VAN VEURNE I II *01 I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I 41. IS 76. ZATÉBDAG 12 Al’Gfe'STI Eenafzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en oj> alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle’mededeeling'cn, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. Veurne, N.' en allen Woensdag in Sup- 1*2 Auguati. Zooals men reeds heelt kunnen zien, is de uitslag dor kiezing te Leuven niet voor- deelig geweest voor (ie liberale partij. De heer De Decker, klerikale kandidaat, is gekozen met 2008 stemmen legen 1588 aan M. Vander Auwera, liberale kandidaat, gegeven. De liberalen van hel arrondissement hebben gedurende de vijftien dagen die de kiezing voorafgegaan zijn, moedig gewerkt; maar al hunne pogingen zijn te vergeefs geweest tegen den invloed der geestelijk heid op den buiten, die hunne boeren als machienen doen stemmen, enkel op een leeken van hunnen pastoor. Leuven heeft 170 stemmen meerderheid gegeven aan den liberalen kandidaat, 1 hienen heeft ook eene meerderheid ge geven, maar zoo groot niet als men er zich aan verwachtte. De twee kantons Aarschol en llacht, die vroeger zeer slecht waren, zijn verbeterd. Het liberalism doel er sinds 10 jaren vooruitgang. liet is ongelooflijk, zegt men, de druk king welke de klerikalen op de kiezers hebben uitgeoefend. Hel is overal hetzelf de en daarom is hel noodig dat er ver andering aan de kieswet gebracht worde. In zekere bureelen, schrijft men, waren er niet min dan twintig priesters die een waakzaam oog hielden op de kiezers en al hunne bewegingen bespiedden. In den beginne waren de liberalen door dien nederlaag ontmoedigd, maar weldra namen zij wederom moed en zwoeren den strijd voort le zeilen legen de prieslcrpar- lij lot dat zij zullen overwimien. Niet te min, zulken toestand kan niet blijven duren. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. IiiHCiirijvinK belaalbnar voorop: J’oor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Ecu jaar, fr. 6-00. Voor ganse h llelgie: 6 maanden, ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Loer Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren van <!en ijzeren weg vs«n Duinkcrke, Veurne Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Vèurhë 6-30 Veurne naar Lichlervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Dninkerke 7-40 De heer Nicoiera, minister van binnen- landsche zaken van Italië, iaat gcene ge legenheid voorbijgaan om aan de republie- keinen van dit land te laten welen dal niettegenstaande de betrekkingen, die hij vroeger met hen heeft gehad, hetzij in de ballingschap of in de oppositie, hij de voorstander hunner denkwijze niet kan zijn. Deeds den dag na hij minister was geworden zegde hij onbewimpeld zijn ge voelen aan eenige demagogen van Monlua, die zich over de beduidenis der verande ring van ministerie hadden bedrogen en dachten er voor hunne partij voordeel uil te trekken. l*oL.rriKE<. Overzicht. Hel pat ijsche dagblad Lu Ilépiiblu/ne frangaise zegl lijdingen uit Petersburg ont vangen te hebben, waaruit blijken zou, dal men alle redenen beeft om te vreezen, dal het aan het i ussissch gouvernement moei lijk zal zijn om langer tegenstand te blijven bieden aan de algemeene medesleeping en dal eene tusschenkomsl, zelLs gewapend, zeer wel mogelijk is. Deeds zou hel bevel gegeven zijn om verscheidene legerkorp sen zoowel in Polen als in Bessarabie, op ooriogsvoet le brengen. Ook de londensche Daily-New* beschouwt den toestand als zeer netelig, omdat de tegenspoeden der Serviërs vermeerderen, wal Kusland wel lol eene gewapende lusschenkomst zou kunnen doen besluiten. De Indépendance behjo van gister morgend kondigt echter eene depeche af, haar uil Pai ijs toege zonden, die, zich beroepende op inlichtin gen uil officiële bron geput zegl dat die lijdingen gelogenstraft zijn en de houding van linsland volkomen vredelievend blijft. De w reedheden, door ongeregelde sol daten van Turkije in Bulgaria gepleegd, zijn gisteren op nieuw in het engelsch Lagerhuis besproken geworden. De heer Dourk heeft verklaard dat hel engelsch kabinet aan het turksch gouvernement de hevige afkeuring en liet afgrijzen beeft laten kennen, welke die buitensporigheden in Engeland veroorzaken, en hij redenen had om le gelooven, dal de lurksche over heden er reeds sedert cenigen tijd een einde hadden aan gesteld. Hij voegde er bij dal, om des te spoediger en le zekerder ingelicbl te zijn, alsook om in staal le zijn de klagende bevolkingen krachtdadig te beschermen, liet engelsch ministerie van bu lenlandsclie zaken eenen considaircn agent le Philippopolis had aangcsleld. De wel der meiers heeft in den fran- schen Senaat de dringendheid bekomen, en aanstonds daarna heefi de hertog de Broglie de tribuun bestegen om artikel een te bestrijden, dat niettemin gestemd werd. Voor artikel twee is de woordenstrijd heviger. Dit artikel bevat het beginsel der kiezing van de meiers door de gemeente raden. Hel werd bestreden door de heeren Grivarl en Docher, die aanhangers der wet van 1851 zijn, het is te zeggen der be noeming van de meiers en adjuncten door hel gouvernement, op voorwaarde hen in den schoot van den gemeenteraad te kie zen. De heer de Marcère heeft zeer kracht dadig hel ontwerp verdedigd; de beer Jules Simon heeft over artikel twee hel woord gevoerd. 50.*' JA Alt. naar I^ichtervel<le en SJixnitule nam- Nienpoi-t. 9- 08 1-35 8-00 Nieuporl-Dixmude 7-30 12-00 4-20 5-36 7-00 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-45 8-45 Oe toekomst. De klerikale» maken veel oplief dal het minis terie de meerderheid in de Kamer heeft behouden en dit is niet le verwonderen, dewijl zulks voor hen een onverwacht voorval is. Maar moet men daarom als ernstig beschouwen al dal lawijt, al dal geroep: dat bet nu met de liberalen voor altijd gedaan is? Zulke pocherijen zijn al te onnoozel, al te kin- derachtig. De klerikalen zijn aan het bestuur gekomen, in 1870, met eene meerderheid van 24 stemmen in de Kamer en 12 stemmen in den Senaat. Op heden blijll hun slechts de helft dezer meer derheid over, dal is te zeggen; 12 stemmen in de Kamer en 6 in den Senaat. In juni 1878, zullen de provinciën Antwerpen, Brabant, Luxemburg, West-Vlaanderen en Namen kiezingen hebben voor den Senaat, en de provin ciën Henegouwen, Luik, Limburg en Oost-Vlaan- deren voor de Kamer. In deze kiezingen is het voldoende dat de libe ralen drie stemmen voor den Senaat of zes voor de Kamer winnen, opdat het met de klerikalen gedaan zij. Nu de val der klerikalen in 1878, indien zij zoo lang meester blijven, hetgeen wij niet aannemen, is zeker, en ziehier de proef op de som. Brussel heeft eenen klerikalen senateur M. de Mérode, welke over eenige jaren toevallig geko zen wierd, de liberalen zijne kandidatuur als be lachelijk aanziende en zich niet de moeite gedaan hebbende in getal aan do kiezing deel te nemen. Hij bekwam omtrent de 2000 stemmen op 19,000 ingeschrevene kiezers. Hel vervang van M. de Mérode, door oenen liberalen senateur, kan door niemand in twijfel getrokken worden. Nijvel, waar op 13 juni de liberalen gemiddeld eene meerderheid behaald hebben van 250 stem men, heeft nog eenen klerikalen senateur in 1870 aangesteld, maar niet door de meerderheid geko zen, dewijl men hem slechts tol senateur h.cfl kunnen uitroepen, na eenige briefjes van den libe ralen kandidaat M. Zaman afgetrokken te hebben. üp deze wijze bevond men, na aftrek dezer briefjes, dat M. de Robiano eene enkele stem meer had dan M. Zaman. In de kiezing van 13, is M. Tremouroux, libe raal, senateur gekozen, in vervang van Mosselman overleden, mot 1746 stemmen, tegen 1505 gege ven aan M. de Mceus, klerikaal, alzoo 241 stem men meerderheid. Hieruit ziel men, dat zonder de minste twijfel M. de Robiano zal moeten plaats maken voor eenen liberaal. De vereenigde arrondissementen Ooslendc- Veurne, welke sedert jaren door een liberaal rn den Senaat vertegenwoordigd waren, hebben sedert ander half jaar oenen klerikalen senateur M. Dubds, slechts met eene meerderheid van 17 stemmen gekozen, dank aan eene minder goede verstandhouding dan naar gewoonte der liberalen le Oostende. Op 13 juni bekwamen de liberale kandidaten .MM. Van Iseghem te Oostende 688 stemmen en Bies- wal te Veurne 354, totaal 1042 stemmen; de kle rikale kandidaten M. d’Hanete Oostende 427 stem men en Visarl te Veurne 489, totaal 916 stemmen; hetgeen, in de twee arrondissementen bijeenge- NI ADV E

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1