VAN VEURNE II I f NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT SB I 1 51. 3* Veurne, «Juli. :>s 7-30 9-50 J A Aft. H' Eenaizoiiddrlijk n miner 10 c." Bekendmakingen IS centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukkcr-uitgever, Ooststraat6, le Veurne, en op all;- postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk óndcrteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. en allen Woensdag in Sup- Van dit alles is niets, hoegenaamd niets waar. Er heeft le Proven geene zegepralende intrede plaats gehad; de kapelaan zit nog altijd verdoken in zijnen schuilhoek; hel rechterlijk onderzoek in deze zaak is nog niet ten einde en bijgevolg heeft de kamer van inbeschuldigingstelling nog geene uitspraak gedaan; en van vervolgingen in te span nen tegen eenen liberalen voorvechter voor de feiten die aan De Lancker ten laste worden gelegd is er geene de minste kwestie. ding is toegestaan. Een telegram uil Madrid meldt, dal hel belgiscli comileit der bezitters van spaau- schc rente de stemming der Cortes, raken de de verelfing der schuld, is hijgelreden. Ziedaar, lezers, hoe de priestergazetlen de waarheid schrijven! Wij willen wel aannemen dat er ccnige in dwaling zijn gebracht geweest, maai er zijn er andere integendeel, die de uitgedachte leugen hebben overgedrukt, wetende dat het ccnc leugen was. En inderdaad: het bovengemeld artikel verscheen eerst, den vrijdag 21 dezer, in het Fondsenblad van Gent, en volgens dit blad, had de zegepralende intrede van den eerweerde en moedige kapelaan van Proven den dag te voren plaats gehad. Hel num mer van 21 juli van hel Fondsenblad was 's ande rendaags in onze omstreken in handen der kleri kale gazclschrijvcrs. Men wist hier zeer wel dal dit blad prulldn verleidt1, dat er den donderdag te voren, le Proven, ter eere van den kapelaan, geene plechtige intrede had plaats gehad, niettemin namen zekere priestcrgazelten van deze gewesten, die den 22 gedrukt wiérden, het artikel van her Fondsenblad over, met dit verschil nogthans, dat zij de ingebeelde intrede niet deden plaats grijpen op den donderdag 2G jtdi, maar wel op den zondag 23. Zoo deed de Gazelle van Dixmude, die in haar nummer van 23 juli het volgende schreef: Een brief bij express uit Proven gezonden, meldt ons dal de eerw. heer De LanckerBEDEN zege- vierend in zijne parochie terug geleid wordt. Daar hebt gij nu een staaltje, lezers, van de eerlijkheid der priestergazetlen; nu ziet gij hoe die gazetten liegen kunnen; nu hebt gij hel klaar bewijs dat de mcnschen, die niets anders dan 50." Het Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. InHChriJvint; betaalbniu* voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-7o Een jaar, Ir. 7-00. Poor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Wat valt er te dóen? Alom wordt er aan middelen gedacht om de sleden van de ouderwet ping aan het platte land te bevrijden; de federatie der liberale vereettigingen denkt hel béste middel gevonden le hebben in hel herstel der vrijheid en onafhankelijkheid van den kiezer. Het is onlegensprekelijk, dal de geestelijkheid den buiten beheerscht en bedwingt en alle vrijheid en onafhanke lijkheid aan de dorpelingen ontneemt, dit is dus een kwaad welk moet weggeruimd worden. In Erankrijk ook heefl de geeste lijkheid in sommige kiesdistriklen den zei ven rol willen spelen als onze geeste lijkheid geheel ons land door sedert jaren speelt, doch de wetgevende Kamer verslaat hel zoo niet, zij versloot alle immeuging van de religie en van den priester in de kiezing, zij wilt den geestelijken naar de kerk wederom leiden en hem bij hel uit oefenen van zijn geheiligd ambt beperken; wanneer zulks in Belgie ook kon verwezen lijkt worden, dan was de grootste slap ge daan om de onafhankelijkheid van den kiezer le waarborgen en om de kiesbus de ware uitdrukking van den wil des volks le doen uitmaken. Maar de geestelijke die zich altijd over vervolgingen beklaagt, heefl in Belgie voorrechten welk hij in geen ander land bezit en in plaats van hier over herkentelijk le zijn, maakt hij overal misbruik van zijne macht om de burgerij der steden le onderdrukken en het volk te verslaven. Aan de ambtenaars van tien Slaat, wordt, zelfs onder bedreiging van afzetting, verboden zich mei de kiezingen te bemoeien, maar de geestelijken mogen doen wat zij willen, ofschoon zij even als de ambtenaars van den Staal hunne be zoldigingen uil ’s lands schatkist ontvangen en dal dus hel geld van de liberalen, zoo wel als hetgeen der katholieken, dient om hunne trade meuten te betalen. Moeielijk zal het zijn in Belgie even als in Erankrijk den geestelijken naar zijne kerk terug le zenden, maar hetgeen moeic- lijk is, is niet onmogelijk en wanneer de openbare meeningzich in dien zin uildruk kelijk vormt en blijft uitdrukken, zal niets in slaat zijn aan dezelve le wederstaat). Verirekurép van den ijzeren weg van Diiinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 Veurne naar Lichtervelde. 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7" N.r Polihek Overzicht. liet fransch Staatsblad beval nieuwe decreten van den president der iransebe republiek, waarbij aan 127 personen, ver oordeeld voor feilen, die in verband slaan melden opstand van 1871, genade ol straf verminderingen verleend worden. Eene hevige beraadslaging heefl dezer dagen in hel éngelsch Lagerhuis plaats ge had, veroorzaakt door een amendement van den heer Peil, dat de ontbinding toe liet der schoolboards. voorgesleld aan hel wetsontwerp van lord Sandon over hel onderwijs. De heer Bright deed opmerken, dal dit een eerste aanval was legen een stelsel, dal groole diensten aan het volks onderwijs bewezen had. De oppositie heeft die nieuwe bepaling zeer slecht onthaald en hevig bestreden, doch daar hel gouver nement die aanvaardde, werd zij door de geheele conservatieve partij ondersteund. Men heefl tol hiertoe nog weinig nieuws van hel oorlogslooneel, dal eenig belang aanbiedt. Men wacht nog altijd naar den ei nsligen veldslag, die op den Timok voor bereid wordt. Het bevestigd zich, dat ge nei aal Tchcrnaïef naar dien kant oprukl, met de troepen, die hij uit de verschan singen van Babina Glava getrokken heeft, met hel doel om de lurksche troepen aan te randen, die Osman pacha lusschen Widdin en Zailchar heeft saamgetrokken. Hel werd lijd dat hel lurksch gouver nement ernstige maatregelen nam om de wreedheden le beteugelen, die door de bachi-bonzouks en de Tcherkessen in Bul- garie gepleegd werden. Ook heefl de depeche uil Conslanlinopel, luidende dat een vijftiental bachi-boüzouks tot dwang arbeid zijn veroordeeld, overal een goeden indruk gemaakt. De russische afdeeling van de Vereeni- ging van het Bood Kruis heeft van het oostenrijkscb gouvernement de machtiging bekomen om over hel oostenrljksch grond gebied ambulancen te vervoeren en andere hulpmiddelen voor de Servische en lurk sche gekwetsten bestemd. Hel russisch gouvernement zal bij hel lurksch gouver nement eene vraag ondersteunen om de Vereeniging van hel Bood Kruis op lurksck grondgebied vrij haar mcnschlicvend werk le laten doen. Het lurksch gouvernement heeft aan Duilschland en Erankrijk officieel laten welen, dal er volledige genoegdoening was gegeven, rakende de vermoording der consuls le Salonica. De plichtigen zijn gestraft geworden en de schadevergoe- Duhikei-ke, Veurne naar kichlervelde en Dixiuiule naai* Aieuport 7 "1 9-08 1-35 8-00 Nieuporl-Dixinude 7-30 12-00 4-10 0-00 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-45 De kapelaan van I*i*oven. Op het óqgehblik dat wij, over acht dagen, aan onze lezers bekend maakten, dal. de priestér- gazettmi zwegen over den eerweerden en moedigen strijder van Proven, hielden zij zich allen integen deel, builen onzen wete, mol den nieuwen marte laar bezig. Zie hier inderdaad het artikel welk gepasseerde zaterdag en zondag in al de priestergazetlen -- groole en kleine, franschc en vlaainsche in groole letter te lezen stond Ei:iniEitSTi:i.i.ixG. Een brief uit Proven ge-, zonden meldt, dat de eerw. heer De Laimker, onderpastor dezer gemeente, zoo lafhcrlig door geheel de liberale pers gelasterd, ien gevolge eener klacht legen hem ingébracht, zegevierend in zijne parochie is of wordt terug geleid, door eenen stoet samengesteld uil al de beschikbare rijtuigen en al de ruiters der gemeente. Een stellig bevel tot niet vervolging is door de rechtbank uitgesproken. Het schijnt zelfs dat eene liberale voorvechter zou vervolgt worden voor deze feiten, die men wilde ten laste leggen van den eerw. heer onderpastor om het gerecht op hel dwaalspoor te brengen. ZATERDAG 29 JULI IH7C. ADVERTE I Ep

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1