Een A Ivevinghemnaar. XX. Maar daarmede zijn zij niet tc vreden. 'Zij drijven de schaamteloosheid zoo ver, de akten welke zij destijds daargesleld hebben, op den rug hunner tegenstrevers te doen wegen aldus vieren zij bot aan hunne ontaarde eerloosheid, aan hunne helsche lafheid. De bewijzen tot staving onzer gezegdens zijn gewis niet moeielijk om vinden. eerloosheid. Leugentaal en bedrog: ziedaar de eerlooze mid delen door de klerikalen in hel werk gelegd om de eenvoudige menschen te foppen. Ten tijde der kiezingen, zegt de Westvlaming, hebben zij bijzonderlijk toevlucht tol deze twee wapenen: de duidelijkste waarheden zullen zij loocneinm, de hatelijkste eerroovingen begaan, hel alschüwelijksle atbeelsel maken van het libe ralism u». Nogtans wal hebben wij gezien voor de laatste wetgevende kiezingen? De klerikalen, innig be grijpende dat zij de burgers ten hoogste verbitterd hadden door deze schandige wet te decreteren hebben de kiezers doen gelooven dat zij hel niet waren die hel initiatief genomen hadden van deze bloedwet. Zij hebben trachten te doen zien, tol proef op de som, dal het integendeel de liberalen zijn die de militaire lasten verzwaard, en derhalve het ongeluk van vele familien te weeg gebracht hebben! Kan men snoodeie leugentaal uilvinden? Is hel mogelijk de palen der schaamteloosheid op dierge lijke schaal te overtreffen? Wij gelooven helechter niet. Maar iets dat betreurenswaardig, droevig is om te bestatigen, dat is het groot getal onwetenden die nog de valsche leer der klerikalerij blindelings inslikken, en de leugentaal dezer reaclionnaire partij als schitterende en onfeilbare waarheden aanschouwen En wanneer uan de liberalen, de vrienden van vaderland en vooruitgang, de voorstanders van vrijheid en volksbeschaving, de pen opheven om de laster- en leugentaal der klerikalen tegen te spre ken, alsdan, raasbollen zij legen ons, omdat wij, de tolken der ware vaderlanders, in de maal onzer krachten hel fanalism dat wellicht als de grootste plaag, waarmede een land aangetast kan zijn, mag aanschouwd worden. Doch wij kennen het dool hunner strevingen; duisternis altijd duisternis: dal is de leus hunner partij. Hel volk in de onwetendheid houden, opdat hel hunne akten niol kunne waardcereu; dil zelfde volk als onredelijke dieren behandelen en hel alle vrijheid afnemen: daarin beslaat hun hedcndaagsch gedrag. Maareene akelige stem zullen wij weldra hooi en oprijzen: dezelve burgers, die nu onder hel lood zwaar jczuielische juk gebukt gaan en' gedurig hijgen naar hunne vrijheid, zullen weldra hunne ketenen afschuden; hel geschal der vrijheidsklok zal aller ooien treilen, en dan, ja dan zal hel gelukkig uur voor ons geklonken zijn!.... Algemeene Tijdingen. Zondag aanstaande, 8 October, geeft onze konink lijke harmonie-maatschappij S.u Cecilia, haar eerste winterfeest. Hetzelve zal bestaan uit een concert, gevolgd door bal. Maandag 2 October, zal de klas der milicianen van de lichting 1876, aan de militaire overheid overgeleverd worden, en de klas van 1872 vooral het peerdevoïk zal in groot verlof naar huis ge zonden worden. Men meldt dat stellig den 15 november, naamfeest des konings, in den Moniteur het konink lijk besluit zal verschijnen waarbij het burgerkruis zal verleend worden aan de leden der burgerwacht, die sedert ten minste 25 jaren eenen graad be- klceden. De rechterlijke overheid van Brugge is naar stig bezig met de onderbooring der zaak van de moord, door wildstroopers gepleegd, in den nacht van 19 april 1875, op den burgemeester van Wijn gene. Wij zegden dal de daders ontdekt waren door eenen twist onder vrouwlieden, te Aaller. Dil was onnauwkeurig. Nadere inlichtingen ge nomen hebbende, kunnen wij verzekeren dat de daders geknipt zijn door bekentenissen der vrouw van eenen wildslrooper, die veel mishandeld werd door haren man. Dit niet meer kunnende verduren, heeft zij besloten haren man en zijnen broeder aan het gerecht aan te klagen. De heer commissaris van policie was reeds bij brieve onderricht van de mishandelingen dier vrouw en dal do beide broeders niet vreemd waren aan de moord op den baron Van der Brugghen gepleegd. De beide broeders, V. W. geheeten, zijn gekend als ge vaarlijke pensjagers; de twee anderen zijn een voudige wildstroopers. Tol hiertoe is de vierde nog vluchtig. Heeds dikwijls is op hel gevaar gewezen, dat looden buizen aanbieden, die gebezigd worden voor hel oppompen van drank. De looden buizen van bierpompen vooral, bieden gevaar aan voor de openbare gezondheid. Zeer dikwijls hebben genees- liecrcn gevallen van vergiftiging bij werklieden vastgesteld, welke zij aan niets anders konden toe schrijven dan aan hel drinken van bier, dat te lang in looden buizen verbleven had. Hel klutsbier, dal de herbergier terug naar den brouwer zendt, be slaat voor een groot gedeelte uit drank, die af gepompt is des morgends vroeg of gedurende den dag, wanneer de pomp eenen tijd lang heeft stil gestaan, en men, in hel bewustzijn dal hel eenen loodsmaak heeft, den verbruiker niet geraadzaam acht te laten drinken. Verliest dil bier, bij de bewerking die er de brouwer mede doel, zijne vergiftigende zelfstandigheden? Wij twijfelen er aan. Indien wij ons niet bedriegen beslaat er in Frankrijk eene wel, die hel gebruik van looden buizen voor hel oppompen van drank verbiedt. Hel ware zeer wensclielijk dal bij de aanslaande zittijd der Kamers door een onzer vertegenwoordigers daarover een wetsvoorstel werd ncdcrgclegd, om in vervolg de looden buizen te verbieden, want daaromtrent bestaal in ons land zulke wel niet. Wij kunnen niet genoeg aanraden de looden buizen der bierpompen te vervangen door linnen buizen, die niet het minste gevaar voor de gezondheid aanbieden. De herbergier, welke die gebruikt, zal zal er kalanten bij winnen en in volle gerustheid iedereen mogen bedienen. Er zijn nog vele her bergiers die linnen liters en halflilers bezitten, welke nu builen gebruik zijn. Men zou die naarden linnengieler kunnen zenden om in linnen buizen vervormd te worden. De oorlogen van Napoleon I hebben aan Frankrijk bijna drij millioen menschenlevens en 25 milliarden ol 25,000 millioen franken gekost. Van 1800 tot 1815 bedroegen de oorlogskosten voor Italië, Pruisen, Oostenrijk, Spanje, Busland en Men schrijft uit Alveringhcm. Onze wegen en Hlrnten. Wij zijn nog aan baafinis niol, en van nu al zijn er verscheide aardewegen op onze gemeente waar men geenen hond zoude doorjagen; bijzonderlijk den weg van Forthein naar de Kruisse, eenen weg waar dat zoo veel gereden wordt, langs waar zoo veel hofsteden gelegen zijn, waar zoo veel geladen wagens en andere voertuigen door moeten, is zóó erg dal ieder een ontziet aldaar te moeten rijden; de poerden gaan in de kwelm-putten lot aan de knien, de wielen slingeren en kantelen ei’ in tol aan de assen, de wagens slaan omver, en ver sperren den weg aan al wat achterkomt, en ons gemeente-besluur kijkt er niet naar; het laat de wegen cu putten zoo als zij zijn, en het zou wc wilïen dal de landbouwers, op hunnen kost en hier gceae zaak meer van martelaressen, en van in hout- en- plaaslergemaakie heiligen, die langs stralen van sleden en dorpen hunne palmtakjes vooruitsteken en hunne kroontjes van verguldsel ernstig dragen; hel zijn geen Jan Baptisten, Maria’s Alaeo [ue en Rochusbeeldeti aan de bevolkingen opgediend. Neen, die seboone dingen hebben plaats gemaakt voor levendiger p< rsoonvcrbeeldingen, en waai Ljk menschclijker. Aan de zinnebeeldige ver- looningcn zijn de krachtige en machtige lessen van do wezenlijkheid opgevolgd. Men beeft de levens beschrijving der heiligen daar gelaten om te gaan zien naar de gebeurdlenisscn van verleden tijden. Inde irte. Maar ook welke processie!!! Men heeft er een edelmoedig en trolsch volk gezien bijna cene ganschc eeuw lang worstelende voor de gewetensvrijheid, vervolgd, gemarteld, tol ondergang gebracht, doch niet lol slaaf, door legioenen mannen de gruwelmoord, de plundering en hel verraad verbergende onder de standaard van den vredepredikenden Christus. Men heeft er eene der meest beduidenste gebeurdlenisscn ver heerlijkt gezien waar onze roemrijke geschiede nissen van melden: hel eedverbond geleekcnd van du vertegenwoordigers van de zeventien pro vinciën, om hel vreemd juk afteschudden. Men zag invloedhebbende leden van den vlaamschen priesterstand in die lijden, hun vcrcenigende met protestanten en lutheranen, in een getrouw bond- I l. dragende. Wij weten wel dal de geschiedenis dóór schrijver, erkend heeft, dat de Ptu'i/ikatie van Gent, I weesl; dat het onbetwistbaar is dal uil de puin- hoopen onzer bezoedelde kerken, uil hel bloed van onze verwurgde priesters door de spaansche Soldeniers. er eenen kreet van verontweerdiging en van opstand is géhoord, diegenen zelf ontvlam mende die hun ootmoedigst nederbuigden voor de geestelijke overheid van die tijden; doch de ge schiedenis is eene onbeschaamde en die de zaken verteld zoo als zij zijn, welke men kastijden moet op de wijze van de kinderen der Mooren gespaard door de veldoversten van Philips II na de om- brenging hunner ouders. De geschiedenis is gelijk de Bijbel. Verbod van ze tc lezen in de gewone taal op. straf van excommunicatie. Nu, wal klaar ziende!’ tale, wat onuilwischbaarder bewijsstukken als degene die gezien worden met de blikken? De ullramontanen welen dit wel; hel is daarom dal zij vuur en vlammen hebben gespogen tegen die oproeping van de verleden lijden. Zij huiverden van uil hunne koude graftomben te zien komen de Graven van Egmont en Hoornc, die edele slacht offers, aan de bevolkingen hunne bleeke hoofden vertoonende, afgeslagcn op het schavotZij hui verden van hel blocdgerecblshof met zijne ver momde rechters te zien vcrloonen; zij huiverden dat men de Lulhcrschen en Calvenislen ging aan het strop hangen en aan bel volk vertoonen hoe men dezelve levendig heeft verbrandt. Zij waren mei schrik bevangen, hel volk te zien kennis maken met bunnen Heiligen Torquemada. Zij vreesden dal de annalen van die lijden gingen ontsloten worden,en dat het volk de namen zou kunnen lezen van meer als houderl duizend slachtoffers, ter dood gebracht in eenige jaren. En daarom is het dal zij in die dolle woede-verkeeren, dal zij niet een bete brood kunnen slikken zonder dal ze gevel zij met barbaarsche vloeken, en dat zij hoog en dure roepen op allo toonen: het zijn leugens! Er was i.i de Nederlanden geene Inquisitie! Roept, built, tiert en liegt maar, ullramontanen; het kan niol meer helpen! hel volk heeft gezien; de kerkers zijn ontgrendeld; de oogeu zijn open gegaan, hel verleden, met zijne spookenen schrik beelden is voorbij het volk gereden. Ben ieder is huiswaarts gekeerd, zich zeggende: Wal sclirik- kclijke tijden! Wal hebben onze voorouders te lijden gehad van die beulenen denken en moeten denken, dal indien zij konden dat aij ons tot datzelfde punt terug zouden brengen gruwelMaar neen, bij hoog en bij laag, dat zal nooit wezenwij zouden onze voorouders navolgen, ook have en goed en bloed ten beste geven om die beulen te verdelgen. Onthoudt dit, spooken, vergeet dil niet, Soldeniers! moeite die wegen vermaakten; ook, de klachtc» zijn algemeen, de misnoegdheid is groot; en als onze regentie hoeren willen weten als het waar is, dal zij cens gaan wandelen langs die weg, dal zij cons van hofstede (ol hofstede gaan en vragen of de landbouwers te vreden zijn met dien staal der wegen; wij voorzeggen hun dal zij eene litanie van klachten zullen booren opgaan die geen benediktie zal wezen. Maar wij vragen ons af, of bij gebrek van ons gemeente-besluur, de opzieners van straten en wegen daar niets op te zeggen en ordonneren hebben? Er zijn meesters boven meesters. Want indien er niet spoedig gezorgd wordt om die putten te vullen en die straten loeganklijk te maken, voor aleer hel Allerheiligen is, zal niemand langs dien weg meer kunnen passeren, ’l Is cene schande. Aanvccrd Psatcn wij vooral over de militiewet, waarmede de vi ienden des volks, de burgers zoo graag begiftigd hebben Over eenige dagen nog, hebben wij hel droevig gevolg kunnen zien dezer onbillijke wel; inderdaad, eene nieuwe lottrekking lusschen die 200 frank in de schatkist gestort hebben, komt plaats te hebben. De Slaat, van geen genoeg getal mannen beschik kende om voldoening te geven aan al de sluiters, beeft deze tweede trekking ingcricht, waarvan hel doel strekt de verbintenis le nemen eenen rempla- l'anl le verschaffen, aan dezen wien dil maal een goed nummer te beurt valt. He wel! op 1800 vragen zijn er slechts 1100 die voldoening hebben kunnen bekomenEr zijn dus 700 jongelingen die, in plaats van 1600 frank hetgeen reeds bovenmatig is van SftOOO ft 4000 frank zullen moeten betalen, willen zij zelvcn den soldatendienst niet aannemen. i-- -o—- Wij vragen hel aan aile verstandige burgers, als genootschap, en te zamen den palmtak van vrede eene wet aldus ingericht niet wraakroepend, niet dragende. Wij weten wel dal de geschiedenis dóór schandelijk is? En zeggen dal wij dil alles te danken is, en dal M.r de Gerlache zelf, een katholieke hebben, aan hel vaderlijk bestuur der klerikalen UVUl »J V* -VUU ..K/XS.V, K.V.V VVV I het grootste werk van Willem de Zwijger is ge-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2