VAN VEURNE u NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT r 9 SEPTEMBER ZATERDAG Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij den drökker-uitgevcr, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondertekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag t«e te zenden’ Wij treffen in het Weekblad van Dixinude, het volgende artikel Wij hebben meermalen bewezen dal de klerikale gazetten al liet mogelijke doen om het zoonoodige gezag van hel gerecht en de wel te ondermijnen. Doch om de waarheid le zeggen, hebben wij met de diepste verontwaardiging gezien dat de profes- sorsgazet nu ook begint mede te schreeuwen, in- weêrwil de minister van justicic haren represen tant is. Alaar daartoe gebruikt de professorsgazet een jesuileutrek, zij ontleent een artikel aan de Gazette van Lier om de liberale magistraten aan te randen, die durven twijfelen dal de klerikale lam meren kunnen zondigen. Gij hebt het geraden, de onderpastoor van Proven is bier in kwestie. Wij hadden liefst van die zaak niet gesproken, maai- daar de professorsgazet er ons toe dwingt, zullen wij het artikel der Gazette van Lier eens laten be antwoorden door een ander blad dier stad; ziehier hoe de Lierenaar er over denkt Z/J ZIJN HOOSAARDIG. De klerikalen schijnen misnoegd omdat de pro cureur des konings togen de vrijspraak van den onderpastoor van Proven in beroep is gegaan. Zij noemen de handelwijs van dezen magistraat willekeurig en vragen of de minister van justiqie daaraan geen paal of perk kan stellen daar de leden van liet parket niet onafzetbaar zijn. De klerikalen zouden dus willen dat M. de mi nister van justicic aan den procureur zijn ontslag gaf en dit omdat gezegden magistraat volgens zijn recht tegen de vrijspraak van voornoemden onder pastoor in beroep is gegaan. De razernij der klerikalen maakt hun voorwaar bij wijlen dolzinnig en zij moeten inderdaad maar zeer weinig eergevoel bezitten om op zulke lage wijze eenea achtbaren magistraat te willen vervol gen die in do voorschrevene zaak niets min noch meer dan zijne plicht gedaan beeft. Wij begrijpen geenszins waarom de klerikalen over hel in beroep gaan van den procureur desko nings zoo boos kunnen zijn; wanneer inderdaad de onderpastoor van Proven onschuldig is en zich hoegenaamd aan geene vuile zaken heeft pliehtig gemaakt, dan moeten de klerikalen voor de uit spraak van het hof van Gent niet bevreesd zijn, zij mogen verzekerd zijn dat de rechters van Gent dan N.' 57. 50/ JAAR. eenen onuilbaren hoogmoed of cene gren- zelooze d weepzuch t aa nged reveno pen baar den spot drijft met de rechten welke aan eene geheele natie zoovele opofferingen gekost hebben, en alles bewerkstelligt om die uit te roeien. Hel is niet verrechlveer- digd dat een geestelijke, zich boven do wetten des lands verheffende, spijts zijne vredelievende zending, slecht en slechten noemt dat en diegenen welke zijne manier van denken over de politieke zaken niet aanneemt. Een eerlijk gouvernement moet die buitensporigheden door alie middelen beletten en dal zal het ministerie Malou ook moeten doen, zooniet zal zijn beslaan in ons conslilulionneel Belgie niet van duur zijn. i*oi.iTiEai ovëiizicht. De nederlaag van hel Servisch leger te Alexinalz wordt bevestigd; die overwin ning der Turken wordt nu zelfs overdreven. Zekere dagbladen vóórspellen zelfs, dal zij voor 10 september meester van Belgrado, de hoofdslad van Sei vie, zullen zijn, en zij hel alsdan de Serviërs bitter zuilen doen boelen omdat, omdat zij eenen opstand hebben durven wagen. Indien Turkije mis bruik zijner overwinningen m takte, dan zou hel zich zelven in erge moeilijkheden wikkelen. Maar lot hiertoe is Servie nog niet ten onder gebracht, en te Constanli- nopcl wordt ingezien, dal men zich jegens dit landeken inschrikkelijk zal moeten ge dragen. Wal men echter wil, is hel lot de overtuiging brengen dal hel machteloos iS (>n er ernstige waarborgen tegen nemen. Het is om dit dubbel Joel le bereiken, dal Abdul-Kerim bevel heeft ontvangen om spoedig le handelen en dal Moukhlar pacha op de krachtdadigste wijze tegen Montenegro te werk gaal. De Weiner Zeilung,:ivon<]i)ilg;i'af vanden 4 september, z.egl dat op heden hel ge rucht der bezetting van Alexinalz door de Turken nog niet is bevestigd geworden. Echter, zegt hel officieel blad, zijn al de onpartijdige waarnemers hel eens, om te vóórspellen dal die plaats, hetbijz onderste steunpunt der Servische verdediging, het niet lang zal kunnen volhouden. Volgens het zelfde blad zouden ook deonderhande- lingen van bemiddeling, die reeds aange- knoopl zijn, kloek en krachtdadig voort gezet worden. TeLonden is een vlugschrift verschenen van den heer Gladstone, waarin die engel- sche staatsman de slem verheft tegen de gruwelen, in Bulgarie gepleegd. Hij vraagt er in, dat er maatregelen legen de ver nieuwing dier bcleedigingen zouden geno men worden, door Bosnië, Herzegowina en Bulgarie le onttrekken aan de bestuur lijke conlrool van Turkije Dit vlugschrift vraagt insgelijks dat Engeland zich met de andere mogendheden zou verstaan, het ophouden van het turksch beheer in Bulgarie te bekomen. Eene depeche uit’s Gravenhage meldt, dat de heer Alling Mees, hoogamblenaar van nederlandsch Indie, lot minister der koloniën is benoemd geworden; de heer Taalman wordt minister van oorlog udin- lerim en de beer Kip minister van het zee wezen. De andere ministers behouden hunne portefeuille!). Een telegram uit New-York meldt dat en allen Woensdag in Sup- Wel Blad verschijnt allen Zaterdags plement. Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Koor i/ansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. 'nor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 5-36 7-00 Veurne naar Uclitervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 10-15 2-20 5-10 8-45 de heer Fairbanks, republiekeinsche kan didaat, lot gouverneur van Vermout ge kozen is. Drie republiekeinsche kandida ten werden met 50,000 stemmen meerder heid tol afgevaardigden van Vermout bij hel congres gekozen. Het is eene vermeer dering van 10,000 stemmen ten voordeele der republiekeinen, op de stemmen bij de vorige kiezing bekomen. De democra ten Arbansas beweeren 40,000 stemmen meerderheid te hebben behaald. Een depeche uit Madeira, medegedeeld door den Standard, meldt dal er vijande lijkheden zijn uitborsten op de westkust van Afrika. Drie engelsche oorlogschepen zijn den Niger opgevaren en, na een krachtdadige!) tegenstand te bobben onl- mo t, hebben zij drie dorpen, van vijandige volksstammen, vernield. Een Engelsch- man werd bij den aanval gedood. Veurne, September. Met ongeduld wordt er naar de opening van den wetgevender) zittijd gewacht, of schoon wij in de vakantie zijn. In andere tijdsomstandigheden zou de politiek slapen, maar nu zijn alle ernstige lieden bekom merd met den loop der gebeurtenissen. De hoofden der liberale partij maken zich gereed tegen het groot debat over de kies- hervorming. Hel ministerie is niet op zijn gemak. In deze laatste tijden is de iever van de politieke geestelijkheid builen de palen geloopen cd men zal hel gouverne ment doen uitspraak doen over de bedrie gerijen op zulke groole schaal bij elke kiezing uitgeoefend. Een gouvernement welk den geest onzer instellingen en met hem onze instellingen zelven wil behouden moet gehoor verlee- nen aan de rechtmatige klachten om het even door wie die geopend worden. Trouwens, ei' moet eene oplossing aan den zakentoestand komen, zoowel voor wal betreft de vrijheid te waarborgen van den kiezer, als die der drukpers. Hel kan toch niet geloochend worden dal de vrijheid der drukpers, in princiep in onze schoone grondwet ingeschreven, tegenwoordig een doode letter is geworden. Zal het gouver nement dan de bijzonderste der vrijheden welke wij bezitten, goedsmoeds laten onder de voeten trappen omdat dit êigenllijk eene voorwaarde van beslaan is? in alle geval zou hel niet straffeloos de grieven versloo- ten welke de oppositie in dien zin zal voorbrengen. ’T is immers niet voldoende dat men dooi- S3 1 I Oil) IJ Hunne eerbied voor het gorecht. ADV* Inschrijving betaalbaar voorop: 7 TIM 1—1 r.., ,.»-^u~.WlTH-inWnr I—WU—m ■Vertrekuren van <len ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixnnule naar Vienpoi-t m 1T|L|.|I| Q||||||||f|gpiirn TBB «Hl

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1