BEKENDMAKINGEN. VEILING TOEWICTZIJSTG- in eene zitting, medegedeeld. vonnis bij verstek, doen beteekenen, hetwelke zij zamen lasten. ■>ui-gei*Mtuutl der wtad Veurne. GEBOORTEN. den 28. Alfons Duforel, zoon van Desiré en van Sofia Vermerre, Pavilloenstraat. Woensdag 30“*" Augusti 1876, 3 ure i .o, in 't Vlaanderen Koffijhuis, groole Markt IcVeurne’ van In ons volgend nummer zulien wij eene volledige beschrijving geven der leesten die gedurende onze kennis hebben plaats gehad. Alhoewel de prieslergazelten de vervolgingen van het menschelijk recht als eene belooning en bekrooning van wege den Heer deden aanzien, poogden zij niettemin zekere drukking uit te oefe nen op de rechters, als schenen zij die belooning en die bekrooning te vreezen. De H. Kerk heelt ten allen tijde geleerd, zegden zij, dat het recht van eenen geestelijken te oordeelcn alleenlijk toebe- hoort aan de geestelijke overheid, en zelfs heeft de II. Kerk strenge straffen uitgesproken tegen alwie dit recht heeft miskend. In den beginnen lieten die gazellen de grootste verontwaardiging blijkeneen nieuw slachtoffer, zegden zij, wordt door bedekte en laffe vervol- gers opgezochttegen den ieverigen en onvermoeibare!) kapelaan van Proven heelt men eene hatelijke beschuldiging uitgepeisd Maar, dat zijne vijanden en vervolgers hel wel welenhij zal aan den oproep van hel gerecht beantwoorden, zijne onschuld komen pleiten en gerust zijn vonnis komen ontvangen. Zullen die laatste woorden evangelie zijn? Zullen de geestelijken toch ditmaal de waarheid hebben gezegd Later veranderden de prietergazclten eenigzins van toon, zij wierden bedaarder, zachtmoedigei, en poogden het medelijden op te wekken: Wij kennen M. Delancker, zegden zij, wij kennen zijn priesterlijk leven en priesterlijke deugden; en verre van eenigen twijfel te hebben over zijne onschuld in de belasting die op hem weegt, wij zijn in hel diepste onzes herten overtuigd, dal hij liooge staal bij den Heer, die zijn deugdenrijk leven met de vervolging wil gekroond zien En die overtuiging zal ons blijven wal er hem moge overkomen bij hel menschelijk recht. GEMEENTE lil I.SCAMP. Koop i. Zaailand wijk IJ, n.r 124a groot bij meting H 1,83,46 C", oost langs den steenweg. Gebruikt als: 11 0,43,77 G’ door Eduard Cosset/, lot baafmis 1877, de overige 11 1,39,68 C" door Erederik Vermeesch en anderen, tot baafmis 1876, aan Ir. 480 ’s jaars boven de openbare lanckcr. liet zal echter niet ongepast zijn voor oogen te brengen wat al aardige beweringen en bedenkingen de prieslergazelten over deze zaak hebben uitgedrukt. I>e knecht von M.r <lc Pmdor. Ik sprak over eenige dagen met een professor eener hoogcschool. Maar, Mijnheer, zegde hij mij, de onderwijzer leert den katechismut» in zijne school niet, hij vergenoegt zich met denzelven te doen opzeggen, en nogverschooning, Mijnbeer, zegde ik hem. De onderwijzer moet den katechismus leeren, onderwijzen. En wat verslunl men daardoor' Het is aan zijne leerlingen de tekst van hel heilig boek, de eigene woorden van den schrijver te doen verstaan. Zoo dus, is den onderwijzer verplicht te onder wijzen: dal eenen mensch dooden eene doodzonde is die voor alle eeuwigheid in de hel verbant. Dat des vrijdags vleesch eten ook eene doodzonde is die voor alle eeuwigheid in de hel verbant. Dat naar de mis niet gaan of aan een merkelijk deel derzelve te kort komen, insgelijks voor uit werksel heeft u voor alleeeuwigheid in gezelschap te doen overbrengen met satan. Dat men de priester moet eerbiedigen, zelfs als hij zijnen bre vier bevlekt. Spreken wij van het geestelijk onderwijs, en laat mij u doen opmerken hoe veel hel gek is voor den slaat, mannen te dwingen, die, evenwel niets anders moeten onderwijzen als de wetenschap, de waarheid, van hen te dwingen, zeg ik, op dezelfde lijn te komen plaatsen de moord en hel bifsleek van den vrijdag. En kom mij niet zeggen dal dit maar bijzonder- heden zijn! Hel is hel onderwijs van deze lafher- tige en zoulelooze zedenleer, die de buitenge- meenten zoo fanatiek maakt, hoe weinig dit nog wal verder komt, zal men de heftige onderpastors in de schooien de klerikale gazellen zien luidop lezen, om dat de schoone zedelessen van die heilige bladen waardige geslachten zouden ople- ver.cn, niet alleen fanatieke geslachten, maar hatende, gevaarlijke geslachten. In tien jaren overheersebing, zullen M. M. de klerikalen het land eene eeuw achteruit doen gaan hebben. En waar uit komt dien rampspoedige!) staat van zaken voort Om dat de liberalen hun laten bedriegen hebben, en te laat gewaar zijn geworden dal de wet van 1842 zoude moeten herzien geweest zijn bij hun I eerste bemachtiging van het bewind, onmiddelijk Eu om dat de liberalen verwaarloosd hebben van i man te maken. Zij hebben er in bijna af de buitengemeenten een onderdanige knecht van mijnheer den pastor laten van maken. (Vrij vertaald naar de Gazette). worden geprezen, en eens zal hij zegevierend in zijne parochie worden terug geleid, waar hij op nieuw met de opvoeding der jonge meisjes zal worden gelast. van bovengenoemde, en volgens hetwelk de 2k kamer der rechtbank van eersten aanleg, besloten heelt, dal al de eigendommen van Lolo, voort kwamen van de geschenken van TKinl en de Bank van Belgie het recht-had, de hand te leggen op die gillen. Er zal in den naam der beschuldigden op positie tegen de uitvoering van dit vonnis aange- leekend worden. De Indépendance meldt dat de zaak ’l Kim, in strijd met hetgene men vroeger heeft gemeld, wel zou kunnen voor de assisen opgeroepen worden voor den eersten zittijd van 1877. Men verzekert dat er maatregelen genomen zijn, opdat men aan de verdediging zal kunnen mededeeling geven van hel lijvige dossier, zelfs voor 1 October aanstaande. De zaak zou dus kunnen op de rol gebracht wor den van denlaatsten zittijd van 1876. In den prijskamp van Namen werd, inde aldeeling van uitmuntendheid den Orphéon van Brussel, bestuurder de heer Bauwens, den eersten prijs loegekend. Men zegt dat er sprak is om in september te Brussel al de batterijen en aldeelingen van het belgisch leger met al het materieel te vereenigen. Zaterdag 5MI A.ugusti lt»T6, 2 ure namiddag, te Wulpen, in het Gemeentehuis, bij Hertyn be Molder, en ten zijnen verzoeke van: Landbouwalaam. Wagen, karre, zoole, eggen, haalbak, spaden, houwen, rakels en andere voor werpen. Vee. 3 melkkoeien, vette veers, 3 jagrling- veerzen en 3 kalvers. Om 4 ure namiddag, zal het vee verkocht worden. Betaalbaar tegen 1“- december aanslaande-ten kantore van den Notaris DE BllALAVEHE, te Veurne. Wal er ook gebeurc, ons tribunaal is geabsol veerd. Nogthans, ten gevolge der slechte maniere I van luslrumenleereu en procedeeren der wereld lijke justicie, zal het vonnis, indien hel nadeelig is aan Delancker, voor de prieslergazelten nietig en zonaer weerde zijn. Wal er ook gebeure, de kapelaan van Proven zal als een halve heilige waarvan de deugden door yprvoJgingen bekroond worden door die gazetten Koor 5. Vier Woonhuizekens met Schuur, Stal lingen en II 4,58,12 C" bij meting, onder bebouwde grond, hoving, zaailand en hakbosch, wijk B, n." 239d, 239 239J239'/» en 239f/». zuidoost langs den Bergenvaartdijk. Hout en blokkcnprizij fr. 350. Bij de plakbrieven in 9 loten verdeeld. De gebouwkens met H 2,88,02 G" Land zijn ver pacht aan Engel Houssemaere en anderen, zaaien aan Ir. 544,50 c. ’s jaars, boven de openbare lasten; omniddelijke ingenottreding van de overige H 1,04,17 C“ Zaailand en 11 0,66,02 G" Hakbosch. Koor 6. Velweidekcn wijk B, n.r 709, groot 11 0,49,30 C"; zuidwest langs den keiweg. Gebruikt dooi' de wed' Decroos, tol baafmis 1881 aan fr. 187,50 c. ’s jaars boven de lasten. Koor 1. Woonhuis met Schuur, Stallingen en H2,60,50C“ Zaailand en Hakbosch, wijk A, n.'259// en 259/i. Boom-, hout en blokkcnprizij fr. 709. Bij de plakbrieven in 5 loten verdeeld. Bewoond en gebruikt door Lodewijk Couttreel en anderen, de gebouwen lol 1 mei 1877 en 11 2,25,04 C“ Land lot baafmis 1876, zamen aan fr. 407 ’s jaars boven de openbare lasten; onmid- delijke ingenottreding van de overige II 0,35,46 Hakbosch. Koor 2. Zaailand, nieuwland, wijk A, n.r 137, groot 11 0,70,35 G", zuid langs de Taloenstraal. Gebruikt door Jozef Alleweireld, tol baafmis 1882, aan fr. 160 ’s jaars, boven de openbare lasten. Koor :i. Zaailand wijk B, n.r 89a, groot bij meting II 0,11,35 G", oost langs den Loodijk. Gebruikt door Krans De l.ancker, lol baafmis 1877, aan fr. 43,45 c ’s jaars, boven de openbare lasten. Algemeene Tijdingen. Onze stadgenoot de heer Alfred Ollevier, heeft verledene week zijn examen van het 1“' doctoraal in de rechten met good gevolg afgelegd. Wij vernemen dal de commissie geteekend door de heeren Gliancc en G', te Spencane (Enge land), voorde legering van twee vuren van 6' klas die geplaatst moet worden te Blankenberghe en op de Panne, door M. den minister van openbare werken komt goedgekeurd te worden. Dezer dagen overleed te Praag, in den ouder dom van honderd negentien jaar, mevrouw The resia von Halslcnstein, die, eene eeuw geleden, eere-juffer van keizerin Jlai ia-Theresia was. Men meldt uit Nieuport, 31 juli: Er wordt alhier opnieuw veel gesproken over hel maken van eenen spoorweg van Duinkerke en de Panne, naar Heyst en Knocke, en hel schijnt dat dit werk Gij hoort hel, lezers, men vleit reeds de rech- binnen de twee jaren zou kunnen voltrokken wor- I den, door het aanwenden van beweegbare riggels, welke met het grootste gemak kunnen opgenomen en verplaatst worden. Langsheen de baan van Werviek naar Meenen, heeft men hel lijk gevonden van den voerman des heeren Verhelsl, brouwer te St. Eligius-Winkel. Men denkt dal die man onder zijne bierkar zal ge sukkeld zijn, welke hem over hel lijf zal zijn ge reden. Toen men hem opnam, gaf hij geen bet minste teelten van leven meer. De Bank van Belgie schijnt eindelijk uit het statu quo te willen treden, waarin zij sedert ver scheidene maanden, ten opzichte van ’t Kiel en Lolo is gebleven. Bij acte van 26 juli heelt zij hel eenige maanden geieden genomen heelt, ten laste Maar het schoonste, gelyk iu den biechtstoel, komt van achter: hel is de absolutie. Ik late weg alle magistraal of rechter in de zaak van M. Delancker bemoeid, even als de maniere van instrumenleereii, maar ik spreke in het al- gemeen, het is gelijk hoe de tribunalen samen- gesteld zijn. Wat moet hel zijn als de rechters, prokureurs en substituten de aartsvijanden van Kerk en Godsdienst zijn ters, den procureur en den substituut in de zaak van Delancker bemoeidk hel zijn geene aarts vijanden van Kerk en Godsdienst, enzij zullen den Eerw. lieer Delancker vrijspreken. En toch hebben de priestergazetten voorzien dat hel mogelijk kon zijn, dat Delancker zou hebben moeten verschijnen voor klerikale rechters, en dal hel ergstedit is eene veroordéeling door die zelfde rechters uitgesproken gebeuren kan. Eene wel vuile pil om in te slikken!.... Maar reeds vergulden zij die pil. Daarom zeg gen zij: Als een priester door de goddeloosheid 1 na de stemming, «vervolgd wordt en beschuldigd van walgelijke I E;; c:" dat de !’1_...‘. misdaden, de wereldlijke justicie gaat te werke i den onderwijzer epnen op eene maniere die wij niet kunnen goedkeuren 1 in 6iinn :il <le huiler noch aanveerden als middel om de waarheid te kennen. Meer dan eens hebben wij mannen van het gerecht hooren zeggen: hij was onschuldig, maar hij moest veroordeeld zijn; hij is onplichlig, maar hij zal veroordeeld wordenwaarbij komt hel Hel is dal de maniere van instru- menteeren en procedeeren te wenschen laat. Welke leugen en welke onnoozele praal! De rechters mogen toch zeker wel vonnissen volgens hun geweien, welke ook de maniere van iijstrumenteeren en procedeeren, de getuigenissen en de beschuldigingen zijn? Het openbaar ministerie mag toch ook wel, ten allen tijde, en niets dan zijn oordeel en zijn ge weten raadplegende, van de beschuldiging afzien namiddag. V EU R N E-W EST E RPOO UT. GEMEENTE ALVER) NG1II.M. GEMEENTE STEENKERKE.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2