en Fciwten «Ier Pnciflcntie van Gent. Eene briefwisseling die wij uil Gent ontvangen meldt dat, in zitting dinsdag avond gehouden, de l'ccsl-commissie met algcmcene stemmen besloten heelt de vierde en laatste uitgang der historische stoel der Pacificatie, op morgen zondag 17 dezer, om 2 ure toe te staan. De dagbladen van Gent bevestigen die tijding melden dal dien uitgang ten voordeele der armen van Geut zou geschieden. ’t Is de tijd dat gij den keus moet doen voor de school waar gij uwe kinderen wilt doen opvoeden gij hebt oenen gewichligen plicht te vervullen. Zult gij uwe kinderen aan wereldsche of zult gij ze aan klooslergestichten toevertrouwen d Wilt gij uwe kinderen een grondig onderwijs geven, ze doen opvoeden tol burgers die hun land lief hebben en de vrijheden eerbiedigen welke in onze grondwet geschreven slaan; wilt gij dat uwe kinderen lol goede kristenen, tot vrije burgers en aan de zamenleving nuttige leden opgebracht wor den, zendt ze dan naar wereldsche scholen. Die scholen alleen verdienen uw vertrouwen. Wal de zedelcer betreft welke in de klooster scholen onderwezen werdt, daarvoor verzenden wij u naar derechterlijke kronijk: de veroordee- lingen die dagelijks door de rechtbanken tegen kloosterlingen uitgesproken worden zijn te wel sprekend opdat wij het noodig achten u voor de duizendste maal toe te roepen: ouders, de eer uwer kinderen staat op het spel; neemt u in acht, zoo gij niet wilt dal zij u, naar ziel en lichaam be dorven, naar huis gezonden worden. Maar de grondbeginselen waarop hel klerikaal onderwijs gesteund is, moeten u deoogen openen, van u, ouders, die vrijzinnige gedachten hebt en de menschenw aardigheid boven alles hoogschat. Het klerikaal onderwijs is in handen van het Jesuitism: en wat willen de jesuilen? De alleen heerschappij over de gansche wereld. Volgens hunne leerstelsels, moet de zamenleving onder de priesterheerschappij bukken; zij zijn alles, en wij zouden ons als slaven moeten onderwerpen. En dal dit hun doel is, zal niemand meer zoeken te betwisten. Dal men hunne rechtzinnige organen leze: den Uien public, den Courier de Bruxelles La Croix en anderen; die bladen maskeren hunne batterijen niet meer, zij toonen thans bij klaren dage wal zij altijd gewild hebben. Zij verklaren zich thans opentlijk de vijanden onzer grondwcl- telijke vrijheden; zij doemen de vrijheid van ge weten, de vrijheid van denken, de vrijheid der drukpers en andere vrijheden die ons zoo dicht aan het hart liggen en wier verovering mcnsch- dom zooveel bloed gekost heelt In hunne scholen jagen de jesuilen slechts een doel na: aanhangers te kweeken hunner leerstel sels van onverdraagzaamheid en vrijheidsver- uicling. En wij, vrijzinnige mannen, zouden onze kin deren aan de jesuilen loeverlrouwen! wij zouden dezelve aan den invloed overlaten der eeuwige vijanden der zamenleving! Maar de kinderen zui gen de grondbeginselen in, welke zij gedurig lioorcn verhemelen, en de weinige stonden welke uwe bezigheden u toelaten, ouders, om u met het karakter uwer kinderen onledig te houden, zijn niet voldoende om de verderfelijke lessen te keer te gaan van mannen die uwe kinderen gedurig onder hunne klauwen hebben. De wereldsche scholen alleen verdienen het vertrouwen van allen oprechten vaderlander, van eiken vrijzinnigen menseb, van al wie zich met het geluk van zijn kroost bekommert. In die scholen alleen zijn de mannen, zijn de vrouwen te vinden die geschikt zijn om de kinde- In ons nummer van den 2,k'“ september laasl- leden hebben wij aan onze lezers den schitterenden zegepraal medegedeeld, welken onze middelbare staatsschool in den bijzonderen prijskamp der Nederduitsche taal bekomen heeft. De Moniteur van woensdag laatst meldt ons nog ecus eenen allervoldocnsten uitslag voor onze staatsschool in den algemeenen prijskamp, die ge heel hel rijk dóór plaats gehad heeft onder al de gestichten van den 2d,“ graad. Onder de honderd zes en dertig leerlingen die de genoegzame punten bekomen hebbeu om recht tv hebben lot cene be- looning, bevinden zich vier leerlingen onzer mid delbare school: Julius Bouvart met 70 punten op 100; Hendrik Cambier met 67,5; Emiiius Boningue met 64,5; en Arthur Barbier met 64. Men be- merke daarbij dal onder dit groot getal leerlingen, er alleenelijk twee benoemingen zijn voorde ge- palronneerdc of priesterlijke kollegien. Volgens den laatsten nummer van den Veurnaar moet men daar ook niets anders bijvoegen. In den algemeenen prijskamp tussehen de ge stichten van den 1,““ graad hebben de wereldlijke scholen 26 benoemingen gehad, terwijl de geeste lijke kollegien er slechts 8 bekomen hebben. Voor hetgeen den bijzonderen prijskamp in de vlaamschc taal betreft, hebben de wcreldlijkschc gestichten 11 benoemingen verkregen, en de pries terlijke scholen 7. Wat moet men nu geloven van de onpartijdigheid en de rechtzinnigheid van den Eenniaar die niets dan lot weet toe lezwaaijen aan zijne geliefkoosde priesterlijke kollegien en blaam te werpen op al de wereldlijke scholen vrije burgers op te kweeken; zij zijn in veranderd zijn. De vervolgingen welke de kleri- di> viol dor inn<r,i vnn.. a.uia «i»- rikalen haar hebben doen onderslaan, zal haar sterker hebben gemaakt en daardoor zal zij met meer ijver dan ooit werken. De familiën zullen f hunne kinderen naar de school terug zenden en nieuwe leerlingen het getal komen vermeerderen. De engelschen die Brugge bewonen, hebben zich genegen voor dat model-onderwijsgesticht ver- klaard en de liberale Bruggelingen zullen zonder twijfel er eene eer in stellen dat te ondersteunen en vooruit te helpen. De voorzitter der commissie M. J. Boyaval heeft oenen omzendbrief openbaar gemaakt, waarin hij het heropenen der school aankondig! en meldt dat hel meorendecl der onderwijzeressen van de af geschafte school de nieuwe vrije school zal be dienen en dat niets aan hel studie-programma zal veranderd worden. bedriegen om des te beter meester te zijn over dit zelfde volk en hel zijne c nten af te persen. Daar zijn de lasteraars! En waarom lasteren zij heel den dag door? Wel, ze weten wel waarom Heeft Bazicl hun niet ge leerd dal zij het immer moeten loen, wijl er altijd iets overblijlï? Ja, er zijn altijd lieden die geloof hechten aan die vuile tongen. De laster, zegl Beaumarchais, gelooft dat er niets ijselijker in de wereld is. Ik heb, zegt hij, de eerlijksle lieden gekend die er bijkans onder be zweken zijn. Er is geene lage booze praat, geene afschuwelijkheid, geen onredelijk gekwas, welke men niet aan sommige lieden kan doen gelooven, wanneer men het wel aan boord legt. Men begint slillekens een geruchtje te verspreiden, een ge ruchtje gelijk aan het fladderen derzwaluwe welke bij onweder heen en weer, tot nabij den bodem vliegt. De eene of de andere vuiltong (of klerikale gazet, het is hetzelfde) heeft hel geruchtje opge nomen en blaast hel piano in de oor van ecu gc- buur. Het kwaad is volbracht. Hel broeit, het zet zich kruipende voort lol dal men hel eindelijk zich dreigend ziel rechten, het hoort huilen, zich in eenen draaikolk ziel herscheppen, alles omver werpende, alles meeslepende in een algemeen ge roep van haat en verbanning. Lastert dus maar, klerikale bladen, er zal altijd iets van overblijven. Maar misschien zult gij eens, door uwen ijver te ver gedreven, gewaar worden dal er nog eerlijke menschee zijn (lie u verachten. Van de overdaad van hel slechte zal ecus liet goede geboren worden. School te Itruggc. Zooals wij hel aangekondigd hebben, zal de nieuwe vrije school voor jufvrouwen te Brugge den 9 oetobw' heropenen. Niels ral aan zijne inrichting Wij vernemen, dal er in den schoot der inrich- lende Commissie van den historische» stoel eene inschrijving is geopend om zondag bij den laatsten uitgang bloemtuilen aan te bieden aan de eerlijke werkmansdochters, die op den wagen van den heer Cluysenaer de zestien Nedcrlandsehe Provin ciën verbeelden. Men weel, dat een klein coinuiu- nardsblad de Werker, en het godvruchtig ullra- montaansch orgaan de Uien Public die jonge meisjes voor ontuchtige straatloopslers hebben uit gescholden. Hel initiatief, door de Commissie ge nomen, zal voor haar een begin van eerherstelling zijn, in afwachting dal de beide tolken der zwarte en der roode Internationale voor hunnen eerloozen laster door de rechtbank gestraft worden. Te Gent is de verontwaardiging algemeen en de gansche bevolking zal die echt demokralische manifestatie toejuichen. ren van i staal om de ziel der jeugd voor edele gevoelens vatbaar te maken, om haar hart van vaderlands liefde te doen kloppen: omdat zij zelvcn in de vrijzinnige grondbeginselen zijn opgevoed, omdat men hen zelvcn het vaderland boven alles heelt leeren liefhebben. In de wereldsche scholen ontvangen de kinde ren eene oprechte kristelijke opvoeding, omdat er de geest niet verstompt wordt door de bijge- loovighcid waarmede de zwarten den geest der jeugd aan kluisters leggen om er naar willekeur mede te kunnen handelen. In de wereldsche scholen alleen kunnen nuttige leden voorde zamenleving gevormd worden, om dat derzelver onderwijzers, door hunne onder vinding, de noodwendigheden kennen der maat schappelijke betrekkingen. Hoe wilt gij dal een kloosterling die de schoolbanken verliet om pater of non te worden, den kinderen den plicht leere die deze als burgers, als ouders eens zullen te vervullen hebben Voorwaar, wij herhalen hel, de keus der school is van een oneindig belang, en wij b ‘grijpen niet dal een liberaal zijne kinderen aan kloosterscholen kunne toevertrouwen. Algemeene Tijdingen. Ingevolge een besluit van den provincialen raad van Wesl-Vlaanderen, in date 27 juli 1876, wordt hel reglement op hel provinciaal Land bouwfonds volgender wijze veranderd. Art. 10. Er wordt maar vergoeding toegestaan voor dieren afgemaakt ten gevolge van eene der volgende ziekten Voor het paard, den ezel, den mulei en de muil ezel het snol en ’t schurft; Voorde hoornbeestende uitzwetende longziekte; Voor de schapen: de pokken; Voor de dieren van verschillige bovengemelde soorten: de watervrees; Voorde hoornbeesten en de schapen: de smet- lifus. Het art. 11 is ingetrokken. Het tegenwoordige besluit heelt kracht van uit voering te rekenen van den 1“ januari 1877. Zaterdag is in ’t gouvernementshotel overge gaan tol de aanbesteding der onderneming der uiltevoeren werken ter vernieuwing van den siphon die de waters bezorgt aan Veurne-ambacht en ligt onder den User, bij de groolc kom te Nieuporl. Bestek 44,830 fr. Er was maar een aanbod dit van den heer A. Jacqueloot, ondernomor te Oostende, 49,000 fr. Den zaterdag 30 september 1876, om 11 ure des morgens, zal er overgegegaan worden in hel provinciaal Gouvernement van Wesl-Vlaanderen, lol de aanbesteding Der uit te voeren werken aan de rivier den User, ter herstelling der glooiingen en hel maken van steene bekleedingcn. Begroolingsbestek beloopt fr. 6,000-00 De borgstelling is vastgesleld fr. 300-00 Bij koninklijk besluit van. 11 september, worden er in hel leger scholen van vrijwilligers ingericht, bestemd om met de regementscholen bij te dragen tol de aanwerving der onderofficieren van de verschillendewapens. De inhuldiging van het standbeeld van Leopold 1 te Bergen, is bepaald verschoven tot toekomend jaar. De Union Libérale van Verviers verhaalt het volgende voorval, dat in den avond van 7 septem ber in die stad plaats had: De heer D. herbergier en weduwaar met 3 kinderen, was uitgegaan en had zijne kinderen overgelaten aan de zorg van grootvader, een grijsaard van 80 jaar. Allen waren te bed. Een jongentje van 5 jaar en een meisje van 7 jaar sliepen in een bed, dat tegen eene beschut ting stond, waarin een venster was en op dat venster brandde eene petrollamp. Hel jongste kind sliep bij grootvader. Eensklaps sprong de lamp en de brandende olie viel op de twee slapende. Hel bed stond weldra in lichte laaie vlam. De kinderen werden afgrijselijk verbrand, hunne angskrelen wekten den grijsaard uil den eersten slaap, en deze gelukte er in de vlammen uil le dooven met cene oude kapool. Echter zijn de bekomene brandwonden, waaraan de kinderen lijden, vrec- selijk. Het knaapje is zwaar verbrand aan gelaat en lichaam, het meisje aan den hals en het hoofd. Het jongentje is moeten naar het gasthuis gebracht worden, want er bestaal veel vrees dal zijne wonden de dood voor gevolg zullen hebben. Wal de wonden van hel meisje betreft, dezo zijn wel ernstig, maar bieden geen onmiddelijk gevaar aan. De aardrijkskundige conferentie, door den Koning bijeen geroepen, heelt woensdag, cene tweede zitting in het paleis van Brussel gehouden. Men is hel eens geworden over dc nuttigheid, dat het stichten zou aanbieden van herbergzame sta tiën, om de navorschingen in Midden-Afrika te vergemakkelijken. Om dit denkbeeld in praktijk te kunnen brengen is eene bijzondere commissie gelast geworden met het opstellen van een verslag, aan dc confcrencie te onderwerpen. Twee vreemde leden der aardrijkskundige con fcrencie, de heeren Samuel Baker en graaf de I.csseps, hebben zich bij den Koning doen ver- 4,lc U1TCANK VAN KEN STOET. Ondei'H.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2