Liberale I*enning. Opdat de gendarmen den kapelaan van Proven zouden kunnen vinden. Zou de VeHiitaur niet willen zeggen waarom dien kapelaan is gevlucht? Jan Klakebusse. 0-30. De Flandre libérale meldt dat het gerecht zich gaat bemoeien met wat de pastoor van Sint-Denijs (bij Korlrijk) openlijk verklaard heelt nopens de gewaande veropenbaring van Van de Putte en wat de klerikale dagbladen daarover geschreven hebben. Een onderzoek is geopend ten laste van. den pastoor dier gemeente. Dal ware nog al wel, een pastoor door den klerikale») minister van justitie vervolgd. Het zal aan onze lezers niet ontsnapt hebben hoe hoog de prieslergazetten de diensten door de priesters in de kiczingen bewezen welen te schallen. Het is gekend hoe buitengewoon grof en geweldig de heer Delancker in de kiczingen te werk ging; eh wel! in deze omstandigheid, nu er eene allerzwaarste beschuldiging op hem weegt, durven de gazetten van den bisschop zijn gedrag als kiesagenl roemen: zij prijzen dien moedigen strijder, die-, anders het is te zeggen in de kic- zingen)onover winbaar, Proven heeft moeten verlaten. Wal vragen tegenwoordig de bisschoppen van de priesters' Wal wordt er tegenwoordig aanzien als de beste hoedanigheid van den priester? Moe dige STRIJDER TE ZIJN IN DE RFEZINGEN. O tijden O zeden Wal weel gij nu nog te zeggen, Veurnaar, van zulkeen geuzennest:' van zulke meesters en zulke gatten? van zulke opvoeding en wal zij moet te weeg brengen? Spreekt, confrater, gij hebt het woord. .llgeineene Tijdingen. Zaterdag morgend. om II ure, is er in het provinciaal gouvernement te Brugge, overgegaan geworden lol de openbare aanbesteding, der on derneming van de uillevoeren werken voor het leggen van den steenweg van Ooslduinkerke tol aan den voel der hooge duinen tegen de zee. Hebben aangebodenD. Verslraate, te Ilams- cappelle, fr. 52,840; P. Scheirsen te Pervijse, fr. 53,390 (te samen met F. Leper), Ern. Decloedl te Veurne, fr. 55,080; C. Vander Haeghe, te Rouse- lacre, fr. 55,830. Zondag laatst, rond 6 ure namiddag is in de fabriek van den heer Henri De Jonghe en C'e, ge staan op cheinsgrond van stad buiten de Smede- poorl te Brugge, en waar alle soort van stoffen geweven worden en ongeveer 80 personen hun werk vinden, door oenen brand geteisterd. Op het eerste zicht van rook, kwamen aanstonds de gaai- bolders uil Boldershof geloopen en begonnen mei de policiede eerste redmiddels in te spannen. Vele kisten goederen werden in het naburig pak huis en in de woonst van den heer De Jonghe ge dragen, benevens veel kostbaar halain. Eensklaps stond de machicnkamer in vlamme, men gaf signaal op den Hallentoren en 't volk kwam toegestroomd. De eerste speile die toekwam was die der statie, die gildig werkte, en dan volgden vele andere speiten achter die der policie, maar er ontbrak volk om te helpen blusschcn, zoo dal de gendarmen gedwongen waren arms bij te halen. Policie, burgers en soldaten, allen hebben hun best gedaan om den brand te bemecsteren, die ten 7 t/s ure geëindigd was. De machicnkamer is afgebrand en de fabriek is ook beschadigd. Niemand der fabriek was te huis. De oorzaak der ramp Is onbekend. De fabriek is verzekerd door vier compagnies. De schade bedraagt van 20 tot 23,000 fr. nen is in de Patrie van Brugge en in hel Nieuws blad van Uper. Is dit artikel wel waarlijk uit Proven geschre ven? Er valt giooielijks aan te twijfelen, en het is eerder le denken, dat hel in hel bisdom van Brugge is opgesteld. Voor de gewichtige zaken slaan immers alle de prieslergazetten onder dezelfde" hooge directie. Wat er ook van zij, dit artikel laat ons duidelijk zien, hoe de klerikale partij en hare gazetten het wereldlijk gerecht eerbiedigen. Het onderzoek in de zaak van den kapelaan Delanckere is nauwlijks begonnen, en reeds be weren die gazetten, dat de ieverige priester het slachtoffer is van bedekte en laffe vervolgers, die hate lijke beschuldigingen ten zijnen laste hebben uitge- peisd, die hem kwaadwillig betichten getuigen to hebben uitgekocht enz. Zoo veel woorden, zoo veel leugens. Daar is geheel de zaak. Van uitkooping van ge tuigen is er geene kwestie geweest, en het voor name feit, hel geweld op de meisjes, feit dal niet kan geloochend worden, wordt den kapelaan alléén ten laste gelegd. Wie zijn nu de kwaadwillige en slechte tongen, de hatelijke beschuldigers, de bedekte en laffe ver volgers Op deze vragen zullen wij de prieslergazetten laten antwoorden. De sehandige zaak, onder meer dan een opzicht, waarmede wij ons bezig houden, heelt in Veurne eenen diepen indruk gemaakt en. eene groote nieuwsgierigheid opgewekt. Er is veel over ge sproken en over ondervraagd geweest, en wat in den beginne ongekend en (luister was, is nu geen geheim meer voor niemand. Zie hier dus de waarheid. De kapelaan van Proven is niet op zijnen post gebleven, gelijk iemand wiens geweien zuiver is, maar hij is gevlucht gelijk een plichtigege vlucht ’s nachts, dooi' bosschen en veldvruchten. Men beeft hem donderdag (G juli), vroeg in den morgen, le Boeschepe (Frankrijk) ontmoet. Het onderdeel van zijn kleed, zijne kousen en schoenen waren nat en bevuild en hij was zeer ontsteld. Hij trad er in eene herberg, dronk er in allerhaasl eenen grooten druppel brandewijn en vluchte yoort. O wserdige en moedige kapelaan Delancker l>e Veurnnnr en onze ini<l<lell>nre MCllOOl. De Fe«r«oar doel eenen bedekten uilval legen •nze middelbare school. Onze confrater doet het niet openlijk, want dit ware voor hel oogenblik niet politiek. Hij doet het in hel duister, maar op eene wijze die duidelijk te kennen geeft waar hij naar toe wil. Wie heeft, in zijn laatste nummer, zijn artikel katholieken,zendt uwe kinderen naar zulke school,» niet opgemerkl? Wie is er niet overtuigd, dat dit artikel opzettelijk geschreven of overgedrukt is, om aan onze middelbare school de achting en hel vertrouwen te onttrekken welke zij in onze stad geniet Dit artikel beval gansch onwaarschijnlijke ver telsels ten laste der wereldlijke scholen, vertelsels die sluiten met de volgende spreuken: Er zal iets uit dezen geuzennest vliegen Zulke meesters, zulke gasten Men kan oordeelen wat zulkeene opvoeding te weeg moet brengen Goed, Veurnaar, men heeft u verstaan. Maar wij zullen u onmiddelijk den venijnigen mond sloppen. August Vanbelleghem leerling der middelbare school van Veurne, komt zijn examen af te leggen om aanvaard te worden in de Normaalschool van Brugge, en hij heeft dit gedaan op eene schitte rende wijze, want hij is de EERSTE op DERTIG mededingers. Een andere leerling onzer school, Louis IVacke- nier, heeft insgelijks met goed gevolg hetzelfde examen afgelegd, en is de ZEVENDE gerangschikt. Hel examen liep op hel fransch, het vlaamscli, de geschiedenis, de aarderijkskunde, de mathesis of cijferkunde, eu op de christelijke leering of hel GODSDIENSTIG ONDERWIJS. Een priester maakte deel van de jurij. Eere en lof aan onze middelbare school! Eere en lof aan hare leeraars H.lr Cecllin. Onze harmonie-maalschappij S." Cecilia heelt zich, zondag laatst, voor de eerste maal, sedert hare herinrichting, laten hooren, in den schoonen lusthof van M.” Ollevier-Rabaut, haar bereidwillig voor de omstandigheid toegestaan. Hel feest heeft uitermate wel gelukt: de verschilllige stukken werden bijzonder wel uitgevoerd en, in volle ver trouwen, mogen wij zeggen dal onze koninklijke harmonie-maalschappij zich weerdig van haar verleden heelt getoond. Iedereen is hel eens over dat punt. Zulke goede uitslag, die ten volle de loffelijke pogingen der leden bekroond heeft, is des te schooner daar men tegenwoordig, waarschijnelijk uil spijt, eenen zoo hardnekkige!) oorlog tegen S." Cecilia voert. Zoo als een roofvogel zijne prooi beloert, zoo ookbeloerddeu partijzuchlige mannen onze schoone maatschappij, om ze le ondermijnen en ten gronde le helpen, de kans voordeelig ge- loovende, omdat de nalatigheid en de onachtzaam heid van eene zorgelooze direktie ze reeds zeer laag had doen vervallen. Maar men beeft den bal mis geslagen. Dank zij den moed en de aanhou dende pogingen van het besturend bureel; dank zij dien dienstwillige!) iever onzer muziekanten is onze maatschappij zegepralend uit hare schijnbare verkwijning opgestaan. Zekerlijk valt er nog veel te verrichten, maar Rome is op geen dag gebouwd, en wij zijn verheugd te mogen melden dat, door den onvernaoeibaren iever waarmede alle de leden bezield zijn, gepaard met hel bekwaam beheer van den nieuwen bestuurder, die geene moeite zal sparen om deszells vooruitgang te bewerkstelligen, onze harmonie, in korten lijd, op de hoogte zal wezen waar haren ouden roem haar had geplaatst. Het feest van zondag laatst is er een eerste bewijs van, en hel heelt aan iedereen van het talrijk publiek dat in den hof tegenwoordig was, wel bevallen. Genoegen blonk op aller gezichten omdat, niettegenstaande gevoelige verliezen en tegenslagen, heimelijke en partijdige aanrandin gen, onze maatschappij trolsch hel hoofd mag verhellenMet voldoening verliet met den hof, den wensch uitende dikwijls zulke morgendconcerten te mogen bijwonen. Des namiddags deden onze muziekanten een uitstapje naar de Panne, alwaar zij, door den heer Burgemeester Behaeghel, op een lekker eetmaal waren uilgenoodigd. Dit uitstapje had eene massa volk in de Panne gelokt; nog nooit zag men zoo veelvolk, van alle kanten, ter Panne loegesneld; wel een zeker bewijs dat onze maatschappij S.lr Cecilia, de toegenegenheid van alle rechtschapene menschen bezit. Dit strekt haar tol eer. Verschillige stukken werden uitgevoerd en men heelt er zich goed verlustigd. Iedereen was vol daan en de neringdoeners der Panne hebben een goeden dag gehad en wenschen dat men menig maal zulk uitstapje zou hernieuwen. Vooraleer te eindigen, dienen wij nog met vol doening aan te slippen, dat des anderendags, alle de muziekanten ter wekelijksche repetitie tegen woordig waren en zich met nieuwen iever ter studie hebben gelegd. Goed zoo, hoeren muzie kanten, zulks is loffelijk; volherdl in uwe pogin gen, volgt het spreekwoord wel doen en niet om zien en uwe aanranders en tegenstrevers zullen genoodzaakt zijn te moeten buigen onder den last hunner belachelijke handelwijze. Aan de toegene genheid der Veurnesche bevolking zal het u niet ontbreken en, wij zijn er van verzekerd, zal de maatschappij, steeds in leden aangroeien. Het is onzen vurigen wensch. Vandaag valt er niet meer te waggelen, zegt de Veurnaar, men moet katholiek of geus zijn.» Het is dus wel klaar: als men voor de liberalen stemt, als men liberaal is, dan houdt men, op, volgens onze priestergazet, katholiek le zijn, dan is men geus. Doch, schrikt niet, liberale vrienden. Mogen wel de geestelijken een liberaal, een geus, keikelijk begraven? Ja, als hij maar GELD heeft. Zelfs, als die liberaal als vrijdenker heeft geleefd Ja, als hij veel GELD heeft. Zelfs, als die liberaal, die geus, als vrijdenker is gestorven? Ja, als bij zeer veel GELD heelt, en men hem begraven mag met den allerhoogste» dienst. Hier van ziel men overal treffende voorheelden. Wat beminnen de geestelijken boven al? Het GELD, het GELD, het GELD Een jongeling van 20 jaar, met name B., wierd aangeklaagd van te Proven aanslagen op de zeden en op de eerbaarheid van jonge schoolmeisjes be gaan te hebben. Van den kapelaan Delancker was er hoegenaamd geene kwestieniemand had hem beschuldigd, niemand had hem belicht getuigen te hebben uit gekocht, niemand had hem vernoemd, en niemand, noch de justitie, noch het publiek, had hem ver dacht van in deze zaak vermengd le zijn. Op dinsdag, 4" juli, begaf de justitie zich ter plaats, vergezeld van twee doctors. Er bleek uit hel onderzoek der geneesliceren, dal er op twee of drie meisjes in eenen hoogen graad geweld was gepleegd, en op de vragen die men aan deze kinderen stelde, wierd en onbewim peld geantwoord, tol groote verwondering der aanwezigen, dat, niet de jongeling B., maar wel de kapelaan Delancker de plichtige was en dat de misdaad in het schoolgebouw was gebeurd. Het is ten gevolge dezer duidelijke verklaring, in volle eenvoudigheid en rechtzinnigheid afgelegd, dat de kapelaan, in den nacht van den 5'" tot den 6" is gevlucht, en dal de gendarmerie van Pope- ringhe, in den vroegen morgend van den 7e“ zich te Proven bevond, om den zwaar beschuldig den priester, op bevel van het gerecht, aan te houden. I ltr<t imIhI ielit inn van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2