven slechts slaven Wanneer zult gij Vlaanderen ontvoogden? Wanneer?... Als hel misschien te laat zal zijn Eertijds woog Vlaanderen zwaar in de politieke schaal van Europa. Heden weegt zij nogmaals zwaar, maar hel is in de verderfelijke schaal ten voordeele der klerikalen, wier hoofden nederig en slaafscli de bevelen der hooge geestelijkheid uit voeren Vlaanderen weegt tegenover het andere gedeelte van het land op. Op twee uitzonderingen na, zijn alle de vlaamsciie volksvertegenwoordigers kleri kalen Het is aan de ontvoogding der Vlaanderen eertijds de edelste en vruchtbaarste streek van Europa dat ieder deftig burger moet mede werken, want de verontweerdiging over 't voor gaande gedrag der Vlamingen is groot. Deze blaam moet uitgewischl worden, kost wal kost. Welaan dan, Vlamingen, wij wenden ons lol u, ontvoogd uw land, toont in het toekomende dal gij i weerdig zijl op Vlaanderen» grond te zijn geboren; dat gij weerdig zijl van de vrijheid en de onaf- t. i - ii i bloed ten besten gaven, en de dagen van voor- j spoed en volkswelvaren van voorheen komen terug! Men kan een ernstig politiek man, een ernstige kandidaat zijn, maar door eenen onbehendiger! en belachelijker! schrijver, zoo niet belachelijk ge maakt, toch in eenen moeilijken toestand geplaatst worden. Zoo wordt de heer’L. Visart door den Veurnaar ONZEN NOOIT GENOEG VOLPREZEN REPRE SENTANT genoemd. Zoo zegde over eenige jaren dezelfde en hooger- genoemde Venrnadr van den heer Leopold Bieswal ter gelegenheid zijner benoeming als ridder der Pauslijke orde en van een banket ter zijner eere in den katholieken cirkelnu die zich, onder alle ANDEREN, DOOR ZIJNE WERKENDE DEUGD ONDERSCHEIDT. Hebt dan vrienden die uwen lof schrijven DINSDAG H JULI 1876, om 1 ure namiddag, ter hofstede S“ Marie, ge bruikt door de echtgcnooten Cambier-fteynaert, te Veurne, Bewcsterpoort, langs hel Ringslot der Moeren, schoone koopdag van menagle-goe- haald van het kind, genaamd Valentine Bever, oud i «leren, kuip- en kernallanm, beeati- 5 en halfjaar, die er den 19, al speelende op de nlen, zool-®n Yvagenharna» enz. Keizerkaai, toevallig was ingesukkeld. De heer Coremans vraagt voor de schade die men aan zijne eigendommen gedurende de onlusten oni t f'tfst un fardeau bien lourd qu'un tiom trop tót fanttux.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2