een Kelders, notaris aldaar sedert 21 mei 1869. Behneghel, die bijgestaan werd door de heeren schepenen Ollevier en De Prey, door de heeren leden der schoolcommissie: A. De Croo, J. Detol- lenaere en I’. Van llaecke alsmede de gemeente raadsleden Brycx, Van Crombrugge, Barbier en Hterfgevnl. Maandag is na eene langdurige en pijnelijke ziekte, in den ouderdom van 34 jaren en 10 maan- den te Pervijse overleden, Mijnheer Seraphin Algeineene Tijdingen. Onze stadgenoot, de heer Herman De Hoon, leerling der universiteit van Gent, heelt verleden Uit Ilrugge. Wij lozen in de Stad Gent: Volgens men uit Brugge meldt, zouden de libe ralen besloten hebben de door de klerikale alge- schatle meisjes-kosischool op hunne kosten te behouden. Dal ware het beste antwoord, welke men aan die fanatieke en wraakroepende beslissing van de klerikale meerderheid zou kunnen geven. Dat de liberalen een oproep doen lol al hunne vrienden van hel land ei wij twijfelen niet of zij zullen overal ondersteuning vinden. Brugge, dat reeds al zoo zeer verkwezcld is, mag niet toelaten dat geheel zijn onderwijs in handen van die mannen overgaal, die voor een oogenblik aan hel bestuur zijn en van niets anders droomen, dan van alles te klerikaliseren en kloosters op kloosters te maken. Dal de liberalen de handen ineen slaan om die jammerlijke strek kingen krachtdadig legen te werken. B*i-iJ*<leelin$;en. Zondag laatst, om 11 ure ’s morgens, heeft de prijsuitreiking onzer muziekschool plaats gehad. Dezelve had op Stadsschouwburg plaats. Eene groote volksmenigte was aanwezig. De plechtig heid werd voorgezeten dood den heer burgemeester Verleden dinsdag, 15 dezer, had de prijsdccling plaats aan de leerlingen onzer staatsmiddelbare school, gesticht waarvan hel uitmuntend onderwijs meer en meer naar waarde wordt geschal. Om 3 1/2 ure kwamen de overheden in hel schoollokaal bijeen, en begaven zich vervolgens met leeraars en leerlingen, voorafgegaan van het muziek S.u Cecilia, stoetsgewijze naar de Stads schouwburgzaal, waar al de beschikbare plaatsen door de ouders en familie der kinderen waren bezet. De plechtigheid wierd opgeluisterd door eenige harmonijslukken, door twee kooren met veel juist heid onder de directie van den heer Aubert door jaar 830 was zoo heel en verschrikkelijk droog dat de grond geenen oogst opleverde. Volgens d<> oude kronijken alen moeders hare kinderen op. Van 987 lot vijf opvolgende jaren verwekten de hitte en de droogte eenen verschrikkelijke!! hongersnood. Ook ontstond loon in Erankrijk eene ziekte, die gekend was als mal des indents der vurigen.) Er stierven meer dan 40,000 personen in de stad Parijs alleen, die toen nog niet sterk bevolkt was. De jaren 1010, 1011 en 1012 waren ook zeer nood lottig. Dan volgden de heele jaren 1034, 11S9, 1171, 1214; 1293, 1308,1359, 1464, 1474. In 1560 was de hitte onverdragelijk, maar ci viel ook veel regen, en dit verwekte besmettelijke ziekten. In 1719 werden nieuwe rampen door de hitte veroorzaakt. Parijs was nagenoeg van water beroofd. In de maand september van dal jaar nam kardinaal Dubois, alsdan eerste minister, alle rij tuigen in rekwisitie om op grooten afstand van Parijs water te gaan halen. 25 liters water werden 10 pond verkocht aan de bedienden der uildeeling, die het voor 25 en 30 pond voort verkochten. Men ziel uil hel bovenstaande dal hoezeer wij ook te blazen hebben tegen de warmte, wij nog als engeltjes zijn, vergeleken bij onze voorouders, die leefden in de jaren waarvan wij hierboven de cijfers opgeven. parlementarisch gouvernement even als al onze vrijheden ingepalmd. Moest die toestand lang duren,konden dekracht- dadige pogingen der liberalen de oppermacht uit de handen der klerikalen niet trekken en de vrij heid der kiezingen alsook de rechtzinnigheid van ons Staatsbestuur herstellen, dan zou er van onze Grondwet slechts eene doode letter overblijven, waar achter eene onbeperkte theocratie zich zou verbergen. Dan ook zou er in de liberale partij geen een aanhanger nog te vinden zijn van zulke vervalschtc instellingen. Wij herhalen het nog. Dit is de toekomst niet welke wij voorzien. De liberale partij, wij hebben er vertrouwen in, zal zelfs mei den huldigen re- gceringsvonn, de macht hebben om hare tegen strevers van kant te zeilen. Maai- noodig is hel dat iedereen klaar de gevol gen kunne nazien die kunnen voortkomen uit den toestand van zaken die tegenwoordig bestaat. diend heeft, gaat de Vrije en Onafhankelijke Maal- 11 - vail Adinkcrke, om hare dankbaarheid te betuigen, zondag namiddag, 27" dezer, eene serenade geven aan Francies Bocls, vóói- zijne woning, Pavilion Moyal, zeestrand ter Panne. Nooit heeft men zulke groote menigte te Oostende en Blankenberge zien locslroomeu dan gedurende de vier laatste dagen. Men zal er zich een gedacht van geven wanneer men zal weten dat er te Blankenberghe, dagelijks, 3,800 baden zijn genomen geweest en te Oostende 5600 Als Lolo voortgaal in het stelsel dat zij aan genomen heelt, dan zal het onderzoek er niet veel bijgewonnen hebben melde gewezenegezellin van T Kin! de Roodenbekc gevangen te houden. Her haalde malen ondervraagd, blijft zij zwijgen. Zij heelt nog maar eenmaal gesproken, sedert zij in de kleine karmelieten opgesloten zit en dat was om den rechter van onderzoek te verwijten dal hij zijn woord niet had gehouden door haar niet in vrijheid te stellen. Men schrijft aan de Stem het volgende: Hel toenemend gebruik van soda-nitraat gezegd zoutvetten, doet mij de vrijheid nemen de volgende vraag te stellen. Welke invloed moet het gebruik van soda-nitraat hebben op hel maken van prij- zijen, tusschen altredende en aankomende pach ters Iets waarvan iedereen overeenkomt, is dat de soda-nitraat uitsluitend werkt door de in zich be- slotene stikstof en dat de schielijke vermeerdering van groeikracht, welke zij aan de planten geelt, noodzakelijk in de akkers eene vermindering der andere bestanddeelen der gewassen te weeg brengt; zoodanig dat zij de landen aan de onmis bare potasch en phosphoor zeer verarmt, of, zoo men zegt, de landen uitput. Daaruit volgt eene groote vermindering van waarde in de navette. De heeren notarissen meest altijd met hel op maken der laudprijzijen gelast zijnde, ware het, ons dunkens, hoogst noodzakelijk de aandacht van de Kamers der Notarissen op dit vraagpunt in te roepen. Het ware immers zeer onrecht van de navette der landen waarop men soda-nitraat ge bruikt heeft, aan denzellden prijs te schallen als deze waarop men gemelde zoulvelle niet gebezigd heeft: door het gebruik van, zoutvelle zou een al tredende pachter zeer gemakkelijk kunnen maken dal zijne landen hoegenaamd gcene navette meer inhouden en zoodaning uitgeput zijn, dat zijn op volger zeer groote moeite hebben zou en ongewone kosten moet aanwenden om zijne akkers in eenen vruchtbaren toestand weer te brengen. Deze ver mindering van navette wordt bemerkt na elke vrucht voor welke men soda-nitraat gebruikt heelt. De warmte maakt thans schier uitsluilelijk het voorwerp der gesprekken uit. Welnu, laat ons ook van de warmte spreken. In 640 vielen, ten gevolge der hitte in Frankrijk, Spanje, Engeland, enz., de menschee dood op straat. De geschied schrijver zegt dal zij geen speeksel genoeg meer in den mond hadden om te kunnen le’cn, en de donderdag zijn examen van kandidaat in philoso phic en letteren met onderscheiding afgelegd. De jonge Van Gaver wiens redding wij in ons nummer van zondag laatst aankondigden is lid van ..- de Fanfarenmaatschappij van Adinkcrke. In af- l>e Hoon, en die opge liiisterd was door de konink- „achting dat hel staatsbestuur den heere Boels lijke maatschappij S. Lecilia. de onderscheiding vergunne die bij zoowel ver- De uitslag van dit leest is schuierend en beslis- diend heelt, ,raat de Vrij send geweest voor onze muziekschool en heelt ons schappij dor H Cecilia^ een gedacht gegeven der goede en nuttige lessen die er worden gegeven, Wij gelooven ons te mogen onthouden een om standig verhaal van ieder stuk te geven en enkelijk te zeggen dal alle de stukken die uitgevoerd werden, wel gelukten, genoegen verschaften en den grooten vooruitgang getuigen, die, sedert eenige jaren, is gedaan. Bijzonderlijk de kooren, door alle de leerlingen gezongen, hebben hel meest ellekl op hel publiek gemaakt. De uitvoering der- zelve was waarlijk wonderlijk en doel eer aan den ervaren professor M. Steyaert, die er in is gelukt zooveel jonge stemmen zoo goed te beoefenen. Vooral hel laatste koor had den besten bijval, want nauwelijks was hel ten einde, of de zaal dreunde onder de toejuichingen en de bisgeroepen der menigte. Ook het was verdiend, want hel koor is op eene merkwaardige wijze voorgedragen ge weest. Na de oefeningen bad de prijsuitreiking plaats. Wij zijn in liet bezit niet der namen van de pi ijsw innaren om dezelve te kunnen melden. Ten slotte, dit feest heelt wei gelukt en heelt hel genoegen van het publiek weggedragen. Deze aangename plechtigheid heelt eens te meer getoond de nuttigheid onzer muziekschool en hoe zij ver diend ondersteund te worden; zij heeft ons in staal gesteld den lever der bestuurleden, de heeren A. De Groo, H. De Prey, J. Detollenaere en 1’. Van llaecke, te prijzen en het talent te loeren waar- deeren van den ijverigeu professor, M. Steyaert. Wij mogen dus verhopen dat onze muziekschool steeds zal blijven vooruitgaan en in weinig lijd goede muziekanten zal opleveren. ACHT JABEN, zijn ook geldig! in de bolle van dien pastor los is dan kennen wij het niet. De offerblokken worden nu stembussen en de kinderen van acid jaren, mogen deel nemen aan de beoordeeling van feilen die in 1868, dus j reeds acht jaren, gebeurd zijn. Waai gaan wij naar toe! Wii zijn kurieus of hel gerecht zoo iets zal laten blijven voortduren en de kerken in politieke klub- semjnen noc vooiueeng voor net o ben zal laten veranderen. Als wij daarvoor de grondig aanleeien dei moedertaal is, pastors moeten betalen, dan mogen wij zeggen dal hel geld slecht verdiend en slecht geplaatst is. Waar gnaii wij naartoe 'Zou men hel kunnen gelooven? De pastoor van S.‘-DENIJS, die voor de rechtbank moet verschij nen over de zoogezegde bekentenissen van Vaiide- pulte, die brandstichter van Sl-Denijs, heeft nu iels anders uitgevonden, om zich onschuldig te doen verklaren. Een correspondent der Flandre libérale zegt dal de pastor van Sl-Denijs, zondag 6 oogst, op zijnen preekstoel is geklommen en aan zijne parochianen van zijn proces heelt gesproken. Hij heelt aan die schaapskudde verklaard, dal men hem beschuldigt het vonnis van het hot van assisen van Brugge te hebben aangevallen, Ik vraag u, beminde parochianen, zegde hij, of ik dal vonnis rechtstreeks heb aangevallen? Ik zal hier niet zeggen of ik hel gedaan of niet gedaan heb. Het is niet voldoende aan hel gerecht te gaan zeggen wat men gehoord heeft, men moet eerst zijn geweten onderzoeken. Ten tweede, men beschuldigt mij te hebben ge zegd dal de liberale eigenaars zelven hel vuur aan hunne mijten hebben gestoken; dit is niet waar. Indien ik dat gezegd had zou men mij in krankzinnigenhuis hebben mogen steken. Ik heb in een sermoen gezegd dal hel de libe ralen waren die de brandstichters zijn geweest, ik heb het gezegd en zal hel herhalen tol op hel schavot. Om te eindigen, zegde de pastor nog: Om te bewijzen dat vele parochianen van mijn gedacht zijn en even als ik de liberalen als brandstichters aanzien, vraag ik dat elke parochiaan een wit briefje, enkel met zijn handleeken, in den offer blok zou steken. Degene die niet kunnen schrijven mogen hunnen teekens der vrouwen en der kinders boven de ACHT JABEN, zijn ook geldig! Wat denkt u daarvan lezers? Als er geene vijs j hel publiek 1 geleverd dal de goede uitspraak in de middelbare naam door een ander doen schrijven; de hand de leerlingen gezongen, en dooi' een zestal fransche i en vlaamsche declamaties, die aan hel publiek veel plezier hebben gedaan en hel bewijs hebben j school met veel bezorgdheid geoefend wordt. De gebruikelijke redevoering werd door den heer professor Pan men inde vlaamsche taal uit gesproken. Deze goed opgeslelde redevoering be vatte veel waarheden en deed bijzonderlijk uit schijnen hoe voordeelig voor hel onderwijs hel De prijsuitreiking was voorgezeten door den heer burgemeester Behacghel. Nevens hem hadden plaats genomen de heeren schepenen Ollevier en De Prey, de volksvertegenwoordiger L. Visarl, de lijken werden in korten tijd hard als steen. Het leden der besturende commissie der school De Smet, De Hoon en Van Crombrugge, de gemeente raadsleden De Cae, Brycx en Barbier, de procureur des konings Bernolet, de grillier Van de Velde, de i directeur Pcrlau, enz. De leerlingen die zich hel meest hebben onder scheiden en opvolgelijk hunne prijzen uil de handen der overheden kwamen ontvangen zijn de volgende: Bossanl David, van Adinkcrke; Allaeys Ernest, van Veurne; Decroos Théophile, van Veurne; Pinte Arthur, van Veurne; Aubert Joseph, van Veurne; Pinto Emile, van Veurne; Gesquiere Arthur, van Veurne; CanivetLeon, van S.‘ Josse- ten-Noode; Feys Constant, van Leysele; Van de Velde Georges, van Gent; Bouvarl Jules, van Meenen en De Cae Alfred, van Isenberghe. i i 1 eoliruil «not ViW>l }u»7 A Tl I I I>i i1 irOAnlnnd ..•al.Ii

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2