Is er bewezen dat de kinderen, die den kapelaan 4 ><- kapelaan van Proven. Gisteren is de zaak van den kapelaan Delancker hoek der beschaving zullen stoppen, waar, dank aan eene rechtzinnige nieuwe kieswet, kei voor alle eeuwigheid tot spot der nakomende geslach ten zal dienen. getuigenissen ten laste omverwerpen, dat was hier de groote zaak. Is de verdediging er in ge lukt'.' Is de onschuld van Delancker duidelijk be wezen Is er bewezen dat het geweld op de kin- i deren niet heeft bestaan? Is er bewezen dat een ander als Delancker dit geweld gepleegd heelt? Is er bewezen dat de kinderen, die den kapelaan hebben beschuldigd, uilgekochl waren, gelogen hebben, ol onder drukking hebben gehandeld? Hel openbaar ministerie heelt met kracht de beschuldiging staande gehouden. Het tribunaal heeft den belichten vrijgesproken. Hel openbaar ministerie is omniddelijk tegen hel vonnis in beroep gegaan. De kapelaan Delancker zal dus voor hel hof van Appel van Gent moeten verschijnen. De klerikalen, onder voorwendsel dal de land bouwers halve heidenen .waren en niet genoeg deden voor kerken en kloosters. Toen de oude Van Maerlandl, de vader der vlaamsche dichters, op hel einde der XI11“ eeuw de zending op zich nam van het vlaamsche volk te onderwijzen en te verzedelijken, uoor wie werd hij vervolgd en wie veroordeelde zijne schriften Diezelfde klerikalen, welke nu in zijnen naam het vaandel opsteken, na hem lange jaren door de modder gesleept te hebben. Doen Breydel’s, DeCouinck’s, Zannekin’s en Van Arlevelde'n met wiens namen de klerikalen nu zoo hoog vliegen, voor de vrijheid en onafhankelijk heid van Vlaanderen streden; toen die mannen te Kortrijk, te Kassei, te Roozebeke en op twintig andere plaatsen hun bloed vergoten voor de zege praal der vlaamsche zaak, langs welken kant hielden zich dan de klerikalen? Langs de zijde der vijanden van vaderland en vrijheid. En zijn de vlaamsche gemeenten er toe gekomen zich vi ij te vechten en macht en roem te vergaren, hel was spijts de klerikalen, spijts hunne kuipe rijen en spijts hun verraad. Toen in de XVI’ eeuw Vlaanderen en Brabant opstonden tegen Filips II en Alvas; toen die pro vinciën overdekt werden met schavotten en brand stapels; toen men Antwerpens koophandel ver nietigde en zijne inwoners vermoordde; toen men met onbeschrijfelijke wreedheden de vlaamsche steden met schrik en angst vervulde, wie spande er dan meè me; de plunderaars, de brandstichters, de beulen en de moordenaren? Wie verklaarde er zich voor de inkwisilie en den bloedraad De klerikalen, altijd de klerikalen. Onder hel Oostenrijkse!) zoowel als onder hel Spaansch beheer verraadden de klerikalen den Vlaamschen Leeuw. Na in hel verledene hel ongeluk van Vlaanderen te zijn geweest en heden door hunnen invloed de schuld te zijn der ongeschiktheid van een deel der vlaamsche bevolking, drijven zij de onbeschaamd heid zoo verre van zich te bedienen van den Vlaamschen Leeuw, om hun beheer staande te houden en hunne triomfen te vieren Arme Leeuw Onze Kermis. Onze kermis is schitterend geweest en heeft in levendigheid en vrolijkheid deze van vorige jarige overtroffen. W ij geven hier een kort verslag over derzelver vermakelijkheden. Hel volksconcert door de koninklijke maat schappij S.l“ Gecilia, op kermis-avond gegeven, had veel bijval en werd warm toegejuicht; ook werden de verschillige stukken opperbest uilge- voerd en getuigen van velen voortgang bij onze muziekanten. Zondag morgen, om 11 ure, gaf dezelfde maat schappij, in den lusthof van M.r Despot-Verwaerde, een muziekaal feest, hetwelk nogmaals uitermate wel gelukte en hevig toegejuicht werd. Des namiddags wierpen de verschillige treins eene massa vreemdelingen in onze stad, die onze wijdvermaarde processie kwamen bewonderen. Stroomen volks heeft zij dit jaar uitgelokt en, door een allerschoonste weder begunstigd, deed zij om 4 ure haren gewonen ommegang. Maandag morgen, werd do schieling met bet karabijn Flobert geopend. Dezelve werd voorlgezet den woensdag en zondag daarna. Vele schoone prijzen waren te winnen en hebben vele vreemde liefhebbers uitgelokt. Om 5 ure 's namiddags, had er, in den lusthof van den heer burgemeester, eene groote danspartij plaats. Dn feest gelukte wel; veel volk begaf zich naai' deze aangename wandeling en men danste er lol laat in den avond. Dinsdag, ten elf ure ’s morgens, had in de stads- schouwburgzaal de prijsdeeling aan de leerlingen der teeken- en nijverheidsschool plaats. De plech- ligheid was voorgezeten door de heeren burge meester en schepenen, nevens de welke de leden der besturende commissie des geslichls, MM. Barbier, Rouse en De Hoon, alsook de gemeente raadsleden MM. De Cao en Desmet, hadden plaats genomen. De zaal was bezet door ecu talrijk en uitgelezen publiek en bel feest werd door de muziekmaatschappij S.*" Gecilia opgeluistei <1. Hel was de leeraar V. Sterck van Gent, die de ge bruikelijke redevoering uitsprak. De spreker ves tigde de aandacht op de vorderingen in het onder wijs bekomen, op den bloei der school, op dc verbeteringen voor dewelke zij vatbaar is, en prees de besturen, dc bestuurders en de bijzon-, i deren, die het volksonderwijs naar waarde welen! I te schatten en geene opofferingen ontzien om dit zeker middel lol beschaving te doen vooruitgaan. Om 4 ure namiddag, had ter Slalicplaals dc Vuurvogelscliieliug, voor hel korps pompiers plaats. Vele wandelaars, nieuwsgierig om onze pompiers ecus het geweer te zien inauiruvreren, waren ter plaats en hebben zich goed vermaakt. De prijzen weder wel betwist. De volksspelen voor mans en vrouwen welke den woensdag namiddag plaats hadden, gelukten uitermate wel en lelden vele mededingers. Inte gendeel heelt de ezellooping voor vrouwen mis lukt: slechts twee mededingsters booden zich aan. Volgens oude gewoonte trok de Panne, den donderdag, eene massa bezoekers tol zich. De Gaaibolliug door de maatschappij Mild en Gespaarzaam den vrijdag namiddag gegeven, werd luisterrijk gevierd. Vele liefhebbers namen er deel aan. Den koekezondag morgend, prijskamp voor rei zende duiven. Vele vreemde mededingers hebben er aan deel genomen. Om 11 ure namiddag, gaf onze koninklijke harinome-maatscliappij S.'“ Gecilia, in den seboo- iien lusthof van M.' Oilevier-Rabaut, een schoon concert, dal door de aanwezige menigte met aan dacht aanhoord en warm toegejuicht wierd. De schieling van ,S’.‘ Sebastiaan welk ter zelfde uur plaats had, gelukte tamelijk wel. Een 90-tal schotlers namen er deel aan. De Poppeschieling heeft ook veel bijval verworven. Om 7 ure 's avonds, had de luchtreis plaats van den vliegenden man, die in de beste voorwaarden is geschiedt. I>e VlnnniHclie Leeuw, Sedert liet aan roer komen der klerikale partij vervuil de Vlaamsche Leeuw eene rol bij al hunne werkingen, zegt de Gazette van Roeselaere. Geen kandidaat wordt aanvaard, geen polimick gevoerd, geene jacht gemaakt op de liberalen, geen feestje gegeven voor vrienden of schoenpoetsers of de Vlaamsche Leeuw is er bij. Is in zijnen naam dal zij dc onwetendheid be zingen; de misdaad versehoonen en de heerschappij betrachten, ’t Is ook in zijnen naam dal zij de geuzen afschilderen voor landverraders en de liberalen voor bedervers der zedelijkheid door hunne bladen, volksvoordrachten, schouwburgen, concerten en kavalkaden. Wal moet de Vlaamsche Leeuw met veront waardiging eu schaamte zich door mannen zien gebruiken, die door alle tijdstippen zijn onver zoenlijkste tegenstrevers waren. Slaat de vlaamsche jaarboeken open en gij zult de klerikalen zien aanspannen met de verdrukkers van het volk, en desnoods zien vreemde hulp in roepen om den Vlaamschen Leeuw, welken zij nu zoo lief schijnen te hebben, te muilbanden en te onderdrukken. Toen in volle middeneeuwen de vrije Saksische landbouwers bet loodzware juk dat de edelen hen oplegden, van zich wilden afwerpen, wie hielp er de edelen bet volk als purias en wilde beesten be- Jnmdelen’ trokken, eene liberale meerderheid geeft van 126 stemmen. Dit levert de verzekering op dal de klerikale senateur van Oostende-Veurne geene dc minste kans tot herkiezing heeft. Deze drie overwinningen zijn voldoende om hel klerikaal ministerie omver te werpen. Daar Gent nogzes klerikale vertegenwoordigers stelt, ziel men dat daar ook een allergunstigst vooruitzicht zich oplevert. Verviers zal ongetwijfeld den klerikalen M. Si- monis, die reeds in 1874 eene buis bekwam, af danken, en Charleroi zal den klerikalen M. Driou niet meer herkiezen. Ziedaar de toekomst en men verlieze niet uit hel oog dal het voldoende is voor de liberale partij drie plaatsen in den Senaat of zes in de Kamer te winnen. Daarbuiten is er nog ecu ander vooruitzicht. Op 31 december van liet loopendc jaar moet volgens dc wel, de tienjarige optelling der bevol king plaats hebben; volgens deze optelling zal hel getal der representanten en der senateurs in even redigheid met de bevolking gebracht worden en volgens de berekening reeds gemaakt, van 12 representanten en 6 senateurs aangroeien. Daar het bijzonder liberale arrondissementen zijn, zooals Brussel, Luik, Charleroi, Waremme, Thuin die hier voordeel zullen uittrekken, zoo rekent men op eene whist van 6 representanten en 2 senateurs voor de liberale partij, en daar deze kiezingen binnen een jaar zullen plaats hebben, zoo ziel men dat dc meesterschap der klerikalen niet van langen duur zal zijn. Vergelen wij ook niet de kwestie van Ternenzcn, voor dewelke hel M. Malou niet mogelijk zal zijn, Antwerpen en Gent alle twee te leur te stellen, en welke kinnen kort eene oplossing zal moeten bekomen. Eindelijk, de kas is leeg, en hel tijdstip is niet ver, dat dc klerikalen zullen moeten voorstellen nieuwe lasten te slaan, om hel te kort te dekken, door hun verspillend bestuur veroorzaakt. Deze nieuwe lasten, zouden den oogenblikke- I ij keu val van het ministerie Malou kunnen ten gevolg hebben. Dus, liberalen, geen moed verloren. Blijven wij strijden voor de goede zaak, die der vrijheid. In plaats dal het niet de liberalen voor altijd ge daan is, kunnen zij integendeel de toekomst met vast betrouwen aanzien. Dezieltoging der klerikalen zal wal langer duren, als wij er ons aan moesten verwachten, maar de zieke lijdt aan de lering en is veroordeeld; zijne dood is maar eenige maanden verschoven. Dat dan het klerikaal ministerie nog eenen kor ten lijd voortkwijnc. I Geene de minste politieke wel zal hel durven I voordragen, hot zal zich moeten te vreden stellen - eenige onbeduidende ultrnmonlaansche schep- Cl llieesle belang bij om dien uitslag selen, hier en daar eene plaats te geven, hierin lc bekomen, en degene die ei zich zou tegen yer- bestaat zijne regeering, zijneeenige meesterschap. Z?,nm!’,|Z?o ^h!HlCn "orden, met bedrog De toekomst is aan ons, de toekomst is aan ge- dachten van verdraagzaamheid, van vaderlandslief- de, van vrijheid welke zuilen zegepralen en voor eeuwig het jesuielen politiek in den verdoemden 1 voor ons tribunaal opgeroepen geweest. I Reeds van donderdag middag was hel gerucht 1 verspreid dal de moedige strijder van Proven uit zijnen schuilhoek in Veurne was aangekomen, en I eenieder was nieuwsgierig om hem te zien. Er was dus gisteren morgen veel volk op de markt. Omtrent negen ure begaf zich de heer Delancker met zijnen advokaal naar hel tribunaal; maar wel haast deed dc gendarmerie hare plicht: dc kape laan wierd aangehouden en tusschen twee hairen mutsen naar de gehoorzaal geleid. De kapelaan van Proven is klein van gestalte, slecht te gauge, draagt eenen bril en heelt zekere trekken van gelijkenis met Napoleon I. Hij draagt hel hoofd recht, en in de gehoorzaal heelt hij be wezen dat hij niet licht bevreesd, noch beschaamd js. Het is waarlijk te verwonderen dat die man is gaan loopen. Wanneer de ondervraging der getuigen begon moest hel publiek de zaal verlaten en hierin was hel tribunaal zeer streng: zelfs de greilier, de heer Van de Velde, moest de zaal verlaten. Men bemerkte echter dat de heer Van llee, die, sedert zijne benoeming als lid der bestendige deputatie, geen avouë meer is, noch op de rol der advokaten niet meer is ingeschreven, moogl blijven. M.1 Van de Velde is liberaal, M.r Van llee is klerikaal. De ondervraging der getuigen heeft wel twee en hall ure geduurd, en men zegt dat er geene nieuwe feiten zijn bekend gemaakt. De verdediging heelt noodzakelijk geoordeeld haar pleidooi te beginnen met eenen hevigen aan val tegen de liberale gazetten en met den politieker! iover te prijzen van den belichten, iets wat hier zeer weinig te pas kwam en op hel publiek weinig indruk heelt gemaakt. De beschuldigingen, al de Wij vernemen, zegt de Etoile Beige, dal er in ganse!) hel land een onderzoek gebeurt, om de algemeenheid vast te stellen van het misbruik, be staande in den kiezer te geleiden en te bewaken tol aan de stembus, derwijze om hem alle vrijheid te ontnemen. De voorstanders van dit onderzoek stellen zich ten doel den kiezer hel recht te doen toekennen om een briefje in de bus te steken, dal niemand heelt kunnen zien en dal hij zal welen niet te kunnen herkend worden. Al de partijen te bekomen, en degene die er zich zou tegen gediend te zijn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2