VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N.1' I S7<i. 45. getal •I Eeuafzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Het vrouwen-onderwijs. Op het liberaal programma slaat aangeteekcnd verwereldlijking der school. Daartegen komen de klerikalen op, omdat zij weten dat eene dergelijke maatregel hunne nederlaag zou te weeg brengen. Nochtans, aan diegene die nog verblind zijn, moe ten de wandaden en schamlige aanslagen, die wij dagelijks zien gebeuren, toch eindelijk de oogen openen: De onderpastoor Duchesne, van Luik, die de meisjes verkrachte, aan dewelke hij gelast was den kalcchismus aan te leeren; abt Koopman die voortvluchtig is in Holland; abt Bequet, die eenen kleinen matroos in zijne kamer riep, om zich aan oneerlijke daden over te leveren, pastoor Van Liere doorde correctioncele rechtbank van Brugge cn hel hol' van beroep van Gent veroordeeld voor dergelijke feiten; de drie broerkens van hel col- legie van Kaïn, onlangs door de rechtbank van Doornijk gestraft; ziedaar eene reeds lange, alhoe wel onvolledige lijst, die het gevaar aantoont welk beslaat van de opvoeding der kinders toe te ver trouwen aan mannen die geene vrouw, goene kin deren, geen huisgezin, geen vaderland meer mogen bezitten. Gelukkig is er in Belgie een geaoegzaam getal wereldlijke scholen, waar men de jongens8eene burgerlijke opvoeding geeft; waar men mannen en burgers maakt in plaats van slaven, en welplichti" zijn de ouders, die, uit zwakheid van karakter, ui” vrees van pastoor of vrouw’, hunne kinderen’aan zedelijke of stoffelijke bedorvenheid blootstellen' Maar, indien zulks waar is voor de jongius doch is het onwaar voor de meisjes, want wémmè hunne goede diensten te verleenen, indien dit hun gevraagd werd. Uit home komt het bericht toe, dat hel italiaansch escader in den Oosten bevel heeft bekomen om terug te keeren. Een telegram uil New-York meldt, dal de Sioux boden en geschenken aan de iu- diaansche Zwarlvoelen van Canada gezon den hebben. Zij vroegen hunne ondersteu ning in den oorlog tegen de Vereenigde Stalen, doch de Zwarlvoelen hebben ge weigerd. Be Sioux hebben de Zwarlvoelen bedreigd hun grondgebied te overrom pelen, wanneer de oorlog met de Ameri kanen zal geëindigd zijn. Het gouverne ment van Canada heeft beloofd de Zwarl- voeten te zull< n beschermen. Veurne, ÜÏ4S Vu^uwti. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; cn allen Woensdag in Sup plement. IiiMdirijvinK betaalbaar voorop: Voor Sl«d: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor gaitsch llelgte: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. loer Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. Men schrijft uil Brussel, 17 oogst, aan de Ainslerdamschc Courant: Te midden der stilte, die thans in de politiek heerschl, ontstaal een gerucht dal ernstig schijnt. De minister van financiën zou zijn portefeuille wills n nederleggen om rust te nemen, welke hij overigens wel verdiend beeft na 2j jaren eene poli tieke rol gespeeld te hebben. Van eene absolute rust is echter geen sprake. Op de dringende begeerte zijner partij, welke geen ander hoofd van zoo veel waarde zou kunnen vinden, heeft hij er in bewilligd voorziltend lid van hel kabinet te blijven, zonder portefeuille, zoodal hij gerechtigd is zich in de belangrijke Kamet- disktissiën te mengen, zonder zich te moe ten bezig houden met de administratieve bijzonderheden welke iederen dag zich voordoen. In 1870 Stond hij reeds als zoodanig aan het hoofd van het ministerie, en eerst nadat de onvoorzichtige handelingen van de heeren Keivyn en Jacobs hunnen val hadden berokkend, was de heer Malou te bewegen als minister van financiën op te treden. Veel genoegen heeft hij van deze betrekking niet gehad; verscheidene malen heb ik reeds gemeld dal hij hel batig soldo, door Frère-Orban in de schatkist achterge laten, in een tekort veranderde. Bovendien hebben Malott’s aarzelende houding in do munlkwestie en zijne be sluiteloosheid in zake de belangrijkste hervorming enz. zijnen haam van be kwaam man aanmerkelijk benadeeld. Om deze reden nu wil hij een kalmeren werk kring hebben, die hem tijd en gelegenheid ZATERDAG 26 AUGUST! 5D.‘ 3 A AR, Politiek OVEXtióeirr. De uitslagen der benoemingen van de bnreelen der generale raden zijn nog al goed voor de republiekeinsche parlij'juil- gevallen. In de Gironde, waar de heer Decazcs hel verleden jaar met medehulp der bonapartisten gekozen werd, heeft deze ditmaal de nederlaag geleden, (en ge volge van een verbond lusschen de orle.i- nislen en de republiekeinen. De heer A. I.eon werd met eene nog al groote meer derheid gekozen; hij heeft eene republie keinsche geloofsbelijdenis afgelegd. Reuler-Agence van Londen kondigt de volgende depeche af uit Weenen, 25 aug. Een telegram uil Belgrado meldt dal, niettegenstaande de vredelievende gezind heid van prins Milan, de oorlogspartij de bovenhand behaald heeft. Tchernaiell' heeft Montcverde naar Belgrado gezonden om te doen vaststellen dat hij voordeelen behaald heeft; hij verbindt zich om Je Turken binnen eenen korten tijd te ver drijven. al de standplaatsen te hernemen en den oorlog op hel turksch grondgebied <>v r te brengen. Tchernaiell' toekende protest aan tegen de vreedzame neigingen van prins Milan; daar de ministers i’cher- naieff ondersteunden heeft de prins einde lijk bevolen de vijandelijkheden voort te zetten. Een telegram uil Belgrado meldt dal het turksch leger, onder Eyoub-pacba, na vruchteloos gepoogd te hebben te Banja door <le Servische lijnen te breken, en na lot over Trcsibaha acheruil geslagen te zijn, naar Alexinalh getrokken is en hel leger van Ahdnl-lverim vervoegd heeft. Hel legen wool dig doel der Turken is de ver overing van Alexinatz. Dinsdag heeft het leger van TchernaielT legen vijftig duizend Turken gevochten. De herhaalde aanvallen der Turken werden door de Serviërs op gansch de lijn afgeslagen. Rusland en Duilscbland zijn in grond beginsel eene poging bijgetreden, door het engelsch gouvernement aangewend, otn de wreedheden te beletten, die voor taan nog door de ongeregelde lurksche troepen zouden kunnen bedreven wor den. Oostenrijk is insgelijks bijgelreden, doch wijst meer op zijne eigene belangen dan op den menschlievenden kant. Enge land vraagt uitdrukkelijk de terugroeping der ongeregelde troepen. Eene wezenlijke bemiddeling ten voordeele van den vrede is nog niet gedaan. De mogendheden heb ben enkel verklaard, dat zij bereid waren Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerk.;, Veurne naar I^iciitervelde en Dixniudc iiuac TVEeuport. Dninkcrke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 5-36 7-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 10-15 2-20 5-10 8-45 laat zich te wijden aan bezigheden, welke met zijnen smaak en zijne neiging over eenkomen aan hel beoefenen van de schoone kunsten, inzonderheid aan hel maken van acquarelles, waarin hijjuitmunl. Ongetwijfeld met het oog op die^veran- dering van betrekking heeft hijjlhans, diie jaren na zijne benoeming tol lid van den gemeenteraad van een dorp nabij Brussel, besloten eindelijk als zoodanig den eed af te leggen. Gemeenteraadslid en minister zonderlinge ve'reeniging van ambten. De wel verbiedt ze wel niet, maarzij ver klaart de betrekking van gemeenteraads lid onvereenigbaar met die van gouver neur van eene provinlie of van distrikls- kommissaris, omdat men niet te gelijk chef en ondergeschikte kon zijn; met te meer reden kan men dus, logisch geredeneerd, niet zijn en gemeenteraadslid en minister met een portefeuille. Overigens was de heer Malou door den burgemeester van Woluwe St-Lainbert twee maal uilgcnoodigd geworden tot het afleggen van den eed, cn weigerde hij het voor de tweede maal, dan liep hij gevaar door de provinliale deputatie van zijn lid maatschap vervallen verklaard te worden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1