7000 fr. Die der drij andere dagen beloopt lot 18,000 fr. De Kinderkribbe, de Schoolpenning en de behoeftige!) zullen du* er T best bij varen. Maar dal is nog de oude tijd niet van welke wij willen spreken. Die goede oude tijd was vroeger, vóór de groole omwenteling van 1789. Weet gij hoe lekker het alsdan was? Luistert eens: morren over zijnen toestand, en dal nog wel zon der het minste nadenken. De goede oude tijd!.... Maar dat de menschen die nog geen vijftig jaren tellen, zelve eens nadachten hoeveel er veranderd is sedert hunnen jeugdigen leeftijd. Zij zullen met ons moeten bekennen, dal de veranderingen gun stig zijn voor al de klassen. Inderdaad, zeg me eens, worden wij allen niet beter gevoed en ge kleed dan onze ouders hel waren; wij zien meer, wij genieten beter, wij reizen gemakkelijker en menigvuldige!’. Waar is de tijd dal vaders bruiloft- kazak nog als een juweel gespaard, te voorschijn kwam op zijn sterfbed? Onbetwistbaar is hel dat de werkman thans beter gevoed is als voortijds den burger; dal de burgers nu eene tafel hebben beter dan die der rijken van vroeger. Alle andere zaken staan in verhouding met de aangehaalde voorbeelden. Daargelaten de prachtige eigendommen te beurt gevallen aan de geestelijkheid en onderhevig aan de doode hand, moest men haar nog onder den naam van tienden, het beste deel der vruchten van den landbouw afslaan. Bovendien waren er nog boekenkeurders voor dezen die wilden schrijven, gevangenissen voor de ontembare geesten en ook brandstapels voor degenen welke niet roomsch- gezind waren. Ziedaar de goede oude lijd, toen volk mocht bedelen aan de poorten der kloosters en abdijen. Het is lot dien goeden ouden lijd dat de paperij en de jesuielcrij ons zoekt terug te brengen. Begrepen, boerkens? De Zweep). anderen, dal hij zich gaat bezig houden met het betrappelen van ajuins of.andere dingen. Och God ziel, sprak eenen derden, hij heeft oenen plaisantanten broek aan, ’t is zeker eenen cadeau voor bewezene diensten. Och heere, dat riekt hier aardig, zei oenen vierden, brrrrer is hier eene fameuze be dompte lucht. Dit laatste hooiende, werd de vermaarde Baron bleek als de dood; liet van schrik zijnen borrel slaan, dien hij de couragie gehad had te durven vragen, en trok er zeer van door. Altijd zeker is het, dat die slechte reuk ver dwenen was met hel haastig wcgloopen van zijne doorluchtigheid. Men zou hem dienen te decoreeren voor zijnen heldhaftigen moed. Oh! gij welriekende Baron, wat ronkende wel sprekendheid en wal feilen sterken adem hebt gij tochhecke foei de edelman droeg er maar een gedeell- geestelijkheid niemendal, tenzij hel in bare luim viel vrijwillige gitten te schenken. Iedereen was niet onderworpen aan dezelfde straffen als hij misdaan had. Voor den eenen be stond de galg en voor den anderen duizend» mid delen om de schande of den dood te ontkomen, hoewel dezelve ook verdiend mochte zijn. In vroegere artikels hebben wij reeds een kort overzicht gegeven van al de harde stappen, welke men moet aanwenden om aan een plaatsvervanger te geraken. Gelukt men, dan is hel ten prijze van eene groole som, en om ten volle verzekerd te zijn over den plaatsvervanger, is hel gouvernement nog daar om u, ten slotte, 800 franken uit den zak te kloppen. Dit alles is niets voor rijke menschen, die het geld slechts op te scheppen hebben; maar onmo gelijk, totaal onmogelijk voor den zoon van burger of landbouwer. Derhalve mogen wij bijna, van heden af, er op rekenen, dat bijna de 779 milicianen voor wien hel gouvernement geen plaatsvervanger heeft kun nen vinden, zich persoonlijk bij hel leger zullen moeten laten inlijven. De klerikale milicicwct is nog niet hatelijk ge noeg. Het gouvernement moet ze nog komen ver zwaren door te kort te blijven aan zijn woord En zeggen, dal er personen gevonden worden die enkel uit partijgeest, deze wel toejuichen. Wij hopen dal zij er eens het slachtoffer van worden, want dan toch zullen wij hun gansch anders hooi en spreken en zien handelen. Paeiflcatie van Gent. De Stoet der Pacificatie van Gent is zondag voor de vierde maal uitgereden. De bijval is zoo groot, zelfs nog grooler geweest dan de vorige keeren. Dat is de eeiiige uitslag welken de klerikale bladen hebben kunnen bekomen, die de eerloosheid zoo ver gedreven hebben de eer der achtbare meisjes, die aan den stoet een werkdadig deel namen, te willen bezoedelen. De gelieele stad Gent, om zoo te zeggen, heeft zondag recht gedaan over die schandelijke laste ringen van Dien Public en consoorten. De wagen der 16 provinciën werd overal met geestdriftige toejuichingen en blijken van toege negenheid bejegend. Zooals wij gemeld hebben had de Inrichtiugscommissie besloten aan de meisjes, die zoo afsebuwelijk door het blad van den bis- schop gelasterd waren geworden, bloemtuilen aan te bieden; deze ruikers werden overhandigd aan de meisjes die de 16 provinciën verbeelden bij het uitrijden van den stoel en voor op den wagen gelegd. Eiken oogenblik, op geheel den weg van den sloot, deden zich betogingen van den zelfden aard voor en dit telkens ouder do algemeene en lang durige toejuichingen der menigte. Deze wandeling van den wagen der 16 provinciën, men mag het volmondig zeggen, is eene echte zegepraal geweest en levens eene klinkende en openbare eerher stelling voor de jonge meisjes, die bet slachtoffer Allen konden niet tot de openbare bedieningen geraken, hoe groot hun verstand ook zijn mocht, zij uil beletsel van geboorte of godsdienst. Er bestonden, onder den naam van leenrechten, eene menigte kwellende schikkingen, die men niet vrij willig onderging, maar door dwang werden opge legd. Men moest zijn brood doen bakken in den oven van den heer, ’t graan doen malen op zijnen molen, mits betaling wel te verslaan; men moest ook zijn recht onderslaan en den oogst laten ver slinden door zijn wild. Men mocht de verschillende ambachten of nij verheden niet ondernemen, tenzij na vele moei- nissen en plagerijen te hebben onderslaan. Er be stonden douanen van provincie tol provincie en ondragelijke verordeningen voor hel ontvangen der belastingen. De totale som dezer belastingen was verpletterend voor den algemeenen rijkdom. AIgemeene De heeren Henri en René Pinte, oud-lcerlingen onzer middelbare staatsschool hebben, op vol doende wijze, hun exaain van leeraar van hel middelbaar onderwijs afgclegd. Maandag laatst, rond middag, had te Adin- kerke een tooneel plaats, dat beweenelijke gevolgen kon hebben. Ter gelegenheid der kermis was eene estrade voor het muziek gesteld den zondag op de dorpplaats en voornoemden maandag, op den dijk tegen de brug van den Duinkerkvaart, Deze plaats hoewel gevaarlijk, had den voorkeur verkregen, om reden dal al de neiriugdoeners die dezen kant bewoonen de estrade konden zien en bijgevolg hunne klanten t’liunneut konden behouden. Dit nu gezegd, vertellen wij hel gebeurde: Het fanfarenkorps had om 11 ure en kwart de estrade beklommen, vol hoop en vertrouwen na het uit voeren der muziekstukken met gemak er van te komen, en dan, even als alle ieverige muziekanten doen, een potje op hunne henijders welvaart te ledigen, toen gedurende de uitvoering van hel 3." stuk de estrade in den grond sloeg en in den val, natuurlijk muziekanten en instrumenten, pupiters e i toebehoorlen medesleeple. Gelukkiglijk viel de estrade keiwegwaarts want men heeft nu niet heid veel ongelukken te betreuren. De heer bestuurder, de heeren Milo Ralhé ed Jules Laleu zijn er ergst van gekomen; al de andere muziekanten hebben hel ontslaan mol lichte kneuzingen en kleine wonden. De heeren Vanden Weghe, Ralhé en Lalue hebben er wal vel en vleesch hij verloren, maar zij kunnen er tegen!! ook kun staal is reeds zeer voldoende. Men ijst bij de gedachte van al de ongelukken die men zou te betreuren gehad hebben indien de estrade langs den anderen kant overgeslagen had al de muziekanten zouden in den onlangs ge dolven vaart geplompt hebben en er niet allen uil kunnen gered worden. Het wegschuiveit der estrade is toeteschrijven aan den grond die pas eenige maanden aangehrachl nog niet genoeg gesloten was om aan de drukking der estrade te wederslaan. De estrade was goed geplaatst op kloeke en kostelijke slcunsels; per naaste zal een vast onderwerk de muziekanten van val en kneuzing vrijwaren. Medegedeeld Vooruitgang! Wij lezen in hel Weekblad van Dixmude: Wie zegt nu nog dat de kermissen in leute en plezier verminderen! Meii beeft dorps kermissen in onze streek gehad wier programmas goedgekeurd waren door de geestelijkeen burgerlijke overheid Maar nu is nog wal beters gebeurd. Te Vladsloo wordt de kermis gevierd niet met de nationale kleuren maar wel met het PAUZELIJK VAANDEL op den toren!Wat platzakkcrijDus, er is geene burgerlijke overheid meer, de pastors zijn in alles heer ende meester, gelijk in den goeden ouden tijd! Bravo, bravo! als de vervolgde religie nu niet gered is, dan verslaan wij ons aan de wereld niet meer. Ohzeg me, mijn liefken, wat wilt ge nog meer!.... Volgens men zegt zal men de aanstaande maand, een dividend van 10 ten honderd aan de schuldeischcrs der bank Dujardin uitdeden. In den nacht van zaterdag tot zondag, is te Ocdelem eene moordpoging gepleegd op den veld wachter De Laere en den jachtwachter Eack, door den genaamden Frans Roose, wildstróoper, oud 32 jaar. Roose, gewapend met zijn geweer, voor zien van weilasch, gevuld met patrijsen, van ten, toen zij hem naderden; hij school maai"ge lukkig sloeg De Laere de hand op den loop van het wapen, derwijze dal hij het schol niet ontving. Roose is aangehouden. Sedert eenigen tijd zijn er vele valsche fran- sche banknoten in omloop. Ze zijn meestal van 20, S0 en 100 fr., doch men vindt er ook onder van Merkwaardige gcbcurlcni* Woensdag noen heeft er alhier een gewichtig en meldenswaardig voorval plaats gehad, en waar mede er in een liberaal kolïijhuis goed gelachen werd Wij bedoelen hier de donderende intrede, in gemeld koflijhuis, van den allezins eerwaardige, - treffelijke en deftige heer ende meester Baron eenen lantaarn en bougies, legde aan op de agen- Ajuin, papegaai van eerste klasse. -- De ronkende intrede van dit merkwaardig ding, verstand n.° 1, gaf aanleiding tot verschillige ge sprekken. Tiens, zei den eenen met varbaasdheid, daar is baron Ajuin, zie eens watsmoel! j Wat komt die onbeschofterik bier «iaën, zei den Plaatsvervanger». Zoolang de klerikale miliciewet bestaal, zegt de Westvlaming, hooren wij M. den minister van oorlog alle jaren plechtig herhalen: dat hij plaats vervangers genoeg zou gehad hebben voor die milicianen, welke een slecht nummer getrokken en voor de loting 200 fr. zouden hebben gestort. En wal zien wij gebeuren Eens het budjet van oorlog gestemd, denkt M. de minister aan zulke kleinigheden niet meer. Geen enkel jaar is dan ook nog verloopen, of hel departement van oorlog kwam plaatsvervangers te kort. Wanneer men reclameerde, zelfs wanneer men in de Kamer interpelleerde, dan haalden ke kleri kale representanten de schouders op, en antwoor den koel wegAanstaanden jaar zal het beter gaan. Zoo volgde het eene jaar het andere, en het ging allengs om slechter. Indien onze inlichtingen nauwkeurig zijn, zou men, voor liet huidige jaar, niet minder dan 779 plaatsvervangers te kort komen, dat is zoo een zestigtal meer dan verleden jaar. Dit zijn dus 779 jonge militianen, die al hun be trouwen. al hunne hoop hadden gesteld in de woorden van het gouvernement, die zelven naar een plaatsvervanger zullen mogen zoeken. der lastertaal van den Uien Public en andere klerikale bladen, geweest waren. Toen de stoet binnenreed, was de wagen letter lijk onder de bloemen begraven. De jonge meisjes hadden bloemtuilen in de handen cn aan hunne voeten; voor op den wagen lag een berg van bloemtuilen. Zelfs de soldaten die den wagen voerden, ontvingen bloemtuilen. Toen men niet meer wist waar de bloemen te werpen of te geven, deelde men ze uil aan de andere personen, die in den stoet reden of gingen: in een woord, op ge- gehcel den doortochl had hel bloemtuilen gere gend. Indien de redacteur van den Dien public deze betooging heeft bijgewoond, moet hij zich hebben voelen opschieten in zijne achting en voldaan ge weest zijn om zijne nobele daad cn hel deftig vervullen van zijnen plicht. Kortom, voor heel de stoel is de bijval groot en echt geweest, en voor de behoeftige!! was de ontvangst rijk. De leden van de maatschappij Avenir hebben de zaken op een groolschen voet afgedaan; zij hadden een gansch leger van geld- j omhalers te been gebracht, die dapper hun best In dien tijd betaalde elkeen geene belastingen; 1 gedaan hebben. De ontvangst van zondag was edelman droeg er maar een gedeelte van en de 1 zeker de grootste. Zij wordt geschal op zoo wal *7 AA A Ii>zi zlzvi* oh<Iai>a /lorrAn 1 rv/ATA t I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2