VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT B 81 jV w AB 10. J A AH. Akugusti. Kj feu Eenafzondéilijk n miner 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijn in bij den drukker-uitgever, Ooststraal1, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Al die vragen worden met de grootste belang- 1 stelling opgeworpen, en niet alleen in Veurne, maar overal is men nieuwsgierig om te weien hoe dit proces, dat zich in gansch bijzondere omstan digheden voordoet, zal alloopcn. Hel proces Delancker ondervragingen en pleidooien zal ongetwijfeld met gesloten deuren plaats hebben, doch hel zal daarom niet geheim zijn, want het zal bijgewoond worden door de be dienden van hel tribunaal, door do getuigen, door de advokalen, en bij gevolg zullen wij wel in staal gesteld zijn de voornaamste bijzonderheden over dil merkwaardig proces mede te doelen en aldus de nieuwsgierigheid onzer lezers te voldoen. Voor bet oogenblik zullen wij ons onthouden van alle verdere bemerkingen over de zaak De- Verleden zaterdag heeft de Raadkamer van ons tribunaal, samengesteld uil de heeren Valcko, voorzitter, Leplae en van Coetsem, rechters, eeno beslissing genomen bij dewelke 'de kapelaan van Proven voor de correclioneele rechtbank van Veurne verzonden wordt, als verdacht van aanslag op de eerbaarheid en van poging tot verkrachting. Volgens de groole gazetten is deze beslissing genomen geweest met algemeene stemmen en men zegt, dat de zaak van den moedigen strijder van Proven (die nog altijd vluchteling is) op vrijdag aanstaande, lldtn dezer maand, zal opgeroepen worden. en allen Woensdag in Sup- 1 EZJ I De nieuwsgierigheid over deze zaak is meer en meer opgewekt. Zal Delancker in persoon voorde rechtbank van Veurne verschijnen? Zullen onze rechters in volle gerustheid van ge weten hunne bediening durven uitoefenen? Zullen zij durven, zij wereldlijken, zij calholiekcn, de rechters zijn van eenen geestelijken wanneer zulke doenwijze door de II. Kerk verboden wordt, wanneer de zuiverheid en de deugd des belichten door gansch de. geestelijkheid tot inden derden hemel verheven wordt, „wanneer, bijzonderlijk, diezelfde belichte door zijnen bisschop het zijn de priestcrgazelten die hel beweren onschuldig is verklaard Zal liet openbaar ministerie niet schudden en beven? Zal het niet vreczen geëxcommuniceerd te worden, gelijk onlangs den procureur Iweiiis van IJpere? Zal het wel een enkel woord ten nadecle van eenen voorbeeldigen geestelijken durven uit- spreken? Zullen de advokalen van Delancker de feiten en de getuigenissen bespreken, of zullen zij zich be palen de zoogezegde rechten der H. kerk te ver dedigen en le doen uitschijnen hoe vermetel en gevaarlijk hel is, voor de wereldlijke overheid, een geestelijke persoon voor hare reehtbank te doen verschijnen en hem van eeno walgelijke misdaad le durven verdenken? liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; pleinent. Door Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Error gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Error Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 50/ N.' rakende de wijzigingen le brengen aan de voorwaarden der leening van 42 mil- lioen alsook bet wetsontwerp, waarbij het douanentarief en bel handclverdrag met Oostenrijk gesloten, ook in voege wordt gebracht mei Duitschland, Frankrijk, Grie kenland, Engeland en Italië. Men schrijft nil Brussel aan een dagblad van Rotterdam, hel volgende over den po- lilieken toestand van ons land: Van zeer geloofwaardige zijde verneem ik dat de heer Malou zich dezer dagen lol den nuntius van den Paus wendde, om zijne lusschenkomst bij de bisschoppen le verzoeken, opdat dezen hunnen invloed zouden bezigen om een einde le maken aan de heilige aanvallen, welke hel ministerie van ultramonlanen en hun peis le ver duren beeft. De heer Malou is overtuigd dal hij ón mogelijk nog lang aan hel bestuur kan blijven, indien niet alleen de liberalen maar ook de uiterste vleugel zijner geest verwanten niel ophouden hem mei hunne heftige opmerkingen en beschuldigingen te vervolgen. De nuntius was voor hel ver zoek van den minister zeer gunstig ge stemd, doch hij verklaarde reeds herhaalde malen in dien geest aan de bisschoppen geschreven le hebben, en steeds zonder gevolg. Zijn mijne inlichtingen juist, dan blijft dus alles bij hel oude en zal de houding der bisschoppen tegenover hel ministerie niel veranderen. Trouwens, op die wijze doen zij niets anders dan de voorschriften van den Heiligen Stoel volgen, die de libe rale katholieke^ ongeveer op ééne lijn plaatst met de communards en voor hen evenmin als voor dezen genade of vergif fenis heeft. Al heerschler op dit oogenblik kalmte en rust, geloof daarom niel dal de strijd op leven en dood lusschen de twee groote partijen, waarin Belgie verdeeld is, niet met vernieuwde kracht in november zal ontbranden. Vooral de uiterste linkerzijde die zeer veel heil verwacht van voortdu rende ontroering, beschouwt den tegen woordige» toestand slechts als een wapen stilstand lot de heropening der Kamers in november. «Reeds in T begin der zitting zal men natuurlijk bij hel onderzoek van de geloofs brieven der nieuwgekozenen een politiek debat hebben, en men kan er zeker van Politiek OVKitxieavr. Het schijnt dat in den franschen senaat de linkerzijden en hel eens geworden zijn voor de keus van den opvolger van den heer Périer. De stemmen der grondwelle- lijke meerderheid zouden op den heer Dufaure uitgebracht worden. De heer minister van justicie heeft de hem aange boden kandidatuur aanvaard. De fransche Kamer der afgevaardigden heeft hel wetsontwerp aangenomen, door het gouvernement voorgesteld, rakende het recht om het munten van zilveren vijffrankstukken le beperken en op te schorsen. Hierna was de Kamer niet meer in getal om te beraadslagen en moest de zitting geheven worden. Ecne olficieele depeche uit Constanlino- pel tracht de nederlaag van Mouklhar in de omstreken van Bilek le verkleinen. Er zouden in dil gevecht maar lurksche voor posten gestreden hebben, deze zouden genoodzaakt zijn geworden op Bilek af le trekken, na verscheidene opperollicieren verloren te hebben. De Correspondenz van Weenen bevestigt wal zij zegde over ecne poging van Mouk lhar pacha om Bilek te ontzetten, waar hij dus stellig niet was ingesloten. De turksche generaal zou van die krijgsverrichting af gezien hebben, die nauwelijks begonnen was, omdat Trebinjezich rechtstreeks door de Montenegrijnen bedreigd zag. De laaste lijdingen uit Constanlinopel berichten, dal de krijsverrichlingen van het leger van Niseb krachtdadig hernomen zijn; dit leger is in aantocht om op hel Servisch grondgebied le dringen. Het zou reeds een hevig gevecht met het Servisch leger gehad en het verslagen hebben. Zijnen tocht voorzellende zou hel zijn samenvoeging hebben bewerkl met hel korps van Suleyman pacha. Die tijdingen behoeven nadere bevestiging. Een telegram uil Petersburg meldt dal de mogendheden thans aan het onderhan delen zijn vanhel vraagstuk der bemiddeling Zij zouden in hel beginsel eens zijn, doch hel oogenblik waarop een bemiddeling nuttig zou kunnen aangewend worden, zonder de belangen van de ecne of de andere partij op te offeren, zou nog onze ker zijn. De keizer van Rusland heeft zich met de koningen van Dcnemark en Griekenland naar het kamp van Krasneé Silo begeven. De senaat van Rumenie beeft hel han- delsvcrdrag mei Rusland aangenomen. Hij heeft insgelijks bel wetsontwerp aanvaard, ZATERDAG 5 AUGUSTI 1X76. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 5-36 7-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 0-00 2-20 8-45 8-45 zijn, dal de strijd zal warm wezen. Waar- schijnelijk zal hel ministerie dan ook ver sterkt wezen door de vervanging van den minister van binnenlandsche zaken Del- cotir door een bekwamer spreker. ADVER Veiit-iie, W h-, ’/71 I»c kapelaan van Proven. IiiMchrijviuj; l>etnnll>s»s»r voorop! Vort rekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervclrle en Dixinudc naar Nieuport. iimb—iiiryua imnsggEaeaMnRMmBnaniMWMWH»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1