i id. 1 0 I programma vastgesleld. ure 30 m. 23 m. ItleHkroniJk. Lil Lei ven meldt men dal de Liberale Associatie dier stad besloten heeft in liet strijdperk te treden, bij de aanslaande kiezing van oenen representant in vervanging van wijlen 51. Woulcrs-Robcrti. De liberale kandidaat zal zijn 51. J. 1’. Van Auwera, gemecnle-raadslid, die te Leuven alge meen geacht wordt en bij de laatste gemeenle- kiezingen benoemd werd met 970 stemmen meer derheid op 2500 kiezers. De klerikale» stellen den advokaal De Becker voor. priestergazelten lezen, ganseh verkeerd over de zaken die in de wereld omgaan onderlicht zijn; nu kunt gij beseften waarom de priesters, die uit eigen belang de verlichting en de verspreiding der waarheid vreezen, u verbieden liberale gazellen te lezen in hel voorlaatste nummer der Stem der vlaam- sche landbouwer», weekblad dal te Thiell wordt uitgegeven, leest men het volgende: Binnen nog ecu paar maanden zal men hel ge- noegen hebben, lusschen de gemeenten Olsene en Ousselghem, over de rivier de Lei, eene schoone brug geplaatst te zien. Deze brug is dc bekrooning en voltooiing der schoone nieuwe rijksbaan van Olsenenaar Denlerghem langs Üus- selghemEn aan wie zij i wij dit groot en nuttig werk, dal geen centiem gekost hee/t aan de gemeenten verschuldigd Aan den verstandige» ijver van d’heer burgemeester Opsoiner, provin- ciaalraadslid te Denlerghem, en vervolgens aan de welwillende en standvastige ondersteuning validen heer volksvertegenwoordiger Mulle de Terscliueren en van cenige ijverige volksverlc- genwoordigers van hel district Gent. Gij ziel liet, lezers van Veurne en van Vcurnc- ambacht, in andere streken legt men steenwegen, die geen centiem kosten nan de gemeentenen bier, telkens dal de gemeenten zich door steenwegen aan elkander willen verbinden, moeten zij zich hoog, zeer hoog belasten. Is hel ook te verwonderen? Elders nemen de vertegenwoordigers de belan gen hunner lastgevers ter harte, en hier slapen zij: Onze senateur slaapt sedert dal hij benoemd is, en dit zoodanig, dal men niet weel of hij nog leeft; en onze representant, zoowel als onze provinciale- raadsleden slapen ook, gelijk de vlcdcrmuizen in den winter, gerust inden Heer. Andere senaleurs, representanten, provinciale- raadsleden vragen, reclameercn, maar de onze!Zij zwijgen en., water over Godsakker loopen. Wanneer zullen veel eenvoudige kiezers de oogen openen? Wanneer zullen zij zien dal de geestelijken hen misleiden? Wanneer zullen zij overtuigd zijn, dal die mannen, niet de algemeenc belangen, maaralleen hun eigen voordeel ter harte nemen Wij lezen in dc Straal van Kortrijk hel volgende’ De zoogezegde verklaringen van Vandeputte keereu geenszins in ’t voordeel der geestelijkheid. De dagbladeren die zich bijzonderlijk met deze zaak bezighouden, geven een reeks bewijsstukken, van de meest eervolle personen voortkomende, en die de waarheid van de beweringen des pastoors logenstraften. In weerwil der pogingen die de geestelijkheid aanwendt om de zedelijke verantwoordelijkheid der brandstichting te ontgaan, is hel baar niet mogelijk de openbare denkwijze te misleiden. Vooreerst, de voorgewende in hel gevang gedane herroeppingen van Vandeputte, zijn tegenstrijdig aan alles wal de klerikale gazellen beweeren: In liet gevang van Leuven heeft Vandeputte verklaard dat Depoortere, Vanoverschelde en Virginie Takkens plichtig waren, en dat hij geld ontvangen had vande katholieken, opdat hij hen niet zou beschuldigen. Ziedaar welke de voorgewende herroepingen zijn van Vandeputte, in hel gevang. Voor wal deze aangaat welke hij aan den pastor gedaan heeft, geloofwaardige personen be vestigen dal de twee door den pastor geroepene getuigen verkl lai d hebben dat de beweningen op den preekstoel de waarheid niet bevatten. «Verder, de Pien public is gedwongen te be kennen dat de stukken die de bekentenissen be vatten welke gedaan zijn geweest in tegenwoor digheid van Devos en Malie, opgesteld en onder- teekend zijn nadat de liberale drukpers de kleri kale bemoeiingen aan hel licht gebracht had. .Maar wal nog beiangrijker i.s, is dat de pastor van Sint-Denijs, voorganger van M. Deseure, die paster was op het tijdstip dat de branden plaats hadden, en bij gevolg beter in staal was dan '.VI. Deseure om de waarheid te kennen,ver klaard hi elt aan M. Maertens, prokureur des ko- nmgs Jiortrijk, die deze verklaring aan het Assi senhof van drugiieheeft neergelegd, dat, volgens zijn ö»tdeel, de brandstichting bet natuurlijk gevolg waren der aanhitsingen gedaan ter oorzakc van de oprichting van het nieuwe kerkhof, en dal hij hel gedrag zijner onderpastors betreurde. Ten aanzien van zulke daadzaken zal de gees telijkheid, er nooit in slagen de zedelijke verant woordelijkheid, wclkeop haar weegt in de branden van 1868, van zich af te schudden. prolesleercn, laten Gods Wij hebben nog eene opmerking te maken, op de welke wij ook de zeer ernstige aandacht onzer lezers verlangen te vestigen. Men is gewoon, in België, den grootste» eerbied te hebben voor de Justicie. Dit is redelijk, dit moet zoo zijn en dit is ook den wil onzer grondwet. De rechters moeten, volgens den geest dezer wet, waarborgen oplevere» van geleerdheid en van een volkomen eerlijk gedrag; daarom is hunne benoeming aan bijzondere schikkingen onderwor pen. De rechters moeten volgens de grondwet volkomen vrij zijn en slechts afhangen van hun geweten; daarom worden zij in rang boven alle andere ambtenaren verheven, en kunnen zij noch afgezet, noch tegen hunnen wil verplaatst worden; daarom mogen zij ook geene nijverheid uitvoeren, noch winstgevende bij bed inningen uitoefenen. De belgische burgers, gelijk wij het hooger hebben gezegd, hebben eerbied voorde Justicie en te recht. Doch er zijn uitzonderingen, treurige uit zonderingen, en zij, die de Justicie niet eerbieden, zijn de geestelijken. Ja, die mannen werpen smaad op het gerecht telken male dal dien smaad aan hun gezag en aan hunnen politieke» invloed nuttig kan zijn. De zaak van den kapelaan van Proven levert hiervan een treilend voorbeeld op: De Lanckcr wordt onverwachts door kinderen beschuldigt, hij vlucht, een zeer katholieke rechter van in structie beveelt zijne aanhouding. Hij is slechts, voor het oogenblik een beschuldigde, geen plich- lige. Zware vermoedens drukken, wel is waar, op hem, doch de Justicie onderzoekt. Eli wel, voor aleer de tribunalen hebben uitspraak gedaan, doe» de geestelijken uitspraak zij roepen op alle too- nen, dat de kapelaan Dclancker onplichtig is, dal hij het slachtoffer is van ecrlooze beschuldigingen, dat hel onderzoek der Justicie niet anders is dan eene laffe vervolging. Het is hier de plaats om de vraag te stellen: verdienen de geestelijken nog wel den ifaam van belgische burgers’ Wie meer dan zij, zou moeten hel voorbeeld geven van diepen eerbied voor de belgische vvet- ten, bijzonderlijk voor de grondwet, die zij zelve» hebben helpen maken, en wal doen zij? Alle wellen bespotten, verachten, met de voeten treden, zoohaast als dezelve hunne plannen tegenwerken, of een beletsel zijn voor de gemakkelijke uitbrei ding van hunne meer cu meer onverdraaglijke heerschappij. Mnukt uwe centen gereed! De provinciale belastingen zijn vermeerderd van 78,000 FRANK. Deze som zal spruiten uit de volgende ver- hoogingen va» contributie», die deze week door den provincialenraad gestemd zijn, te welen 1 t 2 centiem op de grondbelasting; 2 centiemen op personeel; 2 id. op de patenten. Daar hebt gij kiezers de vruchten van een kleri kaal bestuur. Het geen de klcrikalen hel best kunnen, is geld vragen: dat leeren zij van hunne meesters de geestelijken, die in die kunst zeer ervaren zijn. Als zij, bij voorbeeld, den S.1 Pieters penning inzamelen, zij gaan zelvcn, dal maakt goed elici t wie zou er wel durven weigeren als M.' de pastor, ofM.' de kapelaan het vraagt Eu zij noemen dat vrijwillige giften Waar de klcrikalen meester zijn, zijn ook de hooge lasten en de schooierijen in voorspoed. Dit ziet men overal en dit zag men ten allen lijde. Welaan, kiezers, stemt maar voor klerikale» en, gij moogl er van verzekerd zijn, gij zult de contri butie» en de kerkelijke schooierijen meer en meer zien groeien en bloeien. ZONDAG 50 Jl LI, Sin II ure 's morgeus, Muziekaal Fecnl, in den lusthof van M.r Despot-Verwaerde, door de zelfde maatschappij. menige bals, de opstijging van oenen treffelijke» ballon, een prachtig vuurwerk, enz enz. en men zal zich aldra een gedacht kunnen maken van de leute en plezier die men gedurende onze kermis dagen zal kunnen genieten. Heden avond, om 8 12 ure, eerste Concert door de koninklijke harmonie maatschappij s.” Geeilia. Men zie verder hel programma. Ter gelegenheid der Processie van Veurne op zondag 30 dezer, zijn de volgende bijzondere treinen ingerichl Voor de linie l.ichtervelde-Veurne. Vertrek uil Lichlervclde ten 12 ure 40 in. Aankomst te Veurne ten 1 55 m. Terugkeer uil Veurne, om 6-45 ’s avonds, in correspondencie met eenen bijzonderen trein op Kort rijk. I oor de linie Veurne-ltuinkerke. trein, vertrek uil Duinkerke, ten II 12 45 m. 38 in. STJVZD ^ZETJZRyZSTZE. JAAH 1H7G. Het Collegia van Hurgenieeslcr en Schepenen der stad Veurne, heeft, ter gelegenheid der Kermis, het volgende Aankomst te Veurne, Vertrek uit Duinkerke, Aankomst te Veurne, Terugkeer uit Veurne P’ trein, om 7 ure. 2d' trein, om 9-20 ’s avonds. Men schrijft uit Oostende, 22 juli: Gedurende de reis van den stoomboot Maria-Henrietta is het volgende feit voorgevallen. Donderdag middag op de hoogte van Veurne is, volgens men ons ver zekert, een bankier van Londen, welke zich naar Dovres begaf, bij toéval in de machien gevallen of wel er vrijwillig ingesprongen. Zijn lichaam is ganseh verminkt geworden en de dood volgde koorts daarna. Te Dovres is zijn lijk naar het hospitaal overgebracht. Men meldt en wij deden dit gerucht onder alle voorbeiiouding mede dal hel hooger be stuur van het departement van openbare werken besloten heeft dc postzegels van 2 en 30 centime» af te schaliën. Sedert den 1 juli 1876, worde» de handelspapieren, voor welke me» 30» centime» beneden en lol 300 grammen betaalde, nog slechts gelakseerdaan locen.imcii voor hetzelfde gewicht. Vergiftiging veroorzaakt door de Aniline. Ver scheidene dagbladeren maken publieke melding van bovengezeide vergiftiging Geruchten zijn iu omloop dal in Belgie de negen tienden Shop dc groseille, arsenic rallekruid bevatten, liidien zulks gegrond is, is bel eene plicht ten vuordeele der openbare gezondheid van de midddelen te zoeken om zulkdanige vei valschinge» te beletten cn bijgevolg te doen eindigen Gezien de geringe» prijs voor dewelke» men heden die siroop verkoopt, is zulks geenszins te verwonderen. In die siroop is er niet 't minste geneversap. Ziehier op welke manier men dezelve bereidt: Men neemt glucose (dal is een pro duct dal voortskoomt van vitriool (acidc stilluri- que) en palalerbloem; dus niet 'l minste suiker. 2." De zure smaak wordt gegeven bij middel van tartaric zuur, gemengeld met wal vitriool. 3." De kleur bestaal hierin: Men smelt wal fuchsiile (aniline) in een weinig spiritus; en men lost dat alsdan op in water. Alles dan gemengeld zijnd wordt deze line siroop in flessclien gedaan, men plakt er een etiquette of naambrietje op, waarop men leest: Shop dc groseille! pur sucre!!.. En er is noch suiker, noch sap van gcnevei bezien bij, noch omtrent. Deze siroop wordt dagelijks gedronken. Nu, het is gemakkelijk om te onder zoeken welke de echte siroop is, en vice-veisa. Dc kleur voortskomende van de geneverbezien is carminroodachlig, en hel rood voortskomende van dc nni/ine is purper. Een dagblad zegtop 100 liters sirop in Belgie verbruikt zijn er97 schadelijk aan de gezondheid Algemeene 'F ij dingen- Morgen is hel Veurne-Kermis. Dezelve zal luis- sterrijk zijn, alles belooft zulks. Nog nooit heeft j - de markt is eiervol. Voeg daarbij een goed door de koninklijke inaatscliappij S.u Geeilia; ZATEUDAG 29 JULI, Om 8 i/2 ure 's avonds, op dc groolc Merkt, Volksconcert, door de koninklijke maat- schappij S.le Geeilia. men alhier zooveel kramen en barakken gezien de markt is eiervol. Voeg daarbij een goed samen- i gesteld programma; schoone concerten gegeven 1 i I »lo 0 dc I O-- IWW—M Pil 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2