VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT $L 42. IS76. vier Eene proclamatie van d’heer Hendrickx, Volgens b» lijking lusschen de klerikalen en de libe ralen. Eenafzonderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. I»e toestniMl. De gestadige en overgroote vooruitgang welke de politieke kerkelijke macht doet, dank aan de Grondwet, de trouwlooze wijze waarop zij deze kan omspringen, hare voorschriften schijnt te eer biedigen alhoewel zij ze wezentlijk overtreedt, de wapens welke de vrijheid haar geelt gebruikt om alle vrijheid te dooden, die vooruitgang, zeggen wij, wordt te oneindig groot omniet aan aide liberalen de zwaarste bedenkingen in te boezemen. De Grondwet roept de scheiding van Kerk en Slaat uil; de geestelijkheid heeft er voordeel uit getrokken, om van de Kerk eene politieke over heid van eene onmeetbare macht te maken, en die welhaast machtig genoeg zal wezen om de bur gerlijke samenleving gansch te ovcrheerschen. De Grondwet roept de vrijheid van associatie uit; de geestelijkheid heeft er gebruik van ge maakt, om ons land met eene menigte kloosters die alle dagen aangroeil te bedekken. De Grondwet roept de vrijheid der drukpers uil; de geestelijkheid wil er uitsluitelijk gebruik van maken, om hare tegenstrevers onverpoosd aan te randen, aan dezedie zelfde vrijheid ontkennend, vermits zij aan gehecle provinciën verbiedt de liberale dagbladen te lezen. De Grondwet roept de vrijheid van bet'onder wijs uil; de priesters hebben het monopolium der Km-k doen uitspruilen, en hel bewijs ervan is dat zij in de vlaamsche provinciën al de wereldlijke scholen hebben doen sluiten, om ze aan de bis schoppen over te laten Die feiten zijn voldoende om hel gevaar, dat onzevrijeinstellingen bedreigt, klaar aan te wijzen. Doch er is een princiep dal in onze Grondwet scheen ongeschonden te moeten blijven; hel gou vernement van hel land door het land. Men zegde zich: hel klerikalisme maakt vooruit gang, dat is waar; de Kerk vereenigt de opvoeding der jeugd in hare handen; zij vermenigvuldigt hare kloosters; maar heeft men gedaan al wat men kon om eenen hinderpaal aan die machlvergrooting te stellen. De Kerk heelt van de wapens welke de Grondwet haar geeft gebruik gemaakt. Hebben wij zulks ook gedaan? Gedurende lange jaren hebben wij het landbesluur in bezit gehad. Wat hebben wij gedaan om de steeds klimmende baren van 'iet ultramoulanismc legen tc houden? En verre van de Grondwet te vcroordeelen, zeide men dat men met moed moest werken om liet bestuur weder in handen te krijgen en de aan matigingen der politieke geestelijkheid legen te werken. Onze vrienden moeten nog de zelfde taal hou den; maar men moet zich niet bedriegen, hel be houd van hel hedcndaagsch kiesstelsel en van bet gouvernement dat er uil gesproten is, zijn van aard om aan die raadgevingen alle kracht tc ont nemen. Inderdaad, de regeringsvorm der volksverte genwoordiging is in België slechts een leugen ge worden. Ons land heeft opgehouden zich zelven te besturen. De tusscbenkomsl der geestelijkheid heeft onze kiezingen vervalschl. De vrijheid van kiezen bestaal niet meer. Hel zijn de kiezers niet die de volksvertegenwoordigers noemen, het is de geestelijkheid alleen. Zij heeft lot haar profijt het en allen Woensdag in Sup- de Correxpondance politique gestuurd, heeft prins Milan welke daarin de raadgeving van Servische Staatsmannen volgt, besloten aan een oorlog zonder hoop een einde te brengen. Daarom heelt de prins zich reeds in verhand gesteld met de diplomatieke vertegenwoordigers der groole mogend heden. Hel ministerie Kistich zou aftreden, men zou waarschijnlijk een voorloopig minis terie benoemen en de Scouplchina zal bij eengeroepen worden. De openbare denk wijze vraagt enkel de handhaving der onschendbaarheid van hel land en de dijnaslie van Obronovich. Men denkt eer lang over de vrede te onderhandelen. Veurne, IS) Augusti. Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; pleinent. Inschrijving bctnnlbnni* voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor gansch Ik’lgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Foor Trankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Vert reknren van <len ijzeren weg van I>uink<u‘ke, Veurne naar I.ichtervclde en IMxnnule naar IMeuport. Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuporl-Dixmude 7-30 12-00 4-20 5-36 7-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 0-00 2-20 8-45 8-45 Politiek Oveuzicht. De fransche en engelsche wetgevende Kamers zijn thans gesloten en dit zal voor gevolg hebben dal de staalkundige lijdin gen van binnenlandsche aangelegenheid, die landen betreffende, voor êenigen lijd niet veel belang zullen opleveren. Wat de builenlandsche staatkunde aangaat, men is nog altijd benieuwd om te welen welke wending de zaak van den Oosten nemen zal, en weike rol Frankrijk en Engeland er zullen in spelen. Indien men den Daily Telegraph. van Londen gelooven mag, zonden de engelsche vertegenwoordigers te Bel grado en leConstanlinopel bevel ontvangen hebben om wederzijdsch Turkije en Servie te vet w illigen, dat indien zij in eene bemid deling der mogendheden willen toestem men, Engeland lol handelen geneigd is, doch het engelsch gouvernement zon zich legen de onllrooning van prins Milan ver zeilen. Men meldt uil ’s Gravenhage dal koning Willem III der Nederlanden een langdurig onderhoud heeft gehad met den heer nap- peyne over de minislerieele crisis en men alle redenen heeft om te gelooven, dal die staatsman er zal in slagen om een nieuw kabinet samen te stellen. Hel italiaansch staatsblad behelst een decreet, waarbij de conventie van 17 juli 187(1 wordt in voege gebracht, lusschen Italië en België gesloten, rakende de ruiling en de me..edeeling van aclen van den burgerstand der nalionalen van de beide landen. Uil Gonsianlinopel komt de lijding loe, dal de staatsraad heringericht en in vier section verdeeld is geworden bestuur, jttslicie, openbare werken, hervormingen. Uit Washington wordt getelegrafeerd, dat voor de sluiting van hel congres, de Senaat de concessie heeft aangenomen voor eene telegraaflijn lusschen Amerika en Azia; ook werd de beslissing goedgekeurd, dooi de Kamer der volksvertegenwoordigers aanvaard, strekkende om eene commissie te benoemen, gelast met het doen van een onderzoek, over het vraagstuk van hel zilveren gelden over de middelen om den omloop van gemunt geld te herstellen. Eene proclamatie van d’heer Hendrickx, gouverneur van Indiana, beveelt de be ambten van den spoorweg Ohio-Mississipi, die zich in werkstaking hebben verklaard en het rijden der treinen willen belenen, onmiddelijk uiteen te gaan. De troepen zijn onder de wapens geroepen. Volgens een telegram uil Belgrade aan Wnt <le libernlen willen. De onverdragelijke heersclizucbl en de aanstoolelijke grillen der klerikale partij zijn ten hoogslen geslegen. Inlusschentijd, en om hare valscbe handelwijze een schoon gezicht legeven, gaal ze voort de liberalen op alle toonen uit te schelden. Wat zijn nu eigenllijk die zoo verschrik kelijke liberalen, die zoo gevlucht en ge vreesd moeten worden? Wat willen zij'in ons land inbrengen en ons opleggen?... Zie hier het beknopt programma van hel liberaal kongres van 1846; men zal daai uit kunnen opmaken wat een liberaal is en wal hij w il f.° De liberalen vragen vooreerst de vermindering van den kieseijns lol de palen door de Grondwet aangewezen, als ook de toelating tol de stembus van de personen die een ambt uitoefenen, waar voor een bewijs van bekwaamheid door de wel wordt geeischl. 2.” De volstrekte onafhankelijkheid der burgerlijke macht. 5.” De inrichting van een openbaar on derwijs voor alle graden onder hel uit sluitende bestuur der burgerlijke macht, verwerpende de tusschenkomsi als macht van gelijk welke godsdienstminislers. 4. ’ De intrek der lerugwcrkendo wetten. 5. ” De vermeerdering van het getal volks vertegenwoordigers en senateurs volgens de getallen 40,000 en 80,000 zielen. 6. ° En eindelijk de verbeteringen welke de toestand der werkende en behoeftige klassen noodzakelijk maakt. Ziedaar lezers wat de liberalen willen en wat men moet willen om liberaal te zijn, en maakt nu bij u zelven de verge- N.r ZVILKDAG 19 AK.IS3T 50.’ JA Aft, ADVERTENTIE-BLAI rraTniiMiWiW ■7

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1