I r Zondag laatst is een verschrikkelijk onweder I I insgelijks dozen onderpastoor zullen vrijspreken. Wij verzoeken diensvolgens de vrienden van den onderpastoor van Proven deze zaak voorloopig onverlet te laten en zonder verder geblaf en ge duld de uitspraak van hel hof van beroep at te wachten. Dit is voor T oogenblik den besten raad die wij hun geven kunnen. Bic Gentsclie ic-fecMtcn. Zondag zijn de feesten ter gelegenheid der 300" verjaardag der Pacificatie van Gent begonnen. Het weder dat zaterdag zich goed aanstelde is zondag in regen veranderd. Hel heelt een groot gedeelte van den morgend geregend en rond den middag scheen hel op te klaren. Er werd besloten dal de stoel zou uitgaan en de verschillige maatschap pijen die zich in hun lokaal hadden gekleed, be gaven zich naar hel vereenigingspunt, Lindelei, in de Nijverheidsschool. Terwijl men bezig was met alles in te richten, kwam in ecus een onweder op en de commissie, de onmogelijkheid ziende om uit te gaau, besliste dal de stoel den aangekondigden omgang niet zou doen. Terstond werden de troepen en paarden naar huis gezonden en al de personen die deel aan den stoet moesten nemen mogten zich verwijderen. Iets waar men zich niet aan verwachtte, weder, die lol dan toe zoo slecht was, is opgeklaard en het heeft niet meer geregend. Maar het was niet meer mogelijk de verspreide elementen van den stoet te verzamelen un de ommegang werd lol maandag uitgesteld. liet was jammer voor de duizenden en duizenden vreemdelingen die in Gent aanwezig waren en die met de laatste treinen.moesten vertrekken. De tjeefkens hebben over dien tegenslag gejuicht, maar zij hebben bij hel wachten niet verloren. De stoet is maandag middag uitgegaan en den weg gevolgd voor den eersten dag aangeduid. Dinsdag is hij op nieuw uitgegaan en werd door een overheerlijk weder begunstigd. Het was half twee ure als de stoel zich op weg begaf. Hel is niet mogelijk om hier eene beschrijving le geven van de verschillige wagens; wij hebben vroeger reeds herhaalde malen er de beteekenis van uitgelegd, en men moet die overheerlijke ge vaarten, die rijk gekleede ridders, die getrouwe historische kostumen van soldaten, liellebardiers, vaandrigs, muziekkorpsen, officieren, edellieden, geestelijken, enz., zien om u een gedacht le kun nen geven wal die stoel was. Algemeen waren al degenen die al stoelen gezien hebben, hel ecus om te bekennen, dal zij nooit iels indrukwekkender gezien hebben als de histo rische stoel der Genlsche Pacificatie. Onder de wagens die het meest indruk maakten, mag men die van de 1NKWISITIE noemen. Toen hel volk die getrouwe historische en niet over dreven lolteringswcrkluigen zag voorbij trekken, ondervonden zij eene huivering en de gedachte dal wij door het uitroepen der vrijheid van geweten, dank de groote mannen, die nu door de klerikalen zoo onrechtveerdig door de modder gesleept wor den, van de inkwisilie verlost zijn, deed het volk fier op zien en de stoel locjuichen. Van voren op den wagen der inkwisilie stond eene figuur in rood monnik habijt gekleed, de dood verbeeldende, welke voor een groot rad zal. Die persoonaadje verbeeldende de inkwisilie en had een vaandel in de hand waarop geschreven stond Zegepraal der Inkwisilie. Achter hel rad staal eene galg, waarvoor acht Genlsche protestanten zitten, die er moeten aan gehangen worden voor ketterij. Van achter op den wagen slaat een grooten brandstapel en twee ge maakte mannen hangen aan ecu slak, om levend verbrand te worden. Gedurende den optocht zag men den rook van den brandstapel naar boven stijgen, wal een zeer schoon eiïekl maakte. De Spaansche furie te Antwerpen is indrukwek kend. Wij zullen ons voor hel overige bepalen met te zeggen dal de wagens in het algemeen, elk in zijn slacli, zeer bewonderd werden en de personen die er op waren zich zeer deftig en behoorlijk ge houden hebben. De liederen door de Koormaatscliappij gezongen, werden overal luidruchtig toegejuicht. De damen wuifden met hunne zakdoeken en de hoeren klap ten in de handen en riepen bravo in de stralen waar den stoet doortrok. Het eiïekl welk de stoel gemaakt heeft, zal zondag nogmaals eene ontzaggelijke volksmenigte uitlokken. De commissie van den stoet verdient den groot stee lof voor de orde waarin alles dinsdag geschied is Iedereen was en bleef op zijne plaats en namen de rol ernstig op die hun was aangeduid. KOHREKTIOtiRELE KECHTBANK VAM VEDRNE. ZITTING VAN 2 SEPTEMBER. Emiel Potter, werkman teMiddelkerke, 1 jaar gevang, over diefte. Alois Maeckelberghe, werkman te Eesscn, 8 dagen gevang, over slagen. Desiré Faes, koopman en herbergier te Watou, 1 jaar gevang, over bedriegelijke bankbreuk. Leopold Valcke, dienstknecht te Merckem, drie Avenir. De opbrengst zal groot ziji gewicht van het geld dat ontvangen is beloopt lol 700 kilos. De tijd om le tellen heeft ontbroken. (Stad Gent Gisteren morgend, om elf ure, heeft in eene der zalen van hel stadhuis, de plechtige prijsdeeling plaats gehad aan do leerlingen der gemeenteschool cn der school voor volwassenen. Deze plechtigheid door de leden des gemeente- bestuurs voorgezeten, werd bijgewoond door ver scheidene ambtenaren, de geestelijkheid der stad en een talrijk publiek. De muziekmaatschappij S.’* Cecilia, die de leer lingen van uil bet lokaal der school stoetsgewijze naar hel stadhuis gebracht had, luisterde er hel feest op door het spelen van eenige muziekstukken. De heer onderwijzer Bruncht opende het feest door eene treilende redevoering, welke met veel gevoel werd voorgedragen en warm toegejuicht werd. Na eenige uilgalmingen nam de prijsuitreiking plaats aan de leerlingen der lagere school; hierop volgde deze der school voor volwassenen, en eindelijk de uitreiking der belooningen aan dc leerlingen die hel vlijtigst de school hadden bijge woond. Men weel dat deze belooningen bestaan uit kleedingstukkcn voortkomende van de gift van den heer Burgemeester Behaegliel. De verschij ning der twaalf leerlingen die deze belooningen, uit de handen der overheden gingen ontvangen, werd door hel publiek met een daverend hand geklap begroet. Eenieder wilde hulde brengen zoo aan hel edel doel van den milden begiftiger, alsaan den vlijt der jonge schoolgasten. Wij zijn in hel bezit niet der namen van de prijs- I witmaren om dezelve le kunnen mededeelen. Wij ontvangen de volgende rnededecling, gedaan aan de dagbladen door hel gemeentebestuur van Gent aangaande dc feesten der Pacificatie van Gent: Morgen, Zondag 10 September, heeft de laatste uitgang van den hislorischen stoel plaats. De buitengewone bijval, die de twee eerste uitgangen le beurt zijn gevallen, geeft de verzekering, dat de toeloop van volk uit alle hoeken van België en Holland nog grooler zal zijn dan verleden maandag en dinsdag. Ter loops zij hier aarigemerkt, dal er geene mogelijkheid bestaal om den stoel met wagens en costumes in Brussel te laten uitgaan, zooals eenige dagbladen gevraagd hebben. In de laatste zitting der Commissie van kunst en ge schiedenis werd besloten, dal zulks niets kon ge schieden. Ten zelfden lijd werden eenparig en onder luidruchtig handgeklap warme bedankingen aan de dagbladen gestemd voor de krachtige ondersteuning, die de Commissie sedert verschei dene maanden en vooral in de laatste dagen in de drukpers gevonden beeft. Aan die belangrijke ondersteuning mag hel welgclukken van de feesten der Pacificatie van Gent grootendeels worden toe geschreven. schade wordt op 125,000 fr. geschal De burgers maanden gevang, over poging lot verkrachting, hebben om hel meest gcieverd om den brand te Emiel Syryn, le Eesscn, 11 fr. boete, over ver- beperken. nieling van boomen en beeten. Jkl^eineene Zalurdag is er in provinciaal gonverne- melsholel le Brugge, overgegaan geworden lol de aanbesteding der uil te voeren werken ter ver nieuwing van het spijssluizcken genaamd zwarte buizen, de vaart van Plasscndalc en de kreek van Nicuwendamme in gemeenschap brengende. Hel bestek beloopt 29,570 fr. Hebben aangeboden: MM. Aacipieloot, te Oos tende, 26,990 fr.; E. Decloedl, te Veurne, 28,248 fr.; P. De Swarlc, te Nieuporl, 32,527 fr., en P. Schetsen, le Pervysc, 32,900 fr. Het derde gedeelte, jetéc basse, aan hel oosl- slaketsel zal binnen kori aanbestedeu worden; de vernieuwing beval eene lengte van 90 meters, waarvan dc werken begroot zijn op 50,000 Ir.; dc borgtocht beloopt lol 2500 fr. Ook zal de openbare aanbesteding binnen korl geschieden der versleening van de trekweg langst het kanaal van Plasschcndaele naar Eraukrijk door Nieuporl en Veurne. Begroot op 20,000 fr.; 1000 fr. borgtocht. Beide deze aanbestedingen vastgesteld bij mi- nistriëel besluit van 1 September jl. zullen plaats hebben vóór den heer Gouverneur van Wesl- Vlaanderen. I)c laatste vreemdelingenlijst meldt voor Oostende 16,451 personen; voor Blankenherge 11,040; voor Heysl 2,231 cu voor de stad Nicu- I port 364. De wolwasscherij van den heer De Vos, te Comen, is door eenen brand geheel vernield. De j Zondag laatst is een verschrikkelijk onweder Ecre aan de vlijtige geldinzamelaars van den boven de gemeente Elverdinghe uilgeborsien. Dc venir. Dc opbrengst zal groot zijn, want het donder is gevallen op hel huis bewoond door —i.i.i». «o Scrafien Top; van hel eerste oogenblik af stond de schuur, met den oogsl gevuld, in laaien gloed; van daar deelde het vuur zich mede aan de hofstede i cn aan de stallingen, en in min dan 2 uren bleef er niets anders over dan de vier muren cn eenen hoop assche. Dc gebouwen waren onlangs nieuw geplaatst en behoorden aan den markies d’Enne- i lières. Gelukkig heeft men al dc beeslialen en meubelen kunnen redden en is geen enkel ongeluk te betreuren. Honderden personen hebben getracht zich van het vuur meester te maken, doch al hunne pogingen bleven vruchteloos, want de wind blies geweldigen de brand had zich verschrikke lijk uilgebreid. De gebouwen waren verzekerd; de schade wordt berekend op 40,000 fr. waarvan 15,000 fr. voor rekening van den pachter. De oogsl was niet verzekerd. Te Ardoyc is eene hofstede door den bliksem getroffen en afgebrand. Tc Hilkerke werd eene koei door den bliksem doodgeslagen. Te Eccloo heeft hel bemeisch vuur de kerk be zocht binst de goddelijke diensten en vooral schrik verspreid onder dc vrouwen, waarvan verschei dene in de vlucht gekwetst zijn. Kim de Ruodenbekc, die den 9 maart te Queenstown werd aangehouden, heeft reeds zes maanden preventieve gevangenis ondergaan. Men weel nog niet wanneer die beruchte zaak eindigen zal. Hij is dezer dagen andermaal onderboord ge worden. De raadkamer heeft beslist dat hij pre ventief gevangen zal blijven. Volgens de wel van 24 april moet maandelijks over hel behoud der preventieve gevangenschap worden beslist. Ziehier wat over Mev. Nillson geschreven wordt: Haar eerste impressario was een beeren- leutmer, met name Carle Kruse, die de verschil lende sleden en dorpen van Zweden afliep, om zijne beren te laten zien. Zij, met eene viool, hij met zijne beren, trokken van foore lol foore en deelden ’s avonds de magere ontvangst. Thans wordt Nillson aan alle hoven ontvangen, zij is gedecoreerd met de orde van Wasa en millioenrijk. Carle Kruse toont nu, in plaats van heren op de fooren, wassen beelden, dank aan een geschenk dal zijne oude pensionnaire hem over eenigen tijd heeft gedaan. Mev. Nillson heeft eene zuster die dienstmeid is in eene herberg. Men zegt dat zij ook eene goede stem heeft en ook zeer schoon is. Mev. Nillson zal dezen winter le Brussel zingen. Zondag, lusschen 10 en 11 uur ’s avonds, is er te Duinkcrkc eene misdaad gepleegd. Zekere Bosseel, van Belgischen oorsprong, heeft zijne vrouw in de ruedu jeu de Mail vermoord. Sedert 13 maanden getrouwd had hij zijne vrouw verlaten cn zijn kind, dat nauwelijks 2 maanden oud was. De ongelukkige vrouw ging naar huis met hare zuster, als haar echtgenoot onverwachts op haar sprong, gewapend met een mes. Hij bracht haar eerst twee groote sneden in liet gelaat en dau eene afgrijslijke wonde in den nek toe. Hel mes brak en een stuk er van bleef in dc wonde zitten. Naar het hospitaal overgebracht, overleed zij den dag na dien. De moordenaar ging zich zelven in handen geven. Hij is een man van 30 jaar oud. Zijne m ouw was maar 25 jaar. Zaterdag werd le Lyon een prachtige leeuw van Nubie met den trein aangebrachl voor de dier gaarde van den heer Ridel. Dc statieoverste deed hel wilde dier met den waggon waarin dit was op gesloten, op zijde plaatsen en gaf streng bevel dal niemand mocht naderen. Een beestenkoopman lelde dit verhol niet, naderde hel hok, slak den arm door de traliën en begon li^l dier te streelen. Eenskaps echter slaakte de man aiigstvolle kreten, de leeuw had een zijner klauwen in den arm geslagen van den beenhouwer en poogde den man door de traliën te trekken. Met behulp van stok ken en ijzeren staven gelukten de bedienden der static er in den leeuw zijne prooi te doen loslaten, maar de arm van den onvoorzichtige geleek niet meer aan zulk lichaamsdeel; hel vlepsch was er letterlijk met gcheele lappen afgereten door de scherpe nagels van den leeuw. t V I 1( I ZITTING VAN 4 SEPTEMBER. - I - I w - o -- -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2