VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 59 Veurne, 5415 September. lings verboden, welke in dieslad moesten gehouden worden, alsmede te Kollin en te Piizban, ten voordeele der Serviërs. Die vereenigingen noemde hij daden, tegen strijdig aan de onzijdigheid. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men sclirijll in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, tG Veurne, enop alle postkantoren des rijks. Bl ieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterdijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Ptaag heeft de mee- cn allen Woensdag in Sup- De goede oude tijd. Men vindt nog vele menschen dio gaarne boffen met den goeden ouden tijd; wilde men hun geloo- ven, dan was alles zoo rustig en goed, zoo vreed zaam en welstellend, dat men zich geen gedacht kan maken van geluk welk de volkeren in dien tijd genoten. O! waarlijk, is den mensch eigen altijd tb Ztlerikale gramschap* Tegenwoordig is hel bijzonderste gevoe len der klerikale [>ers, de razernij en de gramschap. Sedert eenigen tijd, heeft zij haar t ijk repertorium van scheldwoorden en beleedigingen nog vermeerdert, en geene gelegenheid laat ze voorbijgaan, eenen treffelijken burger zelf in zijn privaal- h'veii aan te vallen. Halen wij eenige voorbeelden aanten eerste wordt er te Brussel eene tentoon stelling geopend van reddings- en gezond- heidsvoorwerpen; alle dagen slroomeni daar naar toe talrijke vreemdelingen en inwooners der provinlie; hel zicht der voorwerpen en der verbeteringen die aan nijverheid, aan gezondheidsleer ingeb-racht worden,kan nietanders dan goed stichten. Maar, o ongeluk! aan het hoofd der in- richlingskommissie staat, benevens man nen der verschillige partijen, een vi ijmet- selaar, generaal Benard. En dal is genoeg zaam opdat de klerikale bladen, niels dan spotternij of verwijlingfen hebben voor de brusselsche tentoonstelling. Ten tweede: een congres van letterkun digen van Noord- en Zuid-Nederland ver- eenigt ziel) te Brussel, men redetwist er over al de zedelijke en stoffelijke belangen van ons volk, de koning ontvangt in zijn paleis het grootste getal der congresleden, ieder rechtschapen mensch moet erkennen, dal dergelijke congressen, veel kunnen bijbrengen tol verheerlijking en herstel ling in hare rechten van onze nationale taal, alsook eene toenadering bewerken met Holland, toenadering die ons in de Europeesche krisis van veel nut kan wezen; maar hoe denken er de klerikale brood schrijvers niet over? De hollandschc boe ken zouden kunnen in Belgie indringen; de hollanders zijn protestanten, en alwie niet van de klerikale kliek is, hoe gods dienstig ook, wordt als godsloochenaar, als geus aanzien, en daarom nieuwe ra zernij van de klerikale pers legen het nederlandsch taal- en letterkundig congres. JLAAR, Ten derde: den zondag 10 september had er te Gent, zooals jaarlijkse!) in een der sleden van het land, een congres plaats van al de Belgische onderwijzers. Daar werden verschillige punten nopens hel onderl icht der kinders, de verbeterin gen der schoollokalen en gereedschappen in diskussie gelegd; maar daar ook is er eens een wenSch uitgedrukt ten voordeele van hel verplichtend onderwijs. Wal zegde de klerikale pers, maar die onder wijzers zijn communards, petrolcurs enz. enz. En wie zal van het gedacht niet zijn der klerikalen,als men denkt dal er slechts 150,000 kinders zijn in Belgie die hoege naamd geen onderwijs verkrijgen. Hel is zeker dat vragen, dal men die kinders leere lezen en schrijven, slechts in het gedacht van liberalen kan komen. Ook geene beleediging wordt gespaard legen hel kongres; en zelfs aanzoekl de Courrier dc IJrtixelles, de kler ikale gemeenteraden, de onderwijzers af te zetten die durven aan dusdanige congressen deel nemen. Dal is nu nog een» nieuwe hoedanigheid voor de klerikalen over dragers. Eindelijk gr ijpen te Gent de feesten der Pacificatie plaats. Hier kent de woede der klerikalen geene paal meer; men haalt alle mogelijke lasteringen uil, het Fondsenblad zegt dat de cholera te Gent is; men bidt in klooster s en scholen opdat hel zoude rege nen en donderen, en dat God al de Geu zen zou verpletteren; maar niets doel er aan, de stoet gaal uil, de minister van oor log geeft paarden en soldaten, de minister van openbare werken laait de straten van Gent prachtig verlichten, hij richt bijzon dere treins in, gedurende de vier feest dagen, en de donder in plaats te vallen op den stoel, valt in de kerk van Eecloo, te midden de hoogmis. De klerikale bladen hebben wel den stoel aan te vallen, zeggen dal ze niels bcleekent, dat zij fiasco maakt enz. niets geeft eraan, hel succes der gent- sche feest is volledig geweest. Na die vier voorbeelden, zou men wel mogen wenschcn, dal de klerikalen eene feest of vei makelijkheid zouden aanvallen, dan zou men zeker zijn, dal alles allerbest zal lukken. politiek Overzicht. Een telegram uil Parijs verzekert dat de engelsche voorstellen, om lol het sluiten van den vrede te kunnen komen, onnauw keurig zijn. Tol hiertoe zijn eigenlijk nog geene voorstellen gedaan; enkel is de eens gezindheid algemeen, rakende de noodzake lijkheid om den wapenstilstand te verlen gen. Buslaud aanvaard de wapenschorsing als hel begin van eenen wapenstilstand, om de vredesonderhandelingen te verge makkelijken. De lurksche gezant te Parijs, Sadik pacha heeft een langdurig onderhoud gehad met den hertog Decazes, minister van buiten la ndsche zaken. Hij heeft dezen laasle depechen uit Conslanlinopel medegedeeld; in milling heeft de minister den lurkschen gezant modedeeling gegeven van depechen door den heer de Bourgoing toegezonden. Daar de zetel der mededeelingen Conslan linopel is, zoo was het onderhoud lusschen den hertog Decaszes en Sadik pacha slechts eene eenvoudige modedeeling van de pechen en denkbeelden. Daar het blijkt dal er stellig langs alle kanten goeden wil bestaal, zoo schijnt hel sluiten van den vrede aanstaande te zijn. De vredesvoor waarden, maandag laatst afgekondigd. schijnen nog altijd kans te hebben aange nomen te worden. Het verslag van den heer Baring over den opstand in Bulgarie, door de Gazelle van Londen afgekondigd, schal op 12, 000 hel getal christenen, die in Bulgarieomhals zijn gebracht, terwijl het getal vermoorde Turken maar tol 200 beloopt. Acht en vijf tig dorpen zijn afgebrand. Het verslag eindigt met te zeggen, dal de wijze waarop de opstand beteugeld werd, zeer onmen- schelijk was. Voor iederen plichlige hebben vijftig onplichligen moeten boelen. De correspondent van Reuter-Agencc telegrafeert uit Belgrado van den 20 dezer, dat het servisch gouvernement dinsdag eene nieuwe nota aan de consuls overhan digd heeft, rakende de schending der wapenschorsing door de Turken te Jan- kova Klissura. De Turken hebben Zailchar vernietigd en afgebrand en zijn over den Timok getrokken. Het leger van Widdin heeft te Eelichile verschansingen opgericht. Kolonel Becker zal opperbevelhebber van hel leger van den Ibar benoemd worden. Het gerucht loopt dal hot leger der Drina op bevel van den prins zijne standplaatsen op den anderen oever op nieuw bezet heeft. De gouverneur van Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. viiiK betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Heb/ie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7 00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren vnn den ijzeren weg van Otninkerke, Veurne naar Eichtervclde en Dixmude nanr Viewport. Dninkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervclde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 5-36 7-00 Veurne naar Liclitervelde 7-37 12-11 4-35 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixinude-Nieuporl 9-50 10-15 2-20 5-10 8-45 ZATERDAG 25 SEPTEMBER IS76. ADVERTENTIEBLAD A’.1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1